Forum Klimatyzacja
Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA (/showthread.php?tid=12280)



Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - Tom01 - 2021-05-17

Czy może ktoś ma dane na temat referencyjnych wartości przegrzania i dochłodzenia czynnika w klimatyzatorze Mitsubishi MXZ-8A140VA? Niestety serwisówka oraz instrukcja instalacji milczy na ten temat.


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - radekklimat - 2021-05-18

Przegrzanie 6-8K, dochlodzenie 15K


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - Tom01 - 2021-05-19

radekklimat napisał(a):Przegrzanie 6-8K, dochlodzenie 15K

Dziękuję. To są wartości konkretnie tej jedn. zewnętrznej, czy "ogólnego stosowania"?

Wyjaśniam po co mi to. Urządzenie jest dość skomplikowane jak na domową klimę i potrafi sam diagnozować nieprawidłowe wartości termodynamiczne, informując kodami na wyświetlaczu, ale tolerancja jest bardzo duża i należy je traktować tylko jako kody błędów, a chodzi w tym momencie o optymalny dobór parametrów pracy.

Wątpliwości do co powyższego biorą się stąd, że serwisówka podaje różne kombinacje jednostek wewnętrznych, ale była tworzona w czasach, kiedy pewnych kombinacji obecnie istniejących jedn. wewn. w ogóle nie było. Przykładowo, instrukcja zakładała montaż j. wewnętrznych np 8x 2,2kW a jest zamontowane 3x2,2kW i 5x1,8kW. Takiego układu w instrukcji nie ma i nie ma jak sprawdzić optymalności zestrojenia całego układu np. po wartościach prądu, gdyż takiej kombinacji w ogóle nie ma w tabelach.

Sugestie zoptymalizowania układu po ilości wagowej czynnika można sobie darować. Nie da się określić dokładnie długości rurociągów a instrukcja podaje tylko maksymalną długość od jednostki zewnętrznej do rozdzielaczy. Nawet jakby oszacować sumaryczne długości, nie ma żadnych tabel korekcyjnych. Rozmawiałem dziś z człowiekiem z serwisu Mitsubishi i podobnie jak niemal wszyscy, sugeruje oszacowanie długości i metodę wagową. Ma mi podesłać inną serwisówkę z takimi tabelami.

Tymczasem, moje wcześniejsze doświadczenia z podobną jednostką, tylko mniejszej mocy (ok 5KW, multi na 3 jedn. wew.) wskazują, że pomimo oszacowania długości rurociągów i korekcji wagowej czynnika, sprężarka potrafiła zamiast 1,5A szarpnąć 6A i to przy małych różnicach ilości czynnika. Może akurat tamta miała wąską tolerancję zakresu regulacyjnego zaworu rozprężnego, może mały zbiornik czynnika, choroba wie. Przy tej jednostce (kilkanaście KW), różnice nawet 10% w poborze energii przełożą się na wydatki w rachunkach, więc chciałbym trafić z regulacją jak najbardziej "w punkt".


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - miezala5 - 2021-05-19

Tak z ciekawości?
Czym chcesz to regulować?


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - Tom01 - 2021-05-19

miezala5 napisał(a):Tak z ciekawości?
Czym chcesz to regulować?

Nie tyle regulować a zweryfikować optymalne parametry pracy, a to z kolei wynika z ilości czynnika. Nie widzę innej metody na sprawdzenie czy układ pracuje tak jak powinien.


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - Amfan - 2021-05-19

5 kw multi split w trybie max może mieć więcej niż 5 kw . Co to za wartość 1,5A , dla urządzenia 5 kw .


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - miezala5 - 2021-05-20

W inverterze multi bedzie ciężko precyzyjnie sprawdzić?
Na której rurze bedziesz mierzył temperature?


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - Tom01 - 2021-07-15

miezala5 napisał(a):W inverterze multi bedzie ciężko precyzyjnie sprawdzić?
Na której rurze bedziesz mierzył temperature?

Mogę na dowolnych. Mam dwa termometry. Mogę mierzyć prawie wszystko, jednostka ma porty serwisowe zarówno na ssaniu jak i tłoczeniu.


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - Tom01 - 2021-07-15

Amfan napisał(a):5 kw multi split w trybie max może mieć więcej niż 5 kw . Co to za wartość 1,5A , dla urządzenia 5 kw .

Jak to jaka? Normalna wartość prądu z tabliczki. Jednostka o mocy chłodniczej 5,4KW pobiera ~1,5A.


Przegrzanie i dochłodzenie Mitsubishi MXZ-8A140VA - freegass - 2021-07-16

Tom01 napisał(a):Jednostka o mocy chłodniczej 5,4KW pobiera ~1,5A
Chciałbyś. Mylisz moc elektryczną z natężeniem prądu.