Forum Klimatyzacja
Temperatura a wilgotność - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Temperatura a wilgotność (/showthread.php?tid=11018)



Temperatura a wilgotność - banan1973 - 2018-07-30

Witam, to mój pierwszy post. Mam taką sytuację, po uzyskaniu w pomieszczeniu (mieszkaniu) ustawionej temperatury wzrasta wilgotność. Tzn. w mieszkaniu jest ponad 26 st i wilgoć ponad 60 pro. Klime startuje z ustawioną temperaturą 26. Mieszkanie 60 m i efekt jest bardzo dobry. Po kilkunastu minutach wilgotność spada nawet do 48 procent w późniejszym czasie. Temperatura do 25 mimo że w klimie ustawiłem 26. To wszystko jest super, działa. Problemem jest że po czasie kiedy uzyskam w mieszkaniu ustawione 26 stopni Klima przestaje chłodzić a tylko wieje, wzrasta wilgotność. Pilnuje temperatury, tych 26 stopni ale wzrasta bardzo wilgotność. Do kiedy znów się włączy chłodzenie i spada wilgotność jest właśnie bardzo niski komfort. Oczywiście mogę ustawić 25 stopni i wilgotność będzie niska ale sytuacja kiedy temperatura będzie osiągnięta w mieszkaniu spowoduje znów wzrost wilgoci. Ustawienie na samo osuszanie mam wrażenie że źle działa. Temperatura rośnie a wilgotność nie spada. Myślałem że będzie pilnowało temperatury ale wilgotność też będzie niska. Oczywiście jak z tych 26 pójdzie w górę to Klima zadziała i obniży temperaturę wraz z wilgocią. Temperatura 26 przez długi czas utrzymuje się w mieszkaniu a wtedy właśnie problemem jest wzrastająca wilgotność. Moje urządzenie to Gree, model z wifi ale nie ma czujnika temperatury w pilocie.


Temperatura a wilgotność - fgazudt - 2018-07-30

Tak działa klimatyzacja. Jeżeli klimatyzator chodzi zbija temperaturę i wilgotność. Jeżeli nie chodzi to automatycznie wilgoć będzie się podnosiła. Jedynym rozwiązaniem obniż temperaturę żeby częściej się klimatyzacja załączała


Temperatura a wilgotność - d3lta - 2018-07-30

Proponuje spróbować z ustawieniem siły nadmuchu na najmniejszą wartość. Powinno zminimalizować ten problem.


Temperatura a wilgotność - jack63 - 2018-07-30

d3lta napisał(a):Proponuje spróbować z ustawieniem siły nadmuchu na najmniejszą wartość. Powinno zminimalizować ten problem.
Ale tak właśnie działa osuszanie. To bez sensu. temperatura będzie rosnąć, a wilgotność spadać
banan1973 napisał(a):Pilnuje temperatury, tych 26 stopni ale wzrasta bardzo wilgotność. Do kiedy znów się włączy chłodzenie i spada wilgotność jest właśnie bardzo niski komfort.
Strasznie niezbornie zeznajesz.
Gdzie mierzysz temperaturę i wilgotność?
Co to dla ciebie jest komfort? Jaka temp i wilgotność?
Czy pomieszczenie jest w miarę szczelne? tzn pozamykane okna i drzwi.
Nie jest możliwe, że rośnie temperatura i równocześnie rośnie wilgotność gdy nie ma napływu wilgotnego powietrza lub innego źródła wilgoci, np. suszące się pranie, gotowanie itp.


Temperatura a wilgotność - banan1973 - 2018-07-30

Mieszkanie nowe, około 60 m2. Klima Gree, nawiew w przedpokoju, kompresor na tarasie. Gdy ustawie 26 stopni gdy na dworzu jest 30 i więcej to po około godzinie sa problemy opisane w pierwszym poście. Klima obniży temperaturę do 25, tak pokazuje termometr na ścianie w salonie i z uzyskanej wilgotności rzędu 48 procent kompresor się wyłącza a wilgotność zaczyna rosnąć. Wieje ale temperaturą z mieszkania a wiatrak w kompresorze stoi. Może teraz jaśniej to opisałem. Dziś rano ustawiłem niższą temperaturę bo 24 stopnie. Na dworzu około 30 i więcej jest. Po około 45 minutach temperatura w mieszkaniu to 23,8 a wilgoć 48 procent. Po dwóch godzinach zmieniłem na osuszanie i aktualnie jest 24 stopnie i 51 wilgoć. Wentylator w kompresorze cały czas kreci. Reasumując, jak ustawiłem na początku niższą temperaturę niż 26 bo 24 to wszystko jest ok. Gdy ustawiam 26 np lub więcej to nie działa tak jak powinno być. Albo wieje bez chłodu i wiatrak w kompresorze zatrzymuje się a wilgoć w mieszkaniu rośnie. Jak ustawie 24 to jest super. I osuszanie też działa bez wzrostu temperatury.


Temperatura a wilgotność - obser - 2018-07-30

Osuszanie to taki specyficzny cykl, nieliniowy. Polega na max chłodzeniu, przy min. pracy wentylatora i doprowadza do zaszronienia parownika i włączeniu wysokiego biegu wentylatora celem zrzucenia tego w formie wody. Efekty trybu osuszania będą znaczące po dobie pracy urządzenia w tym trybie. Dobre przy nowych budynkach celem pozbycia się wilgoci z niezamieszkałego mieszkania, mniej przydatne w doraźnym osuszeniu powietrza, lepiej kupić dedykowany osuszacz pracujący w trybie ciągłym jak wolimy suche powietrze. Ja to traktuje jako dodatkowy bajer i niepotrzebne konflikty z Klientami, jak nie mogą zrozumieć, że klimatyzator nie osuszy im powietrza w 15 minutowej przerwie pomiędzy zajęciami aerobiku z 40 spoconymi Paniami.


Temperatura a wilgotność - adidas - 2018-07-31

Jeśli chcesz mieć wysoką 25°C temperaturę i niską wilgotność to ustaw tryb osuszania. Wentylator będzie wtedy pracował na minimum. Pożądany poziom wilgotności i temperatury ustawiasz nastawieniem temperatury. Jeśli jest za duża wilgotność, to ustaw niższą temperaturę. Np. ja ustawiam 20-23°C jeśli chcę uzyskać 25°C i niższą wilgotność.


Temperatura a wilgotność - adidas - 2018-07-31

Problem z niekomfortową cykliczną pracą wskazuje na niską kulturę pracy gównianego urządzenia Gree - po co kupiłeś najtańsze? Możliwe też że klimatyzator jest przewymiarowany. Właściwie dobrany powinien się ustabilizować i pracować ciągle utrzymując komfortową wilgotność samą modulacją, bez wyłączeń.


Temperatura a wilgotność - jack63 - 2018-07-31

banan1973 napisał(a):Klima Gree, nawiew w przedpokoju,
Pewnie blisko sufitu?
banan1973 napisał(a):termometr na ścianie w salonie
A gdzie wilgotnościomierz?

Kombinujesz jak koń pod górę. Chłodzisz jedno pomieszczenie a temperaturę i pewnie wilgotność mierzysz w drugim. Klimatyzator mierzy temperaturę na wlocie powietrza do jednostki wewnętrznej, czyli pod sufitem w przedpokoju. Jak chcesz uzyskać stabilne warunki w pokoju gdy klimatyzator jest w innym pomieszczeniu. Nawet wewnątrz jednego pomieszczenia temperatura i wilgotność nie jest wszędzie jednakowa, a co dopiero w kilku pomieszczeniach obsługiwanych jednym klimatyzatorem.
Poza tym te zmiany temperatury i wilgotności są pomijalnie małe i mogą być tylko błędami pomiarowymi. Szczególnie tyczy to wilgotności. Zobacz sobie na kartę katalogową wilgotnościomierza.
No chyba, że masz


Temperatura a wilgotność - admin_punbb_import1 - 2018-07-31

Szanowni Państwo to jest odpowiedź na wpis Adresata jack63

Pan jack63 pisze:

Witam
Mam pytanie ?organizacyjne?.
Gdzie podział się przycisk ?Edytuj??
Nie można poprawić lub skasować posta.
Czyżby właściciel forum zbierał haki na forumowiczów?
Do tego ciągłe problemy z wysyłaniem postów i to nie tylko moje.
Wysyłam post, a tu ucina go po dwóch liniach w zupełnie przypadkowym miejscu.
Wysyłam jeszcze raz, bo nie mogę edytować, cała treść postu jest, ale jako kolejny post?
Nie da się coś z tymi upierdliwościami zrobić?
Pozdrawiam.

Sami Państwo oceńcie odpowiedź Redakcji.

Odp. Admina:

Witam serdecznie.
Jest okres wakacyjny i trwają prace serwisowe, więc może się zdarzyć, iż coś będzie nie tak działało. Przepraszamy za takie uniedogodnienia, ale pracujemy nad tym, aby w przyszłości wszystko działało znacznie lepiej.
Życzę miłego i słonecznego popołudnia.
Pozdrawiam,
Administrator.

P.s.: Edycja działa, ale jest problem z używaniem cudzysłowów, bo to one powodują ucinanie tekstu (powodem jest stary system forum, możemy go zmienić, ale wówczas zostaną utracone wszystkie wpisy od 2010 r.) Pracujemy nad nowym forum, ale tak, żeby nie stracić ważnych dla Państwa i dla nas postów. Panie jack63 i po co tam mowa nienawiści ? A już na pewno nie zbieramy na nikogo haków, bo i po co.

Pozdrawiam,
Administrator.


Temperatura a wilgotność - jack63 - 2018-07-31

admin napisał(a):P.s.: Edycja działa,
Przecież to kłamstwo.
Nie działa!!! Nie ma, "wyparował" przycisk Edytuj. Są tylko: Raportuj Cytuj i Szybka odpowiedź. Tak trudno to zobaczyć??? Wystarczy się zalogować na forum i spróbować zedytować swój post.
admin napisał(a):Panie jack63 i po co tam mowa nienawiści ? A już na pewno nie zbieramy na nikogo haków, bo i po co.
Co to za aktualne politycznie teksty. Jaka mowa nienawiści? Bardziej objaw frustracji i zdenerwowania, bo traktujecie aktywnych uczestników forum jak przedmioty.
Zamiast pisać i to na indywidualne zapytanie(!) formułek, które można odczytać "spadaj na drzewo", powinniście przed(!) tymi pracami poinformować co najmniej tematem podwieszonym, jak nie mailowo uczestników forum.
Nawet to, że smarujemy autorowi po temacie jest parodią...
Może wreszcie ktoś się przyłoży i choć założy temat z opisem sytuacji.
Jak nie, to forum umrze, bo ci ostatni, którzy jeszcze nie odeszli stracą siły na walkę z wiatrakami.


Temperatura a wilgotność - aminokwas - 2018-07-31

jack63, można edytować TYLKO swoje posty:


Temperatura a wilgotność - jack63 - 2018-08-01

Teraz już można. Nareszcie. Dzięki.


Temperatura a wilgotność - topinabur - 2022-06-01

u nas byla duza roznica temperatur w piwnicy nie ogrzewanej .. tam pojawil sie grzyb. wynajelismy firme do osuszenia, ozonowania i teraz mamy grzanie plus pochlaniacze wilgoci