Forum Klimatyzacja
Okap a wentylacja grawitacyjna - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Okap a wentylacja grawitacyjna (/showthread.php?tid=10724)



Okap a wentylacja grawitacyjna - Devido - 2018-02-14

Witam,urzadzam sobie kuchnie w domu jednorodzinnym i jestem w zaklopotaniu, planuje zakupic okap kuchenny(do plyty indukcyjnej), kuchnia jest polaczona z salonem. Kuchnia ma dach skosny posiadam 2 okna dachowe z nawietrznikami, kuchnia ma 14m2.Zastanawiam sie czy robic "kratke wentylacyjna" w kuchni(mam wolny komin wentylacyjny,ktory jest na poddaszu odalony od sciany kuchennej jakies 1,5m.chcialem przewiercic sie w scianie na strych i puscic rure izolowana spiro w poziomie do komina). Wiem ze przy uzywaniu okapu bedzie sie robila cofka w kanale wentylacyjnm, ale myslelem zeby zamontowac wentylator ktory sie bedzie uruchamial wtedy gdy wilgoc w pomieszczeniu bedzie powyzej ustawionego procenta. W rurze spiro chcialem umiescic klape zwrotna + wentylator z zaworem zwrotym,czyli podwojne zabezpieczenie przed cofka, czyli ta wentylacja nie bedzie dzialac jako wentylacja grawitacyjna tylko mechaniczna jako dodatkowe wspomaganie kuchni w pozbyciu sie wilgotnego powietrza w wyzszych partiach sufitu. Chodzi mi czy warto robic wentylacje wyzej wymienioną,czy wystarczy mi sam okap ktory bede uzywal wylacznie przy gotowaniu i poradzi sobie z wilgocia i ewentualnym grzybem w rogach na suficie. Dodam ze w lazince w kominie wentylacyjnym zamotowany bedzie wentylator z klapa zwrotna by zapobiec cofce przy uzywaniu okapu.
Pozdrawiam.


Okap a wentylacja grawitacyjna - DBKlima - 2018-02-16

...nie wiem jak inni ale przeczytałem do 3 linijki i odpuściłem Tongue Big Grin


Okap a wentylacja grawitacyjna - Amfan - 2018-02-16

wentylacja to połowa sukcesu ochrony budynku przed grzybem .


Okap a wentylacja grawitacyjna - Bolas - 2018-02-24

Przy wentylacji konwekcyjnej (błędnie nazywanej grawitacyjnej bo z grawitacją nie ma nic wspólnego) jest zakazane używanie wentylatorów wyciągowych z powodu wspomnianej przez ciebie cofce z kanałów wywiewnych które są brudne (m.in.strzępki grzybów). Można za to zastosować tzw wentylację plus czyli wentylator nawiewny, nawiewający powietrze do pomieszczeń a kominy nadal będą spełniać swoją rolę wywiewną. Natomiast nie będzie to nadal wentylacja mechaniczna polegająca na dostarczeniu powietrza nawiewanego w ilości nieco większej niż wywiewanego by powstało w pomieszczeniu nadciśnienie. Ale im bardziej będę wchodził w szczegóły tych pojęć tym bardziej cię zniechęcę a i tak zrobisz jak uważasz za słuszne bo zamiast wezwać fachowca Polak woli sam bo to przecież nie sztuka.


Okap a wentylacja grawitacyjna - Devido - 2018-02-27

Bolas napisał(a):Przy wentylacji konwekcyjnej (błędnie nazywanej grawitacyjnej bo z grawitacją nie ma nic wspólnego) jest zakazane używanie wentylatorów wyciągowych z powodu wspomnianej przez ciebie cofce z kanałów wywiewnych które są brudne (m.in.strzępki grzybów). Można za to zastosować tzw wentylację plus czyli wentylator nawiewny, nawiewający powietrze do pomieszczeń a kominy nadal będą spełniać swoją rolę wywiewną. Natomiast nie będzie to nadal wentylacja mechaniczna polegająca na dostarczeniu powietrza nawiewanego w ilości nieco większej niż wywiewanego by powstało w pomieszczeniu nadciśnienie. Ale im bardziej będę wchodził w szczegóły tych pojęć tym bardziej cię zniechęcę a i tak zrobisz jak uważasz za słuszne bo zamiast wezwać fachowca Polak woli sam bo to przecież nie sztuka.

Zle mnie troche zrozumiales, w kuchni z okapem chcialem zrobic wentylacje dodatkowa, ktora zalaczala by sie w momencie wiekszego zawilgocenia pomieszczenia. W rurze spiro mialbym zamontowany zawor zwrotny ktory by nie puszczal powietrza z komina do srodka i tak samo zawor na wentylatorze,czyli w kanale byly by 2 zawory zwrotne. I moje pytanie jest takie,
1. W kuchni robi sie wentylacje dodatkowa jesli jest w planach okap?
2. Wystarczy mi sam okap aby pozbyc sie wilgoci z kuchni , bez zabawy w dodatkowe wentylacje ?
3. Wyzej wymieniona wentylacja "mechaniczna" pomoze lub bardziej zaszkodzi w kuchni?
Pozdrawiam


Okap a wentylacja grawitacyjna - Bolas - 2018-02-27

To ty nie zrozumiałeś. W budynku w którym jest stosowana wentylacja grawitacyjna czyli standardowe kominy wywiewne nie możesz stosować wentylacji mechanicznej WYWIEWNEJ. Jedyny możliwy wentylator w takim układzie to wentylator NAWIEWNY nawiewający powietrze do wewnątrz pomieszczeń - nawietrzaki ścienne. Skup się na sterowaniu nawietrzakiem niż wywietrznikiem.


Okap a wentylacja grawitacyjna - Devido - 2018-02-28

Bolas napisał(a):To ty nie zrozumiałeś. W budynku w którym jest stosowana wentylacja grawitacyjna czyli standardowe kominy wywiewne nie możesz stosować wentylacji mechanicznej WYWIEWNEJ. Jedyny możliwy wentylator w takim układzie to wentylator NAWIEWNY nawiewający powietrze do wewnątrz pomieszczeń - nawietrzaki ścienne. Skup się na sterowaniu nawietrzakiem niż wywietrznikiem.

Ok. Juz powoli łapie. Czyli jesli okap pojdzie i bedzie wyrzucal ok400 m3/h powietrza z mieszkania to bedzie potrzebowal duzej ilosci dostarczonej do pomieszczenia. Czyli ta wentylacja co chcialem zrobic nie jest ok poniewaz mechanizmy z zaworem zwrotnym ktore maja zapobiegac cofce w kanale nie dazda rady, czyli i tak bedzie cofka w tym kanale. Myslalem o nawietrzaku ale jak okap pojdzie to bedzie np w zimie masakra.
Tylko jest jedna kwestia dodatkowa, w łazience bede mial mial kanal wentylacyjny konwecjonalny + wentylator z zaworem zwrotnym, oddalony dosc daleko od kuchni, to w takim przypadku jesli bym mial zalaczony okap to drzwi do lazienki musialy by byc szczelne bez podciec i otworow nawiewnych w dole i drzwi musialy by byc zamkniete, to rozumiem ze z tego pomieszczenia nie bylo by cofki.
Myslalem tak samo nad pochlaniaczem w kuchni, ale opinie sa negatywne , ze nie daje rady przy kuchni polaczonej z salonem, ze filtry weglowe czesto trzeba wymieniac itd itd.


Okap a wentylacja grawitacyjna - jack63 - 2018-03-01

Bolas napisał(a):Przy wentylacji konwekcyjnej (błędnie nazywanej grawitacyjnej bo z grawitacją nie ma nic wspólnego)
Bez grawitacji i płynu nie ma konwekcji. Nazwa wentylacja grawitacyjna nie jest zbyt szczęśliwa, ale tak się przyjęło.
Devido napisał(a):Czyli jesli okap pojdzie i bedzie wyrzucal ok400 m3/h   powietrza z mieszkania to bedzie potrzebowal duzej ilosci dostarczonej do pomieszczenia. 
Tak i należy zrobić osobny kanał w rejon wentylowany okapem aby nie wychłodzić powietrza w całym domu i nie mieć cofki lub ... nie używać okapu. Szczególnie w zimie. Mało tego kanał nawiewny i kanał okapu(wywiewny) powinien być otwierany tylko gdy okap pracuje!
Sam mam podobny układ wentylacyjny. Przy pracy okapu musi być otwarte okno w pobliżu. Przy ujemnych temperaturach wylot kanału okapu po prostu zamykam aby nim nie schodziło zimne powietrze do kuchni.
Ogólnie kicha. W zasadzie okapu być nie powinno, jak pisał Bolas, ale wiecie jak to jest z kobietami. Uprą się i koniec dyskusji.
Devido napisał(a):Myslalem o nawietrzaku ale jak okap pojdzie to bedzie  np w zimie  masakra.
Nie będzie jeżeli zimne powietrze będzie dostarczane blisko okapu.
Bolas napisał(a):To ty nie zrozumiałeś. W budynku w którym jest stosowana wentylacja grawitacyjna czyli standardowe kominy wywiewne nie możesz stosować wentylacji mechanicznej WYWIEWNEJ. Jedyny możliwy wentylator w takim układzie to wentylator NAWIEWNY nawiewający powietrze do wewnątrz pomieszczeń - nawietrzaki ścienne. Skup się na sterowaniu nawietrzakiem niż wywietrznikiem.
Nie uszczelniaj drzwi od łazienki! Po co ci zwór zwrotny do wentylatorka łazienkowego?
On ma minimalny spręż i jakiś cofek robił nie będzie.
Devido napisał(a):Myslalem tak samo nad pochlaniaczem w kuchni, ale opinie sa negatywne , ze nie daje rady przy kuchni polaczonej z salonem, ze filtry weglowe czesto trzeba wymieniac itd itd.
Pochłaniacz to jedyne rozwiązanie gdy nie zrobisz nawiewu w rejon okapu.


Okap a wentylacja grawitacyjna - Devido - 2018-03-01

nawietrzak moze buc ulokowany na tej samej scianie co okap w odleglosci max 1m ? I jaka musi byc wysokosc zamontowania nawietrzaka,czy ta wysokosc moze byc np na wysokosci kuchenki indukcyjnej? Bo jak mowimy o nawietrzaku to jedynie taka opcje widze zeby zimne powietrze nie przechodzilo przez salon a zniwelowac to ewentualnie do samej kuchni w rejonie przeplywu miedzy okapem a nawietrzakiem. Czy mozecie polecic jakies porzadne nawietrzaki ktore spelnily by wyzej wymienione przez was zadania? Natknolem sie na nawietrzaki ktore jeszcze podgrzewaja wpuszczane powietrze, co z takim fantem?
Pozdrawiam


Okap a wentylacja grawitacyjna - Amfan - 2018-03-01

Są nawietrzaki z grzałką . uruchamiają się przy spadku temp 8C.


Okap a wentylacja grawitacyjna - Bolas - 2018-03-09

Przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur. Grawitacja ma tyle wspólnego że cięższe chłodniejsze powietrze ma większą masę więc jest bardziej przyciągane ale wchodzimy w głupie przepychanki - uważam że bardzo niefortunnie jest nazywana tak jak jest nazywana.
Co do filtrów węglowych - no urok taki że trzeba je wymieniać. Nie spotkałem się z nawiewnikiem w stronę pochłaniacza ale owszem w kuchni już tak - jest to jakieś rozwiązanie. Cała reszta z zaworami antycofającymi czy uszczelnianiem drzwi łazienkowych to strzelanie we własną stopę. Okaże się że żeby załączyć okap użytkownik będzie musiał wykonać czynności z 30stronnicowej instrukcji i potrzebował jeszcze nadzorcę który sprawdzi poprawność wykonanych czynności.
Nadal wentylator wywiewny w łazience to wentylacja mechaniczna połączona z wentylacją tfu grawitacyjną Smile