Forum Klimatyzacja
Salon 55m2 jaka moc? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Salon 55m2 jaka moc? (/showthread.php?tid=12043)

Strony: 1 2


Salon 55m2 jaka moc? - Mario0874 - 2020-09-15

Witam jestem tutaj nowy i w temacie klimatyza ji też mam do Was pytanko potrzebuje klimatyzację do domku dokładnie do salonu połączonego z kuchnią razem 55m2 i teraz moje pytanie bo jestem w trakcie ocieplania zew i chce zamontować rurki miedź i skropliny oraz kabel 5x1.5mm. Jakiej firmy szukać klimy i jakiej mocy oraz jakiej grubości rurki montować. Proszę o pomoc bo sprawa gardłowa na wczoraj wręcz hi hi dziękuję z gory


Salon 55m2 jaka moc? - Amfan - 2020-09-15

1/4 "; 1/2" . Przewód komunikacyjny i przewód zasilający 3x2,5 do zewnętrznej lub wewnętrznej ( bo niektóre klimy mają do wewnętrznej )


Salon 55m2 jaka moc? - Mario0874 - 2020-09-15

Amfan napisał(a):1/4 "; 1/2" . Przewód komunikacyjny i przewód zasilający 3x2,5 do zewnętrznej lub wewnętrznej ( bo niektóre klimy mają do wewnętrznej )
no właśnie jeszcze nie wiem jaki model kupię bo mieszkać będziemy może za rok tam a jak radzisz jakie kablewlozyc aby spać spokojnie potem i nie marwic się? Jeszcze drugie pytanie jaka mocna 55m2?


Salon 55m2 jaka moc? - DBKlima - 2020-09-16

Zasilanie przewód 3x2,5mm2 do agregatu z rozdzielni ma tak 99% urządzeń od Chińczyka po Japończyka
Sterowanie przewód 5x1,5mm2 będzie pod wszystkie urządzenia
Rury Armacell 6,35 (1/4) + 12,7(1/2)
Odpływ skroplin rurka ciepłej wody fi16/20

Edit : 5kW


Salon 55m2 jaka moc? - barbie - 2020-09-16

do przewodów najlepiej zastosować rurkę instalacyjną z drutem w środku ,


Salon 55m2 jaka moc? - BikeBarian - 2020-09-16

5KW na 55m2 ?? Pewno zależy od zysków od słońca etc, ile okien itp ale na 55m2 to w zupełności powinno starczyć 3.5KW...zwłaszcza ze te obecne inwertery ładnie modulują moc i potrafią z takiego 3.5KW w grzaniu zrobić i 6KW a w chłodzeniu 5KW...w druga stronę to np. modulują od 0.5KW.
Wybór czy 3.5 czy 5KW jest tutaj istotny gdyż do większości 3.5KW potrzeba rurek 3/8 cala a do 5KW już 1/2cala.


Salon 55m2 jaka moc? - obser - 2020-09-16

Nie znasz orientacji kierunkowej, ilości oszklenia, ciepła wytwarzanego w kuchni, ilości przebywających osób, ich preferencji cieplnej, kubatury pomieszczenia, więc podawanie mocy, to wróżenie z fusów. Jak to salon z kuchnią to poniżej 5 kW tego nie widzę. I tak wszyscy podają orurowanie. Niedowymiarowany inwerter będzie pracował jak on-off.


Salon 55m2 jaka moc? - Mario0874 - 2020-09-16

Salon więc posiada jedno okno od wschodu kuchnia okno od południa a drzwi tarasowe od północy. Właśnie dziś też kolega mi mówił co montuje klimy ze 3.5 wystarczy


Salon 55m2 jaka moc? - Mario0874 - 2020-09-16

Dom nowy z porotermu styropian 20cm


Salon 55m2 jaka moc? - BikeBarian - 2020-09-16

Nie znam ale mam swój salon 30m2 połączony z kuchnia 20m2 i mam klimę 2.5KW i w zupełności mi wystarcza...ale ja nie mam przeszkleń itp wiec napisałem ze to kwestia indywidualna. Poza tym liczenie 5KW na 50m2 to wychodzi 100W/m2. Uważam ze to duzo za duzo w nowo budowanym domu dla nowoczesnego inwertera. Pytanie jeszcze czy to ma głownie chłodzić czy tez grzać w okresie zimowym ??


Salon 55m2 jaka moc? - lucas22 - 2020-09-17

Jeśli szukasz klimatyzacji do domu to wydaje mi się, że sporo propozycji jest na rynku. Ja robiłem ostatnio klimatyzację w mieszkaniu na poddaszu i za pośrednictwem /reklama/ udało się przygotować sensowną instalację z poszczególnymi elementami, tak że ostatecznie mamy instalację, która jest połączeniem jeśli chodzi o chłodzenie i ogrzewanie więc w dwóch opcjach można stosować, co też akurat dla nas jest wygodne.


Salon 55m2 jaka moc? - On44 - 2020-11-27

Weber 3,5 kw


Salon 55m2 jaka moc? - admin_punbb_import1 - 2020-11-30

On44 napisał(a):Weber 3,5 kw

On44, nie denerwuj admina, od rana przejrzałam 4 wątki i 4 razy Weber Weber itp. Konstruktywne odpowiedzi albo zaczniesz zbierać ostrzeżenia do bana za spam/reklamę


Salon 55m2 jaka moc? - Norbson - 2020-12-13

Bierz 5kW sprzęt - i zerknij w opis techniczny. Np GREE ma modele które w wersji 5 kW nadal maja średnice gazowej 3/8


Salon 55m2 jaka moc? - adam127777 - 2020-12-20

Na parter w domu szkieletowym (12 letnim) ~60m2 mam 3,5 kW - używane do chłodzenia i ogrzewania, mam wrażenie że wystarczyłby 2,5 kW (Gree Amber Prestige) - mam instalację od marca tego roku, latem klima zużyła pomijalne ilości energii - 20-30kWh/msc w lipcu i sierpniu (mam rolety zew. których używam) - 2 okna południowy wschód, 1 okno + drzwi tarasowe południowy zachód.

Dodam tylko że prędkość nawiewu mam ustawioną na low cały czas, w zasadzie klimę słychać tylko w nocy kiedy jest cicho.


Salon 55m2 jaka moc? - DBKlima - 2020-12-21

To że w jednym miejscu wystarczy 2,5kW a w innym 5kW jest za mało jest uwarunkowane środowiskowo więc opinie użytkownika że mu wystarczy należy brać z przymrużeniem oka .
Reasumując to co sprawdziło się w jednym domu lub w danych warunkach nie oznacza że sprawdzi się wszędzie i efekt będzie powtarzalny .


Salon 55m2 jaka moc? - radekklimat - 2020-12-21

Gree Amber Prestige 3.5kw, przylacze 3x1.5mm?, komunikacja 4x1mm?, zasilanie do jedn zewnetrznej


Salon 55m2 jaka moc? - obser - 2020-12-21

Dla mnie zdalne określanie wartości wydajności urządzeń, bez większości danych indywidualnych ( korzystanie z kuchni, ilość osób , ich odczucia komfortu cieplnego) jest bez sensu. Ja dobrze się czuję i trzymam w domu 22-23 st. Dziś byłem u znajomych i mi było zimno, a u nich normalne funkcjonowanie w domu to 18-19 st, w nocy 17. Takie same odczucia ludzie mają latem. Więc trzeba to ustalić. W jednym gospodarstwie domownicy zrobią sobie małe śniadanie i nieraz kolacyjkę, w drugim gospodyni domu cały dzień spędza na gotowaniu, pieczeniu itp. Jest duży przeskok cenowy 3,5-5 kW i trzeba to z użytkownikiem przedyskutować.


Salon 55m2 jaka moc? - yaniooster - 2021-12-06

A ja mam taki dylemat.
Na etapie budowy domu zrobili mi orurowanie pod klimatyzację i na dole w salon+kuchnia o łącznej powierzchni około 60 m2 puścili rurę 5/8'', skropliny chyba 3/8 ... generalnie pod 7 kW.

Teraz tak czytam analizuję i się zastanawiam, bo te 7 kW wydaje mi się za dużo. To jest parter, mam rolety zewnętrzne, dobrze odizolowany dom ... no nie ma tu na dole gorąca jakiegoś wielkiego, 5 kW by było jak ulał pewnie, tylko tam idzie niby 1/2'' a nie 5/8''.

I teraz co robić? Dać ten 7kW, czy jakaś tam redukcja na 1/2'' z 5/8'' i pewnie problemy z gwarancją mogą być, itd.?

Powierzchnia parteru jest znacznie większa, około 150 m2, ale łazienka + 3 sypialnie na tym parterze mam w innej części domu, a zrobiłem sobie klimatyzację wyłącznie w części salon + kuchnia.


Salon 55m2 jaka moc? - DBKlima - 2021-12-07

... daj rzut parteru i zaznacz gdzie masz wyprowadzone rury, jakie przewody wchodzą do rozdzielni jakie zabezpieczenie kabel sterowniczy ile przewodów i jaki przekrój . Czy instalacja jest zaazotowana ?
Raz piszesz 60m2 raz 150m2 nikt z nas jeszcze u ciebie nie był więc rzut coś więcej wniesie .
Jaka była koncepcja ustalana z instalatorem klimatyzator miał być ścienny kasetonowy kanałowy ?
Określenie dobrze ocieplony? mur cegła 40cm i styropian 20 ? Okna 3 komorowe ?

Z przerobieniem raczej każdy sobie poradzi - każdy zrobi bo i tak nie będzie chciał udzielić gwarancji bo nie jego instalacji i nieprawidłowe rury .


Salon 55m2 jaka moc? - Tytanowy Janusz - 2021-12-07

Kto ma to robić? ten co układał rury? Ktoś raczej przedobrzył z tym 7kW. Tylko czemu wcześniej nie dochodziłeś do takich wniosków? Na pewno rzut pomieszczeń odpowie na pytanie może masz całą ścianę w oknach tarasowych? jeśli montujesz chiński zestaw to różnica w cenie nie jest jakaś zabojcza 500-600zł. Dla mnie osobiście problemem byłby tylko poziom hałasu najniższy tryb wentylatora dla 5kW to powiedzmy 21 a dla 7kW już 26


Salon 55m2 jaka moc? - yaniooster - 2021-12-07

Nie chodzi mi o różnicę w cenie, tylko właśnie o inne minusy tego rozwiązania.
P1.7 + P1.8 to jest jakieś 62 m2.
Potem zaczyna się komunikacja 1.2 której już nie liczę, prowadząca do 3 sypialni w innej części domu... no ale to przecież chyba tak nie powinienem liczyć? Z założenia klimatyzacja miała służyć w części salon+kuchnia.

Dom z pustaka białego 24 cm (Solbet, beton komórkowy) + ocieplenie styropianem 23 cm. Nie jest to czarny styropian tylko biały, ale o najniższej lambda chyba 0,38?

Klimatyzator o jakim myślałem to Airwell HDH HDH018, chociaż no jak trzeba to będzie ten pod instalację większy HDH024. Instalator mówi, że trzebaby coś przelutować na obu końcach instalacji.

[Obrazek: p.png]


Klimatyzator ma zawisnąć pod sufitem na tej ścianie gdzie jest wrysowany obok stół z 6 krzesłami.


Salon 55m2 jaka moc? - yaniooster - 2021-12-07

Pytanie główne dla mnie to jakie minusy (poza wyższą ceną do przełknięcia) ma to rozwiązanie.
Ktoś zauważył, że hałas i to właśnie jest minus. Gabarytowo widzę jednostka wewnętrzna jest szersza o kilkanaście cm, a głęboka nadal tylko na 22,5 cm i wysoka na 33,5 cm, więc w zasadzie tylko ta szerokość jest większa.

Z kolej zewnętrzna jednostka tu jest wyraźnie większa, na wysokość aż 70 cm vs. 55 cm o niższej mocy.

Eksploatacja tego to jakieś dużo większe koszty? to że np. widzę ilość czynnika chłodniczego jest wyraźnie większa przy takiej 7kW.

Jakie są plusy? Wyobrażam sobie, że jak odetną gaz, to sobie zagrzeję dom cały tym 7kW, jeśli nadal będzie prąd Wink

Czy patrzeć na to, że chłodek dotrze do sypialni jak uruchomię na większą moc? Tylko wtedy w salonie pewnie zrobiłbym sobie lodówkę.


Salon 55m2 jaka moc? - Tytanowy Janusz - 2021-12-07

Lokalizacja klimatyzatora dobra. Dlaczego komunikacji nie liczysz skoro ona jest otwarta? Ścian tam chyba nie masz, wiec kolejne metry dochodzą. Już było wiele razy poruszane nie licz na efekty globalne. To tak jakby ktoś chciał np ogrzać cały budynek jednym grzejnikiem. Ile rurociąg ma metrów? Jeśli w planach było zawieszenie agregatu
bezpośrednio na elewacji za parownikiem to wyrwać i puścić 1/4 1/2 żaden problem.


Salon 55m2 jaka moc? - yaniooster - 2021-12-07

Rurociąg ma pewnie ponad 10 metrów, jednostka zewnętrzna umieszczona na podobnej wysokości co jednostka wewnętrzna, ale z przodu budynku ... na ścianie garażowej (tam gdzie mniejszy samochód wrysowany)

Wstępnie miała być jak piszesz, ale bałem się hałasu na małym tarasie który tam jest zaraz.

No i faktycznie jest jak piszesz, tzn. nie ma tam ściany żadnej... ale to jakby tak zaczął liczyć jeszcze cały korytarz aż do tylnych drzwi sypialnianych to by mi wyszło 85 m2 Wink