Forum Klimatyzacja
Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie (/showthread.php?tid=10966)

Strony: 1 2 3 4 5


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Marcin79 - 2018-09-17

MariOo napisał(a):Zmierz temperaturę nawiewu na najniższym/najwyższym biegu wentylatora j.w i temp. otoczenia nad jednostką Ustaw temp 16 stopni

Temperatura ustawiona na 16 stopni, 2 bieg z 5.
Temperatura pomieszczenia 23,6C, na polu 14C

termometrem elektronicznym mierzyłem temp. rurek/żeberek po ścągninęciu filtra i:

zaraz po włączeniu ok. 15C, temp. nawiewu podobnie. Słychać opisany szum (jakby bryzy morskiej), na wymienniku skrapla się woda.
po 5minutach temperatura sama z siebie rośnie do 16C
po ok. 15C minutach jest już ok. 17-18C. Opisywany szum ustąpił. Brak widocznej wilgoci na wymienniku która występowała przez kilka minut po włączeniu. Temp. nawiewu nawet nieco mniej ok 16-17C

Przełączyłem na 4ty bieg i temperatura spadła do ok. 16. Sam nawiew nieco mniej ok. 15C
Co najlepsze, gdy później przełączyłem z powrotem na 2gi bieg temp już się nie podnosiła a nawet spadła do 14C

Po blisko godzinie bez żadnych zmian z mojej strony temp nawiewu spadła do 13C, na wymienniku pojawiła się wilgoć.

Brak opisywanych wcześniej szumów.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - obser - 2018-09-17

Zmierz prosto, temp nad urządzeniem - temp. wylotu powietrza. Temp. w pokoju i na polu jest nieistotma, nas interesuje różnica temperatury po przejściu przez urządzenie, możesz zaczepić sondę o żaluzje. Ale już po Twoich pomiarach wydaje się brak czynnika. Wezwać serwis, niech odciągną i zważą czynnik. Potem azot, bo na pewno jest nieszczelność, próżnia i napełnienie, nie zaszkodzi ilość z tabliczki znamionowej +40g. Przy Twojej długości rurociągu dodanie nawet 80-100g czynnika, nie powinno wpłynąć na parametry pracy urządzenia jeśli producent napełnił ją prawidłowo.
Jak nie zaczniesz od zważenia czynnika, który posiadasz w urządzeniu, to będziesz błądził.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Marcin79 - 2018-09-17

obser napisał(a):Zmierz prosto, temp nad urządzeniem - temp. wylotu powietrza.

Dziękuję bardzo.
Podawałem temp. na zewnątrz gdyż zakładałem że może to mieć jakiś wpływ na całość układu.


Jeżeli przyjmiemy temp. pomieszczenia którą mierzyłem właśnie w pobliżu wymiennika jako temp. wlotu, to mamy te 23,6C choć jak myślę teraz nie jest to w pełni poprawne założenie bo powietrze cyrkuluje, ale raczej mówimy tu o dzięsiątkach stopnia bo klima w szczególności na początku raczej temp wcale nie zbijała.

Niemniej jak pisałem zaraz po włączeniu na 2biegu przy nastawie 16C na wylocie było 15C a temp. po 10min urosła do ok. 17C!! - kima wyraźnie słabiej wręcz słabo chłodziła.

Dopiero zaczęła spadać gdy przełączyłem na 4bieg i spadła jak napisałem do 15C.
Gdy wróciłem do 2biegu, nie urosła jak wcześniej tylko spadała dalej aż spadła do ok. 13C (ale zajęło jej to blisko godzinę i dopiero wówczas na wymienniku zaczęła pojawiać się na nowo skroplona woda)
Wszystko przy nastawie temp. 16C


Jednocześnie po minucie pracy ustąpiły szumy które były ostatnio. (Przez ostatni tydzień nie używałem klimy)


Generalnie jak pisałem na najsłabszych nastawach jakie zazwyczaj stosowałem - 1 bądź 2 bieg, 23-24C klima praktycznie całkowicie straciła moc. Dopiero gdy zmniejszałem nastawy temp. na jakieś 18-20C zaczynała chłodzić lepiej ale też nie tak dobrze jak wcześniej.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - DBKlima - 2018-09-17

rg napisał(a):
DBKlima napisał(a):Gdy z nimi rozmawiałem zakładali że przy kolejnej wizycie zaaplikują ultrafiolet
Może tak najpierw niech zaczną od prostych metod, czyli użycia elektronicznego wykrywacza nieszczelności [...]
Sieroto boska jak cytujesz kogoś wypowiedz to naucz się ciąć wiadomości prawidłowo, to nie jest moja wypowiedz a Ty ją tak zmodyfikowałeś że zmieniła właściciela .
Co was w tej szkole teraz uczą ? ... a może uczą tylko nie łykasz wiedzy prawidłowo Big Grin


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - rg - 2018-09-17

DBKlima napisał(a):Sieroto boska jak cytujesz kogoś wypowiedz to naucz się ciąć wiadomości prawidłowo, to nie jest moja wypowiedz a Ty ją tak zmodyfikowałeś że zmieniła właściciela .
Co was w tej szkole teraz uczą ? ... a może uczą tylko nie łykasz wiedzy prawidłowo Big Grin

Skończyłeś już samomasturbację nic nie wnoszącym do dyskusji postem, czy dopiero zaczynasz? Wyolbrzymiasz jakiś nieznaczący szczegół wypowiedzi podkreślając swój ogromy zasób różnorodnych umiejętności, sypiąc do mnie głupim tekstem ad personam to otrzymujesz na równie głupim poziomie odpowiedź. Jak Ci to tak przeszkadza błędne oznaczenie to je zedytuje, bo pewnie naruszyłem twoje czcigodne "dane osobowe"

Ja nie jestem od poprawiania ich cms'a forum, który co chwile sypie jakimiś błędami. Zaznaczałem jego wypowiedź a otagowało Twoją. Nie będę sprawdzał każdego kodu, który powinien działać automatycznie. Koniec offtopicu.

Cytat:Wg instalatora nie było nieszczelności, ale sam potwierdzał że klima słabo chłodzi więc potrzeba dobić.
Przed całym procesem ręką sprawdzał temperaturą śrubunku cienkiej rurki przy skraplaczu i twierdził że jest zbyt ciepły.

No taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w przypadku poprawnie wykonanej instalacji, że po 2 miesiącach gościu jednak stwierdza że zainstalowana przez nich klima jednak "słabo chłodzi". Z 4mb rurociągu to powinno śmigać prawidłowo bez jakiegokolwiek dobijania.

Musisz zrobić to co napisał obser. Ściągnięcie i zważenie czynnika + próba azotowa dla potwierdzenia szczelności układu. No ale sądząc po twoich opisach o podejściu do montażu i diagnozy przez tych gości to może być ciężko. Chociaż próżnie robili? tak pytam z ciekawości


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - jurny_drwal - 2018-09-17

Co ciężko? Męcz partaczy, jeżeli wymiękają niech sami szukają pomocy.

Muszą zacząć od próby ciśnieniowej. Najprawdopodobniej problem leży w nieszczelności, nabić 30 atmosfer i po 24h będzie wiadomo na 100%. Niedawno naprawiałem po jakimś partaczu coś takiego, czynnik uciekał całą zimę, a ten zawsze dobijał przed sezonem.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - DBKlima - 2018-09-18

rg napisał(a):[...]
Ja nie jestem od poprawiania ich cms'a forum, który co chwile sypie jakimiś błędami. Zaznaczałem jego wypowiedź a otagowało Twoją. Nie będę sprawdzał każdego kodu, który powinien działać automatycznie. Koniec offtopicu.
Nikt tu nie każe ci sprawdzać kodu źródłowego czy CMSa ale zwykła przyzwoitość nagazuje sprawdzić tekst przed wysłaniem tak by wszyscy wiedzieli do kogo i o czym piszesz.

rg napisał(a):No taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w przypadku poprawnie wykonanej instalacji, że po 2 miesiącach gościu jednak stwierdza że zainstalowana przez nich klima jednak "słabo chłodzi". Z 4mb rurociągu to powinno śmigać prawidłowo bez jakiegokolwiek dobijania.

Musisz zrobić to co napisał obser. Ściągnięcie i zważenie czynnika + próba azotowa dla potwierdzenia szczelności układu. [...]
Ściągnięcie czynnika może być potwierdzeniem na jego niedobór w instalacji ale nie posiadając wiedzy ile faktycznie go było przy uruchomieniu taka czynność jest tylko dla montera potwierdzeniem że go brakuje i nadal jest w kropce ponieważ w celu zweryfikowania szczelności musi azotować układ.
... w może być też tak że wystarczy raz uzupełnić o odrobinę gazu i temat niedoboru gazu się nie powtórzy.


Po 2 miesiącach może stać się wszystko... choć by może się poluzować śrubunek, popuści na wentylu może być nawet mikro nieszczelność na chłodnicy agregatu czy parowniku i dopiero przy dużym ciśnieniu się ujawni.
Nikt nie azotuje chinola na 40bar bo strach czy to dziadostwo wytrzyma .
Co do ilości gazu w urządzeniach to też do tego należy podchodzić sceptycznie Chińczycy produkują dla innych producentów i ta sama maszyna pod innymi markami w różnych kartach DTR ma raz gazu na 3mb, a w innym na 5mb .
jurny_drwal napisał(a):Co ciężko? Męcz partaczy, jeżeli wymiękają niech sami szukają pomocy.
[...]Niedawno naprawiałem po jakimś partaczu coś takiego, czynnik uciekał całą zimę, a ten zawsze dobijał przed sezonem.
Miał przed sezonem stałe źródło dochodu :lol: :lol: :lol:


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Marcin79 - 2018-09-18

rg napisał(a):Musisz zrobić to co napisał obser. Ściągnięcie i zważenie czynnika + próba azotowa dla potwierdzenia szczelności układu. No ale sądząc po twoich opisach o podejściu do montażu i diagnozy przez tych gości to może być ciężko. Chociaż próżnie robili? tak pytam z ciekawości

Tak była, co prawda bardzo krótko bo wszystko było robione na prędce bo zaczynała sie noc ale jakiejś wilgoci wówczas nie było.


jack63 napisał(a):Butla z czynnikiem stała zaworem do góry czy w dół?

Butla stała zaworem do góry

fgazudt napisał(a):Kupiłeś klimę w firmie która udziela Tobie gwarancję na urządzenie.
Cały ten temat musisz przebrnąć z nimi.
Tak, to juz rozumiem. Staram się jednak tak bardzo wszystko teraz opanować aby finalnie urządzenie które kupiłem z SEER 8,6 nie pracowało z SEER np. 2,0 Wink
Jak pisałem dla mnie działało cudownie, schładzając mieszkanie w nocy (przyjmijmy temp zewnętrznej 20C) na niskich ustawieniach razem z lodówką (też A coś tam) pobierało do 2kWh. Ale to taki bardzo ogólny off topic.

rg napisał(a):(mam nadzieje że przynajmniej nie dobijali z powietrzem w wężu

Tu mam właśnie obawy, na czas "interwencji" nie miałem wiedzy aby na to zwracać uwagę . Dlatego później te szumy jako jedną z możliwych przyczyn odczytywałem właśnie przez aplikację powietrza - nigdzie w sieci nie znalazłem informacji jak się zachowuje układ z powietrzem poza tym że spada wydajność no i kwestia potencjalnej wilgoci. To oczywiście domysł i potencjalny scenariusz bo nie mogę powiedzieć że powietrze zostało dobite, ale biorąc pod uwagę całokształt, tempo pracy (co tez nie przekreśla), informacje typu pomiar wagi aplikowanego gazu na wadze po powrocie do domu dawało mi do myślenia i nie mogłem tego wykluczyć. Co do samej aplikacji zakładam że na bazie doświadczenia te +- 20g można zaaplikować.

Generalnie teraz przypuszczam że aplikacja gazu mogła pomóc tylko doraźnie i szumy były gdyż i tak po uzupełnieniu było za mało czynnika, teraz (po 3 tygodniach ale sporadycznie włączanej klimy) gdy gazu jeszcze bardziej ubyło szumy zanikły, ale:

- szumu nie słyszałem w okresie 2-3dni gdy odnotowałem że klima osłabła, a analogicznie powinny się wóczas pojawić (chyba że na pracującym urządzeniu gaz mógł ubyć szybciej albo nawet w nocy i tego nie odnotowałem).
- po interwencji gaz został finalnie na moją prośbę uzupełniony zgodnie z kartą mitsubishi i temperaturą otoczenia ~27C i urządzeniu pracującym w trybie serwisowym na które finalnie przełączyłem bo instalator twierdził że ma być po prostu włączone - 1,1 MPa. (dla bardziej dociekliwych https://www.manualslib.com/manual/1403912/Mitsubishi-Electric-Muz-Ap25vg-E1.html) Więc teoretycznie powinno być ok. Ale Wszystko to trochę nerwowo się odbywało i nad całością oczywiście nie miałem pełnego wglądu. Teoretycznie powinien być sprawdzony jeszcze pobór prądu. O ile w ogóle pomiar od tej strony jest w pełni miarodajny bo właściwie powinno się zważyć czynnik. No i oczywiście o ile 20g dałby wzrost z 0,9MPa do 1,1...

rg napisał(a):No taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w przypadku poprawnie wykonanej instalacji, że po 2 miesiącach gościu jednak stwierdza że zainstalowana przez nich klima jednak "słabo chłodzi". Z 4mb rurociągu to powinno śmigać prawidłowo bez jakiegokolwiek dobijania.

rurociągu jest poniżej 6m co wynikało z pierwotnego postu. Podaję tylko dla pełnej poprawności gdyż obser podawał dodatkowe założenia które nawet nie jako praktyk ale łopatologicznie rozumiem bo urządzenie bez odejmowania czynnika powinno działać po prawnie również przy 3m biorąc pod uwagę 20g na 1mb.
4mb pojawiło się gdzieś gdy wspominałem tylko wycenę jednej z firm dla standardowej instalacji
Samo urządzenie fabrycznie powinno być napełnione na 7m.

ps
wstępnie jestem umówiony na kolejną interwencję.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - obser - 2018-09-18

Daj tym ludziom pracować, a nie włąź pomiędzy wódkę i zakąskę. Zostaw te swoje wywody i uzyskane tabele, udostępnij im dostęp do urządzenia i jak stwierdzą, że naprawili dopiero porządnie sprawdź efekty. Jeśli ich starania by nie przyniosło efektu, miej przygotowaną w 2 egz. reklamacje, że w ramach rękojmi żądasz doprowadzenia urządzenia do prawidłowej pracy w terminie do 14 dni, w przeciwnym wypadku żadasz zwrotuy zapłaconej kwoty i demontażu urządzenia. I niech Ci jeden egzeplarz podpiszą. A interwencjami to zajmuje się Policja. oni muszą naprawić sprzęt.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - DBKlima - 2018-09-18

Marcin79 napisał(a):Samo urządzenie fabrycznie powinno być napełnione na 7m.
...achhhhhha tak na pewno :lol:
Wszyscy oszczędnie, a ten producent wyjątkowo na 7mb daje.... może tyle sprężarka jest wstanie wykręcić na siłę na tym co w niej było.... bo do 3mb może w niej jest podkreślę może .


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - obser - 2018-09-18

Tak więc jak napisałem podstawą jest ważenie czynnika.. Ja jak jest instalacja powyżej 4 mb to ciut "od serca" jeszcze dodaję.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - rg - 2018-09-18

Cytat:Nikt tu nie każe ci sprawdzać kodu źródłowego czy CMSa ale zwykła przyzwoitość nagazuje sprawdzić tekst przed wysłaniem tak by wszyscy wiedzieli do kogo i o czym piszesz

Tak jest, brakło mi przyzwoitości sprawdzenia bbcodu, który powinien działać automatycznie w cmsie strony a jest zbugowany. Moja wina bo nie sprawdziłem. koniec tematu.

Cytat:Ściągnięcie czynnika może być potwierdzeniem na jego niedobór w instalacji ale nie posiadając wiedzy ile faktycznie go było przy uruchomieniu taka czynność jest tylko dla montera potwierdzeniem że go brakuje i nadal jest w kropce ponieważ w celu zweryfikowania szczelności musi azotować układ.
... w może być też tak że wystarczy raz uzupełnić o odrobinę gazu i temat niedoboru gazu się nie powtórzy

Serio? Weryfikacja szczelności to miała być przed otworzeniem zaworów z czynnikiem, a nie teraz po raz kolejny mają sprawdzać niedobór gazu tym bardziej że właściciel twierdzi że przez pierwsze 2 miesiące klima pracowała wydajniej miło teoretycznego niedoboru pewnej objętości czynnika idąc twoim tokiem rozumowania.

Cytat:Po 2 miesiącach może stać się wszystko... choć by może się poluzować śrubunek, popuści na wentylu może być nawet mikro nieszczelność na chłodnicy agregatu czy parowniku i dopiero przy dużym ciśnieniu się ujawni.

Serio 2? Ile razy poluzował Ci się śrubunek dokręcony z odpowiednim momentem? Pęknięty śrubunek w wyniku naprężeń teoretycznie może powstać, no ale oni byli na miejscu i "sprawdzali" detektorem więc jak nie natrafili nawet wizualnie na taki kwiatek to detektor w strefie zaworów od razu by to pokazał(podobnie jak zaworek). Bo nie powiesz że taki zjazd wydajności po 2 miechach to mały wyciek. Oczywiście mówię o dokładnym sprawdzaniu, a nie pomachaniu detektorem w około jednostki jak ksiądz kropidłem na mszy.

Cytat:Nikt nie azotuje chinola na 40bar bo strach czy to dziadostwo wytrzyma

Serio 3? Ja osobiście każdą ładuję na 40 jeżeli info na tabliczce mi na to pozwala. Mitsu nawet z najniższej półki to spokojnie przyjmuje, nie mówiąc już o jakichś mideach czy chigo. No ale cóż, każdy ma swoje podejście, ja wolę chwilę dłużej na montaż poświęcić niż później mieć motywy jak Ci kolesie że 150 telefonów
z pretensjami że klima źle chłodzi.

Poza tym jaki jest sens nie robienia tego w obawie że "coś puści", a później jechanie do awarii bo jednak coś puściło powyżej 30 bar ? Jak j*bnie, to j*ebnie na azocie, wtedy reklamacja do dystrybutora i wymiana sprzętu wszytko załatwiane na bieżąco. Do maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia nic nie ma prawa się dziać.


Cytat:Co do ilości gazu w urządzeniach to też do tego należy podchodzić sceptycznie Chińczycy produkują dla innych producentów i ta sama maszyna pod innymi markami w różnych kartach DTR ma raz gazu na 3mb, a w innym na 5mb

Z tymi mitsu osobiście nie miałem żadnych problemów, takie kwiatki jak nieszczelności nowych jednostek czy niedobory albo "przelanie" czynnika to już totalne chinole itp.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - obser - 2018-09-19

Już współczuję tym ludziom co przyjadą na reklamację. Założyciel postu zrobi im szkolenie jakiego nie powstydził się żaden ośrodek mający akredytację do F-Gazów. Osobiście nie chciałbym tam jechać.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - DBKlima - 2018-09-19

rg napisał(a):Serio? Weryfikacja szczelności to miała być przed otworzeniem zaworów z czynnikiem, a nie teraz po raz kolejny mają sprawdzać niedobór gazu tym bardziej że właściciel twierdzi że przez pierwsze 2 miesiące klima pracowała wydajniej miło teoretycznego niedoboru pewnej objętości czynnika idąc twoim tokiem rozumowania.
Po pierwsze znasz relację tylko z jednej strony tj. klienta a jemu się wydaje.
Serwis dodał odrobinę i jest dobrze teraz też mu się zdaje albo opisuje swoje wrażenia .
Czasami zdarzają się klienci którzy wszystko wiedzą. Znamy relację z jednej strony a więc półprawdę.


Co do reszty to prawda jest taka że 99% monterów nie azotuje układów do 5kW i gdzie nie ma lutowania
Powodów każdy znajdzie wiele ale najbardziej oczywisty jest taki że trzeba dźwigać dodatkowo jeszcze butle i reduktor . Strzelanie do komara z armaty.
Weryfikacja jest ale na manometry .. następna sprawa, ilu monterów ma wakuometr ? Każdy ale w samochodzie.

rg napisał(a):Serio 2? Ile razy poluzował Ci się śrubunek dokręcony z odpowiednim momentem? Pęknięty śrubunek w wyniku naprężeń teoretycznie może powstać, no ale oni byli na miejscu i "sprawdzali" detektorem więc jak nie natrafili nawet wizualnie na taki kwiatek to detektor w strefie zaworów od razu by to pokazał(podobnie jak zaworek). Bo nie powiesz że taki zjazd wydajności po 2 miechach to mały wyciek. Oczywiście mówię o dokładnym sprawdzaniu, a nie pomachaniu detektorem w około jednostki jak ksiądz kropidłem na mszy.
... w pewnym sensie masz rację ja podaję tylko możliwości które się zdarzają a nie że to jest notoryczne.
Pęknięty śrubunek czy zerwany stożek nie zdarzają się nie często ale co roku taki przypadek w serwisie jest.
Detektor jest poręczny ale może się zdarzyć że akurat już z dętki nic nie wyleci .
rg napisał(a):[...] takie kwiatki jak nieszczelności nowych jednostek czy niedobory albo "przelanie" czynnika to już totalne chinole itp.
99% rynku to totalne chinole w lepszym lub gorszym opakowaniu o lepszym lub gorszym design ale nadal chinole. Zawsze mnie dziwi to że jak do domu kupują TV to największy i najlepszego producenta a jak klimatyzację to najtańszą najgorszą byle by była. I zawsze się targują w Markecie jak jest cena 9999 za TV50 cali nikt się nawet nie skrzywi .


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Marcin79 - 2018-09-19

obser napisał(a):Już współczuję tym ludziom co przyjadą na reklamację. Założyciel postu zrobi im szkolenie jakiego nie powstydził się żaden ośrodek mający akredytację do F-Gazów. Osobiście nie chciałbym tam jechać.


Wisienka na torcie do ogólnie opisywanych relacji na linii klient-firma.

Poza wyborem urządzenia na temat samej instalacji nie wiedziałem nic albo prawie nic.
Sami Państwo pytacie o szczegóły czy butla była zaworem do góry czy do dołu - odpowiadam. Pytacie o model urządzenia bo wg Was ciśnienie jest nawet za duże, podaję kartę producenta. Brak odpowiedzi chociażby na pierwsze.

Z jednej strony usługodawcy narzekają na klientów a z drugiej, ile na rynku jest fachowych firm? Koło się zamyka a spirala się nakręca.
Ja sam nie zakładałem że taka instalacja to jakiś rocket science nie robiłem ogromnych przygotowań albo rozeznania tematu i po prostu wybrałem 1 z 4ech firm i podkreślam nie kierowałem się ceną.
Patrząc na taki post rozumiem dlaczego instalatorzy do 30m2 zalecają 3,5kW. Jak coś się z $!$ to połowicznie naprawią na ile potrafią i działa, działa. Pewnie mało kto patrzy na efektywność urządzenia czy tez moc minimalną do jakiego może zejść urządzenie. Sytuacja podobna jak w kotłach węglowych, im mocniejsze to lepsze.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Marcin79 - 2018-09-19

DBKlima napisał(a):
rg napisał(a):Serio? Weryfikacja szczelności to miała być przed otworzeniem zaworów z czynnikiem, a nie teraz po raz kolejny mają sprawdzać niedobór gazu tym bardziej że właściciel twierdzi że przez pierwsze 2 miesiące klima pracowała wydajniej miło teoretycznego niedoboru pewnej objętości czynnika idąc twoim tokiem rozumowania.
Po pierwsze znasz relację tylko z jednej strony tj. klienta a jemu się wydaje.
Serwis dodał odrobinę i jest dobrze teraz też mu się zdaje albo opisuje swoje wrażenia .
Czasami zdarzają się klienci którzy wszystko wiedzą. Znamy relację z jednej strony a więc półprawdę.

Na Państwa prośbę podałem temperaturę nawiewu z dodatkową informację kiedy dopiero widziałem /czułem na wymienniku na dotyk skropliny.
Jednocześnie informowałem że przy najniższej nastawie chłód jest ledwo wyczuwalny (ręką przy nawiewie). Wcześniej stojąc na 3-4m od niego czułem chłód.
Z uzyskanych odpowiedzi zrozumiałem że jednak coś jest nie tak i najprawdopodobniej jest to nieszczelność.
Ponadto informowałem że po wykonanym serwisie z obu jednostek a w szczególności z wewnętrznej dobiegały świsty i szumy, znacznie głośniejsze niż sam wiatrak czego nigdy wcześniej nie było, sytuacja wręcz anomalna.
Czy jednak to wszystko mi się zdaje?


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - DBKlima - 2018-09-19

... tak nadal jest to półprawda bo to jest opis sytuacji jaki przedstawiasz. Skąd mam wiedzieć że w ogóle masz klimatyzację.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Marcin79 - 2018-09-19

DBKlima napisał(a):... tak nadal jest to półprawda bo to jest opis sytuacji jaki przedstawiasz. Skąd mam wiedzieć że w ogóle masz klimatyzację.
Tylko w takiej sytuacji po co to forum? Może jesteś panią gotującą w szkole obiady dla dzieci?


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - DBKlima - 2018-09-19

To forum branżowe na które czasami wejdzie klient i o coś zapyta .


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - obser - 2018-09-19

Marcin79, bo Ty musisz konskwentnie egzekwować doprowadzenie Twojego urządzenia do pełnej sprawności, a jak nie to zwrot kasy, a nie wchodzić z firmą, która Ci zainstalowała w dyskuje techniczne. To sprawa instalatora i nic nie pomożesz jak będziesz mu patrzył na manometry. A jak nie będzie umiał tego ogarnąć, to zapyta się on na forum, coś poradzimy. Dostałeś info jak sprawdzić wydajność, najprościej sprawdzając deltę temperatur, posd sufitem na wlocie i przy wylocie. Poza tym wiesz jak chodziła po założeniu. Nie powinno Cię interesować co pokazuje jego manometr. Przyjmij strategię "Róbta co chceta", albo cashback.
Czy nie prosta była rada o wezwaniu, sprawdzeniu i wręczeniu potwierdzonej reklamacji. Jeśli wciągu 14 dni się do niej nie ustosunkują, Twoje roszczenia będą przyjęte i o tej porze roku, będziesz mógł przebierać w wykonawcach. Sugerowałem, abyś zakończył ten brazylijski serial z Twoją klimą.
Odprowadziłem 3 tyg temu serwisowe auto do naprawy, bo ciężko paliło.Odebrałem po tygodniu,zapłaciłem 1800 zł ładnie zapalało, ale ma brak mocy i nie działa klima. Odprowadziłem, z mechanikiem potwierdziliśmy wady,których nie było i teraz tylko dzwonie, kiedy odbiór, nie bardzo się interesując co robi. Podobno zamówił sterownik główny, ale puściłem to między uszami, musi doprowadzić auto do stanu przed naprawą, klima chodziła, auto żwawo się odpychało. I tylko tak chodzące auto odbiorę, bo akurat jestem w dobrej sytuacji, że po sezonie i mam drugiego identycznego vana, który mi teraz starcza. Wczoraj dzwonił próbując mi tłumaczyć co robi, ale mało mnie to interesuje.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - rg - 2018-09-19

DBKlima napisał(a):Po pierwsze znasz relację tylko z jednej strony tj. klienta a jemu się wydaje.
Serwis dodał odrobinę i jest dobrze teraz też mu się zdaje albo opisuje swoje wrażenia .
Czasami zdarzają się klienci którzy wszystko wiedzą. Znamy relację z jednej strony a więc półprawdę.

Nie tylko że jemu się wydaje, bo skoro serwisant sam przyznał że klima słabo chłodzi na podstawie "narzędzia diagnostycznego" w postaci ręki na parowniku i podejmuje decyzję o dobiciu czynnika, to jakoś średnio żal mi ich skoro sami sobie strzelają w kolano na starcie. Już nie mówiąc o propozycji dobicia barwnika, chociaż oni są pewni że klima jest szczelna to brzmi jak kiepski żart.

Piłka tak na prawdę była i ciągle jest po stronie serwisu, jak im się nie chciało albo nie potrafią udowodnić że poprawnie zainstalowali sprzęt i on dobrze pracuje no to może powinni pomyśleć o zmianie branży. Że takie cyrki może przechodzą na jesiennych serwisach klimy za grosze w przetargach jednostek publicznych, to nie znaczy że wszędzie takie coś przejdzie. Nie mówiąc że to własny montaż, a nie czyjś to powinno im zależeć na doprowadzeniu sprawy do końca, bo opinia idzie w świat.

Są pewni swojej racji to krótki temat przed 3cim przyjazdem informują o warunkach, że jeżeli klima działa poprawnie nie obejmuje tego gwarancja i płaci normalnie jak za usługę, jak jest nieszczelna albo źle działa to jest na ich koszt i tyle. Niezależnie to swoje wrażenia mogą udowadniać w sądzie po ekspertyzie jak im się zechce heh.

Jak pracujesz już od X lat to też wiesz że zdarzają się monterzy którzy wszystko wiedzą. Twierdzą klientowi że wszystko ok, a później ty przyjeżdżasz i człowiek wiele nowych "motywów" poznaje z kreatywności ludzkiej.

Cytat:Co do reszty to prawda jest taka że 99% monterów nie azotuje układów do 5kW i gdzie nie ma lutowania
Powodów każdy znajdzie wiele ale najbardziej oczywisty jest taki że trzeba dźwigać dodatkowo jeszcze butle i reduktor . Strzelanie do komara z armaty.
Weryfikacja jest ale na manometry .. następna sprawa, ilu monterów ma wakuometr ? Każdy ale w samochodzie.

To tym bardziej mi nie żal monterów z takim podejściem. Szkoda że w ogóle muszą jeszcze jednostkę zewnętrzną dźwigać i w ogóle cokolwiek robić. No ale cóż, dzięki temu człowiek przynajmniej śpi sobie spokojnie. Na sto montowanych splitów może jeden ma jakieś problemy z nieszczelnością podczas montażu, ale dzięki próbie azotowej, manometrach i waku testo wszystko weryfikowane od razu. No tyle że to oczywiście zajmuje trochę więcej zachodu i trzeba się "nanosić", już nie wspominając że przecież "azot też kosztuje".


Cytat:99% rynku to totalne chinole w lepszym lub gorszym opakowaniu o lepszym lub gorszym design ale nadal chinole. Zawsze mnie dziwi to że jak do domu kupują TV to największy i najlepszego producenta a jak klimatyzację to najtańszą najgorszą byle by była. I zawsze się targują w Markecie jak jest cena 9999 za TV50 cali nikt się nawet nie skrzywi .

Te mitsu 2,5/3,5 KW to przynajmniej >50 szt rocznie montujemy i żaden nie miał takich baboli jak marketówki i chinole do przetargów(nieszczelne, porozkręcane i połamane elementy, nie podłączone płyty główne itd.). Jest to wersja budżetowa bez bajerów, ale na pewno o klasę wyżej jakość i kontrola tego co pakują i wysyłają do klientów. Przez X lat dosłownie zero problemów z tymi urządzeniami oprócz standardowego czyszczenia.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - obser - 2018-09-19

Ja założycielowi tematu wierzę, że ma takie problemy, tylko niech zacznie działać od strony prawnej, nie technicznej. Niech taki "instalator" sobie zdemontuje ten sprzęt i odda kasę, odechce mu się fuszerki i olewania Klienta.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - Cpt.Ryan - 2018-09-19

Autorze tematu tak jak pisałem wcześniej, SPRAWDZIĆ temperaturę przegrzania. Na ch()j pisać tyle postów o dywagacji czynnikowej. To jest podstawowy parametr diagnostyczny. Ma być niżej niż 10. Jeśli nie to wtedy szukać problemu.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - HC - 2018-09-20

Haurox91 napisał(a):Wielu producentów nie uznaje gwarancji sprężarek jeśli będzie w nich kontrast. Tu nie ma wielkiej filozofii próba azotowa na 30-40 bar spokojnie pokaże wyciek na śrubunkach przy j.wew lub j.zew.

Aha 30 - 40 bar powiadasz. Ciekawe jak to zawory wytrzymająSmile trzeba czytać tabliczki. Max low preasure a nie tylko jebać 40 bar bezmyślnie.


Spadek wydajności nowej klimatyzacji (czynnik R32). Prośba o sugestie - jack63 - 2018-09-21

HC napisał(a):
Haurox91 napisał(a):Wielu producentów nie uznaje gwarancji sprężarek jeśli będzie w nich kontrast. Tu nie ma wielkiej filozofii próba azotowa na 30-40 bar spokojnie pokaże wyciek na śrubunkach przy j.wew lub j.zew.

Aha 30 - 40 bar powiadasz. Ciekawe jak to zawory wytrzymająSmile trzeba czytać tabliczki. Max low preasure a nie tylko jebać 40 bar bezmyślnie.

A co zawory mają do tego? Wiesz czego dotyczy to "Max low preasure" ?
Daikin zaleca 41Bar ciśnienia kontrolnego. Z resztą jak przełączysz na grzanie to jakie masz ciśnienia gdy jest ciepło na zewnątrz?
Zawsze jak mam wątpliwość robię tak jak Haurox91 i nigdy nie miałem problemów.