Forum Klimatyzacja
Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Zmiana średnicy rurki - czy można ?? (/showthread.php?tid=11955)



Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - BikeBarian - 2020-07-14

Pytanie laika,

Jest sobie GREE multi split: GWHD(28)NK6LO (8KW)
który ma wszystkie podłączenia 1/4 i 3/8 cala i jest sobie 2x U-Crown 2.6KW który ma podłączenie 1/4 i 1/2 cala. Jeden z tych U-Crownow jest podłączony poprzez redukcje 1/2 na 3/8 zaraz przy jedn. zewn.
Drugi z U-Crownow musi być podłączony na rurkach 1/4 i 3/8 cala (zmiana średnicy na 1/2 cala będzie przy jedn. wewn.) i w związku z tym pytanie jakie mogą być tego konsekwencje dla mocy grzewczej/chłodniczej/oleju/sprężarki w jedn. zewn lub dla samej jedn. wewn i czy w ogole jakieś konsekwencje będą czy może nie martwic się tym i podłączać ?? Długość instalacji obu U-Crownow 6.5m. Nie wiem czy ma to znaczenie ale do tej samej jedn. zew. jest tez podłączona jednostka Muse 2.6KW ale tutaj już mamy wszystko podłączone zgodnie z instrukcja czyli na 1/4 i 3/8 cala i długość instalacji dla tej jednostki to 10m. Czynnik był uzupełniany tj. 15g/mb dla instalacji pow. 5mb czyli weszło dodatkowo około 120g czynnika (1.5+1.5+5=8mbx15g).


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - obser - 2020-07-15

Gwarancji napewno się pozbędziesz, a warto, bo z ostatnich 3 szt U-crownów z 2 miałem problemy i za jeden czekam na fakturę korygującą, bo oddałem i założyłem co innego.


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - BikeBarian - 2020-07-15

Gwarancja dla mnie sprawa drugorzędna jest. Na chwile obecna interesuje mnie tylko czy takie podłączenie będzie działało i czy muszę się czegoś obawiać poza utrata gwarancji ??


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - obser - 2020-07-15

Będzie latać bez problemu, a nie redukować przez jakieś spawanie , redukcje, tylko narzutki redukcyjne 1/2"/3/8. Najważniejsze, ze cieczowa będzie katalogowo.


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - BikeBarian - 2020-07-15

Dzięki obser za wyjaśnienie. Zastawie w takim razie 3/8 cala i dam narzutkę redukcyjna. Niby jest opcja wywalenia tej rurki i dania 1/2 cala ale nie chce mi się nad tym jeszcze raz pochylać i giąć to cholerstwo w tylu miejscach. Poza tym to jest gabinet 12m2 i nie znalazłem żadnej jednostki poniżej 2.5Kw od GREE a nawet teraz jak jest podłączona Muse 2.5Kw to się najzwyczajniej w świecie nudzi...schłodzi i się odstawia bo nie ma zbytnio nic do roboty wiec 3/8 cala zostawię bo pakować większych nie ma sensu tylko dlatego ze U-Crown ma takie w wersji 2.5Kw.


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - radekklimat - 2020-07-16

A dlaczego ma stracic gwarancje?


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - BikeBarian - 2020-07-16

Gwarancja to śliski temat. Nie było to montowane przez autoryzowanego montera GREE wiec 5 lat już nie ma, było kupione na firmę wiec nawet nie wiem jaka jest gwarancja i co najwyżej jest rok rękojmi bo to zakupy firma - firma. Na montaż mam normalnie gwarancje bo to robi sąsiad który ma swoja firmę i takie rzeczy też montuje, F-gazy tez ma.

Odnośnie samej utraty gwarancji to jakbym chciał miec 5 lat to jak wyżej, autoryzowany montażysta potrzebny i on by tego nie zamontował na 3/8 cala. Musiałoby być 1/2. To samo potwierdzili mi u przedstawiciela GREE na Polskę.


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - DBKlima - 2020-07-16

radekklimat napisał(a):A dlaczego ma stracic gwarancje?
Nieprawidłowy montaż ... utrata gwarancji .


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - sulejowek - 2020-07-16

Mam obiekt gdzie dwie klimy 3.5kw Chodzą na dwóch 6stkach od 4 lat bo to była niedziela I zabrakło materiału. Instalacja kominem na dach około 8 m A dalej wszystko jest ok więc śmiało Smile Smile


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - BikeBarian - 2020-07-16

A jeszcze zapytam o sytuacje gdzie jedn. wewn. wymaga 1/4 i 1/2 cala żeby osiągnąć 5KW ale jest tylko 1/4 i 3/8 cala czyli do 3.5KW dla tego modelu...jakie mogą być konsekwencje takiego podłączenia tj. w zasadzie taki sam dylemat jaki mam teraz z obecnym U-Crownem ale on jest 2.6KW a rurka 3/8 cala jest ok dla jednostek do 3.5KW...czy cos się stanie jak podłączymy jednostkę 5KW i zamiast wymaganych 1/2 cala damy 3/8...będzie niedogrzewac albo dogrzewać ale bardziej obciążać sprężarkę w jedn. zewn. ??


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - obser - 2020-07-17

radekklimat napisał(a):A dlaczego ma stracic gwarancje?

Bo w karcie gwarancyjnej i protokole zgłoszenia awarii Gree musisz wpisać wszystko co jest możliwa. Wypełniałem te papiery niedawno, nie wiem czy był nr buta i kołnierzyka montażysty. Ale niedługo doczekam się radosnego dnia, bo juz od poczatku procesu reklamacyjnego na poczatku maja dostałem po miesiącu odebrano sprzęt i przedwczoraj dostałem fakture korygującą i może kiedyś dostanę zwrot kasy. Może w 3 miesiącach sie zamknę. Oczywiście zaraz po zdjęciu musiałem założyć za własną kasę inną klimę klientowi.
Załączników do zgłoszenia reklamacji było kilkanaście. Pól dzionka mi z technikiem to zajęło.


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - MarioO - 2020-07-17

u mnie na kapilarze 10 m idzie 10 rok


Zmiana średnicy rurki - czy można ?? - BikeBarian - 2020-07-27

Panowie ponawiam moje pytanie..proszę o prosta odpowiedz dla człowieka który się na tym za bardzo nie zna.

Czy cos się stanie jak podłączymy jednostkę 5KW i zamiast wymaganej rury 1/2 cala damy 3/8 cala (druga rurka jest ok zgodnie ze specyfikacja 1/4 cala). Czy będzie niedogrzewac albo będzie dogrzewać ale bardziej obciążając przy tym sprężarkę w jedn. zewn. ?? Chodzi mi głownie o to co się będzie działo w trybie grzania, zwłaszcza jak przyjdą mrozy do -15st...producent przewiduje grzanie do -22.