Forum Klimatyzacja
Zamiana 404a na ???? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Zamiana 404a na ???? (/showthread.php?tid=10568)



Zamiana 404a na ???? - norbik - 2017-09-23

Witam
Ze względu na olbrzymia podwyżkę ceny 404a szukam alternatywy dla tego czynnika.
Zajmuje się rolnictwem i mam go w instalacji sporo bo ponad 40kg co wiąże się z nieopłacalnym w tym momencie usuwaniem ewentualnej awarii (cena towaru w chlodni nie pokryje ceny czynnika).
Jest to instalacja na danfosie 550 (wtrysk gazu)
Druga chłodnia pracuje na zaworze rozprężnym
Czy jest jakaś tańszą alternatywa np Propan ? R290R290 czy R600a Izobutan ?
Wiem że te gazy sa nie bezpieczne ale zrobił bym to na własne ryzyko i własny użytek.


Zamiana 404a na ???? - studentpk - 2017-09-23

40 kilo to nie jest dużo. R404 można zamienić na r448/449.


Zamiana 404a na ???? - adamdud - 2017-09-23

Ta zamień sobie na r600 tylko żeby dobre podciśnienie było


Zamiana 404a na ???? - Shitashii - 2017-10-03

A może by tak uszczelnić układ? Wtedy 40 kg może starczyć na lata.


Zamiana 404a na ???? - snoze - 2017-11-27

Panowie, a tak na poważnie, to na jaki czynnik się teraz zdecydować za R404? Jaki może już stosujecie?


Zamiana 404a na ???? - studentpk - 2017-11-27

R448/449. Elektroniczny zawór - zmieniasz nastawy sterownika.
Termostatyczny zawór - dysza oczko niżej. Sprawdź przegrzanie i temperaturę końca sprężania.


Zamiana 404a na ???? - HC - 2017-12-14

Koledzy pytanie:
Czy ktoś już w jakiej większej ilości przezbrajał R404A na ......
Jak to się zachowuje?? Czy nie ma problemow z gospodarką olejową??
Jak z pracą sprężarek i eksploatacją??

Mam trochę "obawienia" czy nie będzie podobnej sytuacji jak w przypadku retrofitu z R22 typu DROP IN gdzie padały sprężarki, a producent upierał się że po jego stronie jest ok. Trochę firm już poleciało na tym.

Dlatego pytanie koledzy, bo nie chciałbym się na minę wpier.... i wymieniać po kilku miesiącach sprężarek za grube klocki.


Zamiana 404a na ???? - studentpk - 2017-12-14

Przezbrajalem dwie instalacje. Jedną markrtową (plus i minus) na 448 i drugą w zakładach mięsnych na 407f. (plus) Marketowa na elektronicznych zaworach i sprezarkach Bitzer, ta w ZM na termostatycznych i sprezarkach Frascold. Obie po pewnych zmianach działają poprawnie. Temat jest do zrobienia.


Zamiana 404a na ???? - joker - 2017-12-17

Shitashii napisał(a):A może by tak uszczelnić układ? Wtedy 40 kg może starczyć na lata.
chrońmi to co jest ekonomiczne dopuki się nie rozszczelni Smile


Zamiana 404a na ???? - joker - 2017-12-17

Po co likwidować coś co działa ekonomicznie


Zamiana 404a na ???? - p.obelix - 2017-12-17

studentpk napisał(a):Przezbrajalem dwie instalacje. Jedną markrtową (plus i minus) na 448 i drugą w zakładach mięsnych na 407f. (plus) Marketowa na elektronicznych zaworach i sprezarkach Bitzer, ta w ZM na termostatycznych i sprezarkach Frascold. Obie po pewnych zmianach działają poprawnie. Temat jest do zrobienia.
To się chwalisz czy żalisz pusty post nie wnoszący nic do tematu.


Zamiana 404a na ???? - HC - 2017-12-20

Dzięki za info.
U mnie jest "problem" bo gdyż aż mam impulsowe zawory rozprężne w parowniku na Danfosie nie jest to idelany układ jak dla mnie lepszy był by elektorniczny lub zwykły TZR z Bulbem. Jak ustawiałem przegrzew to zabawy było trochę bo trzeba w sterowniki długość pulsu odpowiednio trafić a nie jest uwierzcie mi to takie proste.

Czekam na następnych kolegów, bo chciałbym po prostu trochę opinii poczytać z ludzi z branży, żeby wiedzieć jak to się ma po retroficie. A sami wiecie jak to jest z produkcją MA DZIAŁAĆ i HU..


Zamiana 404a na ???? - studentpk - 2017-12-20

Danfoss wydał instrukcję jak regulować pracę zaworów akv po zmianie czynnika. W przypadku instalacji w markecie sprowadzało się to do wprowadzenia nastaw własnych użytkownika i zadania nowych wartości dla parametrów a1, a2, a3. Dostawcy czynników też mają takie manuale.

Przy zaworach rozprężnych musisz ocenić czy wystarczy regulacja zaworu czy wymiana dyszy na mniejszą i czy później będziesz miał czas i możliwość zmiany. Regulowałem zawory bez zmiany dyszy i ze zmianą, osiągając przegrzanie na poziomie 4-7K.

Korzystając z programów doborowych lub informacji od producenta sprawdź w jakim zakresie znajduje się punkt pracy sprężaki dla nowego czynnika. Zwróć uwagę na to zwłaszcza przy układach minusowych. Może się okazać, że producent wymaga zastosowania dodatkowego wyposażenia (np: wentylator głowicy).
Po uruchomieniu sprawdź parametry pracy sprężarek: ciśnienie ssania i tłoczenia, przegrzanie, temperaturę końca sprężania.

Oba układy pracują już po kilka miesięcy na nowym czynniku. Nie widzę problemów z gospodarką olejową. Parametry pracy sprężarek są akceptowalne i żadna nie uległa uszkodzeniu. W styczniu będę na obu instalacjach i ponownie sprawdzę jak pracują.


Zamiana 404a na ???? - HC - 2017-12-22

studentpk napisał(a):Danfoss wydał instrukcję jak regulować pracę zaworów akv po zmianie czynnika. W przypadku instalacji w markecie sprowadzało się to do wprowadzenia nastaw własnych użytkownika i zadania nowych wartości dla parametrów a1, a2, a3. Dostawcy czynników też mają takie manuale.

Przy zaworach rozprężnych musisz ocenić czy wystarczy regulacja zaworu czy wymiana dyszy na mniejszą i czy później będziesz miał czas i możliwość zmiany. Regulowałem zawory bez zmiany dyszy i ze zmianą, osiągając przegrzanie na poziomie 4-7K.

Korzystając z programów doborowych lub informacji od producenta sprawdź w jakim zakresie znajduje się punkt pracy sprężaki dla nowego czynnika. Zwróć uwagę na to zwłaszcza przy układach minusowych. Może się okazać, że producent wymaga zastosowania dodatkowego wyposażenia (np: wentylator głowicy).
Po uruchomieniu sprawdź parametry pracy sprężarek: ciśnienie ssania i tłoczenia, przegrzanie, temperaturę końca sprężania.

Oba układy pracują już po kilka miesięcy na nowym czynniku. Nie widzę problemów z gospodarką olejową. Parametry pracy sprężarek są akceptowalne i żadna nie uległa uszkodzeniu. W styczniu będę na obu instalacjach i ponownie sprawdzę jak pracują.

Dzięki rzeczowo.