Forum Klimatyzacja
Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Rury Entalpia, czy ktoś stosował? (/showthread.php?tid=11479)



Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - obser - 2021-04-14

Witam. Mam pytanie, czy ktoś stosował rury ENTALPIA i jak się one mają do Armacella?


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - DBKlima - 2021-04-16

Dostałem od znajomego po 1 metrze z kręgu majstrom od montażu nie podpasowała
Mam dylemat armacell poszedł do góry więc zastanawiam się nad zakupami u innych producentów


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - poniedzialkowski - 2021-04-16

Cześć
używam od roku bo jako jedyne na rynku mają papir na niepalność izolacji który akceptują na dużych budowach. jakościowo słabsze od armacella, na większych średnicach potrafią się złamać na giętarce. raz się zdarzyło, że dostałem krążek 3/8 z wadą fabryczną. pod lupą było widać szew po długości.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - obser - 2021-04-16

No to pokusa już odeszła. Wolę zapłacić więcej za Armacella i spać spokojnie. 5zł różnicy netto na mb (1/4,3/8") i zmienić myślenie rozliczając robotę, a nie zakup rocznego zapasu rur. Kiedyś tak się podkusiłem i kupiłem za ok. 15 tysi Tivento i musiałem to jednak po ceregielach wielkich wymienić na Armacella.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Amfan - 2021-04-19

Też stosuję Armacella. Jest nawet r?żnica wagowo. Kiedyś dostałem na targach pr?bkę tej miedzi entaplia i za bardzo wydawała mi się miękka. Może do split?w w chłodzeniu się nadaje . Natomiast przy większych ciśnieniach z powodu miękości może się okazać że nie.da się dokręcając uszczelnić kołnierz.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - obser - 2021-04-20

No właśnie przedstawiciel ma mi próbki dostarczyć, ale raczej chyba nie warto ryzykować. Dużo montaży robimy podtynkowo, lub przed zabudową, że jakiś feler by nas zrujnował.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Tytanowy Janusz - 2021-05-07

Amfan napisał(a):Też stosuję Armacella. Jest nawet r?żnica wagowo
To może zrobimy porównanie? Ja jako początkujący się nie wypowiem, mogę zważyć krótki odcinek entalpii bez izolacji, ktoś inny z Armacela.
Kończę zwój tej marki i sam nie wiem, nie stosowałem innych firm. Teoretycznie miękkość miedzi wyraża parametr Rxxx i wszystkie podają R220. Mam rozumieć że miękka miedz źle się uszczelni na kielichu? Może jakbym kupił coś innego warto potestować? Skręcić na nyplu obydwie przy takim samym momencie i ocenić stan.
Co myślicie o Ebrille? cenowo ze 3zł droższy na zestawie 1/4, 3/8. Armacell u niektórzych drożyzna.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - obser - 2021-05-08

Jak dla mnie:
1. Miedź musi pasować technikom, bo się nasłuchałem jak kupiłem Tivento, to musiałem je wymienić.
2. Dyskwalifikuje te rury wypowiedź, że jakaś partia była felerna. Co będzie jak znajdzie się ona pod zabudową, lub tynkiem maszynowym?
2. Cena też ważna szczególnie jak ja kupuję zawsze jednorazowa za jakieś 15 tyś netto, to boli, ale jak rozliczę to pod każda robotę, 5,10,15 mb, to już tak nie boli, a śpie spokojnie. Od 25 lat stosuję Armacell-a i nie było żadnej wpadki, a i nawet nie pamiętam kiedy była jakaś nieszczelność na złączach, chyba z 15 lat temu, jak miałem technika o wielkiej sile. Zaraz kupiłem klucz dynamometryczny i teraz żaden wyciek się nie zdarzył.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Amfan - 2021-05-09

Stosowałem tą miedź pod nazwą cooleo i nigdy nie byłem pewien ,że jest to dobrze dokręcone( za lekko to szło) Za każdym razem musiałem robić 2x test szczelności. Jeden na azocie o 5 bar wyższy od ciśnienia w jedn. zewnętrznej, a drugi na grzaniu co nie zawsze było możliwe. Pod armacella mamy ustawione klucze dynamometryczne do ciśnień próby 45 bar. Próba szczelności jest wtedy na wakuometr i pianka po uruchomieniu.Nie było do tej pory reklamacji związanej z nieszczelnością . Nie twierdzę, że armacell jest najlepszy pod słońcem bo to nie huta miedzi tylko firma od izolacji. Mogą coś odstawić, że stracę do nich zaufanie . Póki co jest to niemiecka firma produkująca te rury w Polsce i trzymają ( chyba) wymogi i standardy UE . Z chin przyjeżdżały rury które nie powinny być stosowane w chłodnictwie a mimo to trafiały na rynek z atestem i aprobatą techniczną ,były ze szwem i brudne w środku.
Do multi splita za 15 tyś i instalacją w ścianach bałbym się zastosować rury inne niż armacell. Z resztą i tak rury które idą w ściany sprawdzamy ciśnieniowo.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - obser - 2021-05-09

A ja jeszcze popatrzyłem na oferty i stwierdziłem, że przy moim sposobie zakupu rur, tzn. raz,ale porządnie wcale takiej wielkiej krzywdy nie mam, bo kupując od bezpośrednio Armacella na dzień dzisiejszy przykładowo 1/4" w widełkach 15-200 kręgów kosztuje 1mb 7,09 zł, a w wiodącej hurtowni, gdzie znalazłem najniższą cenę koszt 1mb wynosi 10,60 zł. Więc chyba krzywdy nie ma, towar sprawdzony, ceny mam aktualne jestem na liście mailingowej Armacell Polska i co zmiana cen przychodzi mail z tabelką cenową. Ostatnio dość często, bo idzie do góry. Wiadomo, hurtownia musi zarobić te ponad 30% i sprzedawać na sztuki. Ale ja nauczyłem się kupować na sezon, zrobiłem sobie w magazynie pod sufitem sprytne stojaki do rur i mogę ich pomieścić ze 200 zwojów (oczywiście w przeliczeniu na 1/4" i 3/8"), większych śrenic to mniej. Zostaję i nie kombinuję.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Tytanowy Janusz - 2021-05-10

obser napisał(a):a w wiodącej hurtowni, gdzie znalazłem najniższą cenę koszt 1mb wynosi 10,60 zł

9.60 w Silesi. Chyba się skuszę na włoskie ebrille jest po 6.62 jak by nie było 3 zeta netto na metrze. Entalpia na plus miała przezroczystą folie UV. W Ebrille jak chcę ochronę to sreberko dają, estetyka na przyłączu średnia.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Tytanowy Janusz - 2021-05-10

Amfan napisał(a):Z chin przyjeżdżały rury które nie powinny być stosowane w chłodnictwie a mimo to trafiały na rynek z atestem i aprobatą techniczną ,były ze szwem i brudne w środku

kto to markował? to był jakiś no name?


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Amfan - 2021-05-11

Już nie pamiętam bo to było 10 - 15 lat temu. Nie dało się kołnierz a zrobić pod nakrętkę. Pod giętarkę jak się trafiło tym szwem do środka to rura pękała na całym wyginanym odcinku.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - MiniSplit - 2022-02-21

Witam, aktualna sytuacja na rynku rur miedzianych spowodowała, ze wpadł mi w oczy niniejszy ubiegłoroczny wątek dotyczący miedzi w izolacji , w tym produktów z Entalpii oraz Armacell. Jako wykonawca instalacji głównie pod systemy VRF oraz mini VRF mam do czynienia z różnymi produktami na rynku w tym od ENTALPII oraz ARMACELL. Zaopatruję się głównie w sieci hurtowni CALDO i obiektywnie ocenię oba produkty. Oczywiście żadna z w/w firm nie jest hutą. Z informacji jakie można wyczytać na rurkach miedzianych Entalpii wynika, że sam surowiec pochodzi z huty w Niemczech KME. Co do ARMACELL to kilka lat temu (2-3) zakupiłem ich produkt z partią miedzi Hutmen (upadłość). Nie był to produkt z którym dobrze się pracowało, nie mówiąc już o walorach estetycznych samej miedzi. Prawdopodobnie teraz innym dostawą miedzi dla Armacell jest też huta z Niemiec. Mimo wszystko oba produkty spełniają moje oczekiwania pod kątem twardości, plastyczności, braku jakichkolwiek reklamacji oraz dostępności. Tym samym pozostałem przy tych dwóch dostawcach do dnia dzisiejszego z udziałem 70/30 na rzecz Entalpii, głownie przez cenę.


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - DBKlima - 2022-02-22

Od 10 lat kupuję w 99% rury z Armacell rury poszły do góry jak wszystko ale nie miałem nigdy przy armacellu nieszczelności co świadczy o : farcie, dobrze wykonanych kielichach i bardzo dobrej miedzi użytej do montażu .


Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Tytanowy Janusz - 2022-02-22

Już każdy wie, że w caldo można kupić rury Big Grin
Na rynku ceny chore, ja teraz na ebrille.


RE: Rury Entalpia, czy ktoś stosował? - Michał Doliński - 2022-11-04

(2021-04-16, 06:51:21)poniedzialkowski napisał(a): Cześć
używam od roku bo jako jedyne na rynku mają papir na niepalność izolacji który akceptują na dużych budowach. jakościowo słabsze od armacella, na większych średnicach potrafią się złamać na giętarce. raz się zdarzyło, że dostałem krążek 3/8 z wadą fabryczną. pod lupą było widać szew po długości.

Cześć,

oprócz tego jako jedyni mają certyfikat dla rury i używają znaku budowlanego co jest niezbędne na odbiorach na inwestycjach. Rury są produkowane w normie EN12735-1 a więc z założenia są bezszwowe zresztą na takie rury też jest wystawiony certyfikat więc jest to potwierdzone przez zewnętrzne laboratorium. Gdyby było inaczej to nie mieliby certyfikatu i znaku budowalnego B. Jeśli chodzi o promień gięcia to norma mówi, że wytrzymałość na rozciąganie może się mieścić od 220MPa do 250MPa. Rura mająca 220MPa na rozciąganiu będzie miała inny promień gięcia niż rura 249MPa a obie nadal będzie spełniała wymagania normy. Przy zginaniu również istotna jest grubość ścianki. Te rury na rynku występują w trzech wersjach 1mm, 0,8mm oraz 0,7mm. Każda z nich inaczej zachowuje się podczas zginania. 

(2021-04-19, 12:20:29)Amfan napisał(a): Też stosuję Armacella. Jest nawet r?żnica wagowo. Kiedyś dostałem na targach  pr?bkę tej miedzi entaplia i za bardzo wydawała mi się miękka. Może do split?w w chłodzeniu się nadaje . Natomiast przy większych ciśnieniach z powodu miękości może się okazać że nie.da się dokręcając uszczelnić kołnierz.

W ręce trudno ocenić która tak faktycznie jest cięższa a która jest lżejsza. Pytanie czy porównuje się ten sam produkt, bo na rynku można znaleźć rury ze ścianką 1mm, 0,8mm oraz 0,7mm. Jak dla mnie najważniejsze jest to, że jako jedyni mają znak budowlany B więc rury są testowane przez niezależne laboratorium, które sprawdza grubości ścianek.