Forum Klimatyzacja
Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka (/showthread.php?tid=11610)



Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - macpio - 2019-11-16

Cześć, jestem tutaj nowy, więc chciałbym się najpierw przywitać Wink I od razu przechodzę do sedna wątku. Nie jestem fachowcem, więc od razu sorki jeśli coś będzie dla Was błędnym myśleniem i brakiem wiedzy. Mianowicie, wykańczam teraz mieszkanie 47 m2 i chce mieć klimatyzacje na nim. Zamówiłem firme (o której znalazłem tylko dobre opinie w necie), która zrobiła na razie instalacje, zrobili odwierty i przeciągneli potrzebne rurki i kable, także podłączyli skropliny do kanalizacji. Jednak przed samym kuciem pojawił się temat jak ma być podłączone zasilanie (do gniazdka czy do tablicy z bezpiecznikami). Ja z początku chciałem, żeby ciągnąć kabel do tablicy (bo wcześniej koordynator z firmy wykończeniowej coś takiego sugerował), ale panowie od klimatyzacji stwierdzili, że nie ma takiej konieczności, bo ta klima bierze tyle prądu co czajnik, więc za ich sugestią zdecydowałem się na podłączenie tej klimy do gniazdka (przyjąłem, że to Oni są fachowcami, a nie ja). Ogólnie zrobili wszystko bardzo fachowo patrząc na efekt wizualny (także fajnie pozabezpieczali wszystko). Teraz już jest wszystko porobione, pomalowane ściany, a u mnie wciąż są jakieś niepokojące myśli. Dlatego chciałbym Was zapytać, żebyście mnie utwierdzili w tym niepokoju lub rozwiali go. Instalacje mam, ale zakup klimatyzatorów zamierzam zrobić u tej samej firmy gdzieś na wiosnę.

A i wcześniej otrzymałem informację od prezesa tej firmy od klimatyzacji, który był na pierwszym spotkaniu, że cytuję:
"Zasilanie będzie wykonane z najbliższego lub wskazanego gniazdka. Cena nie uwzględnia wykonania instalacji z rozdzielni."

A więc tak, będę miał:
Klimatyzator Samsung ścienny Wind Free Ultra - 2x 2,5 kW + agregat zewnętrzny 5,0 kW
Sypialnia (9,69 m2)
Salon (20,59 m2)
Agregat zewnętrzny będzie na loggi
Mieszkanie od wschodu

Zasilanie jest podłączone do gniazdka nad blatem w kuchni. W tablicy mam bezpiecznik dla kuchni nad blatem i lodówki
YDYp 3x2,5mm2 ETIMAT 6 1p B16,
Pi [W] 2000
kj 0,35

Lodówka będzie Samsung BRB260087WW (A++)
Roczne zużycie prądu: 239 kWh

Dołączam w załączniku screenshot z katalogu samsunga z parametrami dla klimatyzatorów i screenshot z tablicy rozdzielczej.

Moje pytanie jest następujące: czy ten bezpiecznik jest wystarczający, żeby równocześnie mogła iść lodówka i klima i czy to będzie bezpieczne (dla samych kabli) jakbym jeszcze chciał uruchomić w tym czasie np. czajnik?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - macpio - 2019-11-16

Dodaje jeszcze zdjęcie z tablicy rozdzielczej. A i chce jeszcze powiedzieć, że spędziłem dużo czasu na poszukiwaniach odpowiedzi na moje pytanie w necie, ale jeśli coś znajdywałem to nie był to podobny przypadek do mojego.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - obser - 2019-11-16

Nie


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - macpio - 2019-11-17

obser napisał(a):Nie

Dziękuję za odpowiedź.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - jurny_drwal - 2019-11-17

Może to działać ale rozwiązanie bardzo partackie. Na etapie remontu zawsze się robi osobny obwód.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - obser - 2019-11-18

Powinien być osobny obwód. Firma montująca robiąc kosztorys powiadomiła Cię o instalacji i jak byś zażyczył sobie zrobienie instalacji do rozdzielni to by zrobili i za to skasowali. Przekrój instalacji masz dobry, co jedynie teraz możesz zrobić, to wymienić bezpiecznik na typ C.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - jurny_drwal - 2019-11-18

obser napisał(a):przekrój instalacji masz dobry, co jedynie teraz możesz zrobić, to wymienić bezpiecznik na typ C.
Po co? Klimatyzatory już dawno nie wymagają zabezpieczeń typu C.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - macpio - 2019-11-19

Dziękuję bardzo za wszystkie Wasze odpowiedzi. Update z mojej strony, będzie musiało zostać tak jak jest na razie, bo już stolarz wchodzi i firma wykończeniowya nie zdążyła by się wyrobić.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - DBKlima - 2019-11-19

jurny_drwal napisał(a):
obser napisał(a):przekrój instalacji masz dobry, co jedynie teraz możesz zrobić, to wymienić bezpiecznik na typ C.
Po co? Klimatyzatory już dawno nie wymagają zabezpieczeń typu C.
...bo można i z przyzwyczajenia. Otwierasz rozdzielnię i od razu wiesz że to jest to Big Grin


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - jurny_drwal - 2019-11-19

DBKlima napisał(a):
jurny_drwal napisał(a):
obser napisał(a):przekrój instalacji masz dobry, co jedynie teraz możesz zrobić, to wymienić bezpiecznik na typ C.
Po co? Klimatyzatory już dawno nie wymagają zabezpieczeń typu C.
...bo można i z przyzwyczajenia. Otwierasz rozdzielnię i od razu wiesz że to jest to Big Grin
Nie jesteśmy humanistami, nasze rozwiązana powinny mieć techniczne wytłumaczenie Smile


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - DBKlima - 2019-11-20

jurny_drwal napisał(a):
DBKlima napisał(a):
jurny_drwal napisał(a):Po co? Klimatyzatory już dawno nie wymagają zabezpieczeń typu C.
...bo można i z przyzwyczajenia. Otwierasz rozdzielnię i od razu wiesz że to jest to Big Grin
Nie jesteśmy humanistami, nasze rozwiązana powinny mieć techniczne wytłumaczenie Smile
Technicznie wytłumaczenie (może nie aktualne do dzisiejszego stanu urządzeń)
Kiedyś majster powiedział mi tak iż: prąd rozruchowy pobierany przez klimatyzator jest większy od prądu znamionowego a więc należy brać C a nie B a teraz trochę z przyzwyczajenia patrzę na katalog i zamiast B daję C choć jak elektryk przygotuje rozdzielnię i siedzą B10 to nigdy się jeszcze nie zdarzyło by Japończyk zrzucił zabezpieczenie przy klimatyzatorze o znamionowej mocy 2,5/3,5kW


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - obser - 2019-11-20

Włoży C to będzie znaczyć, że Clima


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - Amfan - 2019-11-23

siedzą B10 to nigdy się jeszcze nie zdarzyło by Japończyk zrzucił zabezpieczenie przy klimatyzatorze o znamionowej mocy 2,5/3,5kW
A chińczyk też inwerter o większej mocy np.7kW-10kW potrzebuje B czy C ? .Zawsze z automatu stosowałem C, bo jak C wywali to znaczy ,że coś nie tak z urządzeniem/instalacją. Eksperci powiadają, że po zaniku zasilania i ponownym załączeniu następuje pik związany z ładowaniem kondensatora(ów), dlatego zalecają C.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - jurny_drwal - 2019-11-23

Amfan napisał(a): siedzą B10 to nigdy się jeszcze nie zdarzyło by Japończyk zrzucił zabezpieczenie przy klimatyzatorze o znamionowej mocy 2,5/3,5kW
A chińczyk też inwerter o większej mocy np.7kW-10kW potrzebuje B czy C ? .Zawsze z automatu stosowałem C, bo jak C wywali to znaczy ,że coś nie tak z urządzeniem/instalacją. Eksperci powiadają, że po zaniku zasilania i ponownym załączeniu następuje pik związany z ładowaniem kondensatora(ów), dlatego zalecają C.

Wystarczy zabezpieczenie typu B


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - obser - 2019-11-24

Akurat kończę przetarg, gdzie w SIWZ jest warunek rozbudowy rozdzielni elektrycznej i wykonanie szkicowego projektu. 3 szt jednostek "12". Jakie "esy" mam tam zaprojektować, jak z dołączonych do przetargu karty katalogowej urządzeń jest 16A typu C? I mają być osobne obwody.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - DBKlima - 2019-11-25

[Obrazek: 51_1256137813.jpg]


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - jurny_drwal - 2019-11-25

obser napisał(a):Akurat kończę przetarg, gdzie w SIWZ jest warunek rozbudowy rozdzielni elektrycznej i wykonanie szkicowego projektu. 3 szt jednostek "12". Jakie "esy" mam tam zaprojektować, jak z dołączonych do przetargu karty katalogowej urządzeń jest 16A typu C? I mają być osobne obwody.
Akurat z papierem się nie walczy.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - DBKlima - 2019-11-26

C16 3x2,5mm2 x ilość obwodów


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - jack63 - 2019-12-12

obser napisał(a):Jakie "esy" mam tam zaprojektować,
Czyżbyś miał elektryczne uprawnienia projektowe?
Jak pytasz o takie rzeczy, to raczej nie.
Panowie. Czy przy tych C16 będziecie mieli mieli zawsze tak niskie IPZ aby spełniony był warunek SWZ???
Takie hasła że :
obser napisał(a):Włoży C to będzie znaczyć, że Clima
Świadczą o niewiedzy w zakresie instalacji elektrycznych.
W zasadzie aby wszystko było lega artis po montażu i uruchomieniu powinny być przeprowadzone pomiary elektryczne przez uprawnioną osobę i wystawiony papier że instalacja jest bezpieczna.
Wtedy jak kogoś "popieści" jesteście kryci.
A tak praktycznie, dla "12" z inwerterem B16 jest aż z nadmiarem. Każda przyzwoita płyta inwertera powinna mieć ograniczenie prądu ładowania kondensatorów po "postawieniu" zasilania, więc bez obaw. Gorzej mogłoby być z RCD (różnicówka) gdyby się któryś projektant elektryk uparł.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - Amfan - 2019-12-13

Bezpieczniki nadmiarowo prądowe nie stanowią podstawowej ochrony przeciwporażeniowej.


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - DBKlima - 2019-12-13

Masz rację ale nikt od nikogo tego nie wymaga w SIWZ, a podczas montażu jak powiesz że koszt zwiększy się o 100zł zamiast za 50 od obwodu to klient sam kupi sobie esa


Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - jack63 - 2019-12-18

Amfan napisał(a):Bezpieczniki nadmiarowo prądowe nie stanowią podstawowej ochrony przeciwporażeniowej.
Tak, ale są częścią systemu OBOWIĄZKOWEJ ochrony przy uszkodzeniu ochrony podstawowej.

W normalnym świecie chłodniarz nie grzebie w rozdzielnicy klienta. Ma mieć przez elektryka wyznaczony punkt doprowadzenia kabla zasilającego i tyle.

W praktyce różnie bywa i niektóre montaże nadają się do zgłoszenia w prokuraturze. Nie raz spotkałem wykorzystanie przewodu zółto-zielonego (PE) jako zasilający lub sterujący napięciem niebezpiecznym.

Dlatego tytułowe "zasilenie z gniazda" ma spory sens, bo zwalnia nas z odpowiedzialności za część instalacji i jej bezpieczeństwo dla użytkownika.
Jest to rozwiązanie tanie i dla nas bardzo praktyczne. Szczególnie przy serwisach. Elektrycy też wolą gdy klimatyzator jest zasilona z gniazda, bo łatwiej im zrobić pomiary gniazda niż dedykowanego obwodu z bezpiecznikiem.


RE: Pytanie o podłączenie zasilania klimatyzacji do gniazdka - klarkson - 2023-12-11

Instalacja powinna być dobrze rozplanowana. Gniazdka przy oknach gdzie będą wisiały lampki świąteczne i tam gdzie będzie stała choinka. Gniazdko pod sejf. Gniazdka na elewacji pod kosiarkę, dmuchane jacuzzi, gniazdko nad tarasem żeby podłączyć girlandy. Gniazdko w szafie do ładowania odkurzacza bezprzewodowego.

Warto jest skorzystac, taki projektant może dobrać najlepsze miejsca na rozmieszczenie gniazdek i doradzić wiele innych prakycznych rozwiązań w domu.