Forum Klimatyzacja
LG MA09AH1 - dobór jednostki multisplit - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: LG MA09AH1 - dobór jednostki multisplit (/showthread.php?tid=11046)



LG MA09AH1 - dobór jednostki multisplit - xfish - 2018-08-09

Witam
Mam zakupioną jednostkę wewnętrzną LG MA09AH1 do salonu. Dodatkowo na piętrze mam rozprowadzone kanały do 3 sypialni pod kanałówkę.
Plan zasugerowany przez instalatora był żeby dokupić CM18.N14 i na zewnątrz MU3M21.
CM18.N nie mogę nigdzie znaleźć do tego cały zestaw jest strasznie drogi i wg mnie jednostka kanałowa jest zbyt mocna (sypialnie są małe, po ok 10m2)

Czy można znaleźć jakąś słabszą kanałówkę i dzięki temu jakiś słabszy-tańszy multisplit, które działałyby z MA09?
Może zdecydować się na 2 jedn. zewnętrzne jeżeli taki zestaw byłby sporo tańszy? (jakie jednostki w takiej konfiguracji polecacie)

Jeszcze jedno pytanie od laika: czym różnią się jednostki CM18R.N10 od CL18R.N20 (średniego i niskiego sprężu) - i która byłaby lepsza w mojej sytuacji


LG MA09AH1 - dobór jednostki multisplit - DBKlima - 2018-08-10

Trzeba było się zastanowić przed rozłożeniem instalacji patrząc na kosztorys co można pod to podłączyć.
10 od 20 różni się sprężem i tak ci to nic nie mówi Tongue
5 kW dla 3 sypialni na poddasze jest dobrze dobrane mocą możesz szukać 3,5kW ale i tak kluczowa jest cena agregatu który już raczej mniejszy nie będzie 2,5kW+3,5kW daje 6kW teraz masz 2,5 +5kW a agregat 6kW.


Myślałeś że LG będzie za darmo i tak to cenowo średnia lub niska półka to samo w Mitsubishi będzie kosztowało drugie tyle je . Tanio szybko i natychmiast kończy się nieporozumieniami i wirem w portfelu .


Edit : zapominałem dodać Tongue Big Grin Tongue Big Grin Tongue


LG MA09AH1 - dobór jednostki multisplit - xfish - 2018-08-10

Próbowałem z Twojego wpisu wyciągnąć jakieś informacje, które mogłyby mi pomóc ale nie potrafię.
Możesz jakieś wnioski napisać?
Rozłożenie instalacji wpływa na to jaką kanałówkę mogę podłączyć a jaką nie?
Jaki model kanałowy 3,5kW mogę wybrać żeby podpiąć razem z MA09AH1 do multisplita?
Jeżeli nie chciałbym multisplita tylko 2 agregaty to byłoby taniej ? (jaki działałby z MA09?)
Jak wybór spręża wpłynąłby na moją instalację? Która wersja byłaby lepsza?


LG MA09AH1 - dobór jednostki multisplit - DBKlima - 2018-08-13

xfish napisał(a):Rozłożenie instalacji wpływa na to jaką kanałówkę mogę podłączyć a jaką nie?
Tak i nie bo ważne są średnice rur chłodniczych . Więc jeśli masz położone na 5kW to masz rury 6,25/12,70 i okablowanie , oczywiście jak każesz zamontować na tym 3,5 to działać będzie ale ale robisz to na własne ryzyko i za własną kasę . Nie wiem jaki jest rozkład pomieszczeń na tym twoim strychu ale jeśli będą dłuższe odcinki ktoś nie da rur ocynków i dobrze nie zaizoluje to do lokali na poddaszu wpadnie podmuch lekko schłodzonego powietrza . 3,5kW eliminuje też możliwość podłączenia świeżego powietrza bo klima nie da rady go obrobić .
xfish napisał(a):Możesz jakieś wnioski napisać?

Więc koncepcja na kanałówkę 5kW była dobra ale szacowny klient wie lepiej i każdy przytaknie weźmie kasę i powie że tak jak klient chciał tak zostało wykonane . Klient bierze za swoje decyzje odpowiedzialność . Jego kasa jego sprawa.

xfish napisał(a):Jeżeli nie chciałbym multisplita tylko 2 agregaty to byłoby taniej ? (jaki działałby z MA09?)
Zapytaj w LG ja u niech nie pracuję .

xfish napisał(a):Jak wybór spręża wpłynąłby na moją instalację? Która wersja byłaby lepsza?
... pokaż projekt to ci powiem. Ktoś dobierał przecież klimatyzację na podstawie czegoś tj danych, oględzin projektu który widział lub opracowanej przez siebie koncepcji .