Forum Klimatyzacja
Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek (/showthread.php?tid=12377)



Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - oszczedny_jan - 2021-07-12

Witam szukam kogoś kto podpisze papierek żebym mógł kupić klime oraz zrobi te połączenia kielichowe i puści klime na start.
Jak najtaniej żeby kabzy złodziejom nie nabijać. Warszawa Cool Cool Cool
Jak ktoś chętny to pisać wybiore naj tańszego Smile


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - obser - 2021-07-12

Kuszące, może za czteropak Warki Strong bym to ogarnął. Wiadomość na PW.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - admin_punbb_import1 - 2021-07-13

Zastanawiam się czy usunąć i banować od razu czy poczekać aż koledzy wyjaśnią jak bardzo jest to zły pomysł. :<


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - oszczedny_jan - 2021-07-13

A jaki w tym zły pomysł


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - obser - 2021-07-13

Miałeś szansę, ale Twoja propozycja z PW za zrobienie tego za czteropak Warki ( a że jesteś oszczędny) i jest tańsza od Stronga, więc ja rezygnuję z tej usługi.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - Amfan - 2021-07-14

Ja mogę to zrobić za czapkę czereśni. Chociaż nie wiem czy będzie cię stać bo czereśnie w tym roku bardzo drogie.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-07

A co tutaj chcesz ogarniać? Oświadczenie f gaz to Twoje oświadczenie... Wpisz firmę sprzedawcy od którego kupujesz albo inną wszystko jest w google... Nikt nie chodzi po domach i nie sprawdza kto to montował, a przed montaż czyli powiesić na ścianie zawsze możesz wykonać.

Nie polecam bo oczywiście tracisz gwarancje jeśli sam podłączysz i włączysz, ale to Twoja decyzja, ustawa f gaz wymaga żebyś poświadczył tylko kto Ci to zamontuje a nie kiedy zamontuje, równie dobrze możesz ją dzisiaj kupić poświadczając że montuje Ci firma "xyz" i może siedzieć w garażu bo nie masz kasy na montaż.
Jak kupujesz na popularnym serwisie aukcyjnym to zazwyczaj wpisujesz ich uprawnienia f-gaz...

Oczywiście NIE POLECAM bo za samodzielny montaż bez uprawnień f gaz i SEP tracisz gwarancje, tak samo jak tracisz gwarancje na indukcje jak nie masz SEP-a...


Zrób tak jak ja, na ścianie montuje sam bo sam sobie dom budowałem i wiem gdzie mogę to przykręcić bez obaw przecięcia czegoś pod tynkiem, elektrycznie podłączam sam bo mam pełnego SEP-a i z wykształcenia i zawodu jestem elektronikiem i dodatkowo muszę dokończyć obwód na klimę.
A znajomy instalator ma mi po pracy na fuchę zakielichować i zrobić próżnie oraz pełne uruchomienie.
Fortuny za to nie weźmie bo najwięcej pracy to przewiert i powieszenie na elewacji, a on zadowolony bo zarobi i ja zadowolony że też coś podziałałem i nie musiałem czekać na wolny termin z montażem no i gwarancja wtedy jest.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - DBKlima - 2021-09-07

kryst16 napisał(a):A znajomy instalator ma mi po pracy na fuchę zakielichować i zrobić próżnie oraz pełne uruchomienie.
Fortuny za to nie weźmie bo najwięcej pracy to przewiert i powieszenie na elewacji, a on zadowolony bo zarobi i ja zadowolony że też coś podziałałem i nie musiałem czekać na wolny termin z montażem no i gwarancja wtedy jest.
Gwarancja producenta jest jeśli spełnisz jej kryteria.
Klimatyzacja to nie kuchenka gazowa że wystarczy pieczątka i podpis instalatora .
Tu nikt ci nie da na gwarancji sprężarki czy PCB .


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-07

DBKlima napisał(a):
kryst16 napisał(a):A znajomy instalator ma mi po pracy na fuchę zakielichować i zrobić próżnie oraz pełne uruchomienie.
Fortuny za to nie weźmie bo najwięcej pracy to przewiert i powieszenie na elewacji, a on zadowolony bo zarobi i ja zadowolony że też coś podziałałem i nie musiałem czekać na wolny termin z montażem no i gwarancja wtedy jest.
Gwarancja producenta jest jeśli spełnisz jej kryteria.
Klimatyzacja to nie kuchenka gazowa że wystarczy pieczątka i podpis instalatora .
Tu nikt ci nie da na gwarancji sprężarki czy PCB .

Kryteria to zazwyczaj montaż przez uprawionego instalatora oraz przeglądy okresowe przez uprawnionego instalatora.
Uprawniony instalator musi posiadać SEP oraz certyfikat f-gaz.
O to mi chodziło że autor zamiast kombinować, może dogadać się z jakimś instalatorem że zrobi sam przedmontaż, a instaltor zrobi montaż. Łatwo takich znaleźć gdyż wielu nie ma czasu na pełen montaż małych jednostek.
Lepsze to niż montowanie samemu.


DBKlima zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia... Jeśli Kowalski kupuje klimę z Allegro montuje sam i traci gwarancje... To zgodnie z prawem chyba może korzystać z rękojmi sprzedawcy? Wiadomo że to czasem walka z wiatrakami ale prawo chyba tego nie wyklucza... (Nie wiem tak mi na myśl przyszło).


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - Tytanowy Janusz - 2021-09-08

1oszczedny_jan napisał(a):Jak ktoś chętny to pisać wybiore naj tańszego
Jaki wynik castingu? Jak jeszcze nie rozstrzygniety to spiesz sie "nowy ład" sie zbliza.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - obser - 2021-09-09

kryst16 napisał(a):
DBKlima napisał(a):
kryst16 napisał(a):A znajomy instalator ma mi po pracy na fuchę zakielichować i zrobić próżnie oraz pełne uruchomienie.
Fortuny za to nie weźmie bo najwięcej pracy to przewiert i powieszenie na elewacji, a on zadowolony bo zarobi i ja zadowolony że też coś podziałałem i nie musiałem czekać na wolny termin z montażem no i gwarancja wtedy jest.
Gwarancja producenta jest jeśli spełnisz jej kryteria.
Klimatyzacja to nie kuchenka gazowa że wystarczy pieczątka i podpis instalatora .
Tu nikt ci nie da na gwarancji sprężarki czy PCB .

Kryteria to zazwyczaj montaż przez uprawionego instalatora oraz przeglądy okresowe przez uprawnionego instalatora.
Uprawniony instalator musi posiadać SEP oraz certyfikat f-gaz.
O to mi chodziło że autor zamiast kombinować, może dogadać się z jakimś instalatorem że zrobi sam przedmontaż, a instaltor zrobi montaż. Łatwo takich znaleźć gdyż wielu nie ma czasu na pełen montaż małych jednostek.
Lepsze to niż montowanie samemu.


DBKlima zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia... Jeśli Kowalski kupuje klimę z Allegro montuje sam i traci gwarancje... To zgodnie z prawem chyba może korzystać z rękojmi sprzedawcy? Wiadomo że to czasem walka z wiatrakami ale prawo chyba tego nie wyklucza... (Nie wiem tak mi na myśl przyszło).

Jak złożysz reklamację, to Cię zapyta czy montaż dokonywał certyfikowany serwis, jak nie to odrzuci reklamację.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-09

No ale zgodnie z Polskim prawem przyjmuje się że wada wynikająca z rękojmi jest wadą fabryczną i nie zależy od warunków montażu czy użytkowania. Rękojma wynika z KC a nie warunków gwarancji.


Przykład lidla, masz ich narzędzia, nie dbasz nie szanujesz, wycierasz szmatką zgłaszasz z tytułu rękojmi i Ci normalnie kasę oddają

Wiadomo że byłaby to przepychanka, ale sprawa przy pomocy rzecznika praw konsumenta spokojnie do wygrania.
A sprzedawcy dodatkowo sami się podstawiają jako montujący żeby mieć porządek w papierach to już w ogóle lipa.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - DBKlima - 2021-09-09

kryst16 napisał(a):Kryteria to zazwyczaj montaż przez uprawionego instalatora oraz przeglądy okresowe przez uprawnionego instalatora.
Uprawniony instalator musi posiadać SEP oraz certyfikat f-gaz.
O to mi chodziło że autor zamiast kombinować, może dogadać się z jakimś instalatorem że zrobi sam przedmontaż, a instaltor zrobi montaż.
Montażem zajmują się certyfikowane przedsiębiorstwa FGAZ które mają personel z FGAZ
Serwisem zajmuje się personel z FGAZ może być to jednoosobowa działalność świadcząca usługi serwisu .
Jeśli serwisant chce być instalatorem/monterem to musi spełnić kryteria i dostać certyfikat na przedsiębiorstwo.
(kupić sprzęt narzędzia, przejść audyt UDT wdrożyć procedury i za to wszystko zapłacić )

Nie ma możliwości dogadania się z instalatorem bo mimo że posiada wiedzę to takie działanie z jego strony jest bezprawne.


kryst16 napisał(a):DBKlima zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia... Jeśli Kowalski kupuje klimę z Allegro montuje sam i traci gwarancje... To zgodnie z prawem chyba może korzystać z rękojmi sprzedawcy? Wiadomo że to czasem walka z wiatrakami ale prawo chyba tego nie wyklucza... (Nie wiem tak mi na myśl przyszło).
Brak protokołu uruchomienia przez firmę i brak faktury za wykonaną usługę powoduje że sprzedawca nie przyjmie reklamacji .
To ty jesteś zobligowany do zamontowania urządzenia poprzez podmiot do tego uprawniony firmę z certyfikatem FGAZ która zatrudnia pracownika montera z uprawnieniami FGAZ .


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-09

Wiem że teoretycznie nie ma możliwości dogadania się z instalatorem... Oczywiście teoretycznie.

Myślę, że wielu na forum wie że dużo ludzi kupuje klimę wpisuje byle jaką firmę w celu wypełnienia obowiązku ustawy f gazowej (zazwyczaj tą od której kupuje) a sprzęt montuje samodzielnie oczywiście tracąc gwarancje.

Ustawa nie przewiduje kar dla kupującego tylko dla sprzedającego który nie prowadzi ewidencji sprzedaży na podstawie uprawnień f-gazowych monterów.
Czyli co grozi kupującemu który sam sobie klimę złożył? Tylko brak gwarancji?


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - Tytanowy Janusz - 2021-09-09

kryst16 napisał(a):Czyli co grozi kupującemu który sam sobie klimę złożył? Tylko brak gwarancji?

TYLKO brak gwarancji i spaprany montaż Big Grin
Ja osobiscie nie mam nic przeciw, zawsze w spoleczeństwie bedzie odsetek ludzi ktorzy chcą sami. Nie ma co z tym walczyć. Ludzie sami ukladaja elektrykę, sami płytki a dobrzy fachowcy i tak maja kalendarze na rok do przodu.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-09

Tytanowy Janusz napisał(a):
kryst16 napisał(a):Czyli co grozi kupującemu który sam sobie klimę złożył? Tylko brak gwarancji?

TYLKO brak gwarancji i spaprany montaż Big Grin
Ja osobiscie nie mam nic przeciw, zawsze w spoleczeństwie bedzie odsetek ludzi ktorzy chcą sami. Nie ma co z tym walczyć. Ludzie sami ukladaja elektrykę, sami płytki a dobrzy fachowcy i tak maja kalendarze na rok do przodu.
Bo fachowców jest za mało...

Jeśli ktoś coś robi zgodnie ze sztuką to niech robi, ale jeśli ktoś montuje nie mając bladego pojęcia się to później za poprawki kasować odpowiednio. Big Grin

Sam zajmuje się dodatkowo elektryką, to czasem naprawdę cud że instalacja działała przy dzisiejszych obciążeniach prądowych.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - DBKlima - 2021-09-09

kryst16 napisał(a):Ustawa nie przewiduje kar dla kupującego tylko dla sprzedającego który nie prowadzi ewidencji sprzedaży na podstawie uprawnień f-gazowych monterów.
Czyli co grozi kupującemu który sam sobie klimę złożył? Tylko brak gwarancji?

- utrata gwarancji to oczywiste .
- administracyjne kary pieniężne w wysokości od 4.000 zł do 10.000 zł
firmy serwisowe, (również operatorzy urządzeń, jeśli samodzielnie realizują prace instalacyjne lub serwisowe)
instalacja (instalowanie) oznacza łączenie dwóch lub większej liczby elementów lub obiegów zawierających bądź mających zawierać czynnik chłodniczy, w celu zmontowania układu w miejscu jego eksploatacji


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-09

Z tego co się dowiedziałem zwykły kupujący nie otrzymuje kary. To są kary za montaż urządzenia przez firmę pracownikami bez certyfikatów f-gaz osobowych.

Ustawa nie umożliwia kontroli użytkownika końcowego, jedynie przedsiębiorstwa sprzedające i wprowadzające do obrotu urządzenia z gazami to one mają wykazać że sprzedały urządzenia osobom które poświadczyły montaż przez osoby z f gazami. Mam nadzieje że nie będziesz rozsiewać plotek że ktoś chodzi po domach i sprawdza klimy czy były montowane przez ludzi z uprawnieniami ;-)


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - DBKlima - 2021-09-09

kryst16 napisał(a):Bo fachowców jest za mało...

Za mało ? Dobry żart Big Grin Big Grin Big Grin
Przedsiębiorstw zarejestrowanych w UDT : 9 796
Liczba certyfikatów personalnych w UDT : 28 891


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - DBKlima - 2021-09-09

kryst16 napisał(a):Z tego co się dowiedziałem zwykły kupujący nie otrzymuje kary. To są kary za montaż urządzenia przez firmę pracownikami bez certyfikatów f-gaz osobowych.

Ustawa nie umożliwia kontroli użytkownika końcowego, jedynie przedsiębiorstwa sprzedające i wprowadzające do obrotu urządzenia z gazami to one mają wykazać że sprzedały urządzenia osobom które poświadczyły montaż przez osoby z f gazami. Mam nadzieje że nie będziesz rozsiewać plotek że ktoś chodzi po domach i sprawdza klimy czy były montowane przez ludzi z uprawnieniami ;-)

Posłuchaj . Ty montujesz . Działasz nielegalnie . Nie masz przedsiębiorstwa FGAZ. Nie masz uprawnień personalnych FGAZ Kara administracyjna dotyczy właśnie takich osób działających bez uprawnień .

Ty masz stały nieograniczony dostęp do urządzenia, ty dokonałeś zakupu ty zamontowałeś urządzenie bez uprawnień a w myśl prawa można cię nazwać - Operatorem/Właścicielem .
Wystarczy że ktoś cię zgłosi, a że prawdopodobnie masz firmę to mają z czego i na kogo kary nakładać Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-09

DBKlima napisał(a):
kryst16 napisał(a):Bo fachowców jest za mało...

Za mało ? Dobry żart Big Grin Big Grin Big Grin
Przedsiębiorstw zarejestrowanych w UDT : 9 796
Liczba certyfikatów personalnych w UDT : 28 891

Znaczna cześć z nich nie montowała nigdy klim albo stracili reputacje po kilku montażach.


To jest tak samo jak z SEP każdy ma uprawnienia bo personalne robisz za stosunkowo nie dużą kwotę a nie każdy komu dasz miernik wie co z nim robić.
Zwykłe f-gazy w moich okolicach zrobisz za 1200-1300zł egzamin w sumie zdaje każdy bo nie słyszałem żeby ktoś nie zdał. (Zależy gdzie na kurs pójdziesz)
Więc nie porównuj ilości wydanych certyfikatów do liczby fachowców.

Przedsiębiorstwa to jeszcze jeszcze może tyle ich jest ale część z nich nie żyje pewnie tylko z montażu klim.


PS. Ja nie montuje klim... Jakbym to robił zarobkowo to co to jest wydać 1200-1300zł na personalny certyfikat f-gaz...
No i dla przedsiębiorstwa w moich okolicach około 500-700zł.
W sumie to podziwiam, że ktoś się weźmie za montaż zarobkowo klimatyzacji bez certyfikatów.
To tak jakbym robił instalacje w domu bez SEPów... Kogoś zabije to idę siedzieć.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - DBKlima - 2021-09-09

kryst16 napisał(a):No i dla przedsiębiorstwa w moich okolicach około 500-700zł.
https://www.udt.gov.pl/certyfikaty-dla-przedsiebiorcow
Ceny są urzędowe 2256,20 PLN nie ma taniej nie ma drożej ceny są takie same dla wszystkich
Do tego dochodzą narzędzia i sprzęt który jest niezbędny do otrzymania certyfikatu

Co do ceny to chyba podrożało Rolleyes


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - kryst16 - 2021-09-09

A jak to jest? Mając personalne mogę zainstalować sobie, ale na zarobek już nie mogę?

Te dla przedsiębiorców to ostre naciąganie na kasę.
No ale cóż.


Ktoś tani do otwarcia klimy i papierek - DBKlima - 2021-09-10

kryst16 napisał(a):A jak to jest? Mając personalne mogę zainstalować sobie, ale na zarobek już nie mogę?

Te dla przedsiębiorców to ostre naciąganie na kasę.
No ale cóż.
Na początku wszyscy tak też to odbierałem ale po latach stwierdzam że to jednak nam pomogło .
Każda ekipa ma wszystkie narzędzia jak coś jest potrzebne to zamawiamy takie same na 3 ekipy montażowe .
Dużo nowych urządzeń mamy w leasingu lub wypożyczone tak że zmobilizowało nas do wymiany i zakupu urządzeń , narzędzi niezbędnych do pracy.
Koszt był i jest olbrzymi ale zawsze coś jeszcze by się przydało choć by więcej narzędzi do techniki diamentowej.

Reasumując mamy za wiele tysięcy wyposażenie których osoba która wykupiła kurs i zdała egzamin FGAZ nie ma i prawdopodobnie nigdy w życiu mieć nie będzie .