Forum Klimatyzacja
Ogrzewanie domu 106m2 - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Ogrzewanie domu 106m2 (/showthread.php?tid=10114)

Strony: 1 2


Ogrzewanie domu 106m2 - Whisky - 2017-02-23

Czołem. Padła decyzja na budowę domu.
Pow. użytkowa 106m, parterówka z prostym kopertowym dachem bez piwnicy.
Wyobrażam sobie ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem w łazience. Ściany pustak ceramiczny 25cm, styropian 15cm. Strop monolityczny żelbetowy.

A teraz pytanie bo chciałem montować piec na ekogroszek ale powoli zmieniłem zdanie na gaz który do 3 lat ma być w naszej wiosce. ktoś tam mnie znów namawia na pompę ciepła. Motam się z tym wszystkim powoli i zastanawiam się co faktycznie jest dobre. W tej chwili palimy węglem i drewnem i mam tego już dosyć. W nowym domku chce mieć spokój ale nie chcę płacić za pompe która się za 8 lat zepsuje i nie spłaci. Czytam różne fora ale jakoś konkretnie chciałbym o moim porozmawiać.

Liczę na waszą pomoc bo wiem że jest tu sporo osób z konkretną wiedzą w tym temacie.Jeśli ma to w czymś pomóc to dodaję projekt które w przybliżeniu nam odpowiada.
Pozdrawiam


Ogrzewanie domu 106m2 - radekklimat - 2017-02-23

To jest dom prywatny czy siedziba firmy ze tak sie zapytam skoro kalkulujesz kiedy ci sie "zwroci"
Inwestujesz w nowoczesne rozwiazania zeby oszczedzac przyszłosciowo a nie kiedy sie zwroci i le to bedzie kosztowało, pamietaj zawsze tani jest potem drogo.
Pompy ciepła
W naszym ociaplajacym sie klimacie po małej analizie ostatnich zim widze tendencje do wzrostu temperatur otoczenia w srednich miesiacach zimowych a co za tym idzie mozna by zastosowac pompy typu powietrze/powietrze, waidomo ze najlepsze beda te, ktore sa zasilane z gruntu tylko pytanie czy to sie opłaci
Gaz
Piec gazowy jest nie najtanszym rozwiazaniem ale za to czyste rece, zawsze ciepło itp
Eko groszek
Drogie piece ktore i tak sie przepala po 4 latach uzytkowania bo daja cienka blache na poszyciu, problem z paliwem bo nie wiadomo czy w nim nie ma wiecej wody niz wegla

Pompa ciepla połaczenie ekologi i ekonomi w jednym a co do awaryjnosci to nikt ci nie zagwarantuje ze za 8 lat sie cos nie popsuje jedynie co to mozna wykonac ja na podzespołach jakie my bedziemy chcieli a nie kupowac gotowca bo tam wiadomo minimum za maximum kasy


Ogrzewanie domu 106m2 - Whisky - 2017-02-23

Jest to dom dla mnie i mojej rodziny. Wiem że wszystko trzeba przeliczyć, koszta pozwoleń, przeglądów, przyłączy, komin itd. dlatego pytam was. Wiem że lepiej dopłacić i mieć spokój dlatego ja nie chcę sam tego robić a zlecić to firmie która bez wahania przez telefon będzie mogła mi doradzić.

Z węglem to ja widzę teraz jak jest. Ubierasz buty idziesz do piwnicy uruchamiasz wentylator by nie zadymić piwnicy przy otwieraniu drzwi z pieca. Nawalisz piec węglem i się strasznie dymi. A na sam koniec idziesz do gości śmierdzący z dymu.


Ogrzewanie domu 106m2 - p.obelix - 2017-02-23

Po pierwsze to ogrzewanie podłogowe po całości. Po drugie pompa ciepła. Kto ci na gadał bzdur że po ośmiu latach pompa ci się zepsuje tak że trzeba będzie ją wymienić. Biec gazowy tak samo może się zepsuć i koszta jego naprawy są porównywalne do pomp ciepła. A poco tobie płacić dwa razy za licznik jak można tylko raz za elektryczny. Jak bym sobie teraz dom budował to bym dał 20 cm styropianu.


Ogrzewanie domu 106m2 - MarioO - 2017-02-23

Ja u siebie jeszcze myślę ale skłaniam się właśnie ku pompie Powietrze - woda.Tak jak radekklimat napisał zimy coraz cieplejsze i zaczyna to mieć sens.Z tym że dodatkowo dam jeszcze kominek.Planowałem z płaszczem ale dam zwykły z nawiewami bo upatruję możliwość rozprowadzenia kanałów.Sam kominek w salonie też dodaje efektu.Jakieś zabezpieczenie musi być.Przyroda lubi płatać figle i kto wie czy nie przymrozi -20 na miesiąc Smile Pompa może też zastrajkować a zanim się naprawi może upłynąć trochę czasu


Ogrzewanie domu 106m2 - Whisky - 2017-02-23

p.obelix napisał(a):Po pierwsze to ogrzewanie podłogowe po całości.
Takie miałem plany tylko że w łazience chciałem grzejnik rurowy taki na ręczniki.

p.obelix napisał(a):Po drugie pompa ciepła. Kto ci na gadał bzdur że po ośmiu latach pompa ci się zepsuje tak że trzeba będzie ją wymienić. Biec gazowy tak samo może się zepsuć i koszta jego naprawy są porównywalne do pomp ciepła. A poco tobie płacić dwa razy za licznik jak można tylko raz za elektryczny.
O taką opinie właśnie mi chodziło Wink

p.obelix napisał(a):Jak bym sobie teraz dom budował to bym dał 20 cm styropianu.
Mi parę osób powiedziało że tyle wystarczy ale jeśli faktycznie może być różnica to jak najbardziej bym kupił grubsze.

MariOo napisał(a):Z tym że dodatkowo dam jeszcze kominek.Planowałem z płaszczem ale dam zwykły z nawiewami bo upatruję możliwość rozprowadzenia kanałów.Sam kominek w salonie też dodaje efektu.Jakieś zabezpieczenie musi być.Przyroda lubi płatać figle i kto wie czy nie przymrozi -20 na miesiąc Smile Pompa może też zastrajkować a zanim się naprawi może upłynąć trochę czasu

Wydaje mi się że masz z tym rację i taka opcja też siedziała w głowie ale nie chciałem kotłowni w pokoju. Dużo ludzi chwali i z płaszczem wodnym miało by to sens (braknie prądu to agregat czeka). Drewno jest i będzie za darmo przez jakiś czas.


Ogrzewanie domu 106m2 - MarioO - 2017-02-23

Mając pompę ciepła palisz tylko od święta dla przyjemności posiedzenia przy kominku lub tak jak pisałem w razie "W" Gaz to pozwolenia,zezwolenia itd no i jak by nie było wybuchowy i trujący.Pompa nie wymaga zezwoleń ale też już tak pięknie nie jest.Powyżej 3kg czynnika w układzie zaczynają się schody.TEORETYCZNIE Zgodnie z ta całą ustawą F gaz podlega rejestracji w CRO a co za tym idzie co roczny obowiązkowy przegląd i cała procedura w związku z tym.


Ogrzewanie domu 106m2 - mg - 2017-02-23

Skorzystaj z dofinansowania, ostatnio nawet 80%.
Panele fotowoltaiczne około 7kW + pompa ciepła powietrze-woda.


Ogrzewanie domu 106m2 - Whisky - 2017-02-23

MariOo napisał(a):Powyżej 3kg czynnika w układzie zaczynają się schody.

Ja niestety nie wiem jaka pompa czy w jakiej mocy powinna byc u mnie zamontowana. Jest możliwe wyliczenie bez postawionego domu?

mg napisał(a):Skorzystaj z dofinansowania, ostatnio nawet 80%.
Panele fotowoltaiczne około 7kW + pompa ciepła powietrze-woda.

Dzis dostałem smsa. "Tylko teraz! Dotacja 20%, kredyt 2,5% na Fotowoltaike i pompy ciepła z WFOSiGW Opole.


Ogrzewanie domu 106m2 - MarioO - 2017-02-23

To już ktoś kto takie pompy zakłada i ma doświadczenie.Ja jeśli się zdecyduję zamontuję sobie sam ale wyliczenia będę konsultował z dostawcą pompy które takie doświadczenie posiada


Ogrzewanie domu 106m2 - mg - 2017-02-23

U nas była akcja dofinansowanie 80% . PV, pompy ciepła, kolektory, pelet.


Ogrzewanie domu 106m2 - Whisky - 2017-02-23

Panowie a co myślicie o Panelach fotowoltaicznych? Czy w upalne lato da się odnowić energię by był sens to montować?


Ogrzewanie domu 106m2 - mg - 2017-02-23

Montujesz PV, ile zużyjesz na bieżąco to Twoje. Nadwyżkę ,,oddajesz"poprzez licznik do sieci energetycznej która działa jak wirtualny akumulator. Oddaną do sieci energię możesz odebrać za darmo w 6 miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Podobno istnieje możliwość odsprzedaży nadprodukcji. Nie namawiam. Zainteresuj się tym tematem, masz dobrze ocieplony budynek co jest podstawą.


Ogrzewanie domu 106m2 - Bolas - 2017-02-24

Panowie nim zaproponujecie rozwiązanie ogrzewania w takim budynku najpierw zapytajcie o podstawową rzecz czyli zapotrzebowanie na ciepło budynku. W drugiej kolejności na wentylację budynku. W trzeciej na jaki komfort liczy "klient" a w czwartej proponować rozwiązania i źródła ciepła.


Ogrzewanie domu 106m2 - Whisky - 2017-02-24

Bolas napisał(a):Panowie nim zaproponujecie rozwiązanie ogrzewania w takim budynku najpierw zapytajcie o podstawową rzecz czyli zapotrzebowanie na ciepło budynku.
Takie informacje dostanę od projektanta? Dziś lub jutro idziemy na rozmowę do znajomego który ma mniej więcej wycenić to i tamto. O co się pytać?

Bolas napisał(a):W drugiej kolejności na wentylację budynku.

Na pewno chciałbym jakąś wentylacje mechaniczna.

Bolas napisał(a):W trzeciej na jaki komfort liczy "klient" a w czwartej proponować rozwiązania i źródła ciepła.

hmm ogólnie dla mnie temperatura 21-23C wystarczy w zimne dni a myślę że po dobrej izolacji domu taka temperatura będzie bardzo łatwo uzyskać. Zapomniałem dodać że chce tzn. planujemy ocieplić podłoże domu bo z tego co wiem podstawa to podłoga aby nie mroziło od dołu.


Ogrzewanie domu 106m2 - Bolas - 2017-02-25

Sorki nie miałem czasu wpaść na forum wcześniej.
Projektant powinien zrobić takie obliczenia natomiast jeżeli jest to w cenie projektu za 3tys to nigdy nie jest to zrobione prawidłowo. Samo wyliczenie kosztuje ok 600zł.
I tak jeżeli zapotrzebowanie w granicach >60W/m2 to w grę wchodzi kocioł na paliwa stałe lub PC gaz też ale wyjdzie sporo za utrzymanie roczne. Poniżej 60W/m2 gaz lub PC koszta roczne nie powinny przekroczyć 2-3tys. Od 30W/m2 można już myśleć o ogrzewaniu nadmuchowym, ogrzewaniu klimami wspomaganymi matami grzewczymi czy grzejnikami elektrycznymi na srogie zimy (oczywiście jak masz przewidziany kominek to sprawa jasna - choć to najmniej sprawne i najdroższe urządzenie grzewcze w porównaniu ceny do sprawności i komfortu obsługi - ale tu przewyższa efekt KLIMATU i ludzie się na to decydują). Poniżej 15W/m2 to już tylko ogrzewanie elektryczne choć taki dom staje się autonomiczny. (prosty przykład 100m2 daje nam zapotrzebowanie 1,5kW - czyli żelazko ma moc nagrzania całego domu).
Oczywiście trzeba zapomnieć w nowym budownictwie o czymś takim jak kominy. Ja już zapomniałem o tym 5lat temu i górale którzy budowali mi dom powiedzieli że to pierwszy dom który budują bez komina. Jak rok temu byli na serwisie powiedzieli że teraz głównie budują domy bez kominów Big Grin. Wentylacja grawitacyjna lub konwekcyjna jak powinno się ją nazywać w nowym budownictwie po prostu nie ma szans działania. Po kiego grzyba inwestować w 3szybowe super uszczelnione okna jak przyjdzie kominiarz i każe nawiercić w nich nawietrzniki???? :O żeby wentylacja działała. Poza tym w wentylacji konwekcyjnej przez kominy ucieka nam od 40-60%całego ciepła które wytworzymy. Rekuperator odzyska część z tego procenta dodatkowo wentylując każde pomieszczenie i osuszając nam dom a co za tym idzie izolacja "suchych" przegród jest sprawniejsza. Często jest tak że montaż rekuperacji = budowie kominów.
Komfort to nie temperatura którą masz uzyskać w domu. To ogół zajęć związanych z obsługą urządzeń grzewczych na które się godzisz w porównaniu do ich ceny i planu domu. Ciężko komuś oferować PC gruntową skoro kotłownia w projekcie znajduje się tuż za ścianą sypialni lub pod nią. PC powietrzna też nie wszystkim na podwórku się podoba a jej działanie może wkurwiać sąsiada. Oczywiście są zestawy PC gruntowych gdzie całą maszyneria jest w ziemi ale ja nie polecam tego rozwiązania. No i cena.
I tak kończąc musisz sam zdecydować co tak naprawdę chcesz mieć w domu i co tobie daje komfort użytkowania. Porównując każde ze źródeł ciepła należy brać pod uwagę ogół kosztów czyli np. węgiel - to nie tylko cena kotła to cena budowy komina obróbek dekarskich, pracy przy użytkowaniu czyli popiół przerzucanie paliwa składowanie paliwa, możliwość wykorzystania kotłowni jako innego pomieszczenia np pralnia czy suszarnia już często odpada Smile oraz faktu że raczej sam się nie odpali w razie braku prądu (oczywiście można montować UPSy i inne bajery ale to znów zwiększa koszt) itd itp.


Ogrzewanie domu 106m2 - Wiksar - 2017-05-08

A myślałeś może nad ogrzewaniem nadmuchowym? System [reklama] jest właśnie takim ogrzewaniem, ale jego przewaga nad innymi rozwiązaniami jest taka, że [reklama] oparty jest na całkiem nowej generacji. Oznacza to, że ogrzewanie domu będzie odbywać się w bardzo krótkim czasie, ponieważ ogrzanie powietrza jest niezwykle proste. [reklama] jest również idealny na lato, ponieważ możemy wtedy korzystać z klimatyzacji. System samodzielne steruje temperaturą w domu, więc nie będziemy musieli niczego ręcznie ustawiać, co jest sporą wygodą. Moim zdaniem warto się na takie rozwiązanie zdecydować, ponieważ jest ono bez wątpienia jednym z najlepszych na rynku.


Ogrzewanie domu 106m2 - MarioO - 2018-11-19

Wrócę do tematu PC bo jak wiemy ceny energii mają wzrosnąć po nowym roku nawet o 40%.... U mnie sprawa ogrzewania w domu nadal otwarta wiec ciekaw jestem czy PC powietrze-woda jest jeszcze wstanie konkurować z gazem?


Ogrzewanie domu 106m2 - Haurox91 - 2018-11-19

PC powietrze-woda nigdy nie była w stanie konkurować z gazem chyba, że mówimy tu o Grecji lubi innych cieplutkich krajach. Jak już ma być PC to w naszym klimacie tylko grunt-woda lub woda-woda.


Ogrzewanie domu 106m2 - MarioO - 2018-11-19

Nie wiem bo nie montuje PC i też nie jestem użytkownikiem ale widzę że powietrze - woda staje sie coraz bardziej popularna.Właśnie jestem ciekaw jaki wpływ na takie rozwiązanie będzie miała droższa energia elektryczna.Zapowiadają jak piałem że nawet o 40%


Ogrzewanie domu 106m2 - Bolas - 2018-11-20

Jeżeli gaz jest w pobliżu działki to budowa przyłącza gazowego kotłowni jest jeszcze opłacalna w stosunku do PC choć aktualnie w moim rejonie gazownia ma opóźnienia z przyłączami nawet po 6m-cy!!!!


Ogrzewanie domu 106m2 - ninaa33 - 2019-01-23

Akurat wybór ogrzewania jest bardzo wazny. My dość długo zastanawialiśmy się na jakie ogrzewanie postawić w naszym domu. Trochę nas zastanawiało, co będzie najlepsze. Jednak po wielu opiniach posiawiliśmy na ekogroszek. To chyba jedno z bardziej opłacalnych rozwiązań. nawet udało nam sie tutaj [reklama] , znaleźć dobrej jakości ekogroszek. Spala się bardzo łądnie.


Ogrzewanie domu 106m2 - Tomm - 2019-01-24

ekogroszek to przeżytek dla nowego domu. (powinni tego zakazać)
Przy tak małym metrażu i obecnych technologiach .... polecam ogrzewanie elektryczne.
Dla niedowiarków polecam kilka wyliczeń. Zapotrzebowanie na ciepło danego domu i cenę prądu z II taryfy. Jak komuś mimo to za drogo (instalacja i eksploatacja) ... to należy dołożyć PV.
Dołożenie dobrego klimatyzatora split polecam bo extra wspomoże system.


Ogrzewanie domu 106m2 - radekklimat - 2019-01-24

Domek 100m2, podlogowka wszadzie oprocz sypialni, tam grzejniczek montujemy, pompa ciepla nie wieksza niz 7 kw ale jak jest bilans termiczny domu to mozna ja dobrac dokladniej


Ogrzewanie domu 106m2 - Tomm - 2019-01-25

7kW na dom 100m2 to 70W/m2. Jak to się ma do obecnych technologii ? i kosztów montażu i eksploatacji ?