Forum Klimatyzacja
napełnienie pustej klimy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: napełnienie pustej klimy (/showthread.php?tid=11299)



napełnienie pustej klimy - Maru - 2019-04-16

Witam,

mam w mieszkaniu zamontowanego LG E09EM. Cały budynek miał w zeszłym roku remont elewacji. Ekipa odpięła klimę i cały gaz oczywiście uciekł. teraz dowiiedziałem się że gaz można było zachować gdyby zajął się tym profesjonalny serwis... tą sprawą mam zamiar się zająć, natomiast mam inne pytanie. Rozmawiałem z dwiema firmami, jedna twierdzi że wystarczy dodać czynnik i jeśli klima wcześniej działała to i teraz będzie działało, a druga, że należy wykonać płukanie układu, próbę ciśnienia i próżniowanie. Za tymi czynnościami stoi też dużo wyższa cena. Mam więc pytanie do osób na tym forum które mają doświadczenie w temacie czy to są rzeczywiście konieczne czynności, czy tylko mydlenie oczu ?

pozdrawiam


napełnienie pustej klimy - pasażer - 2019-04-16

Nie są konieczne... ale bardzo wskazane. Odkręcili j.zew i wypuścili czynnik, rurki zabezpieczyli w jakiś sposób? Nie masz pewności,że nie dostały się tam kulki styropianu... Odpiąć j.wew. i przedmuchać rurociąg, potem wszystko skręcić zrobić próbę na azocie, jeśli wszystko szczelne, próżniować jak najdłużej ( układ stał otwarty i dostawało się tam wilgotne powietrze z zewnątrz).


napełnienie pustej klimy - jurny_drwal - 2019-04-16

Tych pierwszych to pogoń na drzewo i spytaj się o uprawnienia, skoro nie posiadają podstawowej wiedzy.


napełnienie pustej klimy - PARTNER-MAR - 2019-04-16

pasażer napisał(a):Nie są konieczne... ale bardzo wskazane. Odkręcili j.zew i wypuścili czynnik, rurki zabezpieczyli w jakiś sposób? Nie masz pewności,że nie dostały się tam kulki styropianu... Odpiąć j.wew. i przedmuchać rurociąg, potem wszystko skręcić zrobić próbę na azocie, jeśli wszystko szczelne, próżniować jak najdłużej ( układ stał otwarty i dostawało się tam wilgotne powietrze z zewnątrz).

Czemu piszesz na forum branżowym że te wymienione przez drugą firmę pracę nie są konieczne? A później sam wymieniasz co trzeba zrobić by było dobrze i podajesz te same pracę.
Do prawidłowego i długiego działania klimy te prace są konieczne a wręcz wymagane ustawą.
Po takiej naprawie trzeba też po miesiącu sprawdzić szczelność.
Maru bierz tych drugich.


napełnienie pustej klimy - pasażer - 2019-04-16

pasażer napisał(a):Czemu piszesz na forum branżowym że te wymienione przez drugą firmę pracę nie są konieczne? A później sam wymieniasz co trzeba zrobić by było dobrze i podajesz te same pracę.
Do prawidłowego i długiego działania klimy te prace są konieczne a wręcz wymagane ustawą.
Po takiej naprawie trzeba też po miesiącu sprawdzić szczelność.
Maru bierz tych drugich.
Pisze bo nie wiem czy kolega chce mieć klimę zrobiona z gwarancją do drzwi czy na dłuższy okres Tongue Pisząc o reszcie czynności miałem zamiar uzmsłowić koledze co ryzykuje...
Podaj mi proszę ustawę która która mówi że trzeba robić KC po miesiącu dla splita o ekwiwalencie niespełna 1,9 tCO2 ??


napełnienie pustej klimy - joker - 2019-04-16

odpowiedzialnym jest właściciel urządzenia czyli zadający pytanie a nie ludzie od pana gienka od remontów Wink


napełnienie pustej klimy - obser - 2019-04-17

Ale toć pod CRO nie podlega, jeśli odcięli rury, nie zamknęli przewodów i to tak stało to zdecydowanie drugie podejście jest prawidłowe i jak firma czuje się mocna to jedynie próbę szczelności można ewentualnie pominąć. Nikt nie wie jaki syf dostał się do urządzenia. Chyba, że zakręcono były zawory i przy montażu idą nowe rury. Pierwsza firma chce skasować dolę na zasadzie może się uda, druga chce zrobić to pewnie i profesjonalnie. No i oczywiście legalnie taką robotę może wykonać tylko firma z certyfikatem.


napełnienie pustej klimy - jack63 - 2019-04-17

Wszystko ładnie, tylko co oni chcą płukać i jak?
A co z filtrem odwadniaczem?
Sprawa została zawalona na samym początku i autor powinien się domagać odszkodowania od firmy "elewacyjnej".
No chyba, że klimatyzator był nieoficjalnie lub administracja budynku informowała o remoncie i ew. konieczności prac go umożliwiających.
Nie wiem czy nie taniej niź to "płukanie" wyjdzie zakup nowego sprzętu.


napełnienie pustej klimy - MarioO - 2019-04-17

No właśnie miałem pisać co chcą płukać i jak


napełnienie pustej klimy - jack63 - 2019-04-17

MariOo napisał(a):No właśnie miałem pisać co chcą płukać i jak
No to byłem szybszy. Big Grin
Ja jak "słyszę" takie teksty, to od razu zapala mi się czerwona lampka podejrzliwości.
Ciekawe jak chcą usunąć wodę z oleju i zakamarków JZ? JW można spokojnie wypłukać i wysuszyć tylko trzeba ją z reguły zdemontować.
Także obydwie firmy są podejrzane...


napełnienie pustej klimy - MarioO - 2019-04-17

kto by się w to bawił .Jak to mówią "niezapłacona robota"


napełnienie pustej klimy - joker - 2019-04-17

z układu odpinamy sprężarkę i wylewamy olej między tłoczną a ssaniem zakładamy spinkę i płuczemy rakotwórczym środkiem kiedyś nazywał sie R-11 teraz np.Flusch następnie wylewamy olej z sprężarki i płuczemy osobno dalej zalewamy świeżym olejem modląc się ile wytrzyma lakier uzwojenia sprężarki.Powracając do płukania nie można zapomnieć o swoim zdrowiu i przełączeniu zaworu aby wszystkie jego kanały i kapilary odbyły ten proces bo inaczej cała robota na nic.Z autopsji i doświadczenia wiem że takie akcje kończą się niepowodzeniem po około pół roku.A jeśli urządzenie zostanie wysłane na gwarancje jeśli posiada to po tych czynnościach życzę powodzenia tak samo jak po wynalazku preparatu UV


napełnienie pustej klimy - joker - 2019-04-17

z układu odpinamy sprężarkę i wylewamy olej między tłoczną a ssaniem zakładamy spinkę i płuczemy rakotwórczym środkiem kiedyś nazywał sie R-11 teraz np.Flusch następnie wylewamy olej z sprężarki i płuczemy osobno dalej zalewamy świeżym olejem modląc się ile wytrzyma lakier uzwojenia sprężarki.Powracając do płukania nie można zapomnieć o swoim zdrowiu i przełączeniu zaworu aby wszystkie jego kanały i kapilary odbyły ten proces bo inaczej cała robota na nic.Z autopsji i doświadczenia wiem że takie akcje kończą się niepowodzeniem po około pół roku.A jeśli urządzenie zostanie wysłane na gwarancje jeśli posiada to po tych czynnościach życzę powodzenia tak samo jak po wynalazku preparatu UV


napełnienie pustej klimy - budrys071 - 2019-04-18

PARTNER-MAR
Do prawidłowego i długiego działania klimy te prace są konieczne a wręcz wymagane ustawą.
Po takiej naprawie trzeba też po miesiącu sprawdzić szczelność.

LG Basic E09M-czynnik chlodniczy R410a, 900g.

Obowiązkowe przeglądy obejmą urządzenia, które zawierają od 5 ton ekwiwalentu CO2.
5 ton ekwiwalentu CO2 odpowiada:
2,40 kg czynnika R410A,
Działające i tymczasowo wyłączone z eksploatacji urządzenie zawierające 3 kg lub większą ilość należy poddawać kontroli szczelności w regularnych odstępach.
Kolega wprowadza w błąd- proszę zapoznac sie z Ustawa F-gazowa.


napełnienie pustej klimy - obser - 2019-04-18

Wymienić tego "budżetowca" na nowego, najtaniej. I może powalczyć z firmą elewacyną, albo z Administratorem o zwrot kosztów. Jeśli to zroiła firma to ma OC, które to obejmie. Napisać ekspertyzę i żądać kasy.


napełnienie pustej klimy - PARTNER-MAR - 2019-04-19

Nie chodzi mi o okresowe kontrole szczelności tylko o kontrolę po naprawie nieszczelności.
Jednorazową w terminie około 30 dni od naprawy.