Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu (/showthread.php?tid=11242)



Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - Marek_wwa - 2019-02-13

Cześć. Planuję założyć w domu klimatyzację w dwóch pomieszczeniach:

1. salon, który jest połączony z kuchnią w sumie ok 60m2 i
2. znajdująca się nad salonem sypialnia ok 14m2.

Planuję jedno urządzenie zewnętrzne dla obu jednostek wewnętrznych. W sypialni mam sporo skosów i urządzenie potrzebowałbym przypodłogowe. Klimatyzacja będzie potrzebna przy największych upałach (2-3 mce w roku), nie będę jej używał do grzania. Zależy mi też, żeby jednostka w salonie wyglądała przyzwoicie, wygląd tej w sypialni ma mniejsze znaczenie. Fajnie jak będzie cicha i gdyby dało ją się uruchomić zdalnie (np. aplikacja w telefonie lub klima działa w sieci WiFi i łączę się z np. z PC w domu, z którego mogę po WiFi uruchomić klimę). Oczywiście energooszczędna i możliwie tania w eksploatacji.

Znajomy poleca markę Gree i tam wybrałem taki zestaw:

jednostka zewnętrzna: Multi Gree GWHD(24)NK6LO R32
salon: U-Crown Premium GWH18UC-K3DNA4F
sypialnia: GEH09AA-K6DNA1E/I

Koszt ok 7000 netto / 8600 brutto.

Czy to odpowiednia konfiguracja do m2 które chce schłodzić i czy w ogóle polecacie urządzenia tej firmy? Ceny sprawdziłem w sklepach online, jest szansa dostać taką konfigurację taniej lub polecacie inny/lepszy sprzęt w podobnej lub niższej cenie?


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - jurny_drwal - 2019-02-13

Zawołaj kogoś kto się na tym zna. Na internecie to można kupić skarpetki.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - Marek_wwa - 2019-02-16

Ufam, że takie miejsca jak to istnieją właśnie po to aby zadawać pytania. Jak będę dobrze przygotowany, kiedy zaproszę fachowca do domu nie wciśnie mi kitu, a minimum będę wiedział o co jego pytać. Zatem drwalu jak nie chcesz pomóc to przynajmniej nie przeszkadzaj.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - obser - 2019-02-16

To ja Ci pomogę. Wezwij lokalne firmy na wycenę. Pamiętaj, że firma instalacyjna udziela rękojmi i realizuje gwarancję. Każda firma instalacyjna ma swoje ulubione i sprawdzone marki, to przecież na ich barkach będzie gwarancja. Trudno coś konkretnie Ci doradzić zdalnie, nie znając lokalnych warunków, położenia kierunków świata, ilości oszkleń,izolacji lokali do klimatyzacji. Zakup ze sklepu on-line prawdopodobnie pozbawi Cię gwarancji i jakichkolwiek roszczeń pomijając, że jest on nielegalny. Żadna porządna firma nie założy Ci urządzenia zakupionego przez Ciebie, więc zdasz się na montaż przypadkowych ludzi. Dlaczego? Proste- przy zakupie firma otzrymuje upust handlowy i upust gwarancyjny. A ten sklep on-line jest tańszy, bo upust gwarancyjny sobie zostawi dla siebie.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - Marek_wwa - 2019-02-20

Dziekuję za wartościowa poradę. Jaki VAT jest liczony przy montażu klimatyzacji 8% czy 23%?


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - krzkrz - 2019-02-20

Ja dostałem wycene na montaż i klimatyzacje z 8% vat


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - jurny_drwal - 2019-02-20

To zależy od przeznaczenia i wymiarów obiektu.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - Marek_wwa - 2019-02-22

Zarówno przeznaczenie jak i wymiary podałem w pierwszym poście.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - obser - 2019-02-22

Interpretacja niektórych Urzędów Skarbowych jest taka, że klimatyzacja typu split jest całością, a skraplacz nie mieści się w obrysie mieszkania, więc nawet dla odbiorców prywatnych powinien być zastosowany podatek w wysokości 23%. Kolega jest na etapie postępowania karno-skarbowego. Wyliczono mu już różnicę wg urzędu podatku należnego VAT. Wynajął Kancelarię Prawną, która próbuje walczyć. Z klimatyzatorami typu monoblok nie ma problemu, zamontowane są w mieszkaniu i tylko dwa otwory pobierają i wydalają powietrze. Klient potraktowany 8% podatkiem jest czysty, tylko przedsiębiorca ewentualnie za to odpowie. Ja osobiście pilnie obserwuję jego problem i czekam na zakończenie sprawy, ale nie zamontuję na 8%. I trochę mam stracha, bo parę lat temu zrobiłem parę takich montaży i teraz czekam tylko na 5+ lat, aby papiery wyrzucić.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - jurny_drwal - 2019-02-22

Marek_wwa napisał(a):Zarówno przeznaczenie jak i wymiary podałem w pierwszym poście.

Nie widzę.

W domu można mieć mieć zarejestrowaną działalność.
Podałeś pow. części obiektu.

Ja stosuję stawkę 8% do tej pory nie miałem żadnych problemów.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - obser - 2019-02-23

To, że ktoś stosuje 8% to tylko fakt. Mam zapytanie, czy ktoś miał ostatnio kontrolę Vat-owska i ten aspekt był poruszany. Bo tak naprawdę w ewidencji mogę sobie pisać wianki i różanki, dopiero kontrola i jej widzimisię to zweryfikuje, a konkretnie urzędnik. Ja z 1o lat temu miałem 20 kontroolę dochodowego i 19 poprzednich oglądało dokładnie wszystkie fakturki i się podobały, przyszła 20 i panie od razu mi zakwestionowały wszystkie FV, gdzie była połączona sprzedaż i usługa (chociaż Ordynacja tak zezwala), a że byłem na ryczałcie, to te wszystkie FV zaliczono mi na 8,5%. Nawet Kancekaria Prawna nie chciała wierzyć i tak bujałem się z US przeszło 5 lat, starciłem kupę kasy i przyznano mi rację dopiero w NSA.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - jurny_drwal - 2019-02-23

Poj...y kraj. Zobaczymy jak będzie u mnie, składam za chwile wniosek o zwrot VATu, więc na pewno przyjdą.


Klimatyzacja salon 60m2 + sypialnia 14m2 wycena i wybór sprzętu - Marek_wwa - 2019-02-23

jurny_drwal napisał(a):
Marek_wwa napisał(a):Zarówno przeznaczenie jak i wymiary podałem w pierwszym poście.

Nie widzę.

W domu można mieć mieć zarejestrowaną działalność.
Podałeś pow. części obiektu.

Ja stosuję stawkę 8% do tej pory nie miałem żadnych problemów.

Faktem jest, że podałem powierzchnię części domu, ale skoro salon ma 60m2, a sypialnia 14m2 trudno aby cała powierzchnia domu przekroczyła 300m2, a zdaje się powyżej 300m2 nie można stosować stawki 8% VAT. Natomiast o ile można zarejestrować w domu działalność o tyle nie znam biznesu który "operuje" w sypialni. Ciężko zatem przypuszczać, że moje pytanie dotyczyło zakupu klimy "na firmę". Nawet jednak gdyby tak było, to nadal obowiązywałaby stawka 8%, bo nie decyduje dla kogo jest wystawiona faktura, tylko jakie jest przeznaczenie budynku.
Cytat:Reasumując, instalacja klimatyzacji jest związana z budynkiem mieszkalnym, dlatego w tym przypadku właściwa będzie 8% stawka VAT. Należy podkreślić, że o wysokości stawki VAT przesądza klasyfikacja obiektu budowlanego, którego dane roboty dotyczą. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że usługi zostały wykonane dla firmy. W omawianej sytuacji, jeżeli usługa dotyczyła obiektu budownictwa mieszkaniowego, to na fakturze dokumentującej fakt jej wykonania powinna zostać uwzględniona 8% stawka VAT.