Forum Klimatyzacja
Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy (/showthread.php?tid=12222)



Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - Krzysiek1987 - 2021-03-11

Dzień dobry.
Do niedawna byłem pracownikiem firmy posiadającej certyfikat dla przedsiębiorców, która świadczy usługi utrzymania technicznego dla różnych obiektów. Sam posiadam certyfikat dla personelu kategorii I. W ramach pracy, jednym z moich obowiązków (pracuję w utrzymaniu obiektu przemysłowego) były okresowe kontrole szczelności kilku układów (klimatyzatory, osuszacze powietrza) podlegających ustawie F-gazowej. Z powodu rozstania mojego pracodawcy i zakładu, który obsługuję sam przechodzę na samozatrudnienie i będę świadczył usługi dla owego zakładu przemysłowego. Chciałbym nadal robić dla nich kontrole szczelności. Czy do samej kontroli szczelności poprzez kontrolę parametrów pracy urządzeń, użycie detektora oraz ewentualnie piany będę potrzebował certyfikat dla swojej jednoosobowej działalności? Poza kontrolą szczelności nie będę wykonywał na tych układach żadnych innych czynności. Wg tego co wyczytałem na stronie UDT to certyfikat konieczny jest do innych czynności. Cytuję:

Cytat:I. Certyfikat dla przedsiębiorców, zgodnie z art. 29 ustawy powinien posiadać przedsiębiorca prowadzący działalność i wykonujący czynności dla osób trzecich polegające na instalacji, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie lub likwidacji:



A) Stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, który można uzyskać w odniesieniu do jednej lub większej liczby następujących czynności:

instalacja;
naprawa, konserwacja lub serwisowanie;
likwidacja

Bardzo proszę kogoś siedzącego głebiej w tym temacie o komentarz.
Z góry dziękuję,
Krzysztof.


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - MarioO - 2021-03-11

Jedynie zatrudnienie Ciebie przez zakład w którym dokonujesz czynności związane obsługą urządzeń chłodniczych zwalnia od posiadania certyfikatu dla przedsiębiorców Jako ich wewnętrzny pracownik możesz wykonywać te czynności a oni nie mogą wykonywać usług dla osób trzecich w tym zakresie


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - Krzysiek1987 - 2021-03-11

.


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - Krzysiek1987 - 2021-03-11

MarioO napisał(a):Jedynie zatrudnienie Ciebie przez zakład w którym dokonujesz czynności związane obsługą urządzeń chłodniczych zwalnia od posiadania certyfikatu dla przedsiębiorców Jako ich wewnętrzny pracownik możesz wykonywać te czynności a oni nie mogą wykonywać usług dla osób trzecich w tym zakresie

Poczytałem trochę ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 517/2014
z dnia 16 kwietnia 2014 r. i jest tam napisane:

Cytat:21) ?konserwacja lub serwisowanie? oznacza wszystkie czynności, z wyłączeniem odzysku zgodnie z art. 8 i kontroli
szczelności zgodnie z art. 4 i art. 10 ust. 1 lit. b) niniejszego rozporządzenia, związane z dostaniem się do obwodów
zawierających lub zaprojektowanych, aby zawierać fluorowane gazy cieplarniane, w szczególności dostarczeniem
fluorowanych gazów cieplarnianych do układu, usuwaniem jednego lub większej liczby elementów obwodu lub
urządzenia, ponownym montażem dwóch lub większej liczby elementów obwodu lub urządzenia oraz naprawą
nieszczelności;

oraz w art. 4:

Cytat:2. Ust. 1 ma zastosowanie do operatorów następujących urządzeń, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane:
a) stacjonarne urządzenia chłodnicze;
b) stacjonarne urządzenia klimatyzacyjne;
c) stacjonarne pompy ciepła;
d) stacjonarne urządzenia ochrony przeciwpożarowej;
e) agregaty chłodnicze samochodów ciężarowych chłodni i przyczep chłodni;
f) rozdzielnice elektryczne;
g) organiczne obiegi Rankine?a.

Jeżeli chodzi o urządzenia, o których mowa w akapicie pierwszym lit. a)?e), kontrole są przeprowadzane przez certyfikowane osoby fizyczne zgodnie z przepisami przewidzianymi w art. 10.

a także, w art. 10:

Cytat:1. Państwa członkowskie, na podstawie minimalnych wymogów, o których mowa w ust. 5, ustanawiają lub dostosowują programy certyfikacji, w tym procedury oceny. Państwa członkowskie zapewniają, aby dostępne były szkolenia dla
osób fizycznych wykonujących następujące czynności:
a) instalowanie, serwisowanie, konserwacja, naprawa lub likwidacja urządzeń wymienionych w art. 4 ust. 2 lit. a)?f);
b) kontrole szczelności przewidziane w art. 4 ust. 1, dotyczące urządzeń, o których mowa w art. 4 ust. 2 lit. a)?e);
c) odzysk fluorowanych gazów cieplarnianych przewidziany w art. 8 ust. 1


Według mojego rozumowania to kontrole szczelności urządzeń wymienionych w artykule 4 tego rozporządzenia ( a)?e) ) są wyłączone spod pojęcia "konserwacja lub serwisowanie", co oznaczałoby, że prawo nie przewiduje posiadania certyfikatu dla przedsiębiorców wykonujących takie kontrole. Certyfikat taki przewidziany jest dla przedsiębiorców zajmujących się instalacją, naprawą, konserwacją lub serwisowaniem oraz likwidacją. Tak jak wspomniałem, kontrole szczelności nie zaliczają się do żadnej z tych kategorii prac. Niestety kłóciłoby się z pańską opinią, MarioO. Zagłębię się w temat bardziej, może zasięgnę wiedzy bliżej źródła.

pozdrawiam


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - MarioO - 2021-03-11

Zakładając działalność w tym zakresie z automatu trzeba posiadać certyfikat przedsiębiorstwa


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - Krzysiek1987 - 2021-03-11

MarioO napisał(a):Zakładając działalność w tym zakresie z automatu trzeba posiadać certyfikat przedsiębiorstwa

Możesz podsunąć jakieś źródło takiego nakazu? Przeczytałem dziś sporo na ten temat i nie znalazłem takich informacji.

Z góry dzięki.


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - MarioO - 2021-03-11

wystarczy że przeszukasz to forum Temat rzeka. Zadzwoń do UDT i porozmawiaj z Inspektorem od F-GAZ
Te urządzenia mają założone karty?


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - Krzysiek1987 - 2021-03-11

MarioO napisał(a):wystarczy że przeszukasz to forum Temat rzeka. Zadzwoń do UDT i porozmawiaj z Inspektorem od F-GAZ
Te urządzenia mają założone karty?

Tak, mają założone karty.

Jutro podzwonię.


Kontrole szczelności bez certyfikatu dla przedsiębiorcy - MarioO - 2021-03-11

dzwoń bo już trochę lat minęło od czasu wejścia w życie ustawy f-gaz i może się coś zmieniło.Ja już nie jestem na bieżąco....