Forum Klimatyzacja
bezpieczna temperatura - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: bezpieczna temperatura (/showthread.php?tid=11176)



bezpieczna temperatura - kucyk98 - 2018-11-22

witam
Nie wiem czy dobrze zamieściłem zapytanie ale proszę o pomoc.
mam coś takiego jak chłodziarka do mleka. jak sama nazwa wskazuje ona chłodzi. Chciałbym zamontować do niej grzałki i podgrzewać wodę do temp 80st C. I tu moje pytanie. Czy jest to bezpieczne? czy nie spowoduje to uszkodzenia agregatu chłodniczego lub wybuch instalacji?
Będę wdzięczny za pomoc.


bezpieczna temperatura - czesio26 - 2018-11-22

w jakim celu masz tam grzać wode?


bezpieczna temperatura - p.obelix - 2018-11-22

Jaki czynnik chłodniczy ? Jeśli to R134a to w instalacji wzrośnie ciśnienie do 25 bar trochę dużo może być problem.


bezpieczna temperatura - kucyk98 - 2018-11-23

Wodę chce podgrzewać w dwóch celach:
1) ogrzewanie hali - ciepła wode max 40st puszczę przez nagrzewnice wodną.
2) wysładzanie (produkcja piwa) - podgrzewanie wody do temp 78st C i przepuszczanie jej przez młóto.

Chcę zatrzymać funkcję chłodzenia bo będzie mi służyć jako zbiornik wody lodowej.

Co do czynnika to nie mam pojęcia jaki tam może być. Chłodnia za z 10 lat minimum.


bezpieczna temperatura - czesio26 - 2018-11-23

Podejrzewam,że masz typowy schładzalnik do mleka z nierdzewki z płaszczem chłodzącym (=podwójne dno).
Taki 10 letni to ma r404 lub r22
Podgrzanie w nim wody do temp 80 stopni spowoduje wzrost ciśnienia czynnika chłodniczego do kilkudziesieciu barów i rozerwie dno(na pewno!!!!!! )
Odpuść ten pomysł,max temp w miarę bezpieczna dla schładazlników to tak 35 a góra 40 stopni.


bezpieczna temperatura - kucyk98 - 2018-11-23

dziekuje za odpowiedz... niestety nie pocieszyłes mnieSad


bezpieczna temperatura - frost-ch - 2018-11-23

kucyk98 napisał(a):dziekuje za odpowiedz... niestety nie pocieszyłes mnieSad
Jak najbardziej można odzyskać


bezpieczna temperatura - kucyk98 - 2018-11-27

witam
przepraszam za moją zwłoke... ale co moge odzyskac?


bezpieczna temperatura - czesio26 - 2018-11-27

koledze chodziło chyba o odzysk ciepła,ale to musisz przeanalizować,czy to się opłaca.
A jakiej pojemności masz ten schładzalnik ? i jak czesto używasz do chłodzenia wody??


bezpieczna temperatura - kucyk98 - 2018-11-27

Chcialbym grzac w nim 2 razy w tygodniu. Zbiornik ma pojemnosc 600l. 80stvC to juz wybychowa temp jak sie okazuje. No niestety bede musial zadowolic sie grzaniem wody do temp 20 st C. A za jej pomoca ogrzac pomieszze ie przepuszczajac ja przez nagrzewnice wodna.


bezpieczna temperatura - frost-ch - 2018-11-28

kucyk98 napisał(a):Chcialbym grzac w nim 2 razy w tygodniu. Zbiornik ma pojemnosc 600l. 80stvC to juz wybychowa temp jak sie okazuje. No niestety bede musial zadowolic sie grzaniem wody do temp 20 st C. A za jej pomoca ogrzac pomieszze ie przepuszczajac ja przez nagrzewnice wodna.
Nie dokończyłem wypowiedzi w poprzednim poście bo podrostu ją ucięło jakaś cenzura czy co otóż można odzyskać ciepło z układu chłodniczego na r 404a w granicach 65 st C na r22 nawet do 80 st C i nic nie wybuchnie ale moje pytanie: Co chcesz grzać i gdzie w zbiorniku chcesz grzać, bo nie bardzo rozumiem o co ci chodzi?


bezpieczna temperatura - kucyk98 - 2018-11-29

Juz wyjasniam... chcialem grzac wode w tym zbiorniku. Woda mialaby sluzyc do wysladzania piwa. Grzalki chcialem zamontowac na dole zbiornika. Nie chce odzyskiwac z instalacji bo to sie mija z celem. Bo musze misc drugi zbiornik do ktorego bede odprowadzal cieplo.


bezpieczna temperatura - frost-ch - 2018-12-01

kucyk98 napisał(a):Juz wyjasniam... chcialem grzac wode w tym zbiorniku. Woda mialaby sluzyc do wysladzania piwa. Grzalki chcialem zamontowac na dole zbiornika. Nie chce odzyskiwac z instalacji bo to sie mija z celem. Bo musze misc drugi zbiornik do ktorego bede odprowadzal cieplo.
a to zupełnie inna sprawa to grzanie agregatem chłodniczym nie wchodzi w grę