Forum Klimatyzacja
Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury (/showthread.php?tid=12344)

Strony: 1 2


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Marcin83 - 2021-06-24

Witam,
posiadam klimatyzację Rotenso Imoto 5.3 Kw.
Gdy ustawiam temperaturę np. 24 stopnie i klimatyzacja zaczyna chłodzić(tryb auto lub cool)
to przełącza się w tryb wentylacji(wyłącza chłodzenie) dopiero przy ok 21-22 stopniach.
W drugą stronę analogicznie. Tzn gdy klimatyzacja wyłączy chlodzenie (bo temperatura została osiągnięta) to jej ponowne załączenie nastąpi(przy ustawieniu temp. np. 24) dopiero powyżej 26 stopni.
W efekcie klmiatyzację trzeba manualnie regulować Sad

Czy to normalne czy raczej usterka? Co z tym można zrobić?

Pytam ponieważ nie mam punku odniesienia do innych klimatyzaji jedynie do biurowych w pracy a tam to w ogóle regulacja robi cyrki.

p.s. sprawdziłem czujnik klimatyzacji jest w takiej przeźroczystej gumowej rureczce - może powinna być ściągnięta ?


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - DBKlima - 2021-07-02

- powinieneś kontaktować się z firmą która sprzedała i dała ci gwarancję
- warto przeczytać instrukcję obsługi
- firma która ci montowała urządzenie powinna przeszkolić cię z zasad obsługi klima


Klimatyzator z zasady w lato ustawiasz w tylko i wyłącznie w tryb chłodzenia (nie w auto)
Wentylator pierwszy bieg lub inny który ci odpowiada ja ustawiam wentylator w auto
Zalecana temperatura w trybie chłodzenia 24C

Co do twojego pytania odnośnie gumki - to ona jest tam gdzie być powinna .


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Marcin83 - 2021-07-19

Dzięki za odpowiedź. Myślałem że już nikt nie odpisze.
Szkoda że nikt nie odpowiedział chociaż przy jakiej różnicy temperatury w stosunku do temeratury nadanej klmatyzacja zmienia tryb z chłodzenia na sam wentylator i vice wersa.- tzn załącza lub wyłącza chłodzenie.

Kontaktowałem się z dystrybutorem, odpisał że histereza powinna wynosić +-1 stopień w przeciwnym razie kontaktować się mam z instalatorem. Co też zrobiłęm. Gumkę sciągneli z czujnika bo docelowo i tak będą go raczej wymianiać.
Przy trybie Cool histeraza wynosi +-2 stopnie więc w sumie lepiej ale nadal więcej niż +-1 stopień . Powiedzieli że zamówią i wymienią czujnik.
W trybie Auto histereza to +- 3 stopnie.

Co do trybu, nie ma takiej informacji w instrukcji żeby nie stosować z trybu auto w lecie. Jest inforamacja że korzystając z trybu auto klima powinna samodzielnie dostosowywać tryby tak aby utrzymać nastawioną temperaturę - co jej ewidentnie teraz nie wychodzi.
Też nie chodzi o to żeby negować to co napisałeś ponieważ instalatorzy też mówili że te tryby auto to świruje u wielu producentów i odradzają korzystanie z niego.


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Amfan - 2021-07-20

Wymiana czujnika niewiele pomoże.


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - szymfil - 2021-07-20

Dzień dobry,
u mnie jest podobnie.
Posiadam klimatyzator Vivax R design 3.5

funkcja chłodzenia:
klimatyzator przestaje chłodzić w momencie kiedy osiągnie temperaturę niższą od ustawionej o 2,5 stopnia, np ustawione jest 26 - wyłączy chłodzenie kiedy odczyta 23,5 stopnia

Tryb Auto:
przestaje chłodzić przy osiągnięciu żądanej temperatury, ale włącza się ponownie jak odczyta temperaturę ponad 2,5 stopnia wyższą, np ustawiony na 24 stopnie włączy się dopiero po przekroczeniu 26,5 stopnia.

Więc funkcja Auto jest bezużyteczna.

Instalatorzy twierdzą, że tak to powinno działać.

Zastanawiam się, czy da się jakoś regulować ten zakres kiedy klimatyzator powinien się włączyć/wyłączyć?


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - DBKlima - 2021-07-21

To że jest "auto" nie oznacza że należy w tym trybie klimatyzator ustawiać generalnie najczęściej stosuje się tylko dwa chłodzenie i grzanie
Natomiast polecam używać auto w trybie prędkości wentylatora tak by sam klimatyzator dostosowywał nawiew do ustalonej temperatury .

Co do histerezy ( +- ) to nie jest problem bo ustawiasz przecież wyższa temperaturę lub niższą tak by osiągnąć odczuwalną taką jaką oczekujesz . Tym bardziej że nie masz precyzji również w wilgotności pomieszczenia więc korekta jest wskazana .

Ciekawe jest to że akurat do histerezy ludzie się czepiają a nie do tego że Chińczycy piszą o tym że klima na 1 piegu ma 20dBA. Kilka razy miałem narzędzia pomiarowe i pokazywały mi wartości o kilka dBA wyższe .


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - obser - 2021-07-21

Tak jak pisze @DBKlima, nie patrzcie na wyświetlacz, ustawiajcie temperaturę, która Wam odpowiada. Pomiar temperatury następuje zwykle w j.w. pod sufitem, a tam panują inne warunki. Kto chce mieć dokładną temperaturę w danym miejscu, to wykorzystać funkcję ifeel, którą to już większość urządzeń ma, wtedy w pilocie jest czujnik temperatury i tam gdzie będzie się on znajdował, tak będzie klimatyzator chłodził/ogrzewał aż uzyska żądaną wartość. Bez tej funkcji ja np. wiem,że gdy w lecie chcę mieć przy biurku ok. 24 st, ustawiam klimę na 22 st.


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Marcin83 - 2021-07-21

Korzystam z funkcji FollowMe(tzn bierze temperarurę z pilota) i pokrywa się ona z raportowaną temperaturą z aplikacji do wifi oraz termometrami położonymi w różnych miejschach(między innymi na jednostce wewnętrznej). W małym mieszkaniu nie ma dużych różnic i po czasie one się praktycznie wyrównują.

"Co do histerezy ( +- ) to nie jest problem bo ustawiasz przecież wyższa temperaturę lub niższą tak by osiągnąć odczuwalną taką jaką oczekujesz . Tym bardziej że nie masz precyzji również w wilgotności pomieszczenia więc korekta jest wskazana ."

Przy histerezie +-3 chcąć utrzymać temperaturę 24 musiałbym po włączeniu trybu chłodzenia usawiać temp. 25(a nawet więcej praktycznie 27) co w praktyce wyłączy tryb chłodzenia przy 25-3= 22. To jeszcze było by akceptowalne, ale teraz poptarzcie co się stanie w drugą strone.
Klimatyzacja przestanie chłodzić przy 22 stopniach a na sterowniku jest ustawione 25 ponieważ 25 -3 stopnie histereza daje realne 22 stopnie. I terez temeperatura wzrasta. Kiedy załączy chłodzenie ponownie?
25+3 = 28
Oto chodzi.

Ile jest u Was histereza ?


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - szymfil - 2021-07-22

Dzięki za odpowiedzi i porady Smile

U mnie jest to minimum 2,5 stopnia (tak wynika z moich obserwacji).

Więc nawet jeżeli używam FollowMe, ustawię np 25 stopni, to klimatyzator wyłączy się poniżej 22,5 a włączy pewnie powyżej 27,5 (czego nie sprawdzałem, bo nie mam całego dnia żeby siedzieć i czekać) czyli zupełnie beznadziejnie Big Grin


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - DBKlima - 2021-07-22

To co opisujecie to nie jest żaden problem kwestia prawidłowego ustawienia i zostawienia urządzenia w spokoju .
Klimatyzator latem ustawiasz tak jak kaloryfer + piec na zimę uruchamiasz i o nim zapominasz .
Coraz częściej słyszę że klienci chcą WIFI do urządzenia by jadąc z pracy uruchomić urządzenie zdalnie Rolleyes moim zdaniem to błąd .... bo czy wracając zimą z pracy również uruchamiają ogrzewanie w domu ?
... a między 8-16:00 ma sople na firankach ?

Klimatyzator chłodzi powietrze, powietrze wychładza pomieszczenie (ściany i przedmioty) dopiero po wyrównaniu temperatury możesz robić korekty +- a tak cały czas urządzenie pracuje w sposób mało wydajny i mało energooszczędny .


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - obser - 2021-07-22

No i tu się z Tobą nie zgodzę. Owszem fajnie jest z trasy wejść do wychłodzonego mieszkania, a i też zimą wyjeżdżając na dłuższy czas, aby zaoszczędzić obniżyć temperaturę w mieszkaniu zależnie od czasu do np. 12 st. Wracając odczytujesz przrz Wi-Fi temperaturę i włączasz głowice termolegulacyjne Wi-Fi na grzejnikach na wartość, którą byś chciał mieć po powrocie. Syn tak ma i sprawdza się w 100%. A w lecie niezbyt miło wrócić po południu po długiej podróży klimatyzowanym autem do salonu gdzie jest 38 st. i na wariata puszczać na full klimę. A w programie jeśli piszesz o wyjściu do pracy też obniżenie zimą temeratury da efekt finansowy, ustawiasz tygodniowy program i robi za Ciebie. A teraz już nie ma w nowych mieszkaniach ściem typu podzielniki, tylko każdy lokal ma swój licznik ciepła.


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - DBKlima - 2021-07-23

.... a to może w takim układzie ja jakiś dziwny jestem bo jak ja wyjeżdżam latem to w domu działa tylko system alarmowy i kamery nawet jest to powód by lodówki wietrzyć na 2 do 3 tygodni . W gniazdach prądu nie uświadczysz Tongue
Miłego dnia wszystkim Big Grin


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - obser - 2021-07-23

To też zależy od stylu życia, pracy. Jak masz jednorazowy letni wyjazd i też zimowy, to zgoda. Jak masz już wykończony dom, to też trochę ręce związane. Ale jak budujesz, lub masz do wykończenia lokal w stanie deweloperskim to tanim kosztem możesz sobie życie ułatwić. Nie kujesz, nie korytujesz, kładziesz co chcesz przed tynkiem i wszystko jest cacy. Też nie mam Wi-Fi urządzeń, rozdzielonych zasilań, ale ludzie w gorszych warunkach mieszkają i nie narzekają. Ale teraz przyszła taka technologia, że życie można sobie ułatwić. Jesteśy teraz na etapie realizacji willi co serwis Fibaro siedzi tam już drugi tydzień. Dla mnie przesada, ale wszystko automatyka.


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Marcin83 - 2021-07-29

DBKlima napisał(a):To co opisujecie to nie jest żaden problem kwestia prawidłowego ustawienia i zostawienia urządzenia w spokoju .
Klimatyzator latem ustawiasz tak jak kaloryfer + piec na zimę uruchamiasz i o nim zapominasz .
Coraz częściej słyszę że klienci chcą WIFI do urządzenia by jadąc z pracy uruchomić urządzenie zdalnie Rolleyes moim zdaniem to błąd .... bo czy wracając zimą z pracy również uruchamiają ogrzewanie w domu ?
... a między 8-16:00 ma sople na firankach ?

Klimatyzator chłodzi powietrze, powietrze wychładza pomieszczenie (ściany i przedmioty) dopiero po wyrównaniu temperatury możesz robić korekty +- a tak cały czas urządzenie pracuje w sposób mało wydajny i mało energooszczędny .

Bez obrazy ale zastanawiam się czy ty czytasz posty(lub czy czytasz ze zrozumieniem), bo mam wrażenie że nie. Przy histerezie +-3 stopnie nie da się włączyć klimatyzacji i zapomnieć, gdyż szybko się Tobie przypomni gdy poczujesz 21 stopni zamiast 24 nastawionych. I w drugą stronę, gdy będziesz mieć 27 stopni przy 24 ustawionych (bo dopiero wtedy klimatyzacja załączy chłodzenie ponownie).
Gdyby histereza nie była tak duża jak u mnie to pewnie dałoby się(i marze o tym) żeby włączyć klime i zapomnieć Smile

Co do WIFI. To inny wątek niezwiązany z tematem ale odpowiem na to.
Po pierwsze, dzieki WIFI można sterować urządzeniem przez ściany będąc w innym pokoju niż jednostka wewnętrzna która chłodzi całe mieszkanie. Pilotem przez ściany nie da się sterować - przynajmniej moim.
Po drugie, gdy wraca się z wyjazdu to można włączyć klimę jakieś 30 min wcześniej i mamy mieszkanie schłodzone . Ogólnie kupując klimę nie kierowałem się funkcją Wifi ale w ramach negocjacji udało się dostać modem gratis.

Apropo samych kaloryferów.
Tak włączam ogrzewanie gdy wracam do domu.
W zimie gdy wychodze z domu do pracy to zakręcam kaloryfery. Nic nie zamarza, bez sensu żeby grzać puste mieszkanie gdy nikogo nie ma przez ok 10h. Gdy wracamy w zimie to i tak jest względnie cieplej niż na zewnątrz więc dopiero wtedy można włączyć kaloryfery.(pomijam kwestie że one zawsze troche grzeją żeby nie zamarzły).


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - obser - 2021-07-29

No, ale jeśli faktycznie histereza jest tak wysoka to w poście #2 dostałeś odpowiedź- atakować Instalatorów. Z Rotenso nie miałem przyjemności, więc może to wada elektroniki sterującej. Ja nigdy nie spotkałem się osobiście (a mam 6 klimatyzatorów), ani żaden Klient nie raportował problemów z histerezą. A mam dużo Klientów da których split jest jedynym źródłem ogrzewania i chłodzenia.


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - szymfil - 2021-07-30

W sprawie mojego R-Design napisałem do Vivaxa, czekam na jakąś informację.

W biurze używam klimatyzatora Sinclair i tam histereza wynosi max +-1 stopień i działa to miodzio Smile

A sterowanie przez wifi sobie chwalę, Możliwość podglądu temperatury w mieszkaniu, sterowanie nie będąc przy pilocie i możliwość ustawiania harmonogramu działania klimatyzatora uważam za duży plus.


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - adam3773 - 2021-08-06

I jak się sprawą zakończyła? Bo mam podobną sytuację, tylko że u mnie wczytywanie temperatury z pilota trochę pomaga ale tylko trochę


Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - zolwiki - 2021-08-09

Podobne pytanie, tyle, że nie z histerezą, a zmianą trybów...
Klima: Haier flexis
Na histerezę nie narzekam ok 1,5-2 stopnie jest ok. Bardziej irytuje mnie fakt, że po osiągnięciu zadanej temperatury jednostka wewnętrzna nie przechodzi w tryb wentylatora tylko zamiera = wentylator stop niezależnie od nastawy. Efekt jest taki, że jeśli od okna słońce dogrzewa solidnie to temperatura w pomieszczeniu robi się mocno nierówna. Po kilku minutach robi się niekomfortowo, a klima jeszcze przez parę minut będzie odczytywać warunki jako ok.
Sprawdzałem tryby, auto/chłodzenie/osuszanie (tak miałem nadzieję, że osuszanie może wymusi ciągły obieg powietrza - niestety nie). Nawet tryb "Smart" - auto nie zmienia trybów Sad

Na razie radzę sobie ręcznie zmieniając program na wentylator kiedy przy chłodzeniu nawiew się wyłączy.. i powrót gdy robi się nieprzyjemnie w pokoju. Zaczynam też kombinować z nastawą harmonogramu, ale wiążę z tym specjalnych nadziei.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź w tym temacie


RE: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - mowain - 2022-07-24

Dzień dobry mam też rotenso imoto 3,5 i problem ten sam niestety około 2,5 stopnia histereza, gdyby ktoś sobie z tym poradził proszę o informację. Używanie trybu auto to już problem na poziomie 5 stopni zero komfortu Sad. W trybie Follow Me odczytu z temp pilota niestety to samo.  Ciekawe czy poprzez wgranie odpowiedniego oprogramowania można to zmienić. Mam nadzieję że uda się ten problem rozwiązać.


RE: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Marcin83 - 2022-07-24

W odpowiedzi na priv odpisze tutaj żeby w razie czego inni też wiedzieli.
Problemu nie udało się rozwijać. Updated softu nie pomógł.
Workaround jest nieekonomiczny ale napiszę jak udało mi się utrzymać temperaturę zadaną w mieszkaniu...zostawiam mikroszczeline w oknie i dzięki temu w trybie najwolniejszych obrotów klima nie da rady zejść z temperaturą znacząco od temp nadanej.
W przypadku bardzo dużych upałów tak nie muszę robić ponieważ na minimalnych obrotach i tak nie schłodzi za bardzo mieszkania.
Konkluzja:
Uważam że lepiej dołożyć, uzbierać i kupić klimę renomowanej firmy niż ten...w moim odczuciu szajs.
Trzymacie się z dala od rotenso i tym podobnym markom.


RE: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Tytanowy Janusz - 2022-07-24

Całe szczęście ze nie mam tak zboczonych klientów z wylotu klimy dmucha mu 15 st a on o histerezie 2.5st...

Sa jeszcze dwie kwestie: raz zbyt duza moc klimatyzatora, dwa zła lokalizacja parownika, duze pomieszczenia nie będą idealnie obsłużone przez jeden nawiew.


RE: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - mowain - 2022-07-26

@Tytnowy Janusz ty wiesz co to jest komfort pracy i utrzymanie temperatury ? A nie przegrzewanie pomieszczeń lub przechłodzenie o 2,5 stopnia! ... nie wiem czy w nocy chciałbyś zamiast zadanej temperatury 21 stopni mieć wychłodzenie najpierw do 18,5 stopnia po czym klimatyzator nie włączy się aż dojdzie do 23 stopnia  CZYTAJ !!! 5 STOPNI RÓZNICY !!!! Zamiast wyłączyć się przy 20 stopniach i włączyć ponownie przy 22 ... od taka różnica i dziadostwo Rotenso.


RE: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Tytanowy Janusz - 2022-07-26

(2022-07-26, 06:03:23)mowain napisał(a): @Tytnowy Janusz ty wiesz co to jest komfort pracy i utrzymanie temperatury ? A nie przegrzewanie pomieszczeń lub przechłodzenie o 2,5 stopnia! ... nie wiem czy w nocy chciałbyś zamiast zadanej temperatury 21 stopni mieć wychłodzenie najpierw do 18,5 stopnia po czym klimatyzator nie włączy się aż dojdzie do 23 stopnia  CZYTAJ !!! 5 STOPNI RÓZNICY !!!! Zamiast wyłączyć się przy 20 stopniach i włączyć ponownie przy 22 ... od taka różnica i dziadostwo Rotenso.

To moze przeczytaj co znaczy slowo histereza. Proszę się zdecydować albo histereza ma 2.5 albo 5st.... Żeby precyzyjnie ja zbadać termometr badającego powinien być umieszczony w bliskiej okolicy sondy pomiarowej klimatyzatora. Żeby określić histereze odczytujemy temp w momencie wylaczenia sprezarki i w momencie jej ponownego rozruchu.  Dla wygody można posilkowac się watomierzem wycelujemy dokładnie moment reakcji urządzenia. 

Podpytam jaka moc klimatyzatora ile metrów pomieszczenie?


RE: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - mowain - 2022-07-27

@Tytanowy Janusz prawdziwy janusz z Ciebie mam nadzieje że nie instalator jak Pan nie wie co to histeryza i jak sie zachowuje ... Funkcja Follow Me mówi Panu coś w pilocie Rotenso ? Gdzie mamy czujnik o którym Pan pisze ? Poczytać dopiero coś napisz i zacznij doradzać ... Do wideł a nie do elektroniki a nie zadawać pytania skąd się biorą 5 stopni a nie 2,5 ... !!! Licznik badający Waty podłączony ... Podpowiem jak ustawiam 23 stopnie schłodzi do 22 wtedy zaczyna pracować słabiej do około 150 W jak zejdzie do 20,5 stopnia włacza sie sam wentylator i bierze około 15-20 w. wentylator pracuje aż cudowne Rotenso osiągnie temperaturę prawie 26 stopni MIMO ŻE W AUTO MA ustawione dalej 23 stopnie -------- Czyli te ponad 5 stopni o które pan pytał i wtedy dopiero zaczyna chłodzić z pełną mocą, jak się Pan do myśla znów do 20,5 stopnia .... czyli ile 2,5 stopnie czy 5 ? MASAKRA ...


RE: Zmiana trybu klimatyzacji po osiągnięciu temperatury - Tytanowy Janusz - 2022-07-27

(2022-07-27, 20:30:21)mowain napisał(a): @Tytanowy Janusz prawdziwy janusz z Ciebie mam nadzieje że nie instalator jak Pan nie wie co to histeryza i jak sie zachowuje ... Funkcja Follow Me mówi Panu coś w pilocie Rotenso ? Gdzie mamy czujnik o którym Pan pisze ? Poczytać dopiero coś napisz i zacznij doradzać ... Do wideł a nie do elektroniki a nie zadawać pytania skąd się biorą 5 stopni a nie 2,5 ... !!!

Od wideł to sam sie oderwaleś... kulturka... Super masz pilota ale nadal nic nie "kumasz"