Forum Klimatyzacja
Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= (/showthread.php?tid=106)



Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - Guest - 2006-03-10

Pomy ciepła, kolektory słoneczne to odnawialne żródła energii i mimo gorącej dyskusji, są to niepodważalnie najbardziej bezpieczne instalacje dla użytkowników. Nic się nie zapali, nie wybuchnie i nikt się nie zatruje "czadem" . Po wielu latach/7-9/ instalacje pracują i to wielokrotnie są polskie pompy ciepła. Po wejściu do UE instaluje się pompy ciepła firm Skandynawskich NIBE, i pracują bez zarzutu.


Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - YN - 2006-09-13

Szanowny Gościu
Pompy ciepła są tak samo wspaniałe jak też szkodliwe w kompleksowym rozrachunku energetycznym. Dlaczego???
Otóż, jeśli ich średnioważona - w czasie sezonowej eksploatacji - efektyność energetyczna, w sezonie grzewczym, jest niższa niż 3-krotność w stosunku do pobranej energii elektrycznej, to jest to nieporozumienie.
W tym miejscu pozwolę sobie na bardzo, jak sądzę, "energetyczny" skrót łańcucha wytwarzania enrgii, ogólnie...
Otóż, enrgia elektryczna, która "dostaje się" do gniazdek elektrycznych w naszych mieszkaniach (cały proces wytworzenia i transportu), w stosunku do energii paliwa zużytego na jej wytworzenie to tylko ok. 31-32%.
Nie wymaga to specjalnego wyjaśniania, iż pompa ciepła musi mieć conajmniej sezonowy współczynnik wydajności grzewczej nie mniejszy niż 3,5 aby być "na równi" z klasycznym, dobrze dobranym, systemem grzewczym - gazowym, olejowym, a być może elktrycznym.
Wcześniej powiedziałem "szkodliwym stosowaniem", dlaczego? Otóż emisja szkodliwych substancji w procesie wytwarzania energii elktrycznej (SO2... , NOx, CO2 i inne) degradują nasze środowisko. A więc jeśli będziemy źle stosować pompy ciepła, pozorna ochrona środowiska będzie pogłębianiem jego degradacji.
Pozdrawiam i oczekuję na dyskusjję, uwagi oraz na odpowiedż.


Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - YN - 2006-09-13

Jeszce jedno!!
Chętnie porozmawiam na temat wykorzystania energii słonecznej, tak kolektorów słonecznych typu termicznego jak również fotowoltaicznych. Coś o tym wiem. Badałem to, wprawdzie trochę dawno, w swoim laboratorium praktyczno-doświadczalnym.
Pozdrawiam


Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - awax - 2006-09-13

Witam
Tak się składa ,że dzisiaj wymienialiśmy sprężarkę w jednej z takich pomp (Skandynawska)
Pompa niespełna czteroletnia,układ chłodniczy ograniczony do minimum (sprężarka ,zawór,filtr ,dwa presostaty i dwa wymienniki płytowe).
Awaria elektroniki spowodowała ,że sprężarka zagrzała się do tego stopnia,iż spaliła się na niej farba łącznie ze skrzynką elektryczną.
Piszę o tym aby wskazać ,że wyrabiamy sobie opinię o pompach na podstawie m.in.takich oszczędnie wyprodukowanych urządzeń.
Prawdopodobnie musi ktoś zginąć z powodu np.wybuchu lub pożaru aby montowane urządzenia posiadały odpowiednie zabezpieczenia.Nie rozumiem jak można reklamować je jako całkowicie bezobsługowe.
Generalnie uważam,że pompy ciepła będą stosowane coraz częściej jednak koszt inwestycji i cena energii elektrycznej jeszcze długo będą ograniczać ilość pomp naprawdę wysokiej klasy.
Możemy pisać o ekologii ale ilu z nas wybierając n.p.samochód stosuje to kryterium,decyduje ekonomia.
Na marginesie czy ktoś zwrócił uwagę,że nabywca tak naprawdę nie ma możliwości zweryfikowania podawanych wydajności urządzeń i ja chyba mam pecha ale w większości spotkanych urządzeń wystarczyło wyznaczyć na podstawie parametrów pracy i rodzaju sprężarki aby stwierdzić ,że faktycznie wydajność jest niższa nawet o 40%.
Pomimo tych wszystkich okoliczności jestem zwolennikiem pomp ciepła i nie montuję ich główne dlatego,że w oczekiwanych przez większość osób cenach nie mogę zaproponować naprawdę wysokiej klasy urządzenia.

Kończąc ,myślę że urządzenia te w naszych realiach zbyt długo eksploatowane mogą stać się bardzo niebezpieczne tzn.mogą wybuchnąć np.te które nie posiadają zaworów bezpieczeństwa,nie zatrują ale w przypadku nieszczelności mogą spowodować śmierc z braku tlenu w pomieszczeniach piwnicznych.
Tak więc wiekowa pompa jest nie mniej niebezpieczna niż stary kocioł olejowy,gazowy czy inny.
Pozdrawiam i z prykrością dodaję,że o kolektorach słonecznych znam jedynie teorię.


Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - YN - 2006-09-13

Panie Władysłwie
Czyżby udało nam się, chociaż w niektórych sprawach mówić tym samym językiem??
Potwierdzenie moich, być może kontrowrsynych opinii przedstawionych powyżej, zbliża nasze oceny i poglądy w zagadnieniach... nie tylko chłodnictwa ale też innych, om których dyskutujemy. Cieszę się i myślę, że w innych też będziemy mówić podobnie, chociaż inaczej a także różnie... i dobrze!!!
Sprężaraka powinna być wyposażona w tzw. klikson, czyli ostateczne zabezpieczenie przed przegrzaniem temperaturowo-ciśnieniowym. Jeśli tego nie było to, jak sądzę, jest to jakiś bubel montowany w garażu.
Sądzę, że podziela Pan moje spostrzeżnie.
Serdecznie pozdrawiam Mirek


Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - awax - 2006-09-13

W tym problem,że był to Maneurop SZ115...zabezpieczenie silnika po prostu nie zadziałało,przypuszczam,że po kolejnym wyłączeniu i załączeniu po prostu "skleiło"
styki.
Mnie jedynie dziwi,że pozostałe zabezpieczenia HP iLP oraz czujnik temperatury idą do modułu elektronicznego i tak jak w tym konkretnym przypadku gdy (chyba)triak dostał przebicia to jedynym zabezpieczeniem wpiętym w cekę stycznika było zabezpieczenie uzwojeń.
Nie chciałbym przedłużać rozważania tego konkretnego przypadku i wyjątkowo podam producenta IVT -to nie "garażówka"
Na marginesie chyba mamy wspólnych znajomych gdyż klient trafił do mnie z rekomendacji Area Traders.
Pozdrawiam Władek
P.S.
Nie zrobi się zbyt nudno bez naszych osobistych utarczek?

Jeszcze jedno w pompie zmieniłem sprężarkę na Copelanda ZB o szerszym zakresie pracy i lepszym zabezpieczeniu oraz dołożyłem presostat wysokiego z nastawą 26bar bezpośrednio w obwód stycznika i to naprawdę fajnie chodzi.


Pomy ciepła z wymiennikiem ziemnym +kolektory słoneczne= - YN - 2006-09-13

Ekspert MirosławJankowski napisał(a):Panie Władysłwie
Czyżby udało nam się, chociaż w niektórych sprawach mówić tym samym językiem??
Potwierdzenie moich, być może kontrowersynych opinii przedstawionych powyżej, zbliża nasze oceny i poglądy w zagadnieniach... nie tylko chłodnictwa ale też innych, o których dyskutujemy. Cieszę się i myślę, że w innych też będziemy mówić podobnie, chociaż inaczej a także różnie... i dobrze!!!
Sprężaraka powinna być wyposażona w tzw. klikson, czyli ostateczne zabezpieczenie przed przegrzaniem temperaturowo-ciśnieniowym. Jeśli tego nie było to, jak sądzę, jest to jakiś bubel montowany w garażu.
Sądzę, że podziela Pan moje spostrzeżnie.
Serdecznie pozdrawiam Mirek