Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja do 4 pokoi - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja do 4 pokoi (/showthread.php?tid=12030)



Klimatyzacja do 4 pokoi - czarnuszkin - 2020-09-04

Cześć wszystkim Smile

Jestem właśnie w trakcie wybierania klimatyzacji typu multi-split do mieszkania do 4 pokoi. Mieszkanie jest na ostatnim piętrze. Salon z aneksem (ekspozycja południowa) ma 25m2 i jest otwarty na korytarz 9m2, sypialnie kolejno 9, 11, 12 m2 (ekspozycja północna).

Wysłałem w ostatnim czasie zapytania do różnych firm zajmujących się montażem klimatyzacji i nie ukrywam, że przytłoczyła mnie liczba możliwych firm i rozwiązań.

Żeby doprecyzować sytuację podaję kilka istotnych kwestii:
- chcemy żeby klimatyzacja była możliwie najcichsza
- fajnie by było jakby była też bezawaryjna (wiem że każdy by chciał)
- jesteśmy w stanie dopłacić do rozwiązań z wysokiej półki, żeby tylko mieć z tym względny spokój na wiele lat
- jak już płacimy dużo za dobry sprzęt to fajnie jakby był też energooszczędny Smile

Bardzo lubię LG (dobre osobiste doświadczenia z przeszłości), ale nie upieram się przy tej firmie. Czytałem zresztą tutaj na forum różne nieprzychylne informacje odnośnie LG.
Z tego co wiem wśród klimatyzatorów wyższa półka to firmy typu: Daikin, Mitsubishi (poprawcie mnie jeśli się mylę).
Widziałem też, że Samsung ma bardzo ciche jednostki wewnętrzne (już od 16 dB).

Zostały nam zaproponowane:
- jednostka zewnętrzna o mocy chłodzenia ok. 8kW
- jednostki wewnętrzne do małych sypialnie po 2kW do salonu ok 3.5kW

I w końcu pytania:
1) Czy 8kW mocy chłodzenia to nie za dużo? Czy ostatnie piętro i południowa ekspozycja salonu potrzebują większej mocy?
2) Którą markę wybrać? Jakie modele (głównie jednostek zewnętrznych)?
3) Czy sterowanie przez Wi-Fi to standard, czy tylko niektóre klimy to mają?
4) Jestem alergikiem, czy filtry to standard? Jeżeli nie to które firmy oferują?
5) Czy jeżeli chciałbym poprowadzić przewody w tynku to czy skraplająca się woda może przemaczać tynk/mury? (mamy opcję zrobienia kawałka sufitu podwieszanego, żeby tego uniknąć)
6) Czy robić w skrzynce osobny obwód elektryczny dla klimatyzacji?
7) I na końcu pytanie: Ile to powinno kosztować? Big Grin

Będę bardzo wdzięczny za każdy komentarz Smile


Klimatyzacja do 4 pokoi - obser - 2020-09-04

1. Nie
2. Zewnętrzna będzie tylko 1 szt, marka rzecz gustu i przekonania i znającego sie na niej Instalatora,
3. Nie wszystkie, ale powoli robi się to standardem,
4. Filtry w klimie, to taka ściema marketingowa, lepiej zastosować oczyszczacze, przy takiej inwestycji prawie każda marka ma oczyszczacze, więc można się potargować, bo robota większa, choć od razu zastrzegam, ze wielkiego rabatu na to nie dostaniesz, bo i Instalator ma mały rabat,
5. Nie
6. Tak, bezwględnie
7. Czasy cen regulowanych się skończyły, nikt Ci na pytanie nie odpowie przed wyborem przez Ciebie urzadzeń, Twoich wymagań co do istalacji i wizji lokalnej.
Bardzo ważną kwestią jest wybranie solidnej firmy, stabilnej ekonomicznie, bo jak się coś stanie, to będziesz miał niemały kłopot jak Cię firma krzak oleje.