Forum Klimatyzacja
Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność (/showthread.php?tid=11020)



Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-08-01

Witam, Mojej zamrażarka szokowej jakiś czas temu spadła wydajność tzn gdy temperatura na zewnątrz była ok 25-27C po włączeniu temperatura spada do ok -15C wcześniej i to dużo szybciej można było uzyskać temp nawet -23C. I to przy pustej komorze bez żadnych produktów.

Niestety nie ma założonego wziernika dlatego nie wiem czy brakuje freonu czy nie.

Jest natomiast czujnik temperatury na wyjściu ze skraplacza i po włączeniu temperatura dochodzi do +60C. Spreżarka letnia, Skraplacz jest czysty i ma wbudowane dwa mocne wentylatory o średnicy ok 20cm.

Urządzenie posiada termostatyczny zawór rozprężny plus zbiornik na freon przy agregacie. Co byście proponowali aby sprawdzić? Dobić na 200g czynnika i zobaczyć czy sprawność się polepszy?


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - DBKlima - 2018-08-01

Ile lat jest po montażu ? i na jakim gazie pracuje ?


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-08-01

Urządzenie będzie miało ok 2-3 lat niestety nie jestem pierwszym właścicielem ale jak kupowałem to z wyglądu jak nowa. Gaz to r404A. To jest mała szokówka komora ma wymiar 70x50x60 cm

Znajduję się tam agregat Cubigel MX21FB http://www.piecesfrigo.com/Files/89671/compresseur-acc-cubigell-electrolux-MX21FB.pdf

Agregat jest dość głośny tak mi się wydaje ale tak działał od samego początku.


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - jack63 - 2018-08-01

drzewko napisał(a):Dobić na 200g czynnika i zobaczyć czy sprawność się polepszy?
Najlepiej DOBIĆ ... młotkiem. Niech się nie męczy.
A po diagnozę to do wróżki, która powie jakie są ciśnienia, temperatury, przegrzanie i tym podobne duperele...
drzewko napisał(a):Skraplacz jest czysty
Na jakiej podstawie tak uważasz? Kiedy ostatnio i jak był myty?


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-08-02

Na wyjściu z skraplacza jest ok 60C a więc ciśnienie będzie w okolicy 27 bar co jest znacząco za wysokie, natomiast po stronie drugiej ciśnienie w okolicy 2,6 bar.


Ok 8 miesięcy temu , kompresor plus jakiś preparat w sprayu.

Zmierzę temperaturę na wejściu do skraplacza wtedy może coś bardziej się wyjaśni.


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-08

Drodzy forumowicze nadal mam problem z kiepską wydajnością, skraplacz został wyczyszczony specjalnym preparatem i teraz wygląda jak nowy temperatura na wejściu ze sprężarki ok 56-58C na wyjściu rurka jest lekko letnia jak dotykam ręką więc może mięć max 38C. Natomiast wydajność nadal jest kiepska bardzo długi czas aby komora się schłodziła do -18C.

Zamierzam podłączyć manometry aby sprawdzić ciśnienia po obu stronach układu. Mam takie pytanie bo nie mam aktualnie pompy próżniowej i podłączająć manometr przez wąż do złącza serwisowego w urządzeniu dostanie się trochę powietrza ( z węża ) czy mogę tak zrobić?


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - PARTNER-MAR - 2018-09-08

Lepiej sam nie podłączaj tych manometrów bo z tego co piszesz to nie masz o tym pojęcia i jeszcze czynnik pójdzie w kosmos.


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-08

PARTNER-MAR napisał(a):Lepiej sam nie podłączaj tych manometrów bo z tego co piszesz to nie masz o tym pojęcia i jeszcze czynnik pójdzie w kosmos.

Normalnie bym podłączył ściągnął freaon, zważył ile było, wytworzył próżnię i na nowo nabił ale mam obecnie awarię sprzętu. Dlatego chciałem to zrobić tak jak napisałem ale nigdy tak nie robiłem dlatego też pytam Smile


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - jack63 - 2018-09-09

Zostaw na razie chłodnictwo w spokoju. Nie masz o tym pojęcia. To wynika z tego co już napisałeś. Wyłącz urządzenie.
Umyj skraplacz karcherem, ale delikatnie aby nie pokrzywić lamelek. Powinieneś to robić od strony wentylatora po jego wyjęciu. Struga wody z karchera ma uderzać dokładnie prostopadle do powierzchni skraplacza i wylatywać po drugiej stronie.
.


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-09

jack63 napisał(a):Zostaw na razie chłodnictwo w spokoju. Nie masz o tym pojęcia. To wynika z tego co już napisałeś. Wyłącz urządzenie.
Umyj skraplacz karcherem, ale delikatnie aby nie pokrzywić lamelek. Powinieneś to robić od strony wentylatora po jego wyjęciu. Struga wody z karchera ma uderzać dokładnie prostopadle do powierzchni skraplacza i wylatywać po drugiej stronie.
.

Dziękuję za komplement, natomiast warto nauczyć się czytać ze zrozumieniem drogi kolego, gdyż napisałem że skraplacz został już dokładnie wyczyszczony.


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - jack63 - 2018-09-10

drzewko napisał(a):Zamierzam podłączyć manometry aby sprawdzić ciśnienia po obu stronach układu. Mam takie pytanie bo nie mam aktualnie pompy próżniowej i podłączająć manometr przez wąż do złącza serwisowego w urządzeniu dostanie się trochę powietrza ( z węża ) czy mogę tak zrobić?
Jakie masz złącza serwisowe?
Dlaczego ma się dostać powietrze? A może już tam jest?
Takie dylematy ma ktoś kto nie ma pojęcia o chłodnictwie.
Jak chcesz się dowiedzieć jak to zrobić poprawnie, to po prostu zapytaj, a nie uciekaj w obrazę majestatu.
Z drugiej strony jak chcesz prowadzić prawidłowy odzysk gdy nie potrafisz podłączyć węży od manometrów???
A może chcesz podłączać do maszyny do klimatyzacji samochodowej? To nie jest wykluczone, bo operujesz językiem


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-10

Panowie trochę zdjęć i informacji.

Podłączone manometry i pierwszy start wygląda następująco:

HP Rośnie do ok 21,5 bara ( ok 50C ) po czym uruchamia się drugi wentylator na skraplaczu i ciśnienie maleje do 16,5 bara i tak się już utrzymuje ( ok 38-40C )

LP. Spada po ok 5 minutach do -10C po kolejnych 10 minutach spada do -20C w dalszym odstępie czasu ok ciśnienie spada do ok 1,8-1.9 bar tj ok - 23C. Natomiast temperatura w komorze maleje dosyć powoli w porównaniu do tego co było. Jak kupiłem szokowkę to pusta komora osiągała -18 w czasie ok 9 minut teraz potrzeba ok 25 minut.

Zrobiłem test gdy komora osiągnęła -18C włożyłem duży, szeroki rondel z gotującą się wodą ok 4 litrów wody
temperatura w komorze spadła bardzo szybko do -8C natomiast manometr niskiego ciśnienia prawie nie drgnął. Czy to może oznaczać uszkodzony zawór termostatyczny? Załączam zdjęcie parownika z zaworem.


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-10

Jeszcze zdjęcie manometrów po ok 30 minutach pracy. Próbowałem zmierzyć temperaturę na wyjściu z parownika i najniższa wartość jaką udało mi się uzyskać to -6C


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - Haurox91 - 2018-09-10

Kręciłeś TZR'em ? Na zdjęciu widać, że parownik nie jest w 100% wykorzystany. Jeśli kręciłeś to się baw nadal lub przypomnij oryginalną nastawę Big Grin


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - radekklimat - 2018-09-10

Skąd jestes?


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-11

Haurox91 napisał(a):Kręciłeś TZR'em ? Na zdjęciu widać, że parownik nie jest w 100% wykorzystany. Jeśli kręciłeś to się baw nadal lub przypomnij oryginalną nastawę Big Grin

Nie kręciłem TZR w sumie to tam jest kiepskie dojście do tego. Jestem z poznania


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-14

Powiem wam że rozkładam ręce nie mam już pomysłów. Dziś trochę przeanalizowałem układ kamerą termowizyjną i teraz dostrzegłem że parownik jak podzielony na dwie części. Dolna cześć bardzo szybko osiąga temperaturę -21C a górna ma -6C. Kompletnie nie rozumiem dlaczego tak się dzieje.

Za TZR wychodzi gruba rurka która rozdziela się na 2 mniejsze średnicy zew ok 6-7 mm następnie każda rurka ma 3 zwoje i wchodzi do parownika. Z Parownika rurki łączą się jest przyczepiona ta bańka od zaworu i wraca do sprężarki. Załączam prosty rysunek poglądowy.

[Obrazek: szok.png]
[Obrazek: szok2.jpg]
[Obrazek: szok3.jpg]


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - jack63 - 2018-09-15

Nareszcie jakieś konkrety. Zdjęcie i schemat mówią wszystko.
Konstrukcja robiona przez kogoś z małym pojęciem o chłodnictwie.
Brak rozdzielacza za TZR, tylko dwie rurki "wpaprane" w grubszą.
Brak kolektora ssącego. Jest tylko trójnik hyrauliczny i to mniejszej średnicy niż rurka wychodząca z jednej (!) sekcji parownika. Pewnie rura ssąca ma za mały przekrój?
Nie wiadomo co to za rurka, która się chyba kończy pod bańką TZRa ???
Wg mnie parownik jest do góry nogami, ale może koledzy się wypowiedzą.
Ewidentny nierównomierny rozpływ czynnika między sekcjami parownika.
Czynnik do odzysku. Trzeba tą radosną tfórczość wyjąć z obudowy i poprawić jw opisane
Ciekawe czy to tak wyszło z jakiejś fabryki, czy może to robił jakiś janusz chłodnictwa.
A może autor tematu?


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - drzewko - 2018-09-15

jack63 napisał(a):Nareszcie jakieś konkrety. Zdjęcie i schemat mówią wszystko.
Konstrukcja robiona przez kogoś z małym pojęciem o chłodnictwie.
Brak rozdzielacza za TZR, tylko dwie rurki "wpaprane" w grubszą.
Brak kolektora ssącego. Jest tylko trójnik hyrauliczny i to mniejszej średnicy niż rurka wychodząca z jednej (!) sekcji parownika. Pewnie rura ssąca ma za mały przekrój?
Wg mnie parownik jest do góry nogami, ale może koledzy się wypowiedzą.
Ewidentny nierównomierny rozpływ czynnika między sekcjami parownika.
Czynnik do odzysku. Trzeba tą radosną tfórczość wyjąć z obudowy i poprawić jw opisane
Ciekawe czy to tak wyszło z jakiejś fabryki, czy może to robił jakiś janusz chłodnictwa.
A może autor tematu?


To was zadziwie firma Tecnodom z Włoch. To jest oryginał nic nie było przerabiane. obie rurki wychodzące z parownika są tej samej średnicy.

jack63 napisał(a):Nie wiadomo co to za rurka, która się chyba kończy pod bańką TZRa ???

To jest ta od wyrównania tzr wchodzi zaraz za bańką od TZRa

jack63 napisał(a):Czynnik do odzysku. Trzeba tą radosną tfórczość wyjąć z obudowy i poprawić jw opisane

No kurcze nie mogę się zgodzić bo ten układ długi czas działał dobrze. Mogli chociaż wziernik założyć to by było wiadomo czy freonu nie brakuje.


Zamrażarka szokowa - kiepska wydajność - jack63 - 2018-09-16

drzewko napisał(a):To jest ta od wyrównania tzr wchodzi zaraz za bańką od TZRa
Nie za bańką tylko pod bańką. Większej średnicy. Oszroniona.
drzewko napisał(a):No kurcze nie mogę się zgodzić bo ten układ długi czas działał dobrze. Mogli chociaż wziernik założyć to by było wiadomo czy freonu nie brakuje.
Nie musisz się zgodzić. Możesz się męczyć z tym co jest, czyli zatkane gówno.
Aby nawet przywrócić działanie w oryginale, to trzeba wyjąć, rozciąć/rozlutować oba trójniki, bo to trudno nazwać rozdzielaczem i kolektorem.
Jak już będzie to otworzone, to lepiej dać rozdzielacz i tzw. portki na powrocie.
drzewko napisał(a):obie rurki wychodzące z parownika są tej samej średnicy.
To kolejny bubel. Przed samym TZRem jest zmniejszenie średnicy.
Ogólnie kicha. Jak będziesz poprawiał, to wziernik dobrze założyć
Jak robione jest odszranianie?