Forum Klimatyzacja
Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor (/showthread.php?tid=11054)



Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - mc55 - 2018-08-12

Witam, klimatyzator ma kilka lat i od kilku dni przestał działać, okazuje się że w jz wentylator chodzi, ale kompresor nie potrafi wystartować (są cykliczne próby startu) dodatkowo mocno się grzeje.
Kolega który serwisuje mi urządzenia wyjechał akurat na urlop i jedynie telefonicznie zasugerował mi abym sprawdził kondensator.
Zauważyłem że ten kondensator (CBB65 35uF 450V) który jak wnioskuję odpowiada prawdopodobnie za rozruch ma wybrzuszoną górną i dolną część (mogłem zrobić zdjęcie).

Teraz pytanie , ten kondensator jest w metalowej obudowie i ma na górze dwa poczwórne styki na wsuwki (przykładowe zdjęcie)
[Obrazek: az-large-3232659.jpg]
, znalazłem sporo kondensatorów o identycznych parametrach w sklepach internetowych, ale większość ma dwa podwójne styki i jest w plastikowych obudowach (ceny pomiędzy 15-30zł).
przykładowy obraz [Obrazek: ee8dec454c4cb0352879800f5d63]

Czy one nadają się do zamontowania w jz i ogólnie nadają się do tego urządzenia ?

Kondensatory które wyglądają identycznie jak ten z klimatyzatora są dostępne jedynie na Ukrainie , Azji i USA, a upał straszny Wink


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - byniom - 2018-08-12

Musisz dorobić konektory bo w oryginalnym kondensatorze masz ich więcej gdzie dalej ida przewody np. masowe.


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - Patrykk - 2018-08-12

kondensator to kondensator, filozofii nie ma , weź go zmierz i sprawdź jego pojemność ( najpierw go rozładuj) czy plastikowy czy metalowy to nie ma znaczenia.


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - jack63 - 2018-08-12

Jeżeli kondensator jest "wybulony" to nie ma co sprawdzać tylko kupić nowy. Jak brakuje złączek dla N ( a nie masy!), to trzeba je rozmnożyć poza kondensatorem. Połączenia mają być solidne! Szczególnie te idące do sprężarki. Do tego ten dodatkowy punkt rozdziału musi być izolowany!
Uważaj na napięcia pracy kondenasatora.Powinny być 450VAC lub 450V~ w innym zapisie.


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - mc55 - 2018-08-12

Dziękuję Panowie za pomoc i podpowiedzi, znalazłem taki rozgałęźnik w sieci i chyba kupie dwa takie aby nie ingerować w oryginalne okablowanie.



[Obrazek: 300_300_productGfx_d52b60ee8b42661e4096da076537594d.jpg]


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - jack63 - 2018-08-12

To jest super pomysł. Sprawdź tylko jaki przekrój mają przewody i czy wszystkie "mamy" mają izolację.
Na wszelki wypadek dokup koszulkę termokurczliwą.


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - obser - 2018-08-12

Identyczny jak na pierwszym zdjęciu kondensator masz na znanym portalu za 10,50 zł.


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - mc55 - 2018-08-12

złączka - rozgałęźnik ma w opisie przeznaczenie właśnie do kondensatorów rozruchowych więc zakładam że producent zastosował odpowiedni kabel, a co się tyczy kondensatora z znanego portalu to szukałem, owszem są, ale 35uF nie znalazłem, a z tego co wiem nie powinno się stosować ani mniejszych ani większych pojemności (chyba że się mylę)

chyba że kolega znalazł 35uF , to poprosiłbym o link na PW jeśli to nie kłopot


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - jack63 - 2018-08-12

Kupuj tylko 35uF!


Klimatyzator Samsung AQ09F nie uruchamia się kompresor - mc55 - 2018-08-16

Kondensator wymieniony, wszystko działa.

Dziękuję Panowie za pomoc !

A pytanie z "innej beczki", możecie polecić jakiś skuteczny preparat do czyszczenia skraplacza w jz ?