Forum Klimatyzacja
Poprawne parametry klimatyzacji - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Poprawne parametry klimatyzacji (/showthread.php?tid=11088)



Poprawne parametry klimatyzacji - s@chemek - 2018-08-26

Witam sznownych użytkowników tego forum. Jestem tu świerzy i wobec tego proszę szanowne grono o odrobinę wyrozumiałości.

Panie i panowie chcę zapytać kogoś, kto jest dobrym znawcą tematu wymiany ciepła - tu konkretnie klimatyzacji i jest w stanie podsunąć jakieś rozwiązanie mojego problemu. Jestem z zawodu mechanikiem, jednakże temat chłodnictwa jest mi obcy. To znaczy miałem zajęcia z chłodnictwa i klimatyzacji jednak nie zajmowałem się tym tematem przez dłuższy czas o co nieco z głowy wyparowało. Proszę mnie od razu nie rugać.

Mam pod swoim nadzorem system klimatu oraz system chłodni cięzkich. Jestem serwisantem tych urządzeń - w sensie prostych przeglądów jak wymiana filtra oleju, zmiana pasków napędowych, wymiana oleju lub naprawa sprężarek (wymiana pierścieni, tulei, systemu łożyskowania itd). Wydawało mi się, że wiem sporo w tej dziedzinie. Właśnie wydawało mi się. Sprawy czysto mechaniczne są mi doskonale znane. Interesują mnie natomiast same parametry pracy takich urządzeń. Tu do sedna - mój zmiennik pozmieniał parametry (nastawy) w sterowniku bez informacji zwrotnej co zostało zmienione. Kłopot w tym, że teraz przydało by się powrócić do tych nastaw. Opiszę czym dysponuję i co chcę uzyskać.

Sprężarka klimatu (dwie sztuki w obiegu) Sabroe SMC108S, napędzana silnikiem elektrycznym 3 fazowym o mocy 100kW poprzez napęd pasowy, czynnik roboczy R134a, skraplacz chłodzony wodą z centralnego układu chłodzenia (średnia temperatura na zasilaniu - woda 28 - 34 stopnie, pojemność "wodna" 220 litrów), szafa klimatu (parownik) wymiana ciepła następuje mechanicznie poprzez wentylator napędzany silnikiem elektrycznym 3 fazowym o mocy 50kW. Układ ma za zadanie schłodzić pomieszczenia do przyzwoitej temparatury - powiedzmy średnio 17 stopni w każdym z pomieszczeń. Policzona średnia wielkość pomieszczeń to 6 pięter w nadbudówce po około 400 m kwartatowych na piętro. Temperatura powietrza na wlocie do szafy waha się obecnie w przedziale 26 do maksymalnie założonej 40 stopni. Na wylocie za parownikiem musi byc około 15 - 20 stopni. W systemie klimatyzacji istnieje możliwość recyrkulacji powietrza. Obecnie problemem jest to, że w żaden mi znany sposób nie mogę uzyskać przyzwoitej temperatury na wylocie z szafy. Obecnie przy maksymalnej wydajności spreżarki (praca na 100% - pracuje 8 układów) temperatura jest w granicy 22 - 24 stopnie. Producent systemu nie podał ile masowo czynnika ma się znależć w systemie. Oszacowałem, że w systemie jest około 60 kg freonu R134a. W układzie 2 sprężarek moze pracować tylko jedna w tym samym czasie. Każda z nich posiada swój osobny układ skraplacza i swoją automatykę. Sterowaniem przepływem zajmuje sie 2 zawory ekspansyjne Danfoss AKV 20-3 sterowany impulsowo ze sterownika układu. W szafie klimatu są 2 osobne zespoły parownika, które można połaczyć w jedną całość. Sterowanie wówczas odbywa się na 2 zawory ekspansyjne pracujące niezależnie od siebie, jednakże podlegające pod nastawione parametry. Do sedna sprawy - nie mogę zejść niżej niz 22 stopnie na szafie klimatu. Mam dostęp do wszystkich urządzeń potrzebnych do serwisu (3 pompy prózniowe, 2 stacje odzysku, 3 zespoły manometrów pomiarowych (skale na manometrach dla róznych czynników - mam tu czynniki R134a, R404 i R407) z wziernikiem, 3 wagi do pomiaru masowego czynnika, zapasową butlę do odzysku czynnika (około 54 kg się zmieści) oraz węze przyłączeniowe. Czego nie mogę zrobić - czyszczenie skraplacza jest kłopotliwe - ma 2 metry długości i dostęp do niego wymaga wyłaczenia całego systemu chłodzenia w siłowni - to jest możliwe tylko na stoczni remontowej.

Panowie od czego zacząć aby doprowadzić system do ładu? Na jakie nastawy powienienem zwrócić uwagę? Jak policzyć potrzebną ilość czynnika? Jeśli coś pominąłem z ważnych informacji proszę pytać to uszczególnię bardziej.


Poprawne parametry klimatyzacji - freegass - 2018-08-26

Najprościej wykonać telefon do zmiennika, chyba że ten również nie ma papierów do tej roboty.
Nie podałeś najważniejszej informacji: typ/model regulatora temperatury/wydajności agregatu i regulatora przegrzania, jeśli jest oddzielny.


Poprawne parametry klimatyzacji - s@chemek - 2018-08-27

freegass napisał(a):Najprościej wykonać telefon do zmiennika, chyba że ten również nie ma papierów do tej roboty.
Nie podałeś najważniejszej informacji: typ/model regulatora temperatury/wydajności agregatu i regulatora przegrzania, jeśli jest oddzielny.

Kolego tu nikt nie ma papierów do tej roboty, gdyż nie są wymagane. To przestrzeń międzynarodowa, czyli niczyja. Dziwne by było, żeby podczas pobytu w róznych krajach posiadać rózne certyfikaty do tej roboty. Przykładowo jestem w 20 róznych krajach - teroetycznie powinienem posiadać 20 certyfikatów uznawanych przez te kraje. Do tematu. Tu nie ma regulatora temperatury ale jest za to regulacja procentowa obciażenia układu sprężarki. 25 % spreżarka załącza 2 układy podczas startu, 50 % dwa następne układy załącza solenoid, 75 % dwa następne załącza się drugi solenoid i 100 % pracuje 8 układów i 3 solenoidy są załączone. Wydajność 452 m3/h. Model sterownika - trudno powiedzieć jakiś Johnsson Control - LCD. Regulator przegrzania - raczej nie ma takiego czegoś. Sterownik mierzy temperaturę poprzez powiedzmy PT100 na wylocie z 2 układów parownika.

Jeśli ciśnienie wzrasta na stronie ssawnej sprężarki, (elektroniczny czujnik ciśnienia jest po dwóch stronach sprężarki) to regulator wysyła sygnał do zaworu ekspansyjnego o procentowe zamknięcie tego zaworu. Zmienia się wówczas czas reakcji o dany procent. To znaczy, że sterownik oblicza dla stałej nastawy jak szybko ma zamykać i otwierać zawór ekspansyjny. Zawór ten wygląda jak zwykły solenoid z cewką elektryczna.
Zapytam tak: co się stanie gdy zmienię nastawę strony ssawnej z 3 bar do 4 bar? Zmieniam również MOP strony ssawnej. To znaczyło by dla mnie,że sterownik bedzie regulował zawór ekspansyjny ale przy innej nastawie. Obecnie jeśli ciśnienie strony ssawnej wzrasta powyżej 3 bar (taka jest nastawa) to sterownik koryguje czas przymykania zaworu ekspansyjnego. Czy zmiana cisnienia po stronie ssawnej do 4 i więcej bar może zniszczyć sprężarkę?


Poprawne parametry klimatyzacji - freegass - 2018-08-27

Może gdybym napisał "papiery" sens tej wypowiedzi byłby bardziej czytelny, bo chodziło mi po prostu o brak wiedzy i doświadczenia do pracy na takim stanowisku. To z kolei prowadzi do sytuacji, której szukając pomocy na branżowym forum będziesz miał problem z komunikacją używając "niefachowego" nazewnictwa. Absolutnie bez urazy.
Pytałem o typy sterowników, aby prościej było ustalić jakie parametry zostały zmodyfikowane oraz aby dowiedzieć się jaka jest struktura sterowania instalacją, czy jest jeden sterownik odpowiadający za kontrolę temperatury powietrza, wydajności agregatu i przegrzania, czy te zadania są podzielone.
Prawidłowe napełnienie czynnikiem pokazuje wziernik na linii cieczy za skraplaczem i/lub wziernik na płaszczu skraplacza. Wzierniki muszą być wypełnione fazą ciekłą czynnika.
Zadane ciśnienie ssania nie powinno przekraczać 3 barów dla czynnika r134a, jeśli temperatura powietrza za parownikiem ma być na poziomie 15 stopni, moim zdaniem powinno być ustawione na 2,5 bara.
Najważniejsza rzecz - nic nie wiadomo o parametrach pracy EEV, czyli Twoich zaworów "ekspansyjnych". Nie wiadomo, czy ustawione są na stałe przegrzanie, czy automatyka używa ich regulacji wydajności systemu.
Potrzebne są wartości odczytane z czujników umieszczonych na rurach ssących na wyjściu z chłodnicy, aktualne ciśnienie ssania, tłoczenia, temperatura tłoczenia.
Czy oprócz UNISABA (która wersja?) na kompresorze jest inna automatyka zarządzająca pracą instalacji?


Poprawne parametry klimatyzacji - s@chemek - 2018-08-27

W porządku nie było tematu bo przecież to bez sensu. Jakoś sobie poradzę. Przecież wszyscy od narodzin są ekspertami w każdej dziedzinie co nie? Zapytam gdzie indziej, może tam ktoś coś podpowie. Temat do zamknięcia...