Forum Klimatyzacja
Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] (/showthread.php?tid=11356)



Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - Bigbluee - 2019-05-27

Witam

Zakładam tutaj temat w nadziei, że może ktokolwiek spotkał się z problemem dziwnego dźwięku podczas pracy klimatyzacji.

Pol roku temu podczas jazdy z włączoną klimatyzacją zaczal dochodzic dzwiek jakby wentylator wpadal w wibracje i telepał.
Silnik to 2.0 fordowski benzynowy wolnossący duratec w karoserii Volvo S80.

Udalo mi sie wyraznie zarejestrowac dzwiek z kabiny podczas jazdy. Miejsce gdzie jest on najbardziej słyszalny jest w okolicy schowka.

https://megawrzuta.pl/download/504091a3a5c6315f771cd8385a9c2451.html

Kiedy to jest słyszalne?
? tylko na klimie. W momencie jak bylo to slychac i wylaczylem klime to momentalnie byla cisza. Dźwięk momentalnie ustawał. Po właczeniu kilmy po sekundzie od wyłączenia, dźwieku już nie ma. Pojawi się po ponownym przygazowaniu i hamowaniu silnikiem.
? nigdy na postoju. Zawsze podczas jazdy a zaczynalo byc slychac w skali 2-3.5 tys obrotow PODCZAS HAMOWANIA SILNIKIEM.
Intensywnosc i interwał telepania zmienial sie wraz z obrotami. Tak jakby ktoś coś szlifował/wiercił. Na przełomie pół roku, dźwięk stał sie coraz bardziej słyszalny.
? Przy okazji wymiany paska osprzetu i rolki, wymieniony został napinacz, który już też miał dosyć oraz zregenerowane zostały łożyska w alternatorze. Jak już borykałem się z problemem tego dźwięku, postanowiłem zregenerować sprężarkę, ktróą wszyscy zgodnie wskazywali jako winnego.
Zostało wymienione łożysko, uszczelnienia, koło, sprzęgło oraz cewka. Kompleksowo dokonałem regeneracji w zakładzie z bdb opiniami. Z resztą regenerowałem tam też sprężarkę w drugim auzie. Reszta była w stanie bdb.
? Obecnie dźwięk generowany jest tylko jak temp zewnętrzna jest wyższa niż 15 stopni. W granicach 15 stopni usilnie próbowałem go wygenerować i nie udało mi się. Wystarczy jak zrobiło sie ciepło i dźwięk mam na zawołanie przy hamowaniu silnikiem.

Poczatkowo jak dzwiek byl slaby to wymienilem wentylator. Identyczny objaw podczas jazdy na klimie mialem w drugim aucie i przy pewnych obrotach przy pedzie powietrza wentyl wpadal w wibracje. Tutaj to nie pomogło jak i nie pomogła naprawa elementów osprzętu ani sprężarki mimo, że dźwięk wyraźnie zmienia intensywność w


Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - radekklimat - 2019-05-28

To jest dzwiek uszkodzonego zaworu rozpreznego


Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - maciek444 - 2019-06-02

A może źle wyregulowane sprzęgło kompresora. Zbyt duża szczelina powoduje że się ślizga i wydaje taki dźwięk.


Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - Bigbluee - 2019-06-12

Update. Wymieniłem zardzewiałą chłodnicę klimy, na której lamelki same odpadały, wiec i tak lada chwila od kamienia poszłaby do piachu. Niestety to nie pomogło.
Dziękuję za wskazówkę co do zaworu rozprężnego. Jednak zastanawia mnie co tam może wydawać dźwięk w "rytm" obrotów. Przeciez zawór składa się z iglicy, otworu i w sumie nie ma tam za bardzo co hałasować. Fakt, w instrukcji Hella odnośnie klimatyzacji, wskazane jest że zabrudzony zawór wydaje dziwne dźwięki.
Naprawde z braku czasu sam nie mam za wiele możliwości sprawdzenia parownika.
Musze, się przyjrzeć przewodom wychodzącym z parownika do sprężarki. Uszkodzony zawór jakby puszczał za dużo, to rura byłaby zamarznięta a jak puszcza za mało to pewnie chłodzenie byłoby słabe. Natomiast u mnei nawet przy obecnej +35 na dworze, chłodzenie jest bardzo dobre.

Spróbuję się dostać też do samego parownika aby zobaczyć czy on nie zamarza bo wody pod samochodem leci sporo nawet kilka minut po wyłaczeniu auta.


Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - Bigbluee - 2019-09-26

Kolejny update. Wymieniony zawor rozprezny i brak poprawy jesli chodzi o wydawany dzwiek na klimie. W miedzyczasie zakupilem dedykowany interfejs do volvo do diagnostyki i kasowania bledow i odczytu parametrow. Czujnik trmp zewnetrznej jak i wewnetrznej pokazują dobrą temperature. Czujnik temp parownika rowniez dziala poprawnie. Bledow klimatyzacji nie ma ale sama klima nie do konca jest sterowana komputerowo. Cisnienia HP i LP nie ma w odczytach z komputera. Podsumowujac. Wymienione prawie wszystko i kompletnie nic nie pomaga. Zrobilem nawet taki test, ze w interffejsie diagnistycznym wymusilem dzialanie wentylatora na 100% aby miec pewnosc ze czynnik na pewno nie jest przegrzany za skraplaczem. Temp silnika spadla do 70 stopni a klima nie zareagiwala w cale. Jak byl dziwek tak pojawial sie nadal. Po tych wszystkich zabiegach, pojade na pomiar cisnienia. Dodam ze nikt nie chce wziac auta do diagnostyki bo juz nie ma na co zwalic winy skoro wszystko wymienione.


Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - Whisky - 2019-09-26

Ja miałem tak że po wymianie parownika nagle było słychać taki dźwięk. Może wsadź łapy w parownik i go przytrzymaj? Może wibracje?


Volvo S80 2008 2.0 Pb 16V - dziwny dźwięk klimatyzacji [audio] - Bigbluee - 2019-09-27

Spróbuję rozgrzebać i dostać się do rurek i parownika.
Natomiast bo wielu miesiącach szukania trafiłem na taki temat. Naprawde warto poczytać:
https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=209161

Jest to temat o dziwnej przypadłości w silnikach benzynowych 2.0 Forda po 2007 roku, czyli dokładnie taki silnik jak ja mam. Przypadłość jest identyczna jak ja opisuję i skutki również. Wymiany elementów nie pomagają.
Ktoś zasugerował że winnym jest jeden z przewodów niskiego ciśnienia, przenoszący wibrację na sprężarkę co przy mocnych wibracjach odczuwalne jest w kabinie. Nie wiem na ile jest to realna przyczyna ale wg kilku osób którym ASO wymieniało to na gwarancji, problem ustepował.
Nie znam się. To już jest fizyka i procesy zachodzące w przewodach elastycznych. Może ktoś ma więdze i będzie w stanie wyjaśnić dlaczego to przewód niskociśnieniowy robi takie zamieszanie w układzie?