Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) (/showthread.php?tid=11312)



Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-22

Witam,

mam małe mieszkanie (30m2) w bloku na 7 piętrze bez balkonu. Mieszkanie jest jednostronne i cała ściana jest przeszklona. Od wschodu słońca do południa nagrzewa się bardzo. Dodatkowo nagrzane ściany oddają długo ciepło.

Chciałbym zamontować klimatyzację i dowiedzieć jakie są potencjalne możliwości montażu.

1) Jeśli nie będzie zgody wspólnoty na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji (bardzo możliwe) ale na dachu już tak, to czy taki montaż jest możliwy (3 piętra + strych nad mną ok. 12m)?

2) Czy przewody klimatyzacji mógłby biec w przewodzie wentylacyjnym (lub jakimś innym), który biegnie przez moje mieszkanie czy są jakieś inne możliwości?

3) czy taki montaż jest znacznie droższy?

za odpowiedzi serdecznie dziękuje,
pozdrawiam


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - jurny_drwal - 2019-04-22

1. W jaki sposób chciałbyś zamontować agregat na elewacji skoro nie ma do niej dostępu? Nie każde urządzenie poradzi sobie z takim przewyższeniem.

2. W teorii tak.

3. Znacznie droższy ale od czego?


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-22

1. Nie znam się dlatego pytam, rozumieniem że montaż na parepecie odpada.

3. droższy od montażu na balkonie/parapecie/elewacji - nie wiem jakiego rzędu mogą być to koszty.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - aminokwas - 2019-04-22

Niejednokrotnie zdarza się mi montować JZ pod parapetem okna. Nie wiem jak u ciebie jest z oknami, ale forsowałbym możliwość takiego montażu, a nie ciągnąć instalację przez komin wentylacyjny. Zdarzają się też tzw"szachty instalacyjne", ale to rzadkość i nie przypuszczam, żebyś miał jakiś wolny, którym można w pełni legalnie puścić instalację na dach.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-23

Czyli zdarza się montować przewody klimatyzacji w np. przewodzie wentylacyjnym w bloku?

przez moje mieszkanie biegnie komin o wymiarach zewnętrznych 37x50 cm w nim jest kratka wentylacyjna.

aminokwas napisał(a):Nie wiem jak u ciebie jest z oknami, ale forsowałbym możliwość takiego montażu

to znaczy? na co mam zwrócić uwagę?
okna ciągną się przez całe mieszkanie przez dwa pokoje. parapety szer. 30 cm, wnęka okienna 27cm.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - PARTNER-MAR - 2019-04-23

Tylko że komin wentylacyjny może być wspólny dla kilku mieszkań - jak to kiedyś w bloku.
Podczas przeglądu wentylacji przez zarządcę mogą wyjść kłopoty.
Za oknem? 7 piętro? Na elewacji?
Wątpię by ktoś dał zgodę.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - jack63 - 2019-04-23

Alvaro napisał(a):Czy przewody klimatyzacji mógłby biec w przewodzie wentylacyjnym (lub jakimś innym), który biegnie przez moje mieszkanie czy są jakieś inne możliwości?
Wg prawa nie wolno "zatykać/przytykać" przewodów wentylacyjnych. Ktoś kto to robi jest idiotą i sabotażystą.
Poza tym:
PARTNER-MAR napisał(a):Tylko że komin wentylacyjny może być wspólny dla kilku mieszkań - jak to kiedyś w bloku.
To, że chcący zamontować klimatyzator pozbawi się wentylacji to prawie jego sprawa, ale co z innymi ludźmi?
Jeżeli zostałaby przeprowadzona rzetelna kontrola kominiarska, to po stwierdzeniu faktu zaburzenia działania wentylacji przez użytkownika, administrator obiektu musi nakazać przywrócenie instalacji wentylacyjne do stanu projektowego/sprawnego.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-23

jack63 napisał(a):
Alvaro napisał(a):Czy przewody klimatyzacji mógłby biec w przewodzie wentylacyjnym (lub jakimś innym), który biegnie przez moje mieszkanie czy są jakieś inne możliwości?
Wg prawa nie wolno "zatykać/przytykać" przewodów wentylacyjnych. Ktoś kto to robi jest idiotą i sabotażystą.
Poza tym:
PARTNER-MAR napisał(a):Tylko że komin wentylacyjny może być wspólny dla kilku mieszkań - jak to kiedyś w bloku.
To, że chcący zamontować klimatyzator pozbawi się wentylacji to prawie jego sprawa, ale co z innymi ludźmi?
Jeżeli zostałaby przeprowadzona rzetelna kontrola kominiarska, to po stwierdzeniu faktu zaburzenia działania wentylacji przez użytkownika, administrator obiektu musi nakazać przywrócenie instalacji wentylacyjne do stanu projektowego/sprawnego.

Spokojnie, nikt nie mówi o żadnej samowolce. Napisałem w pierwszym poście za zgodą wspólnoty. Przewód wentylacyjny jest szeroki 37x50 cm, nie sądziłem że przewody od klimatyzacji zajmują dużą powierzchnie i mogą zatkać wentylację w takiej sytuacji, Jacek63 ty tak uważasz?
Pozatym pytałem o zdanie odnośnie możliwości montażu klimy w bloku bez balkonu fachowców nie użytkowników klimatyzacji, takich proszę o nie zajmowanie się tym wątkiem Smile


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - jurny_drwal - 2019-04-23

Na spokojnie, komplet rur freonowych mieści się w calowej obejmie. Żadnego komina nie zatka i pomiary wyjdą ok. Wiem to z autopsji. Mam dwa mieszkania zrealizowane w ten sposób z pisemną zgodą wspólnoty. Jeżeli istnieje fizyczna możliwość montażu pod parapetem to możesz też coś takiego zaproponować, jednak jest to słabe rozwiązanie ze względu na BHP.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-23

jurny_drwal napisał(a):Na spokojnie, komplet rur freonowych mieści się w calowej obejmie. Żadnego komina nie zatka i pomiary wyjdą ok. Wiem to z autopsji. Mam dwa mieszkania zrealizowane w ten sposób z pisemną zgodą wspólnoty. Jeżeli istnieje fizyczna możliwość montażu pod parapetem to możesz też coś takiego zaproponować, jednak jest to słabe rozwiązanie ze względu na BHP.

o taką odpowiedź mi chodziło. Bardzo dziękuję.

p.s. Widzę że ma Pan wiedze w temacie. wspomniał Pan wcześniej, żę nie każde urządzenie sobie poradzi z takim przewyższeniem. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze?
(Kraków)


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - jurny_drwal - 2019-04-23

Alvaro napisał(a):
jurny_drwal napisał(a):Na spokojnie, komplet rur freonowych mieści się w calowej obejmie. Żadnego komina nie zatka i pomiary wyjdą ok. Wiem to z autopsji. Mam dwa mieszkania zrealizowane w ten sposób z pisemną zgodą wspólnoty. Jeżeli istnieje fizyczna możliwość montażu pod parapetem to możesz też coś takiego zaproponować, jednak jest to słabe rozwiązanie ze względu na BHP.

o taką odpowiedź mi chodziło. Bardzo dziękuję.

p.s. Widzę że ma Pan wiedze w temacie. wspomniał Pan wcześniej, żę nie każde urządzenie sobie poradzi z takim przewyższeniem. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze?
(Kraków)

Każdy producent podaje maksymalną długość instalacji i różnicę wysokości między urządzeniami.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - PARTNER-MAR - 2019-04-23

Alvaro napisał(a):. Przewód wentylacyjny jest szeroki 37x50 cm, nie
Ten wymiar to raczej całego komina a nie jednego kanału


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-25

PARTNER-MAR napisał(a):
Alvaro napisał(a):. Przewód wentylacyjny jest szeroki 37x50 cm, nie
Ten wymiar to raczej całego komina a nie jednego kanału

tak, napisałem wcześniej, żę to wymiar zew. komina który biegnie u mnie pomiedzy kuchnią a przedpokojem, a do którego jest zamontowana klatka wentylacyjna od strony kuchni.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-25

POLECANI FACHOWCY Z KRAKOWA, którzy podjęli by się montażu takiej klimatyzacji to ? Smile


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - DBKlima - 2019-04-26

1) montaż w szachcie i 12mb przewyższenia to nie problem pod warunkiem iż szacht jest drożny na całej długości.
2) na montaż w szachcie musisz mieć zgodę wspólnoty lub SM no i musisz mieć alternatywną wentylację skoro wykorzystasz na montaż szacht . Pomocny będzie projektant który napisze założenia zrobi projekt zastępczy i dojdzie do porozumienia ze WM czy SM bo to oni i przepisy są hamulcowymi w tej sprawie
3)
- montaż może być droższy przez użycie markowego urządzenia
- montaż może być droższy przez czas pracy przy udogodnieniach lub przy ewentualnym projekcie


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-29

DBKlima napisał(a):2) na montaż w szachcie musisz mieć zgodę wspólnoty lub SM no i musisz mieć alternatywną wentylację skoro wykorzystasz na montaż szacht . Pomocny będzie projektant który napisze założenia zrobi projekt zastępczy i

Czemu przewód wentylacyjny nie może spełniać dwóch ról, skoro przewody klimatyzacji mieszczą się w calowej rurce?

Jeśli przewód wentylacyjny jest współdzielony w bloku - to przecież nie ma mowy o alternatywnej wentylacji.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - jurny_drwal - 2019-04-29

Alvaro napisał(a):
DBKlima napisał(a):2) na montaż w szachcie musisz mieć zgodę wspólnoty lub SM no i musisz mieć alternatywną wentylację skoro wykorzystasz na montaż szacht . Pomocny będzie projektant który napisze założenia zrobi projekt zastępczy i

Czemu przewód wentylacyjny nie może spełniać dwóch ról, skoro przewody klimatyzacji mieszczą się w calowej rurce?

Jeśli przewód wentylacyjny jest współdzielony w bloku - to przecież nie ma mowy o alternatywnej wentylacji.
Tak z ciekawości...

Tak czy inaczej musisz iść do SM, więc po co te posty? Nie ważne kto ma racje, ważne kto siedzi za biurkiem.


Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Alvaro - 2019-04-29

jurny_drwal napisał(a):
Alvaro napisał(a):
DBKlima napisał(a):2) na montaż w szachcie musisz mieć zgodę wspólnoty lub SM no i musisz mieć alternatywną wentylację skoro wykorzystasz na montaż szacht . Pomocny będzie projektant który napisze założenia zrobi projekt zastępczy i

Czemu przewód wentylacyjny nie może spełniać dwóch ról, skoro przewody klimatyzacji mieszczą się w calowej rurce?

Jeśli przewód wentylacyjny jest współdzielony w bloku - to przecież nie ma mowy o alternatywnej wentylacji.
Tak z ciekawości...

Tak czy inaczej musisz iść do SM, więc po co te posty? Nie ważne kto ma racje, ważne kto siedzi za biurkiem.

yep zamierzam, ale chce iść już z konkretnym pomysłem/alternatywami/ i odpowiedziami na ewnetualne pytania ludzi w spółdzielni, bo takie mogą się pojawić. Dlatego najpierw napisałem tu. Teraz poszukam firmy w KRK żeby powiedział, czy się tego podejmie i wyceniła (bo może się okazać, że taka zabawa będzie poprostu dla mnie za droga) i w tedy rozmowa z spółdzielnią.


RE: Klimatyzacja w bloku bez balkonu - możliwości montażu (wentylacja) - Ebi - 2023-08-21

(2019-04-29, 20:10:22)Alvaro napisał(a):
jurny_drwal napisał(a):
Alvaro napisał(a):
DBKlima napisał(a):2) na montaż w szachcie musisz mieć zgodę wspólnoty lub SM no i musisz mieć alternatywną wentylację skoro wykorzystasz na montaż szacht . Pomocny będzie projektant który napisze założenia zrobi projekt zastępczy i

Czemu przewód wentylacyjny nie może spełniać dwóch ról, skoro przewody klimatyzacji mieszczą się w calowej rurce?

Jeśli przewód wentylacyjny jest współdzielony w bloku - to przecież nie ma mowy o alternatywnej wentylacji.
Tak z ciekawości...

Tak czy inaczej musisz iść do SM, więc po co te posty? Nie ważne kto ma racje, ważne kto siedzi za biurkiem.

yep zamierzam, ale chce iść już z konkretnym pomysłem/alternatywami/ i odpowiedziami na ewnetualne pytania ludzi w spółdzielni, bo takie mogą się pojawić. Dlatego najpierw napisałem tu. Teraz poszukam firmy w KRK żeby powiedział, czy się tego podejmie i wyceniła (bo może się okazać, że taka zabawa będzie poprostu dla mnie za droga) i w tedy rozmowa z spółdzielnią.
Podbijam temat Smile też jestem z Krakowa i mam identyczny pomysł na montaż klimatyzacji. Czy udało się zfinalizowac ten projekt? Jeśli tak, to byłbym wdzięczny za namiary do firmy z krk lub okolic do realizacji projektu