Forum Klimatyzacja
Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Ultradźwiękowy detektor wycieków. (/showthread.php?tid=10351)

Strony: 1 2


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Czesio - 2017-06-15

Witam

Muszę się Wam pochwalić, bo nie wytrzymam... LEAKSHOOTER LKS1000-V2

Dostałem do testu przed zakupem takie małe cudo do wykrywania nieszczelności, z tego co twierdzi producent bardzo czułe. Cudo wykrywa, wskazuje i archiwizuje(robi zdjęcie ze wskazaniem wycieku)

[Obrazek: D5HZAU0CKVCH7gHm20zJgO-go7y6hWX2mjjOWVbV...88-h612-no]

[Obrazek: 2nEkcTvUORiEbOZ12oQsfLcRSzFRB5rPwX3aDGdA...88-h612-no]

Jest łykend więc zacząłem od sprawdzania szczelności baru Big Grin.

[Obrazek: Me85nxH8aGiP5beGOAG0khmZbZStVgBHKfpux5mn...88-h612-no]

W przyszłym tygodniu postaram się znaleźć jakiś wyciek a może ktoś z Was ma problem z nieszczelnością w instalacjach na terenie Szczecina, z chęcią po testuje urządzonko.

Może ktoś z Was używa już tego wykrywacz i podzieliłby się swoim doświadczeniem.

Pozdrawiam


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - coolmaker1 - 2017-06-15

witam. ........nie mam pytań, ładnie ustrzelił wyciek na you tube


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Whisky - 2017-06-15

Jeśli to działa jak na youtube to prezentują to wow!! ale ta cena masakra!!


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - bxz - 2017-06-16

Czy tylko ja nie widzę załączników?


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Czesio - 2017-06-17

bxz napisał(a):Czy tylko ja nie widzę załączników?
Witam

Już powinno być OK

Pozdrawiam


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - obser - 2017-06-17

Pochwal się ile za takie cacko trzeba położyć kasy,przeliczę to na auta Smile, bo bajer jest też dla KLienta Smile
Bo podoba mi się to cudo ichyba do moich warunków by się nadało, bo gaz śladowy nie spełnił moich oczekiwań,bo miałem nieszczelne pomieszczenie.
I pisz jak coś zaczniesz robić,kasa rzecz nabyta się zapomni z czasem,ale może to być duży plus z walką z branżą oponiarską.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Whisky - 2017-06-17

obser napisał(a):bo gaz śladowy nie spełnił moich oczekiwań,bo miałem nieszczelne pomieszczenie.

Czyli jednak Sad Miałem dziś Passerati które było wszędzie nieszczelne oprócz na skraplaczu ale myślę że do samochodówki to tak nie za bardzo bo wszędzie ciasno itd.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - coolmaker1 - 2017-06-17

czy aby ....2500 $ ?


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - gadget - 2017-06-17

Na youtube jest wszystko możliwe np: https://www.youtube.com/watch?v=T-D1KVIuvjA . Ten detektor jest na duże wycieki powyżej 0,5 kg/rok i tam gdzie trzeba szybko ustalić przeciek jest nieoceniony. To co piszą producenci gramy na rok to niestety pobożne życzenia. Ponadto warto wiedzieć jak to działa otóż to jest mikrofon na pasmo ultradźwiękowe , nie słyszalne dla nas. Instalacja nie jest badana ultradźwiękami. Każdy z nas wie jak działa zwykły gwizdek na takiej samej zasadzie gwiżdże gaz uwalniający się w jakiejś małej dziurce. W gwizdek trzeba niestety mocno dmuchnąć. Czesiu efektem ubocznym jest to że będziesz mógł wykrywać nietoperze, przetwornice napięcia (TV zasilacz laptop elektroniczna oprawa świetlówki) nie mogę sobie przypomnieć sobie otaczających nas na co dzień źródeł ultra dzięków . Niestety nie ma co porównywać do wodorowego on jest zupełnie do czegoś innego. Najtańszy wykrywacz kupicie na amazon za 39$ chyba już z wysyłką w czułości nieróżni się on od tych najdroższych. Dobrze że mamy całą armadę innych metod szukania nieszczelności.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Czesio - 2017-06-18

gadget napisał(a):Na youtube jest wszystko możliwe np: https://www.youtube.com/watch?v=T-D1KVIuvjA . Ten detektor jest na duże wycieki powyżej 0,5 kg/rok i tam gdzie trzeba szybko ustalić przeciek jest nieoceniony. To co piszą producenci gramy na rok to niestety pobożne życzenia. Ponadto warto wiedzieć jak to działa otóż to jest mikrofon na pasmo ultradźwiękowe , nie słyszalne dla nas. Instalacja nie jest badana ultradźwiękami. Każdy z nas wie jak działa zwykły gwizdek na takiej samej zasadzie gwiżdże gaz uwalniający się w jakiejś małej dziurce. W gwizdek trzeba niestety mocno dmuchnąć. Czesiu efektem ubocznym jest to że będziesz mógł wykrywać nietoperze, przetwornice napięcia (TV zasilacz laptop elektroniczna oprawa świetlówki) nie mogę sobie przypomnieć sobie otaczających nas na co dzień źródeł ultra dzięków . Niestety nie ma co porównywać do wodorowego on jest zupełnie do czegoś innego. Najtańszy wykrywacz kupicie na amazon za 39$ chyba już z wysyłką w czułości nieróżni się on od tych najdroższych. Dobrze że mamy całą armadę innych metod szukania nieszczelności.
Witam

Nie wiem skąd wziąłeś te 0,5kg/rok ale wiem że ultradźwiękowe kierują się trochę innymi prawami niż elektro-chemiczne których jednostką jest wielkość wycieku a ten przyrząd ma zlokalizować wyciek o rozmiarze 0,1mm przy ciśnieniu 3bar z odległości 20m. Sumując czym większe ciśnienie i mniejsza odległość tym większe szanse na wykrycie i odwrotnie. Tak więc idealne do prób szczelności wykonywanych azotem z dużym ciśnieniem roboczym, duże szanse przy normalnych ciśnieniach roboczych i postojowych przy czynnikach ogólnie stosowanych a małe szanse przy ciśnieniu resztkowym w uszkodzonej instalacji.

Urządzenie jest może i drogie(koszt około 14000zł) ale ja wyleczyłem się już tanich narzędzi i rozwiązań które zagracają strych... Podchodzę do tego tak, bardziej interesuje mnie czy zaprzęgnę to urządzenie do roboty, ponieważ będę konkurencyjny i bardziej profesjonalny niż ile to kosztuje. Zainwestowałem swego czasu np. w zestaw(amerykański) JetCool(worek 500zł+hydronetka 4000zł+dysza giętka 500zł) do mycia klimatyzacji za około 5000zł i dawno zapomniałem ile zapłaciłem ale na bieżąco zbieram dywidendy a wiele osób na forum się śmiało... Kto widział jak myję klimatyzacje i co z niej wylatuję nie ma więcej pytań, nie dyskutuję przy płaceniu dwu-trzy krotnej kwoty za serwis i przekazuje swoim znajomym posiadaczom klimatyzatorów.

Pozdrawiam


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - essoM - 2017-06-18

Czesio napisał(a):wyciek o rozmiarze 0,1mm przy ciśnieniu 3bar z odległości 20m.
"....takie rzeczy to tylko w Erze " :-)
musialbys ultraciche pomieszczenie zapewnić i to by sie nie udało.
Ale jak masz do testów to przetestuj i napisz jak to w praktyce wygląda.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - coolmaker1 - 2017-06-18

essoM napisał(a):
coolmaker1 napisał(a):wyciek o rozmiarze 0,1mm przy ciśnieniu 3bar z odległości 20m.
"....takie rzeczy to tylko w Erze " :-)
musialbys ultraciche pomieszczenie zapewnić i to by sie nie udało.
Ale jak masz do testów to przetestuj i napisz jak to w praktyce wygląda.

.....ale to Czesio napisał ,nie ja


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - gadget - 2017-06-18

0,5 kg napisałem bo wydaje mi się że tyle powinien znaleźć ten co ja znalazłem to był chyba 0,5kg/tydzień . Nic mniejszego nie znalazłem. Zapomnij że znajdziesz wyciek taki że masz bąbelki na wodzie mydlanej. Piszą o takich wyciekach jednak to warunki laboratoryjne wręcz idealne w rzeczywistości rury masz poupychane po kątach na rurze izolacja a często i gips. Wg mnie porażka. Zresztą próbowałem kilka miesięcy temu podzielić się swoimi doświadczeniami ale ktoś post skasował...

Co do narzędzi to tez lubię mieć dobre ale działające. Ten wykrywacz nadaje się bardziej do sprężonego powietrza.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Czesio - 2017-06-18

gadget napisał(a):0,5 kg napisałem bo wydaje mi się że tyle powinien znaleźć ten co ja znalazłem to był chyba 0,5kg/tydzień . Nic mniejszego nie znalazłem. Zapomnij że znajdziesz wyciek taki że masz bąbelki na wodzie mydlanej. Piszą o takich wyciekach jednak to warunki laboratoryjne wręcz idealne w rzeczywistości rury masz poupychane po kątach na rurze izolacja a często i gips. Wg mnie porażka. Zresztą próbowałem kilka miesięcy temu podzielić się swoimi doświadczeniami ale ktoś post skasował...

Co do narzędzi to tez lubię mieć dobre ale działające. Ten wykrywacz nadaje się bardziej do sprężonego powietrza.
Witam

Kurcze, czyli ty go kupiłeś czy miałeś na test?

Pozdrawiam


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Czesio - 2017-06-18

Witam

No dobra zainspirowałeś mnie Gadget, mając klimatyzator zrobiłem małą dywersje i rozszczelniłem go na zaworze Szredera. Jest coś w tym co napisałeś. Więc przy małym rozszczelnieniu elektro-chemiczny zaczyna już łapać a ten tak naprawdę w ogóle nie reaguje, trochę reaguje gdy podłącza się mikrofon do penetracji zakamarków. Klima na postoju około 30st.C więc ciśnienie przednie. Wyciek niby mały ale po kilku miesiącach może być już pusto.

[Obrazek: 8WZ9tqPRsw5Bv3FpFKRmc5X2WRmk28rLUzbJoFGP...69-h770-no]

[Obrazek: u5BihimMsI-NFoTTGtzQzX1JuMlYLhj9sVQ7Ao-N...69-h770-no]

Jeszcze po-testuje na innych instalacjach w innych warunkach i łączeniach.

Pozdrawiam


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - essoM - 2017-06-18

Tego typu detektory wyciekow stosuja na rurociagach np na platformie wiertniczej ale kilkuset ppm to sie raczej nie przejmują.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - gadget - 2017-06-18

Miałem wykrywacz (oczywiście nie taki jak Ty masz) w poprzedniej firmie , uważałem że był zepsuty. Jedyny wyciek jaki znalazłem był potężny. Nie dawno byłem w dużym zakładzie i tam mieli roczny wykrywacz jeszcze na gwarancji ale bez monitora, kosztował też coś sporo ale jak mi go dali żebym poszukał wycieku to niestety działał tak ja ten stary. Jak chcesz mogę dowiedzieć się co to było bo niebawem znowu będę w tym kombinacie.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - stoo - 2017-06-24

Bardzo zaciekawił mnie ten wykrywacz. Jakie sa Twoje odczucia? Robiles wiecej testow np w glośnej maszynowni albo hali produkcyjnej gdzie jes wszechobecny halas ktorego na czas szukania nieszczelnosci nie da sie


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Czesio - 2017-06-25

stoo napisał(a):Bardzo zaciekawił mnie ten wykrywacz. Jakie sa Twoje odczucia? Robiles wiecej testow np w glośnej maszynowni albo hali produkcyjnej gdzie jes wszechobecny halas ktorego na czas szukania nieszczelnosci nie da sie
Witam

Powiem tak, troszeczkę ostudziła mnie skuteczność przy małych wyciekach, praktycznie ten przyrząd nie nadaje się do klimatyzacji do codziennego serwisu. Myślę że może sprostał by przy próbach szczelności przy dużym ciśnieniu azotu nowej instalacji np. VRF, może w samochodówce przy napełnieniu instalacji azotem, mankamentem urządzeń działających na zasadzie ultradźwięków jest to że miejsca sprawdzania muszą być odsłonięte. Praktycznie nie reagują na rozszczelnione elementy jak, zaworki, narzutki, zaślepki. Miałem kilka w życiu wycieków z pękniętego skraplacza ale po aplikacji azotu był słyszalny i znalezienie to była chwila.
Myślę również że większe zastosowanie będzie miał np. na halach produkcyjnych gdzie stosuje się instalacje sprężonego powietrza.

Dla klimatyzacji jak i instalacji chłodniczych straty powstają przy bardzo małych wyciekach przez specyfikę używanych czynników, przez bardzo małą nieszczelność może szybko uciec dużo.

Krótko podsumowując potwierdzam zdania kolegów z wątków powyżej.

Pozdrawiam


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - obser - 2017-06-25

A mnie już do niczego innego niż azot i ew. dobry kontrast UV (pojawiło się na rynku sporo kontratów,ale ledwo widzialnych) nie przekona Przerabiałem detektory, nawet ostatnio kupiłem Testo, mam CPS, miałem nitrogen, ale teraz tylko azot. Trudno mogę się narobić, a będzie parownik, ale jakoś szczęśliwie dotychczas mnie to ominęło. Nieraz jest to 3 min,nieraz 5 godz, ale prawie 99% znajdę. Już więcej zabawek nie chcę.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - essoM - 2017-06-25

Apropo parownika to ostatnio wlozylem kamerke endoskopową , zielono jak na trawniku bylo od oleju.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Whisky - 2017-06-25

O endoskopie też już myślałem. Dobre by sprawdzić syf w parowniku, nagrzewnicy i tunelu. Ktoś może poleci jakiś?


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Bolas - 2017-06-25

Są już wersje do smartfonów całkiem zacne.


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Czesio - 2017-06-26

Whisky napisał(a):O endoskopie też już myślałem. Dobre by sprawdzić syf w parowniku, nagrzewnicy i tunelu. Ktoś może poleci jakiś?
Witam

Wiesz co ja właśnie pare dni temu kupiłem sobie kamerkę rewizyjną bo nie można jej nazwać endoskopową. Kupiłem najlepszą z najtańszych w Conradzie. Ma fajną rozdzielczość, 2x zoom, regulacje oświetlenia. I powiem tak, jestem zaskoczony wyraźnym obrazem.
[Obrazek: hqTBgjBosEXjG22otjxDRelA4DbqEDEjJxFneXb4...69-h770-no]

[Obrazek: xPbP--G6odfE3Tfbtr6j806TpYEujoPDgqTi89K2...69-h770-no]

[Obrazek: jO4wVWHl5BlRSme2tXX9RZpUMcMNpw3fDUMrZ2-U...69-h770-no]

[Obrazek: m1MmddNNmDhMQqigBMyuEot8fjVUcHqVc0kGw93K...69-h770-no]

Minusem jest brak możliwości zapisu zdjęć.

Pozdrawiam


Ultradźwiękowy detektor wycieków. - Whisky - 2017-06-26

Nie ma fotek Sad