Forum Klimatyzacja
R404A - temperatura -40C - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: R404A - temperatura -40C (/showthread.php?tid=10215)

Strony: 1 2 3


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-19

Witam was wszystkich, wczoraj uruchomiłem gotowy zestaw aspera ze sprężarką nek2150gk na początek troszkę parametrów:

- Wydajność 270Wat (-40C) przy otoczeniu +32C
- Zakres pracy sprężarki -40 -10C
- objętość komory 50 dm3 (parownik wężownica fi 10mm)
- Ciśnienie przy wyłączonym agregacie ok 7,5 bar
- Zawór TES 2 068z3428 (-60/-25C)

Podczas pracy sprężarki ciśnienia wynoszą:

- wysokie: ok 12bar
- niskie ok 0,3 bar
- temperatura sprężarki ok 50C


Przy tak niskim odparowaniu temperatura na wyjściu z zaworu powinna wynosić w okolicach -42C jednak najniższą temperaturę jaką udało mi się uzyskać wynosiła -37C. Mam pytanie do ekspertów

1. Czy niskie ciśnienie mogę jeszcze bardziej obniżyć?
2. Po czym poznać że sprężarka zaczyna się zalewać czynnikiem?
3. Czy czynnik należy czymś zabarwić aby było go widać we wzierniku ( jest przezroczysty )

Załączam kilka zdjęć z pracy układu.

[Obrazek: a1.jpg]
1. Wysokie ciśnienie


[Obrazek: a2.jpg]
2. Niskie ciśnienie


[Obrazek: a3.jpg]
3. Powrót zamarznięty

[Obrazek: a4.jpg]
4. Powrót nie zamarznięty

[Obrazek: a5.jpg]
[Obrazek: a6.jpg]

[Obrazek: a7.jpg]
7. Temperatura sprężarki


R404A - temperatura -40C - miezala5 - 2017-04-19

1.Nie nie da się obniżyć już i tak jest za niskie dla tej sprężarki.
2.Od zaworu ssania obudowa sprężarki zachodzi szronem
3.Nie nie zabarwia sie czynnika w chłodnictwie przy odpowiedniej jego ilości powinien byc widoczny ruch czynnika przy pracy układu - dobrze mieć wzirnik zamontowany poziomo


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-19

1. Po ok 20 minutach ciśnienie wyrównuje się i wynosi 0,3 Bar. Gdy wyłączę sprężarkę zaczyna wzrastać powoli. Gdy uruchomię sprężarkę gdy ciśnienie wynosi 0,5 Bar zaczyna ono spadać poniżej 0,3 Bar ( czyni nie tak jak było wyregulowane). Zanim zdążyłem ją wyłączyć manometr pokazał poniżej 0 Bar. Zawór termostatyczny jest nowy.

Jakieś wskazówki dlaczego tak nagle spada?


R404A - temperatura -40C - radekklimat - 2017-04-19

Jaka temperaturę chcesz osiągnąć w komorze?


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-19

Chciałbym zejść do -40C. Jednak ciśnienie odparowania po ponownym włączeniu agregatu spada niebezpiecznie nisko. Nie wiem dlaczego. Skoro wyłączę agregat na 1h i go włączę to ciśnienie spada z 1,2 Bar do 0,3 Bar i się utrzymuje. Jednak gdy teraz wyłączę agregat i go ponownie włączę ciśnienie spada z 0,3 jeszcze niżej ( zaczyna tworzyć się próżnia ).

Jeżeli chodzi o elektrozawór na wysokim ciśnieniu przed zaworem termostatycznym. To mam go tak skonfigurowanego.

Włączenie: zawór otwiera się i po ok 1 sekundzie uruchamia się sprężarka.
Wyłączenie: sprężarka się wyłącza i jednocześnie zawór się zamyka

Wyczytałem na forum że sprężarkę można uruchamiać maksymalnie 7-8 razy na godzinę i czas pracy nie krótszy niż 3 minuty.


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-19

Zauważyłem także jeżeli komora parownika jest otwarta czyli obciążenie cieplne wzrasta to ciśnienie utrzymuje się na poziomie 0,4 Bar, jednak gdy zamknę komorę to obciążenie cieplne spada temperatura spada gdyż ciśnienie także spada i wędruje w okolicę 0 Bar. Gdy zmniejszę temperaturę przegrzania na zaworze tes2 to na chwilę ciśnienie wzrasta ale po dłuższej chwili i tak wędruję w okolicę 0Bar. Zmniejszyć już bardziej nie mogę temp przegrzania bo sprężarka zaczyna się zalewać.

Dodam że mam zamontowaną taką dyszę w zaworze:

Dysza Danfoss do TE2 nr 00 068-2003

Wydajność nominalna jest określana przy:
Temperaturze parowania te = +5°C dla zakresu N i te = -30°C dla zakresu B
Temperaturze skraplania tc = +32°C
Temperaturze czynnika przed zaworem tl = +28°C

Rozmiar dyszy: 00
Wydajność znamionowa R404A, Zakres B [kW]: 0,70 KW
Wydajność znamionowa R404A, Zakres N [kW]: 0,70 KW


R404A - temperatura -40C - mg - 2017-04-19

Popracuj nad odbiorem ciepła.


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-19

mg napisał(a):Popracuj nad odbiorem ciepła.

Masz na myśli skraplacz? Temp na wyjściu ze skraplacza wynosi zaledwie +23C to i tak bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę że temp otoczenia wynosiła 20C.

Załączam trochę nowych danych:

Komora w której ma panować temperatura -40C jest w kształcie cylindra o ściance 3mm. Na której to nawinięty jest parownik. Całość odizolowana od otoczenia specjalną pianką termoizoloacyjną o grubości 10 cm.

Przy założeniu że ciśnienie odparowania wynosi ok 0,4-0,3 Bar temp na wyjściu z zaworu wynosi ok -37C temperatura na ściance komory spada i gdy osiągnie temp ok -34/-35 w tym momencie ciśnienie na ssaniu spada i temperatury lecą w dół. Natomiast temp w środku komory ( powietrza ) nie jest jeszcze tak niska.

1. Zadam głupie pytanie: Czy czujnik temperatury od termostatu który ma za zadanie włączać i wyłączać sprężarkę powinien znajdować się wewnątrz komory nie dotykając ścianek czy może ma być przymocowany do ścianki lub przewodu na wejściu/wyjściu parownika ?

2. Czy układ powinien tak działać że nawet gdy nie ma termostatu ( sprężarka pracuje cały czas ) temperatura powinna spaść do jakiejś tam wartości i ustabilizować się, nie narażając sprężarki na uszkodzenie? ( kiedyś popsuł mi się termostat w zamrażarce i pracowała przez 3 dni 24 na dobę i nic się jej nie stało )

3. Co się może stać jeżeli sprężarką zacznie pracować dłuższy czas na ciśnieniu ssania 0 Bar lub na podciśnieniu?


R404A - temperatura -40C - radekklimat - 2017-04-20

Użyj R507


R404A - temperatura -40C - awax - 2017-04-20

Myślę,że problem tkwi w parowniku.Może byc za mała powierzchnia wymiany ciepła.
Czy w cylindrze jest cyrkulacja powietrza?
Reszta to jedynie regulacja zaworu i ewentualnie ciśnienia skraplania.


R404A - temperatura -40C - Artic - 2017-04-20

Nie osiagniesz -40 w komorze z odparowaniem -40. Jest to nie możliwe. Jeśli chcesz mieć taki wynik układ musi pracować min na -45 czyli około 0.1 bar. I zmień czynnik na 507. Osobiście dołożył bym akumulator cieczy.


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-20

awax napisał(a):Myślę,że problem tkwi w parowniku.Może byc za mała powierzchnia wymiany ciepła.
Czy w cylindrze jest cyrkulacja powietrza?
Reszta to jedynie regulacja zaworu i ewentualnie ciśnienia skraplania.

W cylindrze nie ma cyrkulacji powietrza a docelowo będzie w niej panowała próżnia.
Przeglądając kartę katalogową r507 wnioskuję że temperatura zejdzie jeszcze o -1C przy takim samym ciśnieniu w porównaniu do r404a. Czy sugerowana wymiana czynnika ma za zadanie tylko obniżyć temperaturę czy coś jeszcze?


Artic napisał(a):Osobiście dołożył bym akumulator cieczy

Czy taki akumulator montuje się poziomo czy pionowo z podłączeniem parownika od dołu a od góry strony ssącej sprężarki?

Artic napisał(a):Nie osiagniesz -40 w komorze z odparowaniem -40. Jest to nie możliwe. Jeśli chcesz mieć taki wynik układ musi pracować min na -45 czyli około 0.1 bar. I zmień czynnik na 507.

To wiem ze tak się nie da tylko jednej rzeczy nie mogę zrozumieć. Jeżeli zaworem reguluję tylko przegrzanie to jak mam np zmusić układ aby ciśnienie po stronie ssącej wynosiło np 2 Bary ? Obciążając mocno parownik?


R404A - temperatura -40C - mg - 2017-04-20

drzewko napisał(a):W cylindrze nie ma cyrkulacji powietrza a docelowo będzie w niej panowała próżnia.

To pogłębi problem. Próżnia jest dobrym izolatorem.


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-20

Zamieszczam film z pracy urządzenia. Czujniki temperatury umieszczone są odpowiednio od góry w dół

komora -> to czujnik umieszczony za zaworem przed wlotem do parownika
skraplacz -> czujnik umieszczony na wylocie z parownika tam gdzie znajduje się także czujnik zaworu TES2
otoczenie -> to aktualna temperatura powietrza panująca w komorze.

Przepraszam że film jest bokiem ale nie wiem dlaczego youtube mi go obrócił Sad

https://youtu.be/xGAYUigWSmo

Ta temperatura na wylocie z parownika dziwnie skacze w dół i w górę.


R404A - temperatura -40C - p.obelix - 2017-04-20

drzewko napisał(a):Jeżeli zaworem reguluję tylko przegrzanie to jak mam np zmusić układ aby ciśnienie po stronie ssącej wynosiło np 2 Bary ? Obciążając mocno parownik?

Tak i tylko tak np. zwiększając powierzchnię parownika. Było już ale powtórzę wymień czynnik na 507Tak się zastanawiam czy układ z kapilarą w twoim wypadku nie byłby lepszym rozwiązaniem na pewno tańszym.


R404A - temperatura -40C - mg - 2017-04-20

Zdajesz sobie sprawę z tego, że idea przedsięwzięcia jest skazana na porażkę?


R404A - temperatura -40C - elektromechanik - 2017-04-20

Bardzo proste rozwiązanie - zlec to fachowcowi. Inaczej czarno to widzę.


R404A - temperatura -40C - elektromechanik - 2017-04-20

awax napisał(a):Myślę,że problem tkwi w parowniku.Może byc za mała powierzchnia wymiany ciepła.
Czy w cylindrze jest cyrkulacja powietrza?
Reszta to jedynie regulacja zaworu i ewentualnie ciśnienia skraplania.

awax - dobreee kapelusz do ziemi.


R404A - temperatura -40C - mg - 2017-04-20

radekklimat napisał(a):Użyj R507
Tak się zastanawiam...ile lat pracujesz w zawodzie? Smile


R404A - temperatura -40C - HC - 2017-04-20

Artic napisał(a):Nie osiagniesz -40 w komorze z odparowaniem -40. Jest to nie możliwe. Jeśli chcesz mieć taki wynik układ musi pracować min na -45 czyli około 0.1 bar. I zmień czynnik na 507. Osobiście dołożył bym akumulator cieczy.

Podepnę się pod kolegę. Jeżeli che osiągnąć -40 to ja nawet powiem, że odparowanie na -48 st.C tak mnie uczyli w szkole. Druga sprawa moc cieplna parownika, jeżeli jest za za mała do obciążenia cieplnego komory to agregat będzie pracował w nieskończoność i nie osiągnie zadanej temperatury na termostacie.

Sprawdz sobie jak zachowuje się układ np. przy zadanej temp w komorze -30 st.C Tzn. Jak osiągnie tą temp w jakich cyklach pracuje sprężarka, jak szybko narasta obciążenie cieplne.

Takie pytanie z innej beczki? Do jakich celów ta mini komora? Eksperyment? Mrożenie jakiś próbek.
Osobiście zaprojektowałbym coś takiego z konwekcją wymuszoną( czytaj mały wentylator intensyfikujący wymianę ciepła w parowniku).


R404A - temperatura -40C - awax - 2017-04-20

Napisz do czego ma służyć to urządzenie.
Jest wiele sposobów regulacji.
Czy jest narzucony zakres temperatur?,czas wychłodzenia?,obciążenie wewnętrzne itd itd.
Ponadto,jeżeli docelowo w komorze ma być próżnia to próby należy wykonywać z gazem obojętnym np azot wewnątrz aby uniknąć wilgoci w powietrzu i osadzania lodu na ściankach.
Jeżeli są rygorystyczne wymagania co do temperatury to konieczna regulacja ciśnienia skaplania i parowania,np zawór stałego ciśnienia i płynna regulacja wentylatora skraplania.
Temat fajny i ciekawy,ale na odległość trudny do ogarnięcia.


R404A - temperatura -40C - mg - 2017-04-20

awax napisał(a):Napisz do czego ma służyć to urządzenie.
Jest wiele sposobów regulacji.
Czy jest narzucony zakres temperatur?,czas wychłodzenia?,obciążenie wewnętrzne itd itd.
Ponadto,jeżeli docelowo w komorze ma być próżnia to próby należy wykonywać z gazem obojętnym np azot wewnątrz aby uniknąć wilgoci w powietrzu i osadzania lodu na ściankach.
Jeżeli są rygorystyczne wymagania co do temperatury to konieczna regulacja ciśnienia skaplania i parowania,np zawór stałego ciśnienia i płynna regulacja wentylatora skraplania.
Temat fajny i ciekawy,ale na odległość trudny do ogarnięcia.
Chciałbym nieśmiałe zauważyć, że próżnia ma dość odmienne właściwości niż powietrze, azot...


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-20

HC napisał(a):Sprawdz sobie jak zachowuje się układ np. przy zadanej temp w komorze -30 st.C Tzn. Jak osiągnie tą temp w jakich cyklach pracuje sprężarka, jak szybko narasta obciążenie cieplne.

Takie pytanie z innej beczki? Do jakich celów ta mini komora? Eksperyment? Mrożenie jakiś próbek.
Osobiście zaprojektowałbym coś takiego z konwekcją wymuszoną( czytaj mały wentylator intensyfikujący wymianę ciepła w parowniku).

1. Sprawdzałem jak długo utrzymuje się temperatura -25C w komorze ( czujnik w powietrzu) spadła do ok -24C po ok 2 godzinach. Więc wydaje mi się że obciążalność jest bardzo mała a agregat za duży może to jest problemem.

2. Eksperyment, w komorze nie może być żadnych elektronicznych urządzeń.

awax napisał(a):Napisz do czego ma służyć to urządzenie.

Najprościej mówiąc przyjmujemy że do komory wkładamy np szklankę z wodą i ma się zamrozić do min -35C i utrzymywać tą temperaturę z dokładnością +/- 3 stopni przez wiele godzin (czyli dążymy do zbudowania zwykłej typowej zamrażarki)

awax napisał(a):Czy jest narzucony zakres temperatur?,czas wychłodzenia?,obciążenie wewnętrzne itd itd.
Jeżeli są rygorystyczne wymagania co do temperatury to konieczna regulacja ciśnienia skaplania i parowania,np zawór stałego ciśnienia i płynna regulacja wentylatora skraplania.

Im niższa temperatura tym lepiej absolutne minimum to -35C. Czas wychłodzenia nie jest z góry narzucony jaki wyjdzie taki będzie Smile

PS. Płynną regulację obrotów wentylatora mam ale czy działa na maxa czy minimum nie ma większego wpływu na pracę układu ciśnienie wzrasta jedynie z ok 12 Bar do 13,5 Bar


Dziś do komory włożyłem grzałkę o dużej powierzchni i mocy 50 Wat. Co ciekawe nie ma to większego wpływu na pracę układu bo w pewnym momencie ciśnienie spada poniżej 0,1 Bar na ssaniu.

Czy zwróciliście uwagę na zamieszczony przeze mnie film i temperatury na początku i końcu parownika?
( film i wykres z pustą komorą bez grzałki wewnątrz, komora zamknięta)

Wejście | Wyjście | Czas
- 32.6C | -27.7C | 0s
- 32.8C | -30.4C | 16s
- 33.2C | -31.7C | 24s
- 35.1C | -30.0C | 40s
- 37.0C | -27.5C | 64s
- 36.0C | -21.8C | 170s
- 35.8C | -33.8C | 204s
- 38.5C | -30.8C | 240s

Czerwony wykres to wejście a niebieski wyjście. Nie jestem ekspertem ale czy zawór termostatyczny nie ma czasem za zadanie utrzymywać stałego przegrzania bo u mnie lata jak świnka w patyku Smile


R404A - temperatura -40C - awax - 2017-04-20

Zawór ma zwłokę i przy tak małym układzie będzie tak pracować.
Trzeba zostawić układ na kilka godzin i powinno się ustabilizować.
Możliwe też ,że parownik jest zalewany .


R404A - temperatura -40C - drzewko - 2017-04-20

awax napisał(a):Zawór ma zwłokę i przy tak małym układzie będzie tak pracować.
Trzeba zostawić układ na kilka godzin i powinno się ustabilizować.
Możliwe też ,że parownik jest zalewany .


Mogę włączyć układ na parę godzin ale to że ciśnienie na przewodzie ssawnym spada poniżej 0Bar to nic złego się nie stanie?