Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja split dylematy w W-wie - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja split dylematy w W-wie (/showthread.php?tid=11724)



Klimatyzacja split dylematy w W-wie - x-prep - 2020-03-08

Kłaniam się wszystkim Smile . To mój pierwszy post.

[Obrazek: rzut-mieszkania.jpg]


Proszę o poradę, bo mam pewne wątpliwości a przede mną montaż klimatyzacji w mieszkaniu j.w. Mieszkanie wykańczałem kilka lat temu, więc prucie ścian i robienie dużego bałaganu nie wchodzi w rachubę. Tym samym wybór opcji zawęził się do jednostki zewnętrznej + split do mieszkania o łącznej powierzchni 65m2.
W mieszkaniu miałem dwóch instalatorów i ich opinie różnią się diametralnie. Otóż pierwszy fachowiec mówi, że jednostka zewnętrzna powinna być w miejscu zaznaczonym na rzucie mieszkania jako Z2 (z odpływem skroplin do odpływu w logii). Split w miejscu zaznaczonym jako B (czerwony). Proponowane urządzenia to jednostki 5 i powyżej 5kW.
Drugi instalator mówi, że jednostka zewnętrzna powinna być w miejscu Z1 (z odpływem skroplin do odpływu w logii), a split w punkcie A (zielony). A proponowane urządzenia to 3,5kW.
Jest jeszcze jedna koncepcja. To umieszczenie jednostki zewnętrznej w logii w dowolnym punkcie (Z1 lub Z2), a split wisiałby w punkcie C (niebieski) - szerokość ściany 80cm (obok jest szafa). Wtedy jednostkę zewnętrzną można by połączyć ze splitem przewodem puszczonym w suficie podwieszanym (opuszczony o 10cm w stosunku do nominalnego - sufit podwieszany jest nad częścią kuchenną i komunikacji (przedpokoju)), a odpływ skroplin mógłby być zrealizowany do odpływu w kuchni - zlewozmywak (trzeba by zrobić otwory w ścianie i w szafkach, tak żeby przewód przeszedł za zabudowaną lodówką i zabudowaną zmywarką).
Zależy mi na tym aby uzyskać możliwie najlepszy rozkład chłodzenia w całej strefie salonu+kuchni+komunikacji (przedpokoju) a dodatkowo możliwie najsilniej wpłynąć na obniżenie temperatur w sypialniach (przy założeniu otwartych drzwi).
Co do urządzeń to skupiłem się dotychczas na 3,5kW (i lepiej żeby tak zostało ze względów kosztowych oraz hałasu). Brałem pod uwagę: 1) Mitsubishi MSZ-AP35VG / MUZ-AP35VG (na +: gwarancja, hałas, wydajność, renoma, na -: cena), 2) Daikin FTXC35B / RXC35B (na +: hałas, cena, renoma, na -: gwarancja tylko 3 lata), 3) Mitsubishi MSZ-HR35VF / MUZ-HHR35VF (na +: cena, gwarancja, renoma, na -: cała reszta, bo nawet filtra nie ma w standardzie, ale chyba występuje jako opcja).
Zależy mi na ciszy, wydajności (która pozwoli ogarnąć możliwie największą część mieszkania), niezawodności, trwałości, możliwości kierowania strumienia powietrza na boki lewo-prawo lub tylko lewo oraz jakiejś przyzwoitej filtracji.
Bedą bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie.

PS. Mieszkanie w Warszawie, więc jakby ktoś chciał się przymierzyć z ofertą to bardzo proszę na priv.


Klimatyzacja split dylematy w W-wie - simx - 2020-03-08

O zapewnieniu jakiegokolwiek chłodu w sypialniach możesz zapomnieć, niezależnie od tego czy jednostka wewnętrzna będzie wisiała w miejscu A, B czy C. Montaż w punkcie C jest ogólnie pozbawiony sensu. Decyzja czy zainstalować w miejscu A czy B powinna być podjęta na podstawie ustawienia wyposażenia. Punkt B zapewni lepsze schłodzenie okolic kuchni, ważne natomiast żeby nie wiało bezpośrednio na miejsce gdzie normalnie się przebywa (np sofa przed TV, stół kuchenny).
Jednostka o mocy 5 kW do salonu 22 m2 wydaje się zdecydowanie przewymiarowana.
Jeśli zastanawiasz się między Mitsubishi a Daikinem to każdy z tych wyborów będzie dobry.


Klimatyzacja split dylematy w W-wie - x-prep - 2020-03-08

Dodałem na rzucie mieszkania rozstawienie mebli (zaznaczone na pomarańczowo).
simx dzięki za zainteresowanie. W takim razie zapominam o wersji C.
Czyli jednak 3,5kW. Czy te obydwa Mitsubishi i Daikin mają regulację przepływu powietrza na boki lewo-prawo lub możliwość skierowania całego nawiewu tylko w jedną stronę? Czy do tańszego Mitsubishi istnieje opcja dołożenia filtra jonowego?
Jak daleko od splita opada zimne powietrze, czyli gdzie trzeba siedzieć aby nie wiało po głowie czy też nie odczuwało się efektu przeciągu?
Kombinuję jeszcze ustawienie wentylatora prostopadle do nawiewu zimnego powietrza (na granicy salonu i przedpokoju), tak aby przynajmniej część zimnego powietrza "przepchnąć" w stronę dwóch sypialni. Ma to sens?


Klimatyzacja split dylematy w W-wie - radekklimat - 2020-03-09

Spotkanie na miejscu wtedy mozna rozmawiac, na podstawie planow ciezko ocenic