Forum Klimatyzacja
Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Porady (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur (/showthread.php?tid=10705)



Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - nooniek - 2018-01-26

Dzień dobry,

zamierzam zainstalować naścienny klimatyzator w mieszkaniu i chciałbym prosić o poradę. Skropliny chciałbym odprowadzać do kanalizacji i tu mam pytanie. Fachowiec po obejrzeniu miejsca, poradził mi bym zrobił to następująco.
Słowem wstępu: Klimatyzator będzie wisiał na ścianie, około 2,50 m nad podłogą, 10 cm poniżej sufitu. Pomiędzy kuchnią, gdzie są rury kanalizacyjne, a klimatyzatorem są drzwi balkonowe, nad którymi jest tylko 40 cm wolnej przestrzeni do sufitu. Poprowadzenie rurek nad drzwiami nie wchodzi w grę, ponieważ nie będzie wystarczającego spadku. Do tego trzebaby kuć belkę nad drzwiami. Tu rozumiem, że raczej ta wersja odpada.
Zaproponowano mi inne rozwiazanie. Zejść z rurkami od razu do podłogi. Czyli tu spadek będzię, i to nie budzi jakichś moich wątpliwości. Ale potem jest propozycja, by pójść tymi rurkami pod podłogą przez salon, i wyjść nimi z powrotem w kuchni i tam podłączyć odpływ do syfonu od zlewozmywaka, który jest umieszczony około 50 cm nad podłogą.
I tu chciałbym się dowiedzieć, czy takie rozwiązania są praktykowane? Rura idzie do podłogi, potem poziomo i potem znów wychodzi nad podłogę na 50 cm. Spad przy klimatyzatorze jest 2,5 m wysokości, więc ta woda nigdy nie zawróci, bo jest znaczna różnica poziomów pomiędzy kimatyzatorem i odpływem. Mimo to, z tego wynika, że woda zawsze będzie stała w rurach poniżej odpływu. Rzeczywiście tak można poprowadzić skropliny? Jest to bezpieczne rozwiązanie i niczym nie grozi? Ta woda może stać w rurach?

Wydawało mi się, że ta woda nie powinna stać w rurach i raczej spadek grawitacyjny powinien być na całej długości rur, no ale ja sie nie znam, więc pytam fachowców na forum.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
nooniek


Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - p.obelix - 2018-01-26

W żadnym wypadku tak nie można zrobić.


Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - jurny_drwal - 2018-01-26

Widziałem i taką baraninę, która działa ale nie rób tego...
Chciałbym poznać tego flachowca Big Grin

Nie wiem dokładnie jak wygląda sytuacja ale 40cm miejsca nad drzwiami to przestrzeń, którą w teorii można zagospodarować. Klima może wisieć 5cm od sufity, też będzie ok.


Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - Amfan - 2018-01-27

p.obelix napisał(a):W żadnym wypadku tak nie można zrobić.

Możesz rozwinąć dlaczego nie można.
Miałem dosyć podobny przypadek, tylko u mnie w podłodze był odcinek 1-1,5 m i wpiąłem się w kanalizacje tuż nad podłogą . Jedynie co musiałem zrobić to odpowietrzanie tego odpływu. Osobiście odradzam na ile to możliwe wpinanie się w kanalizację, bo trzeba robić odpowietrzenia, rewizję do zalewania syfonu, pamiętać o zalewaniu, czyścić ze szlamu syfon itp. Problemem jest szlam, który się osadza na poziomych odcinkach syfonu,który ciężko wyczyścić, ale i z tym można sobie poradzić. 10 min. płukania pod ciśnieniem i spokój na 3 lata.


Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - nooniek - 2018-01-28

Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc i porady.

Generalnie widzę, że teoretycznie jest to wykonalne, ale bardzo upierdliwe. Będę się jeszcze zastanawiał...

@Amfan, mam tylko jedno pytanie, możesz krótko opisać na co zwrócić uwagę przy montażu odpowietrzenia w takim wypadku oraz co znaczy "by pamiętać o zalewaniu"?

@jurny_drwal Nad drzwiami balkonowymi jest belka betonowa, pewnie przez którą trzebaby sie przewiercać, by puścić rurki. Bałem się, że może takie rozwiązanie naruszy jakąś konstrukcję drzwi lub popęka mi ściana w tych okolicach... Ale jeśli jest szansa by tędę pociągnąć rurki, to będę jeszcze też to rozważał.

Pozdrawiam,
Nooniek


Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - Bolas - 2018-01-28

Czy to czasem nie fachowiec powinien robić cały montaż i za niego odpowiadać?
Ostatnio się zgodziłem na montaż klimy ale rury robił ktoś inny. Wszystko poszło sprawnie ale klimy po 10h pracy zalały się wodą. Okazało się że rury odpływowe mają tak duże syfony że woda nie daje rady z nich odpłynąć Smile przy okazji brak odpowietrzenia >Sad elewacja do prucia klient wściekły jak pies.


Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - nooniek - 2018-01-28

@Bolas, Tak będzie, ale doświadczenie mi mówi, że lepiej choć trochę się orientować w temacie, by nikt mi jakiejś fuszerki nie sprzedał... A tak, dzięki podpowiedziom kolegów z forum, wiem przynajmniej na co zwracać uwagę itp.


Kontrola najlepszą formą zaufaniaWink


Grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji - prowadzenie rur - jurny_drwal - 2018-01-29

Przecież układ skroplin w splicie zawsze jest odpowietrzony? Syfon można zalać przez tackę skroplin, nie trzeba żadnych rewizji. W przypadku zapchania rurek, co zdarza się bardzo rzadko, w castoramie jest elastyczny pilot do kabli, którym bez większego problemu można to zrobić. Przy kasecie, gdzie mamy pompkę należy umieścić odpowietrznik.