Forum Klimatyzacja
Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki (/showthread.php?tid=10873)



Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Zenosik - 2018-05-26

Siema.

Na początku 2017r. kupiłem klimatyzację split Samsunga - model AR09KSPDBWKNEU/X.
W zasadzie prawie wszystko działa bez zarzutu, oprócz pewnego mankamentu.
Ten model ma dodatkową funkcję "oczyszczania klimatyzacji". Używamy tej funkcji za każdym razem.
Przy wyłączeniu klimy, jednostka wewnętrzna przechodzi automatycznie w tryb samej dmuchawy (sprężarka jest wyłączona) przez kolejne 30 minut i dopiero wtedy kompletnie się wyłącza. Podobno chodzi o osuszenie wnętrza jednostki wewnętrznej.
Problem jest w tym, że właśnie w czasie tej operacji "oczyszczania" bardzo często z klimy wydobywa się nieprzyjemny zapach, ciężko go opisać, raczej to nie grzyb. Czasem ten zapach pojawia się po 30 sekundach i aż do końca tych 30 minut. Czasem dopiero po kilku minutach, a czasem wcale lub ledwo wyczuwalnie.
To samo dzieje się czasem w trybie chłodzenia, kiedy sprężarka wyłącza się, ponieważ temperatura powietrza jest już nieco niższa niż zadana temperatura. Wtedy też potrafi pośmierdzieć, aż do momentu ponownego włączenia się sprężarki.
Nie wiem z czym to jest związane. Klima jest regularnie serwisowana. Firma montująca rozkłada ręce. Frustruje mnie ten zapach, bo zapłaciłem dużo pieniędzy, staram się dbać o ten sprzęt, a tu kiszka...
Poczytałem trochę wątków na forum i zastanawiam się czy może to być związane z zamarzaniem wymiennika w jednostce wewnętrznej? Podkreślam, że problem jest w zasadzie od początku eksploatacji.
Poza tym z klimatyzacji jestem bardzo zadowolony, bo jest skuteczna, zużywa bardzo mało energii (zwykle jakieś 180-250W/h). W zupełności wystarcza do schłodzenia 20m2 pokoju w bloku.

Z góry dziękuję za podpowiedzi


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - radekklimat - 2018-05-27

Wezwij serwis to ci umyja klime i odgrzybia


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Zenosik - 2018-05-27

Zjawisko występuje od początku eksploatacji. Na dodatek klimatyzacja miała niedawno przegląd.


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - MarioO - 2018-05-27

Niech sprawdzą odprowadzenie skroplin.Może może gdzieś zalega i wtedy zalatuje stęchlizną


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Zenosik - 2018-05-27

A czy może to być związane z zamarzaniem wymiennika?
Dzisiaj włączyłem tryb Auto i prędkość nawiewu była szybsza niż zwykle (w trybie Cool, którego używam cały czas, nawiew chodzi zwykle na najniższej prędkości) i dzisiaj zapachu na koniec nie wyczułem, podczas przerw w pracy sprężarki również.


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - DBKlima - 2018-05-28

Zazwyczaj śmierdzi z tacy lub odpływu skroplin.
Jeśli masz odpływ do kanalizacji to może nie ma syfonu i wraca ci do urządzenia smród z kanalizacji .


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Zenosik - 2018-05-28

Odpływ idzie na balkon.

Do tacki chyba będę musiał zajrzeć, bo firma, która sprzedała i instalowała mi klimę, nie za bardzo poczuwa się, żeby zrobić cokolwiek więcej niż popsikanie wymiennika jakimś specyfikiem...

Najbardziej mnie dziwi, że ten zapach nie występuje zawsze. Czasem jest, a czasem ledwo czuć. Ale zawsze jego pojawienie się, jest związane z tym, że sprężarka już nie pracuje.


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Królik - 2018-06-01

Mam praktycznie identyczne objawy z klimatyzatorem Toshiba Daisekai. Również śmierdzi w trakcie auto-czyszczenia oraz w momencie, gdy sprężarka się wyłączy, bo temperatura docelowa została osiągnięta. Funkcja auto-czyszczenia używana zawsze, klima konserwowana regularnie. Problem występuje niemal od nowości, tj. od jakiś 2 miesięcy po instalacji. Firma konserwująca czymś tylko psika, ale to działa słabo i problem szybko wraca.

Co ciekawe mam drugi zestaw podłączony do tego samego pionu kanalizacyjnego (robione przez tę samą firmę) i problemu nie ma - ale możliwe że to wynika z tego, że ten drugi zestaw obsługuje znacznie większy pokój.


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Zenosik - 2018-06-02

Królik, właśnie czytałem Twój wątek.
Jutro będę wstępnie rozbierał jednostkę wewnętrzną. Znalazłem instrukcję serwisową do mojego modelu.
Mam wrażenie, że jednostka wewnętrzna nie jest dobrze wypoziomowana, odpływ schowany w korytku też jest zrobiony tak, że w pewnym momencie lekko unosi się do góry zamiast ciągle opadać. Ciekaw jestem co znajdę w ociekaczu, jeśli uda mi się do niego dostać...


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Królik - 2018-06-03

Daj znać jak poszło. Chyba będę robił to samo Smile


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Zenosik - 2018-06-03

Dałem radę ściągnąć dolną pokrywę, ale poległem przy panelu frontowym. Coś go mocno trzyma, a nie chcę czegoś urwać. Niestety, żeby dostać się do ociekacza w moim modelu, trzeba rozebrać prawie całą klimę...
Na dodatek zauważyłem, że cała jednostka wewnętrzna nie jest dobrze przymocowana do ściany. Mogę swobodnie podnosić i opuszczać lewy lub prawy bok klimy. Odpływ skroplin też nie jest zbyt szczęśliwie wykonany - wąż nie ma ciągłego spadu, są miejsca gdzie się lekko unosi.
Dzwonię jutro do firmy, która to montowała i niech mi to raz na zawsze doprowadzą do porządku albo powołam się na rękojmię i do widzenia. Mam całą korespondencję elektroniczną, w której zgłaszam wielokrotnie problemy z tym zapachem. Nie po to człowiek płaci grube pieniądze, żeby się teraz samemu bawić w rozbieranie klimatyzatora.


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - JGX - 2018-06-04

radekklimat napisał(a):Na dodatek zauważyłem, że cała jednostka wewnętrzna nie jest dobrze przymocowana do ściany. Mogę swobodnie podnosić i opuszczać lewy lub prawy bok klimy. Odpływ skroplin też nie jest zbyt szczęśliwie wykonany - wąż nie ma ciągłego spadu, są miejsca gdzie się lekko unosi.
Dzwonię jutro do firmy, która to montowała i niech mi to raz na zawsze doprowadzą do porządku albo powołam się na rękojmię i do widzenia. Mam całą korespondencję elektroniczną, w której zgłaszam wielokrotnie problemy z tym zapachem. Nie po to człowiek płaci grube pieniądze, żeby się teraz samemu bawić w rozbieranie klimatyzatora.
proszę się odturlać od Panów fachowców - mieli f-gazy? Mieli więc o co chodzi.....


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - hdtv - 2018-08-24

Zenosik i Królik czy rozwiązaliście problem? Mam identycznie szczególnie jak Królik - dwa identyczne zestawy Fuji w blokach jeden w dużym drugi w mniejszym pokoju co jakiś czas z tej mniejszej leci taki specyficcne zapach właśnie jak chodzi na wolnych bez sprężarki, też mam wrażenie że to śmierdzi coś co zbiera się chwilowo na lamelkach lub tacce ociekowej, wystarczy dać nadmuch na większą moc aby to przedmuchać albo zacznie płynąć czynnik w układzie i jak się to wysuszy to przestaje waniać. Z tym że nie jest to od brudnej klimy bo tak jak u kolegów było to od nowości no i niedawno rozebrałem całą klime i była czyściutka na tacy zero syfu oczywiście wymyłem dokładnie i jest to samo. Fakt że tam minimalnie mam malutki problem z odpływem bo z braku miejsca może słabo spływać choć spływa bo nic się nie leje,
Ja stawiam że to taka chwilowa wilgoć która pojawia się gdy nie pracuję kompresor albo na lamelkach albo w tacce i dopóki nie zostanie osuszona przez wentyl albo niską temperaturę po włączenie sprężarki to właśnie śmierdzi. Innego wyjścia nie ma. I teraz pytanie - jeśli to z tacki to by znaczyło że trzeba poprawić odpływ żeby lepiej spływało. Tylko tu się zastanawiam czy takie chwilowe skropliny powiedzmy z kilku godzin potrafią tak śmierdzieć? Więcej przecież nie mają bo klima cały czas chodzi i większa ilość spływa na zewnątrz. A jeśli to się zbiera na lamelkach to czy to jest normalne?


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - DBKlima - 2018-09-05

hdtv napisał(a):Tylko tu się zastanawiam czy takie chwilowe skropliny powiedzmy z kilku godzin potrafią tak śmierdzieć? Więcej przecież nie mają bo klima cały czas chodzi i większa ilość spływa na zewnątrz. A jeśli to się zbiera na lamelkach to czy to jest normalne?

Najbardziej śmierdzi z tacy ociekowej i z odpływu.
Śmierdzi w popieszczeniach gdzie jest dużo roślin gdzie są wykładziny i dywany.
Jak po zakończeniu chłodzenia woda zostaje też na lamelach w upalny dzień po 2 godzinach zaczyna śmierdzieć . Skropliny to syf .
Jeśli często używasz klimy to dla przyzwoitości raz w na dwa tygodnie umyj filtry weź preparat i spryskaj lamele .
Przecież nie wzywasz serwisu by przyjechał i wytarł ekran z kurzu na telewizorze .


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Amfan - 2018-09-06

Śmierdzi zawsze jak kompresor się wyłączy bo następuje zmiana zjawisk. Ze skraplania w parowanie wody.


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - DBKlima - 2018-09-06

Gotując wodę w czajniku nie zaobserwowałem tego zjawiska Big Grin


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - Amfan - 2018-09-06

DBKlima napisał(a):Gotując wodę w czajniku nie zaobserwowałem tego zjawiska Big Grin
Ale gotowałeś wodę ściągniętą z szyb w sypialni po libacji alkoholowej czy raczej taką uzdatnioną z kranu.


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - romualdfil - 2018-10-01

nie mam pojecia co moze wywoływac taki smród :| Sad


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - hdtv - 2018-10-01

radekklimat napisał(a):Jeśli często używasz klimy to dla przyzwoitości raz w na dwa tygodnie umyj filtry weź preparat i spryskaj lamele .
Przecież nie wzywasz serwisu by przyjechał i wytarł ekran z kurzu na telewizorze .
Poleciłbyś coś z tańszych rzeczy do takiej częstej pielęgnacji j.w - nie jakiś extra mocny do konkretnego odgrzybiania tylko do takiego częstszego odświeżania


Dziwny zapach z klimatyzacji po wyłączeniu sprężarki - obser - 2018-10-01

ocet