Forum Klimatyzacja
Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku (/showthread.php?tid=11860)



Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - lukaszm89 - 2020-06-01

Witam,
jestem na etapie wyboru klimatyzacji do mieszkania ~58m2 w bloku na 9 piętrze. Mam zaproponowane dwie możliwe lokalizacje, widoczne na zdjęciu. [Obrazek: 3T76DQTH3EXmTSCfLFzXaTMi16Rw9kqHQBDlLT5r...authuser=0]
Pierwsza opcja zakłada montaż przez ścianę w korytku i odprowadzenie skroplin do wiaderka na balkonie. Nie ma niestety żadnej innej opcji na odprowadzenie skroplin z balkonu, brak rynny no i 9 piętro w bloku. Jestem trochę sceptycznie nastawiony do pomysłu gromadzenia wody do wiadra, które trzeba opóźniać.
Drugie rozwiązanie to montaż jednostki wewnętrznej na ściance oddzielającej kuchnie od pokoju. Wtedy odprowadzenie skroplin można zrealizować do kanalizacji w kuchni. Minusy tego montażu to telewizor wiszący prawie pod klimatyzatorem i naprzeciwko jest kanapa.
W całym mieszkaniu mam sufit podwieszany (minimalnie, bo minimalnie) a ścianka między kuchnią a pokojem wykonana jest z płyty karton gips. Myślałem też nad montażem klimatyzatora kanałowego i zabudowaniu go płytą tak, aby tylko kratka wentylacyjna była widoczna w pokoju.
Albo czy istnieje jakieś rozwiązanie, aby można było mieć klimatyzację w całym mieszkaniu? Jednostka centralna/sufitowa w przedpokoju i poprowadzeni kanałów do pomieszczeń?
Które rozwiązanie jest korzystniejsze i jakie klimatyzatory, jakiej firmy polecicie.
Reszta zdjęć https://photos.app.goo.gl/sVUYhgMrZvEWgxWJA


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - andriu2233 - 2020-06-01

Też niedawno przerabiałem podobny problem. Jeśli jest możliwość to podłącz do odpływu w kuchni. I jeszcze jedno jak już montujesz do salonu to koniecznie zamontuj w sypialni - sypialniach. Zawsze myśli się o salonie a tak naprawdę docenisz klime w sypialni. Z własnego doświadczenia powiem że obecnie zrezygnowałbym z klimy w salonie na rzecz sypialni. Pozostanie problem odpływu ze sypialni. Zarówno w sypialni jak i w salonie szukaj jednostek które w trybie sleep (najniższym) będą miały ponizej 20 decybeli


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - DBKlima - 2020-06-02

Klimatyzator około 3,5kW
Jeśli chcesz tylko jedną jednostkę wewnętrzną zamontować to najlepiej będzie zamontować nad kanapą w prawym rogu potem listwą w dół i na balkon.
Jeśli nie lubisz listew PCV to pozostaje opcja nad stołem jak najbliżej balkonu by nie było widać listew .
Jak będzie cały czas włączona to może z czasem spadnie temperatura w sypialniach ale będą różnice w temperaturze


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - obser - 2020-06-02

Tak jak narysowane nad stołem, jest trochę szansy, ze przy odpowiednim wyregulowaniu żaluzji poziomej i pionowej trochę zimna poleci w część sypialną. Wiaderko nie problem, mamy coraz suszej, więc dni parnych nie będzie wiele chyba. Montaż przy łazience w ogóle mi się nie podoba.


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - adam127777 - 2020-06-02

Zaznaczam że nie jestem instalatorem tylko użytkownikiem, i ja bym spróbował na ścianie nad drzwiami balkonowymi jeśli się zmieści, jakie widzę zalety tego rozwiązania :
+ nie dmucha na użytkowników stołu
+ nie dmucha na oglądających tv
+ na wprost dmucha do przedpokoju - dalej schładza sypialnie .....

Często takie rozwiązanie jest w hotelach, najczęściej jednostka wew. umieszczona nad drzwiami balkonowymi nie dmucha na łóżko (tutaj salon, czyli na kanapę i stół)


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - aminokwas - 2020-06-03

adam127777 napisał(a):...ja bym spróbował na ścianie nad drzwiami balkonowymi jeśli się zmieści,
Obstawiam, że się nie zmieści.


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - obser - 2020-06-03

Nie ma takiej opcji, aby nad drzwiami balkonowymi w bloku zmieściła się jednostka wewnętrzna. W tym miejscu oglądający TV byliby więcej narażeniu na podmuchy zimna niż w proponowanej lokalizacji nad stołem. Klima nad głową przy prawidłowo ustawionych żaluzjach poziomych to najlepsze rozwiązanie. Wiaderko jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż pompka skroplin, kanalizacja też ma swoje wady. Tak myślę, czy przy wiaderku nie można by się starać o dofinansowanie w programie o retencji wody Smile


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - xelektronik.pl - 2020-06-05

Opcja 1 jest bardzo sensowna, nie widzę powodu by przesuwać klimę specjalnie nad kanapę bo nic to nie zmienia, jeśli zakładasz schłodzenie tylko tego pokoju to 2.5kw jest w zupełności wystarczającą jednostką (jednostka do 30m) więc masz jeszcze połowę zapasu. Skropliny na balkonie to też nie jest jakiś wielki dramat, mama klientów, którzy podlewają nimi kwiatki.


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - obser - 2020-06-07

2.5 kW w ogólnej cenie jest z zasady tańsze o 200 zł, więc prawie różnica pomijalna. Założyłbym 3.5 kW, choć takim parametrem nie powinniśmy się posługiwać przy inventerze (np. 0,6-3,6 kW).


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - lukaszm89 - 2020-06-18

Był monter i mam wycenę na opcje z jedną jednostką tylko na pokój i kuchnie jak i dla multi split 3 jednostki po jednej na sypialnie i jedna na pokój. I nie wiem, na co się zdecydować. Wyceny dla 3 jednostek z montażem są 8-10tys wyższe niż tylko dla jednej i nie jestem przekonany, że jest to warte.
Pojedyncze jednostki:
[GREE] GWH12QB-K6DNA5I Gree Lomo Eco - 3985,20 zł
[GREE] GWH12YC-K6DNA1A Gree Amber Standard - 5065,20 zł
[Toshiba] RAS-B13J2KVG-E/RAS-13J2AVG-E Seiya - 5400 zł

Multi (Do każdego zestawu trzeba jeszcze doliczyć 400zł x2 za pomki skroplin):
[GREE] GWHD(21)NK6LO | GWH12AAB-K6DNA4A/ Gree Bora | GWH09AAB-K6DNA4A/I Gree Bora x2 - 13176 zł
[GREE] GWHD(24)NK6LO | GWH18AAD-K6DNA4B/IGree Bora | GWH09AAB-K6DNA4A/I Gree Bora x2 - 13932 zł
[Toshiba] RAS-3M18U2AVG-E | RAS-B16J2KVG-E Seiya | RAS-B10J2KVG-E Seiya x2 - 15390 zł


Mam wycenę jeszcze dla pojedynczej jednostki od dwóch innych firm:
[LG] LG Standard Plus PC12SQ - 4379 zł
[Mitsubishi] Mitsubishi MSZ-EF35VG/MUZ-EF35VG z wifi - 6718 zł
oraz
Airwell EcoDesign - HKD - 3780 zł
Panasonic Basic - FZ - 4428 zł
Fujitsu Seria KG - 5832 zł
Mitsubishi Seria M - EF - 6750 zł
Daikin Stylish - 8964 zł

Wszystkie ceny brutto. I nie wiem, czy decydować się na gree np ? Czy polecicie jakieś innej firmy klimatyzację?

[Obrazek: ACtC-3c3NVep9TKqK9ckw4tTzg4Yu2ZiMpJ5Opc-...authuser=0]


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - aminokwas - 2020-06-18

Jak masz zorientowane to mieszkanie względem stron świata?


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - aminokwas - 2020-06-18

---


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - obser - 2020-06-18

i KLIMA MA WISIEĆ W/G 1 RYS. NAD TELEWIZOREM?


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - lukaszm89 - 2020-06-19

@aminokwas Mieszkanie jest usytuowane wschód zachód w bloku na 9 piętrze. Balkon jest od strony zachodniej a sypialnie wschodniej. Montaż jednostki zewnętrznej jest możliwy tylko na balkonie, wymogi spółdzielni.

@obser Tak wychodzi, aby móc odprowadzić skropliny do kanalizacji oraz rozprowadzić pozostałą część instalacji na sypialnie. Jeden przewiert do mieszkania i instalacja będzie wtedy najmniej widoczna.


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - aminokwas - 2020-06-19

Wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz.
Odwieczne pytanie mieszkańców bloków czy montować w każdym pokoju czy tylko w salonie....
Na pewno unikałbym montażu na wprost kanapy, bo filmy w upalny wieczór będziesz oglądał w szaliku i w czapce ;-)
A i w każdej instrukcji montażu jest zalecenie by nie montować parownika nad urządzeniami elektronicznymi takimi jak telewizor właśnie. Chociaż... telewizor można przemontować na przeciwległą ścianę - sam niedawno robiłem taki zabieg, bo szanownej małżonce się tak zachciało :-)

Rozważ jeszcze trzeci wariant: Multisplit na 2 jednostki (jedna nad kanapą w salonie, druga w pokoju 11,8) W salonie instalacja w bruździe na balkon, z pokoju pompka skroplin i instalacja sufitem podwieszanym też na balkon). "Wiaderko" na balkonie nie jest takie złe. Kupisz sobie dużo kwiatków doniczkowych i nie trzeba będzie nosić wody z łazienki albo z kuchni ;-) Wprawdzie pokój 8,3 będzie poszkodowany, ale tylko w godzinach przedpołudniowych.

Z tych propozycji co podałeś, to na pewno nie wybrałbym tego: "[GREE] GWHD(24)NK6LO | GWH18AAD-K6DNA4B/IGree Bora | GWH09AAB-K6DNA4A/I Gree Bora x2 - 13932 zł", bo to za duże do takiego mieszkania. Duży "klocek" na balkonie i GWH18AAD jest za duże.


Wybór miejsca dla jednostki wewnętrznej mieszkanie w bloku - obser - 2020-06-20

W salonie lokalizacja najgorsza z możliwych, pierwsza propozycja była idealna. zrób porządnie jak jest do tego czas , że można to dobrze schować i załóż klimatyzację 3 jednostki. Potem będziesz żałował. Tylko nie szczędź na pompkach, co najmniej mini orange silent.