Forum Klimatyzacja
W domu rekuperacja, a z kominka i okapu zaciąga zimnem - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: W domu rekuperacja, a z kominka i okapu zaciąga zimnem (/showthread.php?tid=11682)



W domu rekuperacja, a z kominka i okapu zaciąga zimnem - Łukasz-001 - 2020-02-06

Witajcie!

Mam nadzieję, że dobrze trafiłem i uda mi się znaleźć tutaj pomoc od Was w temacie mojego problemu.

Opisuję problem.
Wybudowałem dom dwa lata temu. Od początku planowałem wykonanie rekuperacji, więc nie ma kominów do wentylacji grawitacyjnej. Dom jest parterowy. Instalacja wentylacji jest na poddaszu (nieużytkowym), które jest ocieplone. Rury typu Spiro - dobrze zaizolowane. Podczas montażu unikałem połączeń 90 stopni. Rekuperator PRO-VENTSmart 400EC z nagrzewnicą wstępną. Po zakończeniu montażu przeprowadzone pomiary anemometrem - zgodnie z założeniami projektu. Na chwilę obecną mam ustawioną centralą na II biegu, z nastawem: nadmuch - 46%, wyciąg - 42%. Chciałem żeby więcej powietrza było do domy nadmuchiwane.
To tyle na temat instalacji.
A teraz co się dzieje:
- po pierwsze - jak się stanie przy kominku to od szyby ciągnie chłodem (i to znacząco);
- po drugie - od okapu kuchennego (który oczywiście nie jest wpięty w rekuperację - jest


W domu rekuperacja, a z kominka i okapu zaciąga zimnem - Łukasz-001 - 2020-02-06

Ucięło mi wiadomość, więc kontynuuję:
- po drugie - od okapu kuchennego (który oczywiście nie jest wpięty w rekuperację - jest "grzybek" w dachu);
- po trzecie - jak próbuję napalić w kominku to najpierw dym się kotłuje, a następnie "wali" na pokój z pomiędzy szyby, a ramy drzwiczek (otwarcie okna powoduje, że przestaje lecieć na pokój ale muszę mieć otwarte okno).
Komin jest czysty. Wyczystka jest czysta. Szyber zamknięty - jak nie palę, oczywiście.
Wydaje mi się, że mam w domu podciśnienie i stąd wszystko jest zaciągane do wewnątrz (dym i chłód). Nawet drzwi zewnętrzne jest ciężko otworzyć (tak jakby były zassane).


W domu rekuperacja, a z kominka i okapu zaciąga zimnem - Łukasz-001 - 2020-02-06

Aha, fachowcy od utwardzania terenu zakopali mi rurę do zaciągu zewnętrznego powietrza do kominka ale to może mieć co najwyżej wpływa na dym w kominku, a nie na podciśnienie (chyba?).

Filtry w rekuperatorze wymieniam regularnie.

Macie jakiś pomysł...? Pomóżcie...


W domu rekuperacja, a z kominka i okapu zaciąga zimnem - BikeBarian - 2020-07-23

Klapę zwrotna w okapie masz ??..jak nie i masz podciśnienie w domu to będzie tamtędy zaciągać powietrze.
Do kominka koniecznie potrzebna jest rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz. Jeśli nie to musisz albo wytworzyć nadciśnienie w salonie (tam masz pewnie kominek) żeby kominek mógł z dodatkowego powietrza korzystać. Jeśli tego nie zrobisz to kominek będzie ci wytwarzał podciśnienie w domu i zaciągał lewe powietrze np okapem jeśli nie ma klapy zwrotnej. Przykładem twojego problemu jest otwarte okno podczas palenia w kominku. Musisz je otworzyć żeby dostarczyć dodatkowego powietrza w czasie palenia w kominku bo rurę ci fachmany zakopali...