Forum Klimatyzacja
Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita (/showthread.php?tid=11626)



Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - mat.mac - 2019-12-08

Witajcie,
nie będę się rozpisywał i powiem w skrócie. Na etapie stanu surowego firma położyła instalacje pod klimatyzator split. Później miał odbyć się montaż jednostek. Firma nie pojawiła się na montażu. Wybrałem inną i ta oświeciła mnie, że jest nieprawidłowy przekrój rurek!!! Tzn. producent MHI do splita 3.5kW zaleca 1/4 i 3/8. Ja mam wyprowadzone 3/8 i 1/2. Czyli rurka zarówno do cieczy, jak i do gazu jest o rozmiar za duża. Firma podłączyła mi jednostki ucinając te za duże rurki kilkanaście cm przed jednostkami i zalutowała prawidłowe, aby zakielichować. Czy za duże rurki są w ogóle dopuszczalne? Co o tym myślicie? Niby chłodzi i grzeje. Będę sie także kontaktował z Mitsu w tej sprawie. Całkowita dł instalacji to ok. 13mb.


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - jack63 - 2019-12-12

mat.mac napisał(a):Będę sie także kontaktował z Mitsu w tej sprawie.
Też jestem ciekaw, co powiedzą?
Dobrze, że się nie pojawili, bo to jakieś papraki. Nie spotkałem klimatyzatora 3.5 kW z rurą "cieczową" 3/8"
Teraz nawet większe (ok 4 kW - R32)) mają 3/8 jako "gazową".
Jednak gdy jest poprawnie polutowane powinno być ok. Może trochę więcej czynnika trzeba dodać.
Jedyne ryzyko to utrudniony powrót oleju bo mniejsze prędkości przepływu. Zależy jak położone są względem siebie JZ i JW i czy nie ma w instalacji miejsc gdzie mógłby się zbierać olej.


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - mat.mac - 2019-12-12

Mitsu dotychczas nie odpowiedział. Mam jednak zdanie Daikina: "zastosowanie większych średnic powoduje zmniejszenie prędkości przepływu czynnika, możliwe nieosiąganie parametrów pracy oraz problem z powrotem oleju do sprężarki. Montaż niezgodnie z instrukcją powoduje utratę gwarancji na urządzenia."


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - DBKlima - 2019-12-13

Reakcja producenta może być tylko jedna, zabierze gwarancję, a właściwie autoryzowany monter w imieniu producenta powinien jej nie udzielić. Co do urządzenia to moim zdaniem będzie działało może słabiej ale w niezauważalny sposób.


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - Amfan - 2019-12-13

Jak nie ma dużych załamań to może się udać wcisnąć 1/4 w 1/ 2 . Tylko najpierw trzeba wcisnąć pilota , najlepiej twardy drut. Będzie rurka 1/ 4 w osłonie miedzianej 1/2. Smile


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - obser - 2019-12-13

Chodzić to będzie, ale gwarancji bym nie podbił. Na szkoleniu autoryzacyjnym Gree, była dyskusja i ich stanowisko jest, że inne średnice rur - utrata gwarancji, przy splicie zamiast kielicha można zrobić połączenie lutowane bez utraty gwarancji.


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - jack63 - 2019-12-18

Amfan napisał(a):Jak nie ma dużych załamań to może się udać wcisnąć 1/4 w 1/ 2 . Tylko najpierw trzeba wcisnąć pilota , najlepiej twardy drut. Będzie rurka 1/ 4 w osłonie miedzianej 1/2. Smile
Genialny pomysł. Oby tylko był możliwy do realizacji. Czapki z głów.
A dystrybutorzy zawsze znajdą powód, nawet nieuzasadniony, aby się gwarancji pozbyć.
Handlowcom nie chce się analizować sytuacji. Do tego nie mają wiedzy, więc po co ryzykować.
samo życie.
DBKlima napisał(a):Co do urządzenia to moim zdaniem będzie działało może słabiej ale w niezauważalny sposób.
Jakieś argumenty za "słabszym działaniem"? Z resztą co to jest "słabsze działanie"?


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - DBKlima - 2019-12-18

jack63 napisał(a):
DBKlima napisał(a):Co do urządzenia to moim zdaniem będzie działało może słabiej ale w niezauważalny sposób.
Jakieś argumenty za "słabszym działaniem"? Z resztą co to jest "słabsze działanie"?
Słowa kluczowe :"w niezauważalny sposób" oraz "może słabiej" zastosuj tu agnostycyzm poznawczy .


Za duży przekrój rur cieczy i gazu do splita - budrys071 - 2019-12-19

Agnostycyzm poznawczy (również agnostycyzm filozoficzny) ? pogląd filozoficzny polegający na przyjęciu niemożności pełnego, racjonalnego lub empirycznego ustalenia prawdziwości kluczowych faktów z dziedziny teorii bytu, takich jak istnienie materii, Boga, czy nawet realności świata zewnętrznego.
Cool