Forum Klimatyzacja
Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami (/showthread.php?tid=11873)



Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - Jarek 84 - 2020-06-25

Witam
Jestem tu nowy więc się przectawię, jestem Jarek Smile
Posiadam dom 180m2 do ogrzania nie licząc piwnicy, w zeszłym roku cały budynek ociepliłem styropianem 15cm.
W domu zainstalowałem fotowoltaike 10kw (9,96 kw) więc mam prądu pod dostatkiem od 12 grudnia do dzisiaj wyprodukowałem 50320 kw. Zainstalowałem również boiler 240L z pompą ciepła który przez cały maj zużył mi 83kw prądu więc bardzo mało i jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony. Chciałbym całkowicie przejść na prąd łącznie z ogrzewaniem w zimę. Obecnie ogrzewam piecem na ekogroszek 25kw jakieś 5 ton w zimę mi schodzi. Chciałem zakupić pompe ciepła i podłączyć się do instalacji co ale posiadam tylko grzejniki nie mam żadnej podłogówki dlatego mi odradzono to rozwiązanie gdyż musiałbym puścić około 50*c w instalacje a to już strasznie straciłbym na SCOOPie. Budynek jest z lat 90. Ale porządnie wykonany, dach ocieplony itp. W upalne dni w domu panuje przyjemny chłodek co świadczy o dobrej izolacji. Okna od połnocy i zachodu posiadają rolety zewnętrzne.
Doszedłem do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie zakupić klimatyzatory i nimi dogrzewać dom wykorzystując przy tym nadprodukcję prądu. Potrzebuje 5 jednostek 4x3,5 kw na 3 pokoje i kuchnię i jedną jednostkę 5kw na salon ( 55m2) w łazience posiadam podłogówkę elektryczną więc tam się nie martwię.
Proszę o pomoc w wyborze jednostek bo mam 3 na oku:
1. Rotenso Mirai 3,5 kw najbardziej jestem do nich przekonany bo grzeją do -30 mają A+++ na grzaniu i chłodzeniu SCOP 5,3 więc możliwe że bym nawet pieca nie musiał odpalić ale nie posiadają jednostek 5kw, a 3,5 może być za mała na salon.
Cena zestawu wraz z montażem 23650zł brutto
2. Haier Flexis Plus 4x 3,5 kw i jedna jednostka 5kw, tu mi się bardzo jednostki wewnętrzne podobają takie matowe, cena jest o 2tys niższa od rotenso i ostatnie to:
3. LG DELUXE w tej samej konfiguracji co haier i w podobnych pieniądzach.

Jak będzie łagodna zima tak do -7,-10 to chciałbym ogrzewać dom samymi klomatyzatorami a poniżej 10*c odpale piec i tyle.
Wolę dopłacić 3 tysiące do rachunku za prąd w skali roku niż tyle samo albo więcej wydać na ekogroszek i szuflować w kotłowni.
Proszę pomoc w wyborze jednostek albo polecenie innych jednostek w podobnych cenach.
Za każdą poradę już teraz dziękuje, jest to dla mnie duża inwestycja więc zakup też musi być dobrze przemyślany. Big Grin
Pozdrawiam


Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - obser - 2020-06-25

Ja mam podobny problem z ogrzewaniem grzejnikami. I wymyśliłem sobie włożenie w obieg c.o pompy ciepła pracującej szeregowo z piecem na ekogroszek. Mając na uwadze to, ze np. teraz grzeję tylko łazienkę i c.w.u. i groszku idzie tyle co kot napłakał pompa chodziłaby w rozsądnych granicach SCOP-u, a potem przy niższych temperaturach przejmowałby ogrzewanie ekogroszek. Ale jeszcze to muszę przemyśleć i przekalkulować, bo sama pompa to taka ściema, niech przyjdą może kiedyś bardzo ujemne temperatury, to prądu pociągnie.

Jeszcze Ci dopiszę. Prawie w każdym pomieszczeniu mam klimatyzację, bo to z roboty zostało założone, a nie zapłacone, a to w banku kazali wszystkie wymieniać, a jakiś w ogóle w życiu nie pracował i tak psim swędem cały dom obklimatyzowałem, ale ogrzewanie powietrzem jakoś mi nie służy. Nie wiem dlaczego, ale 100% woę ogrzane pomieszczenie konwekcyjnie z kaloryferów. Były okresy, jak ślimak się zepsuł i zamawiałem i tydzień w zimie -7 st jechałem na klimach, temp. była ok. , ale jakoś inaczej i nieszczególnie. W dużo obiektach zakładaliśmy klimy jako jedyne źródło ciepła, ale były to sklepy, biura itp.


Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - Jarek 84 - 2020-06-25

No właśnie wiem i zdaje sobie z tego sprawe że ciepło z grzejników które promieniuje jest całkiem inne niż ciepło nadmuchowe. Ojciec posiada ogrzewanie kanałowe z pieca na gaz ziemny i dodatkowo kominek w centrum domu. Mu nie przeszkadza nawiew z wentylacji ale mamie już tak. Ona w zime codziennie uwielbia rozpalić w kominku i siedzić przed nim wdedy się wentylatory wyłączają i jest zupełnie inny klimat i nastrój w pomieszczeniu. Ciepło się robi na sam widok płomienia w pomieszczeniu. Niewiem czy jestem gotowy na ciągły powiew powietrza w domu ale tak jak pisałem mam przewymiarowaną instalacje fotowoltaiczną i gdzieś te kw muszę spożytkować no to najlepiej w ogrzewanie. Klima daje komfort użytkowania chociażby w te dni przejściowe i ratuje w upalne dni dlatego pomysł na tego typu rozwiązanie. Nie jest to głowne źródło grzania ale patrząc na ostatnie zimy i coraz cieplejszy klimat myślę że to dobre rozwiązanie w moim przypadku. Każdy z nas lubi wygodę a klima mi ją daje. Poza tym niezależność sterowania w każdym pomieszczeniu z osobna. Mam dwójkę dzieci czasem spią same a czasem z nami w sypialni i tu mam kontrolę nad temperaturą w każdym z pomieszczeń, tsm gdzie przebywamy ustawie 21- 22*c a tam gdzie pusty pokój 18*c i tu już jest oszczędność.
Szukam niezawodnych jednostek które popracują kilka lat. Liczyłem że wydając 20 tys zł po 5 latach wyjde na 0 kolejne lata to czysty zysk. Jak klima popracuje 7-8 lat i złom to będe zadowolony i kupi następne albo zainwestuje w kolejne nowinki technologiczne bardziej opłacalne.
Z tego co dzisiaj wyczytałem to daikin, toshiba, philips, FUJitsu są niezawodne ewentualnie gree i haier potem cały badziew czyli lg rotenso itp. Komu wierzyć nie mam pojęcia, informacji jest masa a każdy chwali to co ma założone.
No nie ważne, trzeba iść za ciosem. Zainstalowałem pv na dachu muszę zaistalować klimy bo prądu nię będę produkować dla idei.


Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - obser - 2020-06-26

O markach raczej nie dyskutuje. Nie nazwałbym innych marek ogólnym stwierdzeniem badziew. Całe AGD teraz jest produkowane na krótkodystansowców. I w Mitu będzie przepięcie i okaże się, że naprawa nieopłacalna. Mam Klienta gdzie u niego klima chodzi 5-6 lat 365 dni w roku w biurze kontener marki popular i tyle mu starcza, bez żadnych pretensji wymienia. I to na coraz oszczędniejsze.


Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - Jarek 84 - 2020-06-26

Zgadza się ale są produkty gdzie na 1000szt. 100 się psuje a są takie produkty gdzie na 1000szt. 5 się psuje. Szukam produktu najmniej awaryjnego w cenie do 4tysięcy z montażem za jednostke. Wiadomo że mogę trafić na 1 szt. z 1000 która będzie wadliwa ale chciałbym takie ryzyko ograniczyć do minimum i pieniądze ulokować w najlepszy produkt który się zmieści w posiadanym budżecie.


Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - technoclima - 2020-06-26

Lepiej byłoby zainwestować w urządzenia przypodłogowe w stylu: Rotenso Aneru, Hitachi Performance RAF 25-50 RPA.
Dość sporo montowałem w Norwegii do ogrzewania właśnie urządzeń przypodłogowych.
U Nas w kraju mało popularne urządzenia.
Warto zwrócić na takie urządzenia uwagę.


Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami - Jarek 84 - 2020-07-02

Też myślałem nad klimakonwektorami przypodłogowymi ale na ścianie mam już grzejniki i wstawiać tam jeszcze kolejne to już może brzydko wyglądać pozatym z tego co czytałem mają gorsze parametry niż te na ścianie a w dodatku są droższe.
Wybiore chyba Rotenso mirai albo gree amber prestig teochę tańsza wersja. Obydwa grzeją do -30, mają podgrzewaną tace ociekową i scoop na poziomie5,3. Chyba nic lepszego jeszcze nie wynaleziono. Trochę będę musiał dołożyć do interesu ale podobno się mi to zwróci z nawiązką Smile