Forum Klimatyzacja
Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse (/showthread.php?tid=10398)

Strony: 1 2 3


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - lakiluuk - 2017-07-05

Witam serdecznie Wszystkich Forumowiczów Smile))
Jestem nowym użytkownikiem forum. Moja rejestracja wiąże się z chęcią poznania tematu klimatyzacji od podstaw.
Krótko o sobie:
Od 10 lat zajmuję się Utrzymaniem ruchu maszyn (serwis maszyn przemysłowych sterowanie PLC, nieco NC- różnej maści sterowniki głównie z rynku azjatyckiego).
Oprócz tego znajomość innych dziedzin, które wymienię:
-programowanie robotów FANUC
-sterowanie PLC
-mechanika
-pneumatyka
-hydraulika siłowa
-ślusarstwo
-spawalnictwo metodą mag 135
-elektryka przemysłowa- nie zgłębiająca szeroko rozumianej elektroniki

-operator wózków widłowych
-operator suwnic
-operator żurawi samojezdnych

-Autocad 2013
-biurowy pakiet ofice

-uprawnienia SEP E1 i E3

oraz inne których nie wymieniłem- mój dział przeprowadza wszystkie prace w zróżnicowanym parku maszynowym niezbędne do utrzymania maszyn w znakomitej kondycji, Jednak wynagrodzenie w wysokości 4 000 zł nie spełnia moich oczekiwań i nie zaspokaja potrzeb finansowych.
Dlatego też od długiego czasu szukam pomysłu, który pozwoli na rozwinięcie siebie i wniesie do budżetu znacznie większe fundusze.

Z uwagi na to że nie dysponuję funduszami a całość przedsięwzięcia chciałbym kredytować uderzam w gałąż usług.
Od jakiegoś czasu zainteresowałem się usługami montażu i serwisu klimatyzacji jak również Serwis kotłów gazowych- dlaczego?? ponieważ lubię instalować/ diagnozować urządzenia- sprawia mi to frajdę.

Z moich wstępnych wyliczeń wychodzi na to że niezbędny sprzęt do wykonywania ww usług to koszt:

-Instalacje klimatyzacji minimum 40 000zł jest to podstawowy sprzęt i szkolenia (certyfikaty) niezbędne do funkcjonowania.

W miarę rozwoju dodatkowy sprzęt taki jak podnośnik koszowy czy rusztowanie.

-serwis kotłów gazowych to 20 000zł na sprzęt i certyfikaty, no i jakaś dodatkowa kwota na magazyn części zamiennych

nie wspominając o dodatkowym aucie i kosztach, których nie przewidziałem.

Główną moją zagwózdką jest moja konkurencyjność na rynku klimatyzacji, W miarę poznawania tematu, zaczynam mieć mieszane uczucia co do mojej wiedzy na ten temat a przecież chciałbym być liderem w branży, którą reprezentuję (Wychodzę z założenia, że można robić wszystko ale najważniejsze aby robić to dobrze). Obawiam się, że konkurencja jesp po kierunkowej szkole wyższej- czy może się mylę no i siłą rzeczy mogę nie mieć polotu. Chciałbym zakładać klimę typu split


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - aminokwas - 2017-07-05

A jak brzmi pytanie?


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - lakiluuk - 2017-07-05

Jak fachowcy oceniają nową doświadczenie?? Na dzień dzisiejszy nie ogarniam tematu klimatyzacji. Wiedzę zamierzam zaczerpnąć ze szkoleń markowych oraz literatury. Wychodzę z założenia, że dam radę. Ale zastanawiam się w jakim okresie mogę liczyć na zwrot kosztów poniesionych ~50 000zł


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - barbie - 2017-07-05

zanim otworzysz interes będzie po sezonie .


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - Czesio - 2017-07-05

barbie napisał(a):zanim otworzysz interes będzie po sezonie .
Witam

Barbim się nie przejmuj to nasz stały malkontent z tym że pisze krótko ale tresciwie. Ja 9 lat temu przeszedłem z podobnych powodów co Ty z instalatorstwa sanitarnego na klimatyzacje komfortu(tzn. potocznie splity, chłodnictwa takiego prawdziwego się nie tykam bo tam trzeba mieć szkołę branżową). Martwi mnie jedna rzecz, założyłeś za male koszta rozruchu działalności. Klimatyzacja komfortu jest mniej popularna niż kotły CO wiec ograniczenie działalności do dzielnicy, miasta to nie interes. W gre wchodzi województwo. cały kraj a coraz częściej zagranica. Do czego dąże, ja wydalem na ten interes na poczatku okolo 140000zł i co jakiś czas uzupełniałem wyposazenie. Jezeli chcesz byc liderem rynku musisz byc przygotwany na każdą sposobność. Jadac do klienta musisz mieć wszystko ponieważ nie wszedzie jest Castorama, samochód to nie może byc Caddy Big Grin ponieważ time is many. Czesząc temat ja dopiero drugi rok czerpie dewidendy z włozonego wkładu. Cóż mogę Ci radzić, wytrwałości, pogłębiania wiedzy, szczęścia i kupy pieniędzy. Witamy na forum malkontentów i oportunistów. Oczywiście to tylko pierwsze wrażenie a tak naprawdę są do rany przełóż Wink

Pozdrawiam


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - obser - 2017-07-06

Wiedzę zamierzam zaczerpnąć ze szkoleń markowych
Witaj. Akurat tam prawie nic się nie dowiesz, oprócz chwalenia się zaletami urządzeń danej marki nad innymi.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - DBKlima - 2017-07-06

Zgłoś się do kogoś na pomocnika montera, popracuj dorywczo przy klimatyzacji .
Wkład finansowy i mały i duży . Dużo zależy od tego co już posiadasz.

Bardzo dużo firm w sezonie poszukuje podwykonawców może potraktuj start w branży jako pracę dorywczą
Montując parę sztuk miesięcznie i robiąc serwis w paru budynkach zorientujesz się czy podołasz wyzwaniom jakie sobie sam postawiłeś.


Zwrot kosztów 50 000 może ci się zwrócić spokojnie w kwartał jeśli będziesz miał klientów .
Wcale nie oznacza to że jest to łatwe i będzie to pasmo samych sukcesów ...
... masz szansę wyjść na zero z wkładem . Nie licząc kosztów stałych .
Po sezonie może być konieczność wymiany kilku narzędzi .

Dużo zależy też od tego czy masz znajomości i czy masz wsparcie w zaprzyjaźnionej firmie z branży będzie potrzebne na początku działalności.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - barbie - 2017-07-06

sezon na splity kończy się za 4 tygodnie ,przynajmniej w trójmieście .


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - obser - 2017-07-06

Ludzie. Co to będzie. Znów dostałem na ogólną skrzynkę oferty jakiś dziwnych splitów. W tym roku jakiś wysyp dziwnych firm i marek, po śmiesznych cenach. Czy będą do tego klamoty, czy po byle burzy będzie się to badziewie wyrzucać? Zadzwonił znajomy do takej firmy i ugadał,że jak przyjedzie osobiście to bez FV dostanie splita 12 za 900 zł. Zdołował mnie tym , bo stały klient i tak miał preferencyjne ceny, już założyłem mu 8 szt i teraz jeszcze 2 dokładamy i tak siedzę ile mu zaproponować. Na pewno ja będę mu zakładał, ale walka o cenę będzie.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - gadget - 2017-07-06

obser napisał(a):Ludzie. Co to będzie. Znów dostałem na ogólną skrzynkę oferty jakiś dziwnych splitów. W tym roku jakiś wysyp dziwnych firm i marek, po śmiesznych cenach. Czy będą do tego klamoty, czy po byle burzy będzie się to badziewie wyrzucać? Zadzwonił znajomy do takej firmy i ugadał,że jak przyjedzie osobiście to bez FV dostanie splita 12 za 900 zł. Zdołował mnie tym , bo stały klient i tak miał preferencyjne ceny, już założyłem mu 8 szt i teraz jeszcze 2 dokładamy i tak siedzę ile mu zaproponować. Na pewno ja będę mu zakładał, ale walka o cenę będzie.

Daj sobie spokój z takim klientem, niech kupi. Nauka na własnych błędach jest kosztowna ale zapomnieć trudno. Klient niebawem wróci.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - obser - 2017-07-07

Nie,klient jest świadomym człowiekiem,nie w głowie mu wynalazki,jest zadowolony ze współpracy,ale takie pateraki po prostu psują rynek.Trochę żartem p tej rozmowie powiedział,że będziemy negocjować Smile Miał już doświadczenie w tamtym roku jak po przepięciu z ZE padły mu 4 klimy i parę kompówi klimy miał zrobione w 3 dni, nowe elektroniki. Dla nas też fajna robota , bo TU płaciło, więc długopis się trochę wydłużył, a Ci biedaczki żadnych katalogów jak do aut nie mają.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - DBKlima - 2017-07-07

barbie napisał(a):sezon na splity kończy się za 4 tygodnie ,przynajmniej w trójmieście .
Jak to kończy. Co ty opowiadasz . Dopiero się zaczyna . Na jesieni montujemy zawsze najwięcej klimatyzatorów .
(wiosna przeglądy i montaże, lato to Kowalski, jesień przeglądy i montaże, zima grube roboty na obiektach wielkopowierzchniowych) Tak jest od wielu lat . Sezon na Kowalskiego to najgorszy okres . Nie można nic zaplanować bo Kowalski chce teraz tanie badziewie i na już bo mu gorąco .

....Tak z innej beczki ....
Zobacz że tanie badziewie sprzedaje się tylko latem dlatego teraz jest nasilenie reklam najtańszej Chińszczyzny wraz z najgorszymi Włoskimi materiałami instalacyjnymi.


Klienci którzy planują zakup klimatyzacji nigdy nie zamawiają jej z dnia na dzień pod wpływem impulsu .
To tak jak z piecem CO do domu. Na etapie projektu masz już wszystko skosztorysowane i wrysowane.

Przepraszam za długi wywód ...
... ale trzeba uświadamiać klientowi końcowemu że ma instalować urządzenia na wiosnę lub na jesieni .
I nie ma czegoś takiego że zimą jest taniej . Zimą jest najdrożej . Nie ma dostaw kontenerowych więc ceny są regularne/katalogowe i jest zimno więc montaże trzeba czasami robić dużo dłużej, a więc i drożej .


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - obser - 2017-07-07

3/4 robót splitów,lub kasetonów robimy całorocznie wraz z budową, czy remontem obiektów. Warto dogadać się z solidnymi elektrykami i hydraulikami, oni są pierwsi na robocie i przekonają klienta na założenie instalacji klimatyzacyjnej w trakcie remontu/budowy, a po pierwszym malowaniu zakładamy sprzęt. Wiadomo trzeba im trochę materialnie przemówić, ale się opłaca. No i pilnować roboty, aby jakieś pateraki nie porobili jaj, ale ja sobie te obiekty monitoruje co jakiś czas.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - lakiluuk - 2017-07-07

Dziękuje Wam wszystkim za informacje.

Wrzucam narzędzia i orientacyjne ceny, które zamierzam zakupić zerknijcie proszę, może jakieś sugestie??

palnik do lutowania twardego propan-butan ROTHENBERGER typ rocolt 1500zł
Lutownica ROTHENBERGER typ ROTHERM 2000 2300zł
elektroniczny wykryacz nieszczelności 1500zł- 2500zł
Stacja do odzysku czynnika ROTHENBERGER typ rorec 8200zł
Węże z zaworami odcinającymi 250zł x4 1000zł
Zestaw do próby ciśnieniowej azotem ROTHENBERGER 1750zł
elektroniczny manometr ROTHRNBERGER 1320zł
Czterozaworowy zestaw manometrów SYPER EGO 250zł x2 500zł
Dwustopniowa pompa próżniowa ROAIRVAC 1950zł
waga 920zł
pojemniki ciśnieniowe 200zł x4 800zł
podsumowując 22 740zł
Do tego zainwestowałbym w rusztowanie wieżowe około 10 000zł
szkolenia 8000zł
łącznie 40 740

do tego należy dorzucić kielichiarki i uniwersalne narzędzia ręczne.
Oraz młotowiertarka np. Hilti TE 70 z osprzętem

no i już przekroczona magiczna bariera 50 000zł

Ultradżwiękowy wykrywacz nieszczelności- jest potrzeba aby na początku działalności inwestować w to urządzenie??? W mojej firmie zakupiliśmy ten sprzęt, ale osobiście wolę szukać nieszczelności na czuja- za pomocą zmysłu słuchu, wzroku i dotyku. Uważam, że to urządzenia(leakage detector ld 400) jest w naszych warunkach nieodpowiednie- może dlatego że na hali jest bardzo głośno jednak w warunkach normalnych prawdopodobnie się sprawdza.

Dziękuję za życzliwość aminokwas, barbie, Czesio, obser, DBKlima, gadget.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - obser - 2017-07-07

Zacznij od papierologii,egzaminie,certyfikacji.Kup podstawowy zestaw F-Gaz i dokumentację procedur. O szkoleniach zapomnij. Lepiej się zatrudnij gdzieś po godzinach, jak masz słuchać jakiegoś garniturowego teoretyka, który nie ma pojęcia o praktyce. Szkolenia markowe musisz zrobić, ale za dużo się tam nie dowiesz, tylko będziesz mógł obsługiwać i zakładać urządzenia danej marki z gwarancją. A narzędzia markowe kupisz sobie w miarę robót, żyjemy w czasach, że jak masz kasę to jutro masz co chcesz w domu. Jak zdobędziesz ceryfikat personalny to w ramach Twojegoo funduszu na szkolenia podejmij fuchę nawet za 10 zł/h w jakiejś porządnej firmie. Chyba, że Ci się spieszy, masz układy i robotę która na Ciebie czeka. Normalnie porządna firma co zapłaci to nie sugeruje się w 100% ceną, a doświadczeniem, wykonanymi zleceniami i referencjami i oczywiście ...układami a wystartujesz od zera. Porządne Hilti kupisz na OLX,lub Allegro nawet od takich optymistów jak Ty za małe pieniądze. Na początek starczy.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - lakiluuk - 2017-07-07

Może ktoś potrzebuje pomocnika do montażu Wrocław- Oleśnica- Oława???? Smile


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - Czesio - 2017-07-07

lakiluuk napisał(a):Dziękuje Wam wszystkim za informacje.

Wrzucam narzędzia i orientacyjne ceny, które zamierzam zakupić zerknijcie proszę, może jakieś sugestie??

palnik do lutowania twardego propan-butan ROTHENBERGER typ rocolt 1500zł
Lutownica ROTHENBERGER typ ROTHERM 2000 2300zł
elektroniczny wykryacz nieszczelności 1500zł- 2500zł
Stacja do odzysku czynnika ROTHENBERGER typ rorec 8200zł
Węże z zaworami odcinającymi 250zł x4 1000zł
Zestaw do próby ciśnieniowej azotem ROTHENBERGER 1750zł
elektroniczny manometr ROTHRNBERGER 1320zł
Czterozaworowy zestaw manometrów SYPER EGO 250zł x2 500zł
Dwustopniowa pompa próżniowa ROAIRVAC 1950zł
waga 920zł
pojemniki ciśnieniowe 200zł x4 800zł
podsumowując 22 740zł
Do tego zainwestowałbym w rusztowanie wieżowe około 10 000zł
szkolenia 8000zł
łącznie 40 740

do tego należy dorzucić kielichiarki i uniwersalne narzędzia ręczne.
Oraz młotowiertarka np. Hilti TE 70 z osprzętem

no i już przekroczona magiczna bariera 50 000zł

Ultradżwiękowy wykrywacz nieszczelności- jest potrzeba aby na początku działalności inwestować w to urządzenie??? W mojej firmie zakupiliśmy ten sprzęt, ale osobiście wolę szukać nieszczelności na czuja- za pomocą zmysłu słuchu, wzroku i dotyku. Uważam, że to urządzenia(leakage detector ld 400) jest w naszych warunkach nieodpowiednie- może dlatego że na hali jest bardzo głośno jednak w warunkach normalnych prawdopodobnie się sprawdza.

Dziękuję za życzliwość aminokwas, barbie, Czesio, obser, DBKlima, gadget.
Witam

Ojoj nie tędy droga. Troche nie przemyslane zakupy. Nie mam teraz czasu ale.siądę i Ci napiszę co warto drogie a co nie.

Pozdrawiam


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - obser - 2017-07-08

lakiluuk napisał(a):Może ktoś potrzebuje pomocnika do montażu Wrocław- Oleśnica- Oława???? Smile
Zrób F-Gazy,jak masz trochę inteligencji i sobie poczytasz,to może starczy sam egazamin. A po drugie szkoda,że jesteś z drugiego koca Polski. Pytania przykładowe gdzieś tam mam.


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - Czesio - 2017-07-08

Czesio napisał(a):
lakiluuk napisał(a):Dziękuje Wam wszystkim za informacje.

Wrzucam narzędzia i orientacyjne ceny, które zamierzam zakupić zerknijcie proszę, może jakieś sugestie??

palnik do lutowania twardego propan-butan ROTHENBERGER typ rocolt 1500zł
Lutownica ROTHENBERGER typ ROTHERM 2000 2300zł
elektroniczny wykryacz nieszczelności 1500zł- 2500zł
Stacja do odzysku czynnika ROTHENBERGER typ rorec 8200zł
Węże z zaworami odcinającymi 250zł x4 1000zł
Zestaw do próby ciśnieniowej azotem ROTHENBERGER 1750zł
elektroniczny manometr ROTHRNBERGER 1320zł
Czterozaworowy zestaw manometrów SYPER EGO 250zł x2 500zł
Dwustopniowa pompa próżniowa ROAIRVAC 1950zł
waga 920zł
pojemniki ciśnieniowe 200zł x4 800zł
podsumowując 22 740zł
Do tego zainwestowałbym w rusztowanie wieżowe około 10 000zł
szkolenia 8000zł
łącznie 40 740

do tego należy dorzucić kielichiarki i uniwersalne narzędzia ręczne.
Oraz młotowiertarka np. Hilti TE 70 z osprzętem

no i już przekroczona magiczna bariera 50 000zł

Ultradżwiękowy wykrywacz nieszczelności- jest potrzeba aby na początku działalności inwestować w to urządzenie??? W mojej firmie zakupiliśmy ten sprzęt, ale osobiście wolę szukać nieszczelności na czuja- za pomocą zmysłu słuchu, wzroku i dotyku. Uważam, że to urządzenia(leakage detector ld 400) jest w naszych warunkach nieodpowiednie- może dlatego że na hali jest bardzo głośno jednak w warunkach normalnych prawdopodobnie się sprawdza.

Dziękuję za życzliwość aminokwas, barbie, Czesio, obser, DBKlima, gadget.
Witam

Ojoj nie tędy droga. Troche nie przemyslane zakupy. Nie mam teraz czasu ale.siądę i Ci napiszę co warto drogie a co nie.

Pozdrawiam
Witam

Przeanalizowałem sobie Twoją listę i uważam że niektóre rzeczy są w ogóle nie potrzebne, niektóre za drogie a niektóre można zastąpić jednym droższym ale bardziej praktyczniejszym.

Z góry mówię że preferuje niektóre marki takie jak Testo, DeWalt dlatego że mam dobre doświadczenie w pracy z nimi. Ja po prostu podam Ci listę narzędzi które używam co jest jednoznaczne z tym że są one sprawdzone, niezawodne, dokładne, wystarczające.

Zacznę od początku czyli od narzędzi pomiarowo diagnostycznych.

Najważniejszym narzędziem w pracy z układem chłodniczym co za tym idzie z czynnikami chłodniczymi jest manometr. Z uwagi na to że przy splitach mamy do czynienia z kilkoma rodzajami czynnika najlepszy jest manometr elektroniczny. Polecam od razu zestaw Testo 570-2. Oprócz dokładnego manometru będziesz miał do dyspozycji zestaw do dokładnej próby szczelności z zegarem czasowym, dokładny wakuometr przy robieniu próżni w nowo podłączonych urządzeniach. Będąc przy próbach szczelności polecam zestaw Mastercoola [Obrazek: 0_0_productGfx_4aeae6058a796677f976b95ef6080117.jpg]

Jest w nim reduktor ciśnienia dla wielkości używanych w próbach szczelności dla danych czynników oraz dodatkowy manometr który możemy zostawić na czas pełnej czasowo, zgodnej z normą próby szczelności instalacji chłodniczej. Przydaje się gdy mamy upierdliwych kierowników, inspektorów budów.
Do sprawdzania szczelności instalacji chłodniczej ja używam Testo 316-2, drogi ale dobry, koszt corocznej legalizacji 150zł(kiedyś chcieli około 400zł, ale rynek ich zweryfikował Big Grin ) Urządzenia ultradzwiękowe pomijam ponieważ się z nich wyleczyłem, opisałem to w innym poście.
Bardzo ważnym narzędziem jest klucz dynamometryczny, i tu możemy pochylić się nad ofertą i raczej skupił bym się nad tym kompletem[Obrazek: wpx_51ce7888e767e04ecd66a049c6cae82e.jpg]
Jest on bardzo praktyczny przy montażu jednostek wewnętrznych w połączeniu z dobrym kluczem nastawnym. Ja używam tego kompletu i klucza dynamometrycznego z serii ROTORQUE REFRIGERATION ale wielkość klucza dyskwalifikuje to narzędzie przy montażu jednostek np. naściennych ale dobrze nadaje się do jednostek zewnętrznych.
Przechodząc dalej nie mogę pominąć moich ulubionych narzędzi diagnostycznych Testo Smart Sond. Są on niezastąpione w diagnostyce oraz przy instalacji.[Obrazek: dLmauuqaovbsED_MYMEAoIT2B96rT3dDyxgZcvpn...61-h654-no]Najprostszy przykład to pomiar wydajności zainstalowanego klimatyzatora, zapis ewentualne zapoznanie klienta z wynikiem na wyświetlaczu. Klient wtedy widzi że ma to co kupił[Obrazek: _zW0rNlDL8sex-xBzKIL5loW5tGOoGR_wykP0zB0...82-h721-no]

Wydaje mi się że już możemy zakończyć dział pomiarowo diagnostyczny.

Niezbędnymi narzędziami w chłodnictwie(ponieważ montaż splitów jest chłodnictwem) są narzędzia do pracy przy układzie chłodniczym typu pompa próżniowa, stacja odzysku czynnika(z osprzętem takim jak butle serwisowe), waga. Pokrótce nie ma tu za bardzo się rozczulać, oprócz pompy próżniowej rzadko używane urządzenia.

Pompa próżniowa powinna być dwustopniowa z elektrozaworem. Fajnie jakby miała dodatkowo wyjście na gruby wąż do próżni bodajże 5/16(mogę się mylić). Ja osobiście mam pompę ROTHENBERGER, nie jestem z niej do końca zadowolony, a niby miała być wydajna...

Waga najlepiej żeby była z wbudowanym dozownikiem czynnika i bezprzewodowym sterowaniem. Ja osobiście mam Mastercoola tą ze zdjęcia[Obrazek: -RFP6X7pMvXjzqViJiz9Vku3__M1R2W1cpuvnOjx...76-h661-no]

Stacja odzysku czynnika nie musi być strasznie wydajna przy instalacja split a nawet VRF więc nie ma co szaleć z cenną bo to tak naprawdę początek wydatków. Wydaje mi się osobiście że ważne w stacji to separator oleju i bezolejowość sprężarki. Ja ma stacje Value. Myślę że jeszcze jakbym raz miał zakupić te trzy urządzenia to zrobiłbym w VALUE.

Obróbka rur chłodniczych

Tu powinno się zacząć od kielicharki Dziadkowej i tak robię bo jest to narzędzie nad wszystkimi kilicharkami... do niedawna. Pojawiło się nowe narzędzie są to trzpienie na wiertarkę które pięknie kielichują i robią mufy. Zgubiłem link ale warto się schylić nad tematem. Wiadomo że obcinacze do rur małe duże...
Ważne są sprężyny i giętarki do rur calowych. Godna polecenia jest Giętarka kuszowa rewersyjna[Obrazek: pol_pl_Gietarka-kuszowa-rewersyjna-do-ru...1072_5.jpg]
Możemy nią wyginać łuki wewnętrzne i zewnętrzne, bardzo przydatne.

Palniki i lutownice to chyba nie bardzo wybrałeś, wierz mi wystarczy Ci palnik spawalniczy z kompletem propan-tlen, lusterko na wysięgniku. Zestaw do wyboru, ja mam duży(jest problem z nabijaniem tlenu) ale są małe z jednorazówkami i wydaje mi się że przy lataniu na rusztowaniu będą bardziej poręczne poręczne, ja mam taki jak na zdjęciu.
[Obrazek: LfPFpWco1LABG3ffOw2TsMs2rQLJxo_fkR-54gWx...00-h533-no]

Czas na elektronarzędzia

Tu trzeba zacząć od odkurzacza, prawie cały zestaw elektronarzędzi mam od DeWalta. Odkurzać jak na zdjęciu i po kolei:
młotowiertarka SDS MAX 5kg wiertła przebiciowe 60cm i 100cm/68mm, młotowiertarka kątowa SDS mała, wiertnica do otworów na sucho i mokro z ręki i dodatkowo prowadnica do otworów w żelbecie. W komplecie jest hydronetka ponieważ wiertnica ma możliwość podłączenia wodnego. Do tego korony 68mm do otworów na mokro i sucho spawane laserowo(POLECAM).
Polecam również trzymanie się rozmiaru 68mm przy różnego rodzaju otwornicach i osprzecie, wymiar przy splitach uniwersalny. Moim zdaniem wiertnica jest najlepszym narzędziem do wykonywania otworów pod klimatyzacje.[Obrazek: RzXm3orcYIamLRZAP1NbdnnWpJCz_ruuZ7FxHXSq...76-h661-no]

Teraz narzędzia bateryjne, znowu zacznę od małego tym razem ale praktycznego odkurzacza na baterie, lampy przenośne, wkrętarki mam małą poręczną i dużą z udarem oraz rzadko używana wkrętarka kątowa(parę razy uratowała pupsko). Często na rusztowaniach używam małą młotowiertarkę SDS i szlifierkę kątową oraz elektryczny klucz udarowy przy montażu uchwytów pod agregat. Mam zestaw narządzi stolarskich, piła tarczowa, wyrzynarka, lisi ogon. To wszystko z DeWalta Akumulatory 18V. Dla mnie DeWalt to wytrzymałe narzędzia za dobrą cenę, szybki serwis. To jest oczywiście moje zdanie.

Bruzdownice mam od Boscha. Duża do 65mm głębokości i małą do bodajże 25mm dla instalatorstwa elektrycznego. Głównie ją używa do prowadzenia rur skroplin. Z ciekawostek mam fajne nożyce do koryt instalacyjnych idealne cięcie może nie jest ale przyspiesza pracę.

Narzędzi do serwisu klimatyzacji nawet nie wymieniam bo mi dnia nie starczy. O zapomniałbym, drabiny.Różne przerobiłem i Krauze Stabilo POLECAM.

Czesząc temat, narzędzia mają być praktyczne, drogie te często używane i pomiarowe a reszta średnia półka. Czym więcej robi się w temacie klimatyzacji tym więcej specjalistycznych narzędzi dochodzi po krótkim czasie okazuje się że 50000zł to mało. Big Grin

Pozdrawiam


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - DBKlima - 2017-07-10

Wykrywacz nieszczelności zdecydowanie za drobi są dużo tańsze i tak musisz zrobić legalizację .
Rusztowania - nie opłaca się kupować koszt wypożyczenia rusztowania jest bardzo niski.
Odkurzacz - kup prosty karchera z filtrem stożkowym i używaj worki spokojnie wytrzyma 3 lata a cena jest o 90% mniejsza niż tego z linii prof .
Stacja do odzysku czynnika - podpisz umowę i wypożycz w Prozonie będzie 90% taniej
Waga - kup pomostową z walizką oddaj do legalizacji w Prozon będzie z 50% taniej

Węże z zaworami odcinającymi - moim zdaniem lepiej wąż oddzielnie i zaworek oddzielnie .
Rozwalcowywarkę gruszkową (kielichownica dziadkowa)

Szkolenia : certyfikat personalny i firmowy UDT


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - fgazudt - 2017-07-10

DBKlima napisał(a):Wykrywacz nieszczelności zdecydowanie za drobi są dużo tańsze i tak musisz zrobić legalizację .
Rusztowania - nie opłaca się kupować koszt wypożyczenia rusztowania jest bardzo niski.
Odkurzacz - kup prosty karchera z filtrem stożkowym i używaj worki spokojnie wytrzyma 3 lata a cena jest o 90% mniejsza niż tego z linii prof .
Stacja do odzysku czynnika - podpisz umowę i wypożycz w Prozonie będzie 90% taniej
Waga - kup pomostową z walizką oddaj do legalizacji w Prozon będzie z 50% taniej

Węże z zaworami odcinającymi - moim zdaniem lepiej wąż oddzielnie i zaworek oddzielnie .
Rozwalcowywarkę gruszkową (kielichownica dziadkowa)

Szkolenia : certyfikat personalny i firmowy UDT

DB mam pytanie.
Na jakiej podstawie mam legalizować NOWY czujnik elektroniczny oraz na jakiej podstawie mam legalizować NOWĄ wagę elektroniczną ?


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - Amfan - 2017-07-10

Jak nie połamać rur wychodzących ze ściany ,proponuję coś takiego. 200zł kosztują te pręty plastikowe, ale dla mnie rewelacja


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - bxz - 2017-07-10

Amfan napisał(a):Jak nie połamać rur wychodzących ze ściany ,proponuję coś takiego. 200zł kosztują te pręty plastikowe, ale dla mnie rewelacja
Hej.
Mam to na firmie i tak się zastanawiałem co to... jakbyś mnie oświecił byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam

A tak w temacie:
Firma w której robię wycofała się z detalistów tylko grubsze roboty czy stali klienci...
Mam sprzęt i furę firmową... Jeszcze kilka miechów i dostałbym nieoficjalne przyzwolenie na fuchy na mieszkaniówce...
Tylko nie chce. Praca po pracy wykańcza, juź to przerabiałem... a specyfika branźy nie sprzyja fuchom.
Na takie coś poszukaj czegoś prostego. Łatwa wycena, bez serwisów, uzgodnień. Już prędzej samochodówka bo po godzinach łatwiej to ogarnąć.
Ale czemu nie automatyka czy naprawa maszyn? Pieniądze podobne a temat znasz... Wszedzie dobrze gdzie Nas nie ma Wink


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - Czesio - 2017-07-10

fgazudt napisał(a):
DBKlima napisał(a):Wykrywacz nieszczelności zdecydowanie za drobi są dużo tańsze i tak musisz zrobić legalizację .
Rusztowania - nie opłaca się kupować koszt wypożyczenia rusztowania jest bardzo niski.
Odkurzacz - kup prosty karchera z filtrem stożkowym i używaj worki spokojnie wytrzyma 3 lata a cena jest o 90% mniejsza niż tego z linii prof .
Stacja do odzysku czynnika - podpisz umowę i wypożycz w Prozonie będzie 90% taniej
Waga - kup pomostową z walizką oddaj do legalizacji w Prozon będzie z 50% taniej

Węże z zaworami odcinającymi - moim zdaniem lepiej wąż oddzielnie i zaworek oddzielnie .
Rozwalcowywarkę gruszkową (kielichownica dziadkowa)

Szkolenia : certyfikat personalny i firmowy UDT

DB mam pytanie.
Na jakiej podstawie mam legalizować NOWY czujnik elektroniczny oraz na jakiej podstawie mam legalizować NOWĄ wagę elektroniczną ?
Witam

To nie chodzi pewnie że nowy, przepisy mówią o co rocznej legalizacji detektora wycieków czynnika. Teraz większość firm tj. Prozon, Testo robią to za 150 zł. Z wagą sprawa jest prosta, musimy zgodnie z procedurą ,,naszej firmy'' sprawdzać regularnie poprawność ważenia. Najprostszy sposób to zakup wzorcowego odważnika, ja mam 200g z Conrada i zgodnie z procedurą przed sezonem, odważnik na wagę i protokół lub w odpowiednią tabelka. Dziś słyszałem o patencie na pół litra wody zamiast odważnika i przeszło na kontroli.

Pozdrawiam


Instalatorstwo klimatyzacji jako dodatkowe finanse - Czesio - 2017-07-10

Amfan napisał(a):Jak nie połamać rur wychodzących ze ściany ,proponuję coś takiego. 200zł kosztują te pręty plastikowe, ale dla mnie rewelacja
Witam

Fajny patent.

Pozdrawiam