Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja poddasze - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja poddasze (/showthread.php?tid=10726)



Klimatyzacja poddasze - roox - 2022-03-28

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem klimatyzacji typu split do salonu 36 m2 połączonego z kuchnią 8 m2. Oba te pomieszczenia są na poddaszu od strony południowej. W salonie jest dwuskrzydłowe okno balkonowe, a w kuchni dwa okna dachowe. Większość instalatorów twierdzi, że klimatyzacja 3,5 kW wystarczy żeby to schłodzić. Jak czytam informacje w necie to na taką powierzchnię i to na poddaszu wypadałoby zamontować conajmniej 5 kW. Mam już totalny mętlik w głowie bo nie wiem na co się zdecydować. Co myślicie? Jakieś doświadczenia z klimatyzacjami na poddaszach? Nie chciałbym czuć niedosytu jak zamontuję 3,5 kW, a ona się tam będzie męczyć żeby tą powierzchnię schłodzić. Z drugiej strony nie chciałbym


Klimatyzacja poddasze - Tytanowy Janusz - 2022-03-28

Sam sobie odpowiedziałeś, może się męczyć. Jak latem masz tam 35+ weź coś mocniejszego np Gree pular 4.6kW


Klimatyzacja poddasze - roox - 2022-03-29

Większość z tych instalatorów proponuje Rotenso Ukurę 3,5 kW. Nawet jakbym zdecydował się na jakąś 5 KW to czy warto montować akurat z tej firmy. Ktoś używa klimatyzatora Rotenso dłużej niż 5 lat? Bo zastanawiam się czy tyle wytrzyma ile ma gwarancji, czy coś dłużej pochodzi. Smile


Klimatyzacja poddasze - DBKlima - 2022-03-29

Masz urządzenia w mocach 3,5 4,2 i 5kW jak dla mnie na ten metraż to ewidentnie jest 3.5kW
Różna cenowa między 3.5 a 5 jest na tyle duża że nie ma sensu przepłacać 1,5k do 2K netto więcej .
Różnica wystarczy na 5 lat serwisu i opłaty do elektrowni .


Klimatyzacja poddasze - roox - 2022-03-29

Z doświadczenia mówisz, że 3,5 kW da radę? W końcu to poddasze, więc od dachu będzie bardziej gorąco. W wszędzie w netach piszą, że na poddasze to parę kW więcej trzeba doliczyć. Z jednej strony nie chciałbym przepłacić, ale z drugiej strony mam obawy czy takie 3,5 schłodzi.


Klimatyzacja poddasze - Tytanowy Janusz - 2022-03-29

Nie pańkuj, może napisz co dla Ciebie znaczy słowo schłodzi, to nie jest zero jedynkowy termin.
Nie wiem czy ukura nawet ma 5 lat ostatni wypust ma rok czasu. Poza debilnym pilotem mogę polecić. Nie przepłacisz a dostaniesz max co chińczyki oferują.


Klimatyzacja poddasze - roox - 2022-03-29

Wszędzie gdzie patrzę to Ukura ma 5 lat. Trochę mnie zaskoczyłeś z tym rokiem.


Klimatyzacja poddasze - aminokwas - 2022-03-29

Jaka izolacja ścian? Jaka izolacja połaci dachowej? Czy pomieszczenie jest do kalenicy czy jest płaski sufit?


Klimatyzacja poddasze - roox - 2022-03-29

Izolacja ścian 12 cm. Izolacja połaci 20 cm. W pomieszczeniu plaskiego sufitu z jakieś 2 m. W kuchni praktycznie sam skos.


Klimatyzacja poddasze - aminokwas - 2022-03-29

Z tego co tu wyczytałem, to ja bym zaproponował "piątkę".
"Trzy i półka" da radę, ale sprężarka będzie ci chodzić jak szlifierka - na najwyższych obrotach.
Ważne jest też umiejscowienie skraplacza, czy będzie w miejscu nasłonecznionym czy zacienionym.
Poza tym, co napisał Tytanowy Janusz, co chcesz osiągnąć pisząc "schłodzi"?


Klimatyzacja poddasze - roox - 2022-03-29

W lecie w upale mam u siebie 27-30 stopni, bo słońce od samego rana do jakieś godziny 14 napiera na tą część dachu gdzie jest salon i kuchnia. Chciałbym pewnie mieć 22-23 stopnie i żeby klima była to w stanie utrzymać. Skraplacz chcę umieścić na ścianie, na którą słońce będzie świecić tak do godziny 9 max. - poźniej do samego wieczora ta ściana będzie w cieniu.


Klimatyzacja poddasze - Tytanowy Janusz - 2022-03-29

roox napisał(a):Wszędzie gdzie patrzę to Ukura ma 5 lat. Trochę mnie zaskoczyłeś z tym rokiem.

Pisałem o istnieniu na rynku tego modelu Smile
Jakiejś mega parówy w mieszkaniu nie masz, ale 30 to już sporo. Agregat w cieniu zawsze na plus jeśli rurociąg nie będzie obciążający dla sprężarki tradycyjnie 3-4m to możesz zaryzykować 3.5kW. Za bodaj 450zł wiecej masz rotenso Imoto X o wyższych parametrach A+++ i 200W więcej mocy chłodniczej na maksymalnych obrotach.
Miejsce jednostki wewnętrznej też ma znaczenie powinna być możliwie w centralnym punkcie w okolicy źródeł ciepła- okien.
Warto zastanowić się nad roletami zewnętrznymi, pasywna bariera przed promieniowaniem to skuteczna metoda wspomagająca klimę Smile


Klimatyzacja poddasze - DBKlima - 2022-03-30

roox napisał(a):W lecie w upale mam u siebie 27-30 stopni, bo słońce od samego rana do jakieś godziny 14 napiera na tą część dachu gdzie jest salon i kuchnia. Chciałbym pewnie mieć 22-23 stopnie i żeby klima była to w stanie utrzymać. Skraplacz chcę umieścić na ścianie, na którą słońce będzie świecić tak do godziny 9 max. - poźniej do samego wieczora ta ściana będzie w cieniu.

Jestem w 100% pewny że taki klimatyzator jak Mitsubishi MSZ-AP35/MUZ da sobie swobodnie radę w utrzymaniu temperatur w granicach 23-26C