Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi (/showthread.php?tid=11246)



Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-13

Hej, pomóżcie proszę w wyborze. Do chłodzenia / grzania mam 4 pomieszczenia na pietrze domu jednorodzinnego - sumarycznie 65 m2. Po otrzymaniu paru wstępnych ofert na oku mam:

MITSUBISHI:
MXZ-4E72VA + 4x SEZ-KD25VAQ

DAIKIN
4MXM68N + 4x FDXM25F3

SAMSUNG:
AJ070MCJ4EH + 4x NJ026LHXEA


Co najważniejsze to:
Mitsubishi - trochę ponad zaplanowany budżet, ale może warto dozbierać i dopłacić?
Daikin - budżetowo ok, ale może coś innego w podobnej cenie na R32?
Samsung - poniżej zakładanego budżetu ale gwarancja do 5 lat, ponoć cicha więc może przyoszczędzić te pare tysięcy i zachować je na ew. serwis w przyszłości?

Chciałbym móc sterować każdym pomieszczeniem osobno, fajnie było by mieć sterowanie z telefonu komórkowego.
Chciałbym wybrać firmę montującą pod producenta z którym współpracują, a nie na odwrót. W co iść?


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - jurny_drwal - 2019-02-13

Mitsubishi albo Toshiba

Nie lepiej całość zrobić na jednym urządzeniu? Często coś takiego montuje i wszyscy klienci są zadowoleni.

Montujesz jedno urządzenie, a kanałami wentylacyjnymi rozprowadzasz powietrze do każdego pomieszczenia.


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-13

jurny_drwal napisał(a):Mitsubishi albo Toshiba

Nie lepiej całość zrobić na jednym urządzeniu?

Już trzy firmy mi powiedziały, że robili kiedyś pare instalacji wielokanałowych i to nigdy nie było dobre rozwiązanie, że ta automatyka i w ogóle roboty tyle... Wink
Mam do schłodzenia 3 pomieszczenia z czego:

jedno jest dużo cieplejsze od dwóch pozostałych (28' gdy pozostałe 25') - używane głównie rano i w ciągu dnia
drugie chłodniejsze zamieszkałe przez świeżego człowieka, którego za bardzo klima bym nie chciał katować, raczej tylko w ekstremalnych przypadkach
trzecie to sypialnia - tutaj głównie komfortu potrzeba wieczorem
czwarte to hall / klatka schodowa, która ma za zadanie wyrównywanie temperatury miedzy pozostałymi nieklimatyzowanymi pomieszczeniami żeby nie doznawać szoku termicznego przy zmianie pomieszczeń + coś tam zawsze na parter zleci.

Da rade ogarnąć to na Twoim patencie?

Toshibę widziałem ale ona R410A - w ogóle kierować się tym przy wyborze?
Jest jakiś konkret który przesuwa szalę na stronę Mitsubishi względem np. Daikina oprócz długości gwarancji?


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - jurny_drwal - 2019-02-13

krzkrz napisał(a):
jurny_drwal napisał(a):Mitsubishi albo Toshiba

Nie lepiej całość zrobić na jednym urządzeniu?

Już trzy firmy mi powiedziały, że robili kiedyś pare instalacji wielokanałowych i to nigdy nie było dobre rozwiązanie, że ta automatyka i w ogóle roboty tyle... Wink
Mam do schłodzenia 3 pomieszczenia z czego:

jedno jest dużo cieplejsze od dwóch pozostałych (28' gdy pozostałe 25') - używane głównie rano i w ciągu dnia
drugie chłodniejsze zamieszkałe przez świeżego człowieka, którego za bardzo klima bym nie chciał katować, raczej tylko w ekstremalnych przypadkach
trzecie to sypialnia - tutaj głównie komfortu potrzeba wieczorem
czwarte to hall / klatka schodowa, która ma za zadanie wyrównywanie temperatury miedzy pozostałymi nieklimatyzowanymi pomieszczeniami żeby nie doznawać szoku termicznego przy zmianie pomieszczeń + coś tam zawsze na parter zleci.

Da rade ogarnąć to na Twoim patencie?

Toshibę widziałem ale ona R410A - w ogóle kierować się tym przy wyborze?
Jest jakiś konkret który przesuwa szalę na stronę Mitsubishi względem np. Daikina oprócz długości gwarancji?
Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości regulacji temp w każdym pomieszczeniu, dlatego miałem na myśli chłodzenie pomieszczeń na jednej kondygnacji, bez świeżych ludzi. Różnice w nasłonecznieniu itp zawsze reguluje przepustnicami mechanicznymi i jest ok.

Jeżeli chodzi o takie rozwiązanie to MHI ma możliwość w prosty sposób wysterowania temperatury, nie wiem jak to wyjdzie cenowo w porównaniu do mulciaka z czterema kanałówkami. Między taką samą Toshibą, a MHI z całym osprzętem przy urządzeniu 12kW wyszło mi ok 10k drożej.

Jeżeli chodzi o czynnik to nie wiadomo co będzie, na pewno R410a jest droższe od R32 ale instalację masz mieć szczelną.

Ile roboty? Domek pod maszynę 12kW, 6 pomieszczeń, a 8 punktów, z kanałami po całym strychu robimy w dwa dni. Z pomiarami i regulacją. Czasami nawet z obiadem od Pani domu Smile


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-15

Tak tylko powtarzam co mówili Smile
Jednostki wewnętrzne Toshiby chyba droższe od Mitsubishi wiec sumarycznie wyszło mi drożej ale ja widzę tyle co zwykły konsument.

No dobra ale czy jest coś takiego konkretnego za co warto dopłacać do Mitsubishi? Nie wiem, jakaś funkcjonalność, rozwiązanie technologiczne, serwis albo np. w Daikinie coś się notorycznie psuje co działa w Mitsu czy coś innego?
Czy to na zasadzie: BMW to wiadomo że lepsze od Volkswagen'a, a do aut na F to nie podchodź? Wink


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - jurny_drwal - 2019-02-15

Dokładnie, zawsze klientom tłumacze na zasadzie Mercedesa i Fiata Smile

Między MHI, a Toshibą znaczącą różnicą jest możliwość zamontowania automatycznych siłowników od przepustnic sterowanych czujnikiem temp ale to w przypadku montażu jednego urządzenia i posiadania worka z pieniędzmi.

Jeżeli chodzi o MHI, Toshibe czy Daikina to bierz tańszą opcje, wszystkie firmy są porządne. Najważniejsze jest kto będzie montował.


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-17

1. Poczytałem trochę na zagranicznych forach i np. w Australii i w USA skarżą się na Daikina jeśli chodzi o kwestie wsparcia technicznego dla instalatorów i obsługi pogwarancyjnej, długim czasie oczekiwania na dostępność części zamiennych. No i drobnych usterkach które nie powinny występować w tej klasie sprzętu. Jak to u nas wygląda?

No i zdecydowanie częściej polecają jednak Mitsubishi.

2. wszyscy piszecie o tym, że najważniejsze jest to kto będzie montował. Jak w takim znaleźć tego właściwego wykonawcę instalacji? Albo może zdradzacie w którymś wątku swoje tożsamości?


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - blaser - 2019-02-17

Mitsubishi Electric zastrzega, że jednostka wewnętrzna SEZ-KD25VA nie może być stosowana, gdy podłączona moc jednostek wewnętrznych przekracza 100% mocy jednostki zewnętrznej, masz taki zapis zarówno w katalogu jak i cenniku


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-17

Faktycznie jest coś takiego ale przy MXZ-4E83VA / MXZ-4E83VAHZ, a przy MXZ-4E72VA tego nie ma.
Analogicznie zapis jest dla MXZ-3E68VA a już przy MXZ-3E54VA nie. Rąbneli się w katalogu?


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - blaser - 2019-02-17

Myślę, że tak - miałem 2 lata temu temacik 3 takich poczwórnych multi i zalecali brać agregaty 10kW ze względu na głośną pracę systemu.


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - klimacik - 2019-02-18

krzkrz napisał(a):1. Poczytałem trochę na zagranicznych forach i np. w Australii i w USA skarżą się na Daikina jeśli chodzi o kwestie wsparcia technicznego dla instalatorów i obsługi pogwarancyjnej, długim czasie oczekiwania na dostępność części zamiennych. No i drobnych usterkach które nie powinny występować w tej klasie sprzętu. Jak to u nas wygląda?
Osobiście nie polecałbym Daikina ze względu na


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - klimacik - 2019-02-18

urwało tekst.
Osobiście nie polecałbym Daikina ze względu na "super ceny" części zamiennych. Poza tym to już nie jest ten Daikin.


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-18

klimaci napisał(a):Osobiście nie polecałbym Daikina ze względu na "super ceny" części zamiennych. Poza tym to już nie jest ten Daikin.
Dzięki za info. A są jakieś wschodzące gwiazdy? Przeciwieństwa coraz gorszego Daikina Smile


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-18

jurny_drwal napisał(a):Jeżeli chodzi o takie rozwiązanie to MHI ma możliwość w prosty sposób wysterowania temperatury, nie wiem jak to wyjdzie cenowo w porównaniu do mulciaka z czterema kanałówkami. Między taką samą Toshibą, a MHI z całym osprzętem przy urządzeniu 12kW wyszło mi ok 10k drożej.

Możesz napisać coś więcej o tym rozwiązaniu?

Dalej piszesz
jurny_drwal napisał(a):Różnice w nasłonecznieniu itp zawsze reguluje przepustnicami mechanicznymi i jest ok.
Jeżeli chodzi o takie rozwiązanie to MHI ma możliwość w prosty sposób wysterowania temperatury

To już jest inny patent czy cały czas piszesz o tym samym?


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - jurny_drwal - 2019-02-18

Ten sam, w pomieszczeniu montujesz sterownik temperatury, który jednocześnie odpowiada za wysterowanie siłownika zamontowanego na przepustnicy. W ten sposób układ dąży do zadanej temperatury.


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-18

Ale wyzwolić uruchomienia klimatyzatora już nie może? Może jedynie dławić? Czy jest to samograj o jaki mi chodzi tylko bez multi? Smile

Edit: Podaj plz jakiś kod produktu, żebym mógł poczytać o tej rozdzielni z przepustnicami. Przeskrolowałem cały katalog Mitsubishi i dupa...

Edit 2: Już widzę, MHI (Mitsubishi Heavy Industries) to nie to samo co ME (Mitsubishi Electric). Podaje hasło: Klimatyzator kanałowy FDUM


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - Patrykk - 2019-02-18

jurny_drwal napisał(a):Dokładnie, zawsze klientom tłumacze na zasadzie Mercedesa i Fiata Smile

mercedes lepszy od fiata ? w czym ? w rozlatujących się rozrządach i gnijącym nadwoziu?
mercedes skończył sie na 124 a fiat teraz robi dobrą robotę, mają jedne z najlepszych silników już od dłuższego czasu i nie gniją.


Klimatyzacja - Kanałówka Multi - Daikin, Samsung, Mitsubishi - krzkrz - 2019-02-19

Patrykk napisał(a):
jurny_drwal napisał(a):Dokładnie, zawsze klientom tłumacze na zasadzie Mercedesa i Fiata Smile

mercedes lepszy od fiata ? w czym ? w rozlatujących się rozrządach i gnijącym nadwoziu?
mercedes skończył sie na 124 a fiat teraz robi dobrą robotę, mają jedne z najlepszych silników już od dłuższego czasu i nie gniją.

Patrykk, dzięki za pomoc w wyborze klimy, jak będę kupował samochód to na pewno nie zgłoszę się do Ciebie Wink)