Forum Klimatyzacja
Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? (/showthread.php?tid=12357)



Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? - marek_m - 2021-06-30

Jestem na etapie montażu klimatyzacji w zamieszkałym mieszkaniu, całe mieszkanie ma 54m2, zależy mi na schłodzeniu dwóch pomieszczeń - salonu i sypialni. Wiem, że najlepiej byłoby zrobić multisplita i mieć dwie jednostki wewnętrze po jednej na każde z tych pomieszczeń, ale niestety w związku z dużą ingerencją w ściany dla połączenia jednostka zewnętrzna-jednostka wewnętrzna w sypialni możliwy jest montaż tylko splita i zamontowanie klimatyzacji w salonie. Jednostka zewnętrzna musi stać na balkonie w lewym dolnym rogu.


Pytanie mam takie: jeśli zostanie zamontowana klimatyzacja w salonie w zaznaczonym miejscu, to czy przy dość karkołomnym rozwiązaniu jakim jest: ustawienie nawiewu żaluzjami pionowymi w stronę korytarza, zamknięcia wszystkich pomieszczeń, które w jakiś sposób chcę wyłączyć z chłodzenia i być może ustawienie jakiegoś wiatraka w korytarzu od strony garderoby - czy chłodne powietrze dojdzie do sypialni i uda się to pomieszczenie schłodzić o kilka stopni?


Salon: 19m2, korytarz 7m2, sypialnia 11m2
Rzut mieszkania:
[Obrazek: klima.png]


Czy do takiego rozwiązania wystarczy klimatyzator Gree Pular o wydajności chłodzenia 3,20/3,60 kW (nom/max) czy potrzebny jest mocniejszy 4,60/5,30 kW (nom/max) czy może nie ma to żadnego znaczenia bo i tak nie uzyskam zamierzonego efektu?


Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? - DBKlima - 2021-07-02

Multi 2/1 moc 3,3kW 1.8+1.8 kW
Montaż na balkonie pod oknem kuchni i masz dostęp do 2 pomieszczeń prawa i lewa strona


Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? - Amfan - 2021-07-03

W holu nad drzwiami wejściowymi i urządzenie jak najszersze o mocy 4- 5 kw bo ma mocniejszy wentylator . Pionowe łopatki odchylić na lewo i prawo. Sterownik najlepiej naścienny z czujnikiem wiodącym .


Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? - aminokwas - 2021-07-03

Amfan, imho słaba koncepcja. Problematyczne pociągnięcie instalacji na balkon, problematyczne odprowadzenie wody, konieczność permanentnego otwierania drzwi do sypialni. Zauważ, że mieszkanie już zamieszkałe!
Ja skłaniałbym się do małego multisplita pod oknem kuchni (post DBKlima), którego można obudować czymś na kształt stolika, usiąść, wypić kawę itp. Woda do pojemnika to jedyna uciążliwość.


Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? - Amfan - 2021-07-03

Niestety zainteresowany nie chce multi i pyta o splita. Korytka można poprowadzić po suficie prosto przez kuchnię.
Wiem, że najlepiej byłoby zrobić multisplita i mieć dwie jednostki wewnętrze po jednej na każde z tych pomieszczeń, ale niestety w związku z dużą ingerencją w ściany dla połączenia jednostka zewnętrzna-jednostka wewnętrzna w sypialni możliwy jest montaż tylko splita


Jedna jednostka wewnętrzna na dwa pokoje i korytarz? - mstw - 2021-07-08

marek_m

Nie schłodzisz dobrze "sypialni z salonu", nawet jeżeli zamontujesz jednostkę o mocy, które jest w stanie obsłużyc sumę m2 sypialni i salonu. Jeżeli chcesz mieć komfort w sypialni, to rozwiązanie podane przez DBKlima jest jedynym sensownym.