Forum Klimatyzacja
Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC (/showthread.php?tid=11094)



Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC - topiq - 2018-08-29

Witam serdecznie.
Z racji, że nikt nie jest mi w stanie jednoznacznie powiedzieć, czy to usterka czy tak ma być, postanowiłem napisać tutaj do fachowców.
Mam problem z wyciem sprężarki Delphi WA 6993 zamontowany w Astrze H 1.8 Z18XE 2004 rocznik przy załączonej klimatyzacji. Posiadam klimatronik. Wg poprzedniego właściciela i protokołu klimatyzacji rok temu zrobiono:

- wymiana tarczy sprzęgła,
- wymiana koła pasowego,

Dwa tygodnie później zrobiono:

- wymiana chłodnicy,
- wymiana oringów,
- wymiana zaworu rozprężnego,
- sprawdzenie sprężarki na stanowisku testowym,
- napełnienie klimatyzacji.

Na hałas z kompresora stwierdzili, że ten typ tak ma i nie ma się czym przejmować. Na wyłączonej klimie czasami co jakieś 1,5-2 sek słychać takie ni to tarcie ni to skrobanie, może jakaś wibracja. Nijak się to ma do prędkości obrotowej na biegu jałowym. Nie zawsze też występuje. Czy takie wycie to mogą być łożyska czy może to jakieś zaworki sterujące w środku tak wyją? Zielony jestem w temacie jeszcze, bo to pierwsze auto z klimą.

Ciśnienie czynnika wg ScanMyOpelCAN, przy wyłączonej pokazuje ok. 650 kPa, po uruchomieniu dobija do 1400 kPa, więc czynnik raczej nie ucieka. Wiem że te ciśnienie to tak bardziej orientacyjnie niż na prawdę, ale mniej więcej można się zorientować. Klima chłodzi praktycznie kilka sekund po włączeniu czy to rano czy w największy upał. Najbardziej kompresor jest słyszalny na biegu jałowym.

Znalezienie tej sprężarki graniczy prawie z cudem. Jedną namierzyłem na popularnym portalu aukcyjnym. Wg VIN, u mnie powinna być zamontowana 13124749 i tych sprężarek jest multum. Wg EPC moja również występuje jako zamiennik. Stwierdzenie, ten typ tak ma, jeździć nie przejmować się średnio mnie przekonuje. Jak dla mnie takie wycie nie jest normalne. Koszta zakupu czy regeneracji są dość wysokie, a boję się że z nową z czasem będzie to samo i tylko kasa w błoto. A może przerobić na jakąś tańszą i łatwiej dostępną kompatybilną z moim układem? Może być, że jak padnie to pociągnie ze sobą większe koszta, bo jakieś opiłki pójdą w obieg i po robocie.
Może ktoś już miał do czynienia z tym modelem i ona faktycznie tak ma? Przewertowałem kilkadziesiąt tematów podobnych, ale praktycznie nigdzie tego typu sprężarki nie było, a jak już była, to temat zazwyczaj kończył się bez rozwiązania lub wymianą sprężarki na regenerowaną ale bez dalszej historii tej sprężarki, czy chodzi cicho czy po jakimś czasie tak samo zaczyna wyć.

Załączam nagrany filmik z tego hałasu.

https://youtu.be/alUJnmEuat0

Pozdrawiam.

Grzegorz


Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC - gajdek419 - 2018-09-01

Co do przyczyn hałasu to może być uszkodzone/zużyte łożysko wzdłużne wału- taka przypadłość sprężarek cvc.
13124749 jest dla manualnej klimy i żeby ja założyć do Twojego samochodu trzeba lekko zmodyfikować instalację elektryczną.
Twoja oryginalna sprężarka jest że sprzegielkiem przeciazeniowym oraz na elektrozaworem sterujący wydajnością a ta od manualnej klimy ma standardowe sprzegielko elektromagnet.


Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC - topiq - 2018-09-01

Dzięki za odpowiedź.
Mam już mniej więcej klarowność i moje podejrzenia co do łożyska były słuszne. Czy ciężko jest wymienić takie łożysko w warunkach domowych? Wiadomo, że trzeba będzie wyciągnąć czynnik i ususzyć układ. Bardziej chodzi mi o podmianę kompresora w warsztacie i samodzielną naprawę w domu. Może założenie jakiegoś porządnego łożyska da mu jeszcze kilka lat życia. Warsztat za taką robotę pewnie policzy sobie najbidniej 500 zł. Takie zregenerowane kompresory, jak już się jakieś trafią na rynku to koszt 650 zł i to przy dostarczeniu swojego uszkodzonego kompresora. Z racji tego, że ten kompresor to prawie biały kruk, to i ceny są jakie są. Być może pojeżdżę jeszcze do końca sezonu na tym, a może być że mi padnie w trakcie. Wolę jednak zrobić go póki jeszcze działa, zanim pociągnie za sobą większe szkody. Jak widać warsztaty w Polsce są bardzo kompetentne... Trafić na taki, który poważnie podchodzi do klienta to jak trafić w totka. Popytam jeszcze ludzi, czy znają jakieś kompetentne warsztaty w Lublinie. Tam nieco większa konkurencja to i może warsztaty będą bardziej zweryfikowane przez rynek. Teraz to nie ma co się pchać, bo pewnie kolejki jak do blacharza. Ale po sezonie powinni mieć więcej czasu i mniejsze kolejki.
Pozdrawiam.


Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC - obser - 2018-09-02

Warsztaty są kompetentne, tylko ogranicza ich Twoja granica 500. Z pełnym serwisem, "ususzaniem układu", który trzeba by zrobić porządnie teraz nie zimą, nowymi uszczelnieniami, nowym olejem i osuszaczem nawet 500+ nie starczy. I na moje to nie tylko łożysko, wybrałbym opcję sprężarki regenerowanej, ale nie "regenerowanej" z największego portalu aukcyjnego, bo sprężarkę umyć możesz sam.


Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC - topiq - 2018-09-02

Z całym szacunkiem kolego @obser ale ja nie zaczynam wizyty w warsztacie od ceny i limitów. Pytam czy podejmą się naprawy i oszacują mniej więcej koszta i po pełnej diagnozie wyjdą z końcową ceną. Czym sprężarka zregenerowana wystawiona na portalu aukcyjnym różni się od zregenerowanej w warsztacie, jeżeli i tu i tu dostanę na nią gwarancję? Zastanawia mnie też kompetencja warsztatu, który rok temu za swoje usługi policzył łącznie 1000 zł, zostawiając sprężarkę w takim stanie, tłumacząc klientowi, że ten typ tak ma i nie ma się co tym przejmować.
Inną sprawą jest sama regeneracja sprężarki. Póki się jej nie rozłoży, to raczej ciężko ocenić co jest do wymiany. Nie mam niestety żadnych danych na jej temat, czy już była regenerowana czy nie. Możliwe, że była ale nie do końca zgodnie z rzemiosłem i pewne części pominięto. Wiadomo też, że nie wszystkie części warsztaty mają na magazynie i trzeba je zamawiać. Chyba nie w każdym wypadku jest wykonywana pełna regeneracja, jeśli się okaże, że jakaś drobna sprawa jest do wymiany i to dość groszowa. Ale to tylko uczciwy warsztat jest w stanie zrobić.


Głośny kompresor klimatyzacji WA 6993 przy załączonym AC - topiq - 2020-08-07

Witam ponownie.
Mała aktualizacja z dwuletniego używania sprężarki.
Hałas jak był tak jest. Sprężarka działa, chłodzi. Hałas wydobywa się z okolic zaworu sterującego i prawdopodobnie im większy przepływ czynnika przez ten zawór tym większy hałas. Jak rozumiem, żeby ten zawór wymienić, trzeba czynnik wyciągnąć z instalacji.
Prawdopodobnie jest to ten zawór https://www.e-sklep-laser-sinex.pl/pl/p/Zawor-sterujacy-do-sprezarki-OPEL-ASTRA-H%2C-zawor-elektromagnetyczny-kompresora-DELPHI-CVC%2C-klimatyzacja-samochodowa%2C-klimatyzacja-samochodowa-czesci-zamienne/3552
Czy może to pomóc na ten nieznośny hałas podczas pracy sprężarki? Czasem aż wstyd odpalić klimę Smile A może jakoś ten zawór się regeneruje, np przez wymianę oringów? Chętnie bym to zlecił komuś z lubelskiego, niestety każdy warsztat w jakim byłem, wzrusza ramionami i wysyła sprężarkę do podwykonawcy, co w praktyce oznacza uziemienie auta na kilka lub kilkanaście dni. Wolę pomijać pośredników.
Pozdrawiam.