Forum Klimatyzacja
kanałówka - kilka pytań laika - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: kanałówka - kilka pytań laika (/showthread.php?tid=11377)



kanałówka - kilka pytań laika - ibizpl - 2019-06-07

Witam,
prośba o kilka słów od speców branży nt projektu instalacji kanałówki.

Wiem że dobry montaż wymaga projektu, jeszcze jestem przed wizytą fachowców, ale chciałbym wiedzieć chociaż parę podstawowych rzeczy ( rożnie to bywa z fachowcami dzisiaj ).

Klimatyzator kanałowy 5 kw na piętro domu ( 4 pokoje )

1. Czy czerpnia może być jedna zbiorcza na piętro, np. na klatce schodowej, czy musi być w każdym pokoju osobna?
2. Gdzie montuje się skrzynki rozprężne? Bezpośrednio na wylotach/nadmuchach powietrza w pokojach, przed wylotami czy gdzieś po drodze z klimy do wylotu?

Będę wdzięczny za info.

Pozdrawiam


kanałówka - kilka pytań laika - DBKlima - 2019-06-07

ibizpl napisał(a):Witam,
prośba o kilka słów od speców branży nt projektu instalacji kanałówki.

Wiem że dobry montaż wymaga projektu, jeszcze jestem przed wizytą fachowców, ale chciałbym wiedzieć chociaż parę podstawowych rzeczy ( rożnie to bywa z fachowcami dzisiaj ).

Klimatyzator kanałowy 5 kw na piętro domu ( 4 pokoje )

Skoro rożnie bywa z fachowcami to ja ze swojej strony mogę ci tylko udzielić takiej rady
- robotę zawsze zlecaj firmie z polecenia
- jeśli zaprzyjaźniona firma mówi ci że takie roboty należy zrobić w marcu to nie pisz do nich w czerwcu lipcu czy w sierpniu bo to nie marzec
- jeśli uważasz że dostałeś kosztorys który wydaje ci się za drogi powinieneś sprawdzić jaki teraz jest miesiąc jeśli nie marzec to poczekaj bo przegapiłeś umówiony termin
- jeśli uważasz że jesteś niedoinformowany co do sposobu montażu poproś o projekt i będziesz miał wszystko wyszczególnione i zaprojektowane pod swoją inwestycję
- koszt projektu nie jest wliczany w cenę
- o cenach montaży na forum nie dyskutujemy możemy rozmawiać o sugerowanych cenach katalogowych klimatyzatorów
- każdy montaż jest inny każdy powinien być poprzedzony oględzinami

Ostatnie spostrzeżenia ....
Jesteś przed wizytą fachowców, a już wiesz że będzie 5kW na 4 pokoje ? Masz projekt ? Jestem pewny że go nie masz .
Kto popełni błąd ? Ty, fachowcy czy projektant ?


kanałówka - kilka pytań laika - ibizpl - 2019-06-07

DB klima,
wypadało by podziękować za odpowiedź, ale jak przeglądam twoje odpowiedzi w innych tematach...

Pytałem o ogólne zasady przy projekcie kanałówki i zadałem konkretne pytania a strzeliłeś formułkę z której nic nie wynika, nie pytałem o moc kanałówki,ceny, firmy terminy tylko o czerpnię i skrzynki rozprężne bo chciałbym wiedzieć czy przy kanałówce jest możliwość puszczenia nawiewów pionowo w dół z sufitu np anemostatami, czy czeka mnie przebudowa sufitów podwieszanych przy montażu bo tak się nie robi.
Pewnie że nie mam projektu skoro jeszcze nie było wizyty fachowców.
Co do błędu odnośnie mocy - nie ma co demonizować - kubatura+kalkulator jakieś pojęcie daje, zresztą jak będzie trzeba coś mocniejszego to tak się zrobi - nie o to pytałem.

No ale nic z twoich wywodów się nie dowiedziałem...


kanałówka - kilka pytań laika - jurny_drwal - 2019-06-07

Dobrze dobrana kanałówka nie wymaga skrzynek, zazwyczaj robię na zwykłych anemostatach i nie ma żadnych problemów. Skrzynki montuje się na samym końcu/początku.

Co do czerpni to może jej w ogóle nie być. Tutaj wchodzi ekonomia. Najtaniej Twoje urządzenie będzie pracowało w momencie kiedy będzie obrabiało powietrze z danego pomieszczenia.


kanałówka - kilka pytań laika - ibizpl - 2019-06-09

drwalu, dzięki za info, coś już powoli wiadomo.

Z czerpnią pewnie ja wprowadziłem w błąd, nie chodzi mi o świeże powietrze tylko o wyciąg - czy mogę zrobić jeden zbiorczy w miejscu gdzie zbiera się gorące powietrze ( na klatce ) a w pokojach tylko nadmuchy?


kanałówka - kilka pytań laika - DBKlima - 2019-06-11

ibizpl napisał(a):drwalu, dzięki za info, coś już powoli wiadomo.

Z czerpnią pewnie ja wprowadziłem w błąd, nie chodzi mi o świeże powietrze tylko o wyciąg - czy mogę zrobić jeden zbiorczy w miejscu gdzie zbiera się gorące powietrze ( na klatce ) a w pokojach tylko nadmuchy?
Nie, chyba że nie masz w pokojach drzwi lub masz w nich duże podcięcia .