Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń (/showthread.php?tid=12190)



Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - Wiktor-CK - 2021-02-07

witam,


zastanawiam się nad wykonaniem klimatyzacji w moim domu.
Klimatyzowac chciałbym 5 pomieszczeń:

Parter 3 pomieszczenia:

- sypialnia 18 m?, wysokość 2,7 m,
2 okna wymiar 90x235 oraz tarasowe 180x235

- gabinet 9,5 m?, wysokość 2,7 m,
1 okno 100x235

- salon z kuchnią 60 m?, wysokość 2,7 m,
okno tarasowa 400x235 oraz narożne 150x90x235

Piętro 2 pomieszczenia:

- sypialnia 23 m?, wysokość 2,65 m,
okna:
180x90
90x90
Narożne 270x180x90

- sypialnia 20,5 m?, wysokość 2,65 m
okna:
180x90
90x90
Narożne 270x200x90

Dom jest z płaskim dachem z izolacją stropodachu min. 30 cm. Na elewację przewidziane 20 cm 0,031.


Moje pytanie to które rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze: multisplit - o tym pierwotnie myślałem czy może jednak klimatyzacja kanałowa?

Dostałem wstępną wycenę na zestaw multisplit dla 5 pomieszczeń, producent urządzeń GREE

mam pewne obiekcje bo do salonu zaproponowano mi jednostkę wewnętrzną 6,5 KW czy to nie za dużo?
Pozostałe pomieszczenie 3,5 KW i 3 x2,6 KW.


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - tadeuszkowal - 2021-02-24

Jeśli chodzi o najlepsze rozwiązanie to już najlepiej skonsultować z kimś, kto rzeczywiście się tym zajmuje. Jak podasz takie dokładne informacje (najlepiej je sobie przygotuj dokładnie tak jak podajesz) to na pewno coś Ci dobiorą do warunków. Ja mogę polecić tutaj hurtownię Centrowent (Wrocław, Piła i okolice)


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - Bogdan_New_Jersey - 2021-03-10

Jeżeli masz możliwość, to system kanałowy.

Instaluje Klimatyzacje w USA i mowie to z wieloletniego doświadczenia.


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - obser - 2021-03-11

To tak nie działa. Jak był ktoś i oszacował i ma pojęcie, to tak ma być. Z suchych wymiarów, bez orientacji położenia pomieszczeń, zadania paru niby głupich pytań (np. czy gospodyni domu ma zamiar karmić rodzinę i prawie cały dzień coś pichcić w kuchni) tego nie wyliczysz. Duża robota, warto zaprosić na wycenę dobrą firmę. I uwierz, nie cena jest najważniejsza, bywałem w wielu miejscach gdzie po taniości skopali klimatyzację i niby mniejsza kasa, a efekt daleki od zamierzonego. 6,5 kW do salonu raczej sensownie, zależnie od nasłonecznienia. I jeszcze co ostatnio mnie spotyka, to klienci meldują, abym uwzględnił, że są żaluzje zewnętrzne, to się wtedy pytam, po co planowali okna, żeby w dzień zasłaniać?


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - miezala5 - 2021-03-12

Kanałówką nie wysterujesz każdego pomieszczenia osobno!
Multi bedzie najlepsze lub mini VRF


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - obser - 2021-03-12

Bogdan_New_Jersey napisał(a):Jeżeli masz możliwość, to system kanałowy.

Instaluje Klimatyzacje w USA i mowie to z wieloletniego doświadczenia.


Budownictwo w USA, a w RP to dwie różne bajki.


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - DBKlima - 2021-03-12

miezala5 napisał(a):Kanałówką nie wysterujesz każdego pomieszczenia osobno!
Multi bedzie najlepsze lub mini VRF

Wysterujesz kwestia tylko kasy Smile

Wszystko zależy też co chcesz sterować :
start, stop, grzanie, chłodzenie, samo wentylowanie, osuszanie siła nawiewu, ustawienia temperatury,
+ do kanałówki dodatkowo możesz mieć dołożoną czerpnię świeżego powietrza i nie jest to duży koszt.
+ gdyby ktoś chciał mieć indywidualne sterowanie kanałami może zastosować sterowanie wielostrefowe koszt około od 6K do 10K airzone.es robią je Hiszpanie pod każdego producenta by mogli się chwalić że mają w ofercie.

Przy dużych domach można kanałówki dla każdego z pomieszczeń wówczas mały mini VRF jeśli da się je zamontować bo w ostatnim czasie wysokość każdego z pomieszczeń klienci bardzo pilnują i nie chcą obniżenia wysokości .

Ścienne to najprostsze realizacje ... robią je wszyscy od hydraulika po drwala z uprawnieniami na koparkę


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - obser - 2021-03-12

"Ścienne to najprostsze realizacje ... robią je wszyscy od hydraulika po drwala z uprawnieniami na koparkę"
Też tak myślałem 25 lat temu, jak zaczynałem przygodę z klimatyzacją. W tej sytuacji można rozdzielić na 2 multi najlepiej i koszt sprzętu ok. 15K i pomieszczenia już będą miały regulację temperatury. Jeśli kanałówka nie jest przygotowana na pozimie projektu domu, to bardzo trudno rozwiązać wszystkie problemy. I naprawdę trzeba popracować sobie przy kalkulatorku, aby wszystko prawidłowo dobrać.


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - DBKlima - 2021-03-12

Prawda Smile


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - EmiliaTatiana - 2021-03-18

Cześć, jestem tutaj nowa. I też zamierzam zamontowac u siebie klimatyzację. Powiedzcie mi na co powinnam zwrócić uwage przy wyborze ? dodam, ze dom jest stary, ale remontujemy go i odnawiamy. W tym roku robimy nowy dach. I jeszcze jedno pytanie, czy ktoś mieszka może w Nowym Sączu ? jezeli tak to czy ktoś może korzystał z tej firmy http://biklim.pl/ ? jeśli nie to co jeszcze poleci?
Bedę wdzięczna z aodpowiedzi.


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - DBKlima - 2021-03-19

Wybierz producenta następnie szukaj jego przedstawicieli w pobliżu .
Co do firm to w twoim regionie jest ich bardzo dużo :
https://udt.gov.pl/wykazy/REJ_ZAKL_UPR_FG.html

W prawym górnym roku masz wyszukiwarkę wystarczy wpisać : Nowy Sącz


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - admin_punbb_import1 - 2021-03-19

EmiliaTatiana napisał(a):Cześć, jestem tutaj nowa. I też zamierzam zamontowac u siebie klimatyzację. Powiedzcie mi na co powinnam zwrócić uwage przy wyborze ? dodam, ze dom jest stary, ale remontujemy go i odnawiamy. W tym roku robimy nowy dach. I jeszcze jedno pytanie, czy ktoś mieszka może w Nowym Sączu ? jezeli tak to czy ktoś może korzystał z tej firmy http://biklim.pl/ ? jeśli nie to co jeszcze poleci?
Bedę wdzięczna z aodpowiedzi.

Od adminów polecamy nasze poradniki Wink https://www.klimatyzacja.pl/info/poradniki/
W pierwszym od dołu dowiesz się na co zwrócić uwagę podpisując umowę nie tylko w zakresie klimatyzacji (może się też przydać przy dachu), w drugim jak prawidłowo korzystać z klimy, a powyżej trochę o dbaniu i czyszczeniu samodzielnie i dlaczego od razu warto dogadać częstotliwość i ilość serwisów Wink

Asia


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - Wiktor-CK - 2021-03-21

obser napisał(a):To tak nie działa. Jak był ktoś i oszacował i ma pojęcie, to tak ma być. Z suchych wymiarów, bez orientacji położenia pomieszczeń, zadania paru niby głupich pytań (np. czy gospodyni domu ma zamiar karmić rodzinę i prawie cały dzień coś pichcić w kuchni) tego nie wyliczysz. Duża robota, warto zaprosić na wycenę dobrą firmę. I uwierz, nie cena jest najważniejsza, bywałem w wielu miejscach gdzie po taniości skopali klimatyzację i niby mniejsza kasa, a efekt daleki od zamierzonego. 6,5 kW do salonu raczej sensownie, zależnie od nasłonecznienia. I jeszcze co ostatnio mnie spotyka, to klienci meldują, abym uwzględnił, że są żaluzje zewnętrzne, to się wtedy pytam, po co planowali okna, żeby w dzień zasłaniać?


No właśnie problem w tym że każda firma ma inną teorię.
Jeden dobrał 7 KW do salonu a drugi 5KW, salon jest od strony północnej więc nie bardzo nasłoneczniony a dom dość dobrze zaizolowany.

Klima będzie wykorzystywana raczej tylko do chłodzenia (w domu będzie gaz) i jest małoprawdopodobne aby pracowało na raz więcej niż 3 jednostki.

W salonie prawdopodobnie będzie jednostka kasetonowa, jeszcze jest opcja kanałowej tylko na salon - wykonawca ją odradza z powodu trudnijszego serwisowania.

Miejsca nad sufitem GK a stropem będzie ok 26 cm więc kaseton ma się zmieścić na styk.


Wstępnie jestem umówiony na rozłożenie rur CU, zasilania i odprowadzenia skroplin.

Jedna rzecz mnie tylko zastanawia i tu prośba o Waszą informację:

- do salonu mają iść rury 1/2" i 1/4"
- pozostałe 4 pomieszczenia 1/4" i 3/8"

dobrana jednostka zewnętrzna ma wyjścia: 5x 3/8" i 5x 1/4"

Po co w takim razie rura 1/2" do salonu jak aby połączyć ją z agregatem będą musieli redukować do 3/8"

czy jest to poprawnie dobrane?


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - obser - 2021-03-22

Chodzić będzie, tylko ja zawsze jestem przeciwnikiem montażu kasetonowego do zabudowy KG, jak jest sufit kasetonowy, to tak, jest dostęp, a tak założymy jednostkę i nie mamy dostępu do niej oprócz cięcia stropu. Zawsze instalator powinien poinformować o takiej możliwości, bo gdy wyjdzie awaria, czy to rozczelnienie układu, niedostyk instalacji, uszkodzenie płyty głównej prujemy sufit. Fakt,że to sprawy sporadyczne, zamontowałem ich już wiele, ale była akcja, gdzie w gąszczu instalacji elektrycy naciągl przewody zrywając wąż odpływu skroplin trzeba była założyć doraźnie drzwiczki rewizyjne, a przy przyszłym remoncie uzupełnić to płytą.


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - Wiktor-CK - 2021-03-22

obser napisał(a):Chodzić będzie, tylko ja zawsze jestem przeciwnikiem montażu kasetonowego do zabudowy KG, jak jest sufit kasetonowy, to tak, jest dostęp, a tak założymy jednostkę i nie mamy dostępu do niej oprócz cięcia stropu. Zawsze instalator powinien poinformować o takiej możliwości, bo gdy wyjdzie awaria, czy to rozczelnienie układu, niedostyk instalacji, uszkodzenie płyty głównej prujemy sufit. Fakt,że to sprawy sporadyczne, zamontowałem ich już wiele, ale była akcja, gdzie w gąszczu instalacji elektrycy naciągl przewody zrywając wąż odpływu skroplin trzeba była założyć doraźnie drzwiczki rewizyjne, a przy przyszłym remoncie uzupełnić to płytą.


ok,

ale jak z tą rurą 1/2" jeśli jednostka zewnętrzna ma wyjscie 3/8" - nie lepiej rozłożyć 3/8 niż 1/2 a później redukować na 3/8 ???


teraz spojrzałem ze w salonie jednostak wewnetrzna ma mieć wyjscie 1/4 i 1/2 a w zewnętrznej jest 1/4 i 3/8


czy nie powinien zostać dobrany inny agregat?


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - obser - 2021-03-22

Założysz redukcję i będzie chodzić, byle nie ruszać cieczowej.


Klimatyzacja w nowym domu - 5 pomieszczeń - freegass - 2021-03-22

W Gree wszystkie agregaty Multi mają zawory ssące 3/8'' do których przyłącza się nawet 7kW jednostki z rurą 5/8''. Tak to zaplanował producent, chociaż to kiepskie, ograniczające wydajność rozwiązanie.