Forum Klimatyzacja
Maksymalna długość rur a wydajność - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Maksymalna długość rur a wydajność (/showthread.php?tid=11813)



Maksymalna długość rur a wydajność - Smaylo - 2020-05-10

Witam. Szukałem czegoś na temat długości rur między agregatem zewnętrznym a wewnętrznym urządzeniem i dowiedziałem się jedynie , że im dłuższe rury tym większe prawdopodobieństwo spadku wydajności. Czy różni producenci radzą sobie z tym lepiej lub gorzej ? U mnie między agregatem zewnętrznym a urządzeniem wewnętrznym (w sumie dwoma wewnętrznymi) wyjdzie około 15 m. Dostałem kalkulacje z różnych źródeł na sprzęcie Fujitsu, ROTENSO IMOTO, Gree, oraz Innova. Przy Fujitsu dostałem informację, że jako jedno z nielicznych radzi sobie dobrze z instalacjami powyżej 10 m. Jestem oczywiście laikiem w tym temacie i proszę o informację. Różnica w koszcie instalacji np. 2500 PLN za splita na 2 lub 3 urządzenia wewnętrzne nie stanowi problemu tylko chciałbym wiedzieć czy do długich instalacji faktycznie lepiej wybrać urządzenia jakiejś danej firmy a jest ich pełno.


Maksymalna długość rur a wydajność - radekklimat - 2020-05-10

Bzdura, jesli producent podaje ze instalacja moze miec np max 25mb tzn ze tak ma byc i zadna wydajnosc nie spadnie, skraplacz hak bedzie brudny i filtry, niedobor czynnika to wtedy wydajnosc spadnie


Maksymalna długość rur a wydajność - DBKlima - 2020-05-11

radekklimat problem polega na tym że kiedyś nazwijmy ich profesjonalnymi producentami pokazywali wykresy wydajności co do długości instalacji przy danych takich jak temperatura zewnętrzna i chyba nawet wilgotność.


Rozumiem co masz na myśli że jeśli przy temperaturze którą uzyskujesz z nawiewu przy 1, 3 czy 5mb instalacji uzyskasz taką samą przy 20 czy 30metrach instalacji uzyskasz taką samą wydajność .
Problemem jest powrót oleju i żywotność sprężarki.
Mam urządzenia komfortu gdzie długość w poziomie przekracza 2krotnie maksymalną wartość długości instalacji podanej przez producenta i urządzenia działają powyżej 5 lat .


Maksymalna długość rur a wydajność - Smaylo - 2020-05-11

Czyli jednak trzeba zwrócić uwagę na pewne rzeczy przy dłuższych rurkach. Czy ktoś jest w stanie mi polecić jakieś marki które powinny lepiej sobie radzić z tym tematem ? DBKlima wspomniał o żywotności sprężarki... z tego co wywnioskowałem jako laik w temacie klimatyzacji to po prostu powinna być jakaś przyzwoita firma a ich jest zatrzęsienie. Dostałem wycenę z montażem z dwoma urządzeniami wewnętrznymi Innova za 8000 pln i też z dwoma Fujitsu za 11300 pln plus dwie innne marki pomiędzy tymi widełkami ale zbliżone bardziej do Innova. Różnica ponad 3000 pln a to już coś ale jeśli to jest też znaczna różnica w jakości podzespołów itd to wolę dopłacić. Więc może ktoś podpowie jakieś 2 - 3 firmy na które warto zwrócić uwagę.


Maksymalna długość rur a wydajność - DBKlima - 2020-05-12

Smaylo czytasz ale bierzesz stwierdzenia wycięte z całości kontekstu .
Montaż ma znaczenie i jest główną przyczyną ewentualnych awarii w przyszłości tak samo jak brak regularnego serwisu urządzeń.

Daikin Mitsubishi Fujitsu Fuji