Forum Klimatyzacja
Klimakonwektory i pompa ciepła - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Porady (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Klimakonwektory i pompa ciepła (/showthread.php?tid=10501)



Klimakonwektory i pompa ciepła - mgoras - 2017-08-20

Witajcie,
Na wstępie jestem amatorem i może trochę hobbystą. Lubie czasami coś zrobić samemu w koło domu i w domu.
Nie zawsze wychodzi mi to w 100% tak jakbym chciał, ale tak jak wspomniałem jestem amatorem.
Chciałem zasięgnąć wachowego źródla (za jakie uważam to miejsce) odmośnie klimakonwektora / klimakonwektorów i pomp ciepła.

Chciałem chłodzić i grzać dom przy pomocy pompy ciepła. Obecnie do ogrzewania służy mi kominek z płaszczem wodnym + 1000l bufor ciepła. Ciepło jest rozprowadzane na parterze ogrzewaniem podłogowym.
Do chłodzenia nie mam jeszcze nic, ale myślę o podwieszonym pod sufit klimakonwektorze. Góra jest adaptowana na pomieszczenie "hobby" biuro do pracy i jest tam zamontowany klimakonwektor kanałowy 4-rurowy.


Klimakonwektory i pompa ciepła - Bolas - 2017-08-20

Połącz wszystko razem. Biawar ciepło z klim zrzuca pierwsze do zbiornika CWU dopiero po jego naładowaniu ciepło zostaje wyrzucane na jednostkę zewnętrzną. [Obrazek: schematinstalacji.JPG]


Klimakonwektory i pompa ciepła - mgoras - 2017-08-21

Tak też planowałem.
Z tym że bardziej mam problem z decyzją, czy zastosować pompę powietrzną, czy gruntową.
Chodzi o uzasadnienie dodatkowej inwestycji jaką będą odwiery w przypadku gruntowej, Oczywiście wiadomo, że gruntowa pompa pracuje bardziej stabilnie, nie mniej jednak wymaga dodatkowej inwestycji.
Czy ta inwestycja będzie w ogóle uzasadniona ? 14 - 18 tyś piechotą nie chodzi.

Edit. Dopiero teraz zauważyłem że mój pierwszy wpis został ucięty.

Moje zasadnicze pytanie jest czy szukać pompy powietrznej (bo początkowo o takiej myślałem) czy gruntowej, której praca byłaby zimą bardziej stabilna, a latem odwierty mogłyby posłużyć jako pasywne źródła chłodu, a w ekstyemalnych sytuacjach została by uruchamiana pompa gruntowa do aktywnego chłodzenia.

W tej chwili jest na poddaszu jest klimakonwektor Lennox HH50 chłodzenie 12,3kW grzanie 14kW
Na dole planuję tylko do salony coś w okolicach 6kW


Klimakonwektory i pompa ciepła - Bolas - 2017-08-22

To już musisz sam sobie odpowiedzieć i przeliczyć. Chyba Galmet robi takie wyliczenia za free jeżeli chodzi o ich urządzenia w innym przypadku nie wiem. Ja mam gruntową ale poziomy wymiennik bo spora działka. Niestety jak zakładałem ją 5lat temu to chłodzenie dopiero wprowadzano i kosztowało krocie.


Klimakonwektory i pompa ciepła - mgoras - 2017-08-27

Mam jeszcze trochę czasu z tym projektem, więc chyba zrobię tak jak mówisz. Pochodzę po firmach i zapytam jak oni by to widzieli.
Poziomy niestety się nie sprawdzi, bo na etapie budowy zakopałem 150m rury PE na głębokości 2,5m - ale temperatura ziemi jest tak wysoko, że o chłodzeniu nie ma mowy.
Na początku lata w czerwcu - 9 stopni (jeszcze akceptowalne)
Teraz w okolicach 18 stopni (przepuszczanie przez fancoli takiej temperatury nie ma już sensu)


Klimakonwektory i pompa ciepła - barbie - 2017-08-27

2.5 metra to 2 razy za gleboko to nie jest geotermia .


Klimakonwektory i pompa ciepła - Bolas - 2017-08-27

Ja mam kilometr do 9kW pompy Smile temperatura nigdy jeszcze nie doszła do 15'C a co dopiero 18'C może masz wulkan gdzieś pod sobą Wink Oczywiście że nie ma sensu przepuszczać tej temp bezpośrednio przez wymiennik ale przez PC z chłodzeniem to już co innego tym bardziej że przez zimę wymiennik ci wychłodzi a w lato ci go zregeneruje Smile