Forum Klimatyzacja
czy jest możliwość? - klima w domu - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: czy jest możliwość? - klima w domu (/showthread.php?tid=11506)



czy jest możliwość? - klima w domu - mw11 - 2019-07-23

Cześć,

chcę zrobić klimę w domu (ostatni dzwonek przed wykończeniówką). chcę aby były 4 jednostki wewnętrzne - 3 na górze w sypialniach i jedna na dole w salonie. mam już oblukane jak to poprowadzić by było jak najmniej szkód(są tynki).

pytanie czy da się zrobić tak, żeby od jednostek górnych nie szło tyle przewodów tj. musiały by pójść 2x3 czyli sześć rurek- ale czy da się dać 2x1 grubszą i potem jakoś rozdzielić? chcę ograniczyć bruzdy bo mam dosyć wąską trasę na górę obmyśloną.

w końcu gaz i ciecz sobie krążą w układzie. czy takie coś jest praktykowane? szukałęm na necie ale nigdzie nic niema(tzn są rozdzielacze - np samsung- ale nie jestem pewny). chce się dowiedzieć gdyż jak zacznę szukać wykonawcy to żeby mi nie wciskał kitu że się nie da(jak się da).


czy jest możliwość? - klima w domu - DBKlima - 2019-07-23

Mitsubishi VRF musisz tylko zrobić miejsce na trójniki które montuje się pod kontem
Zaoszczędzisz miejsca na ścianie, a przede wszystkim w portfelu :lol: Tongue


czy jest możliwość? - klima w domu - mw_3 - 2019-07-23

DBKlima napisał(a):Mitsubishi VRF musisz tylko zrobić miejsce na trójniki które montuje się pod kontem
Zaoszczędzisz miejsca na ścianie, a przede wszystkim w portfelu :lol: Tongue

ok. a możesz podać jakieś oznaczenie? ile to kosztuje? i pytanie czy będe wtedy skazany na mitsubishi?


czy jest możliwość? - klima w domu - radekklimat - 2019-07-23

Vrf to akurat najdrozsze rozwiazanie


czy jest możliwość? - klima w domu - jack63 - 2019-07-23

DBKlima napisał(a):Mitsubishi VRF musisz tylko zrobić miejsce na trójniki które montuje się pod kontem
Pod kontem bankowym czy na jakimś portalu.
Trzeba mieć dobre konto bankowe bo:
radekklimat napisał(a):Vrf to akurat najdrozsze rozwiazanie
I robienie WRFa czy VRVa bo :
mw11 napisał(a):chcę ograniczyć bruzdy bo mam dosyć wąską trasę na górę obmyśloną.
jest zupełnie bez sensu. Może rurki sobie zażyczysz takie cieniutkie jak słomki do napojów bo ci ścianę zeszpecą?
mw11 napisał(a):chce się dowiedzieć gdyż jak zacznę szukać wykonawcy to żeby mi nie wciskał kitu że się nie da(jak się da).
Na razie największy kit to wciskasz ty. Nie masz pojęcia o sprawie ale masz "genialne " pomysły i z góry zakładasz wciskanie kitu przez oferenta instalacji.

A tak z ciekawości. Gdzie te Mitsubishi mają zawory rozprężne?


czy jest możliwość? - klima w domu - mw_3 - 2019-07-23

Widzę że tu klimat podobny jak na elektrodzie. Pytam czy się da. Dowiedziałem się że tak ale to kosztuje dużo. Po co te głupie komentarze.


PS. Takie czasy że trzeba wszystko weryfikować bo od tego boomu budowlanego i braku kompetentnych ludzi to się w głowach czasem poprzewracalo.


czy jest możliwość? - klima w domu - aminokwas - 2019-07-23

Zakładasz oczywiście, że tu nikt kitu nie wciska? ;-)


czy jest możliwość? - klima w domu - DBKlima - 2019-07-24

mw_3 napisał(a):Widzę że tu klimat podobny jak na elektrodzie. Pytam czy się da. Dowiedziałem się że tak ale to kosztuje dużo. Po co te głupie komentarze.


PS. Takie czasy że trzeba wszystko weryfikować bo od tego boomu budowlanego i braku kompetentnych ludzi to się w głowach czasem poprzewracalo.
Elektroda - znam po godzinach piję piwo i delikatnie spawam Rolleyes
Zakładasz że cię wszyscy chcą oszukać lub naciąć - kup projekt będziesz miał gotową odpowiedz na nurtujące cię pytania wraz z wyceną urządzeń i kosztem montażu


czy jest możliwość? - klima w domu - DBKlima - 2019-07-24

jack63 napisał(a):A tak z ciekawości. Gdzie te Mitsubishi mają zawory rozprężne?
Tradycyjnie... choć od momentu w którym "skośny" wymyślił że można serię M podłączyć do serii CITY Multi pojawił się zewn.elektroniczny zawór rozprężny (dla urządzeń wewnętrznych np. EF, FH, SF)
By odpowiedzieć na twoje pytanie w sposób prosty muszę napisać że są i tu i trochę tam Wink


czy jest możliwość? - klima w domu - mw_3 - 2019-07-24

aminokwas napisał(a):Zakładasz oczywiście, że tu nikt kitu nie wciska? ;-)


Można tak założyć gdyż nie ma w tym żadnego interesu. w teorii.
a jeżeli tak to po co to forum ?


czy jest możliwość? - klima w domu - obser - 2019-07-24

Forum jako takie jest bardzo potrzebne. Przez lata dużo się z niego dowiedziałem, nieraz i może komuś pomogłem. Ale jest to raczej forum branżowe i jako takie przynajmniej ja nie piszę o cenach innych, ani ich nie oceniam, a dużo jest właśnie takich zapytań gości forum. Nie jest też do stwarzania projektów i wycen. Służy do rozwiązywania drobnych problemów z którymi spotykamy się w czasie pracy, doboru narzędzi i ich ocenie. Raczej każde założenie nawet jednego małego splita wymaga wizyty technika. Ja chcę wiedzieć, gdzie stoi kanapa, gdzie telewizor, jakie okna i kierunki świata i jeszcze wiele innych spraw. Dużo ludzi dostało odpowiedzi na konkretne pytania, dużo też się obraziło, że na tym forum nie zrobiono im kpl projektu z wyceną który rynkowo jest warty 2500 zł, albo więcej złotych. Dla pytających Gości: bazujmy na lokalnych firmach, lokale trzeba zobaczyć, jak coś Wam się nie podoba w ich stwierdzeniach zapytajcie o to. Odpowiemy, oprócz wyceny, bo tak jak pisałem każda firma ma swóją politykę cenową i nie nam to oceniać.


czy jest możliwość? - klima w domu - mark5001 - 2019-07-31

Skoro to forum branżowe, to gdzie weryfikacja Firmy "Działalności" podczas rejestracji? bez jaj Big Grin
Równie dobrze - to Ja mogę być Mentorem dla każdego nowego użytkownika pisząc te "Bzdury poniżej"...
Jednak nie mnie to oceniać.

jack63 - w dzisiejszych czasach za każdym "Rogiem" możesz się wszystkiego spodziewać - więc oszczędź Pan.

Reasumując, to co wyżej - jestem niemal pewny że tak zwany "monopol" który usiłujecie tu uprawiać, jest jakimś Waszym Wyimaginowanym Przekonaniem że... "Jeśli ja Cieniasowi nie pomogę to będzie na Dnie!!! Hłe Hłe Hłe..."
I teraz pytanie... że co... że Ciebie "Zatrudni" do rozwiązania problemu?... No Nie - więc po kiego grzyba piszesz coś, co nie ma żadnej Wartości?

Problem jest taki, że ten Cienias i tak znajdzie rozwiązanie na swój problem i będzie żył długo i szczęśliwie...
A Waszym problemem pozostanie malejąca ilość klientów, bo sposób bycia na forum dokładnie odzwierciedla to, jacy jesteście na co dzień.
Mało tego - właśnie ten Cienias zacznie drążyć temat i zazwyczaj jest tak, że zdobędzie wiedzę "Bez szkoleń" ale na własną rękę, wiedzę którą będzie pogłębiał z (pasji) - Fizyka, Przemiana Adiabatyczna, Termodynamika = bla bla,
jednak nie z chęci zarobku, lecz dla własnego komfortu... (dopiero później szkolenia i certyfikaty)...
No i już Januszku masz srogą Konkurencję...
Podsumowanie:
Klimatyzacja tak jak każda branża - to nie technologia NASA - nie łudźcie się, że jest nie do ogarnięcia przez przeciętnego Janusza - sprawa jest prosta i powszechna wiedza na internetach - ale... ale... Doświadczenie!!! zaraz ktoś warknie - no tak... ten Janusz zdobędzie doświadczenie dokładnie w ten sam sposób, co każdy inny
"Z Bogatą Praktyką"
Pozdrawiam serdecznie - laik.


czy jest możliwość? - klima w domu - obser - 2019-08-01

Że to nie technologia NASA to każdy wie. Nikt też się nie urodził z darem chłodnictwa. Masz rację dowiesz się wszystkiego z neta i jak chcesz zakładaj firmę, mi to gila. Ale też zauważ, że dużo ludzi dostaje konkretne odpowiedzi na konkretne pytania. A niektórzy wręcz obrażają się, że wrzucili plany domu/mieszkania i żądają stworzenia projektu układu klimatyzacji i kosztorysu. I zauważyłem, że w takich wypadkach zaczyna być burza na forum.


czy jest możliwość? - klima w domu - aminokwas - 2019-08-01

mark5001 napisał(a):A Waszym problemem pozostanie malejąca ilość klientów,......

You talking to me?


czy jest możliwość? - klima w domu - fgazudt - 2019-08-02

mark5001

Jest to forum branżowe a nie forum darmowych projektów.
Od projektowania, założenia, gwarancji są firmy a nie forum.
To firma bierze na siebie odpowiedzialność za instalację i urządzenia.
Ja nie podchodzę do klienta któremu projekt ktoś robił, instalację ktoś inny poprowadził a urządzenia ja mam zainstalować.
Dla czego bo to ja daję gwarancję a żeby ją dać ja muszę być pewny projektu i instalacji.

Naszym problemem nie jest malejąca liczba klientów.
To własnie dzięki Tobie i Tobie podobnym liczba klientów rośnie.
Dla czego - ponieważ prędzej czy później się spotkamy.
Znajdziesz tanią firmę która wykona wszystko i jeżeli tego nie spierdzieli przy instalacji to za dwa może trzy lata tej firmy już nie będzie i zostaniesz z ręką w nocniku jeżeli chodzi o urządzenie.
Ja bazuje głównie na klientach którzy mieli problem z serwisantami, z firmami, z urządzeniami których napraw, przeglądów nie chciał się już praktycznie nikt podjąć ( na tym forum podejrzewam że takich klientów ma aminokwas, awax, dbklima, obser .... ) a uwierz mi są to najlepsi klienci. Wiedzą że w każdym przypadku taka firma jak nasze staną na wysokości zadania - nie ceną a wiedzą i praktyką. I w tedy jak znajomy czy oni sami chcą mieć jakie kolwiek urządzenie to pierwsze kroki robią do nas i cena już nie ma takiego znaczenia.

Kończąc - najdroższą rzeczą jeżeli chodzi o klimatyzację jest Wiedza i Praktyka i za to klient finalnie też musi zapłacić.
Forum nie jest od tego żeby całą wiedzą się dzielić bo nas kosztowało to bardzo dużo czasu, energii, i naszych pieniędzy.

Myśl i działaj tak dalej. Prędzej czy później z którymś z nas się spotkasz.


czy jest możliwość? - klima w domu - obser - 2019-08-02

@fgazudt każdy buduje sobie model biznesowy jaki mu się podoba. Jak już zostałem wspomniany, to powiem ci, że nie mam ambicji multi firmy. Zajmujemy się montażem i utrzymaniem urządzeń w pełnej sprawności technicznej, aż do zgonu tegoż urządzenia. Większość zgłoszeń, oczywiście w wysokim sezonie polega na błaganiu o przyjazd, a ja pamiętam, że robiłem tam projekt i kalkulację. Wpadła np. w tamtym roku firma 300 km odległa od nas, poprzedził ich na pewno handlowiec, kupili modne w tamtym roku sprzedaże pakietowe (50, 100 szt) urządzeń, wysłali do nas ekipę na 2 tygodnie (widziałem ich samochód przed tanim hostelem wieczorami) i zakładali taśmowo w niskiej cenie urządzenia. Już mieli zaplanowane wykręcenie się z gwarancji, bo Klienci dzwonią, po wypytywaniu informuje, ze albo nie mogą się skontaktować z wykonawcą, albo trzeba im przesłać kwotę 7zł x 300 km netto (1 zł km, 3 zł czas pracy każdego z 2 techników, którzy jadą samochodem i nie wykonują usług) i jeżeli będzie to usterka niezależna od nich, bądź złe ustawienie przez Użytkownika koszty przepadną.
Ja stwierdzam, że Klient był pełnoletni, pokusił się o 10-15 %, więc liczył się chyba z trudnością z problemami. Podobnie serwisy gwarancyjne obarczone są też kosztami dojazdu, tylko 1 technika i tak do kosztów przeglądu gwarancyjnego doliczane byłoby ok. 1200 zł + koszty przeglądu. I w ten sposób pozbawiają się obowowiązkowi pełnienia gwarancji. Jakby na samym początku powiedzieli, że chcą montaż i nie będą rościć gwarancji, która niestety przypada na szczyt sezonu, to i w tej cenie zrobiłbym usługę. Ale ładny samochód i garnitur handlowca, zawiła umowa, w miarę nowoczesna ekipa zakładająca w chwili zamontowania wzbudza poczucie


czy jest możliwość? - klima w domu - mark5001 - 2019-08-03

fgazudt napisał(a):mark5001

Jest to forum branżowe a nie forum darmowych projektów.

My się trochę nie zrozumieliśmy.

Oczywistym faktem jest to, że bez wizji lokalnej nawet nie ma o czym gadać - trzeba jechać i dopiero można rozmawiać o wstępnych kosztach i możliwościach.

Ci co oczekują wyceny na forum - są bym powiedział ....... jednak nie chcę obrażać.

mw11 zakładając temat zwrócił uwagę, że ma już otynkowane i chce ograniczyć bruzdy... i pytanie dotyczyło stricte połączenia tych 4 jednostek w rozgałęźnym w jedną "rurę" (w sensie dwie) i dalej doprowadzić do zewnętrznej.
"Tak On sobie to wyobrażał i ja tak to zrozumiałem"

Oczywiście nie ma najmniejszego sensu, bo trzeba się już pchać w vrf i cena układu wielokrotnie przeskoczy maskowanie bruzd - po prostu zadał bardzo techniczne pytanie...

Oczywistym jest też to, że dużo lepszym rozwiązaniem jest zwykły multi i chciał nie chciał, trzeba bruździć po ścianach.

Jednak zwykłe pytanie techniczne "czy się da" urosło w dyskusję "Darmowego Projektu"... gdzie autor nawet nie wspomniał o jakiejkolwiek wycenie...