Forum Klimatyzacja
dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej (/showthread.php?tid=12445)



dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - miodas007 - 2021-09-17

Segment w zabudowie szeregowej - środkowy.
Pomieszczenia:
* salonokuchnia - ekspozycja południowy-zachód (bardziej zachód niż południe)
* sypialnia 1 (najpewniej dziecka) - ekspozycja południowy-zachód (bardziej zachód niż południe)
* sypialnia 2 (najpewniej dziecka) - ekspozycja południowy-zachód (bardziej zachód niż południe)
* sypialnia 3 - ekspozycja pólnocny wschód (bardziej wschód niż północ)
* gabinet (praca 2/3 dni w tygodniu w nim) - ekspozycja pólnocny wschód (bardziej wschód niż północ)

Salonokuchnia na parterze oczywiście, pozostałe wymienione na użytkowym poddaszu. Pokoje na poddaszu mają balkony (tj. 2 wspólne balkony po jednej i drugiej stronie segmentu)

Planowane są rolety zewnętrzne po całości oraz wentylacja mechaniczna.

I teraz zastanawiam się nad klimatyzacją. Widze takie opcje:
* kanałówka - ale wycena na ok 30k mnie zniechęciła jak za coś czego nie mogę sterować nawet zbytnio (robiłem w kilku firmach)
* multisplit na wszystki 5 pomieszczeń - do 30k
* multispilit na salonokuchnie i pokoje od południowego zachodu - do 20k (z czasem split / multisplit jak się okaże że pozostałe 2 też potrzebują klimatyzacji)
* split na salon na początek i dokładnie z czasem jak będę widział jak się mieszka bez klimatyzacji na piętrze

Taki multisplit po całości kusi mnie ze względu na to że wszystko się teraz pochowa pod tynkami, no ale trochę mi szkoda 30k w tym momencie wydawać ....


Jakieś rady z własnego doświadczenia ? Może widzicie inne propozycje niż te o których ja wspomniałem ?

Jeszcze może dodam czego oczekuje. Nie oczekuje nie wiadomo jakiego zmrożenia, ale żeby temperatura w nagorsze upały nie przekraczała 25 stopni. Teraz mieszkam w bloku i temperatura potrafi skakać do 30 stopni co jest kompletnie nieznośne. Przez dzień czasami ja będę w domu (praca zdalnia 2/3 dni w tyg. wspomniany gabinet), popołudniami wszyscy, weekendy różnie.


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - Tytanowy Janusz - 2021-09-17

Dom to co innego niż blok parter możesz odpuścić na start.
Po jednym podwójnym multisplit na balkon o ile taka estetyka pasuje. Będą krótkie odcinki rur co za tym idzie łatwiej, taniej.


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - miodas007 - 2021-09-17

Dzięki za odpowiedź. Raczej myślałem że w salonie, w którym się jednak dużo spędza czasu z espozycją południowo zachodnią (nie dodałem że jest tam duże 4 metrowe okno tarasowe) klimatyzacja dać..... zastanawiałem się czy jest sens robić na poddczaszu od północnego wschodu, no i też w pokojach dziedzięcych (choć tam espoozycja nie sprzyja jednak)


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - Tytanowy Janusz - 2021-09-17

miodas007 napisał(a):Dzięki za odpowiedź. Raczej myślałem że w salonie, w którym się jednak dużo spędza czasu z espozycją południowo zachodnią (nie dodałem że jest tam duże 4 metrowe okno tarasowe) klimatyzacja dać..... zastanawiałem się czy jest sens robić na poddczaszu od północnego wschodu, no i też w pokojach dziedzięcych (choć tam espoozycja nie sprzyja jednak)

Ale jeśli możesz wyjść na powietrze przed dom to zawsze co innego, ludzie zawsze kładą nacisk na kwestie snu "panie nie da się spać" Okno salonowe możesz zamarkizować.
Bardzo dobrze, że będziesz miał na poddaszu rolety zewnętrzne, ale tam dach będzie grzał. Salon w tym przypadku to najtańsza inwestycja na pojedynczy split.
Jak już napisałem to kwestia estetyki i budżetu. Ktoś chce jedno pudło przed domem, czy na elewacji/balkonie, innym nie przeszkadza 3 czy 5 urządzeń.
Jakiś czas temu robiłem wycenę na multi w podobnej zabudowie to już sam inwestor wiedział, że parter go nie upiecze, chciał tylko sypialne poddasze.
30k to kupa siana, ale niestety takie są koszty. Na pojedynczych splitach i krótkich rurociągach inwestycja nawet 40% tańsza.


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - obser - 2021-09-18

"Taki multisplit po całości kusi mnie ze względu na to że wszystko się teraz pochowa pod tynkami, no ale trochę mi szkoda 30k w tym momencie wydawać ...."
I tu jest pies pogrzebany, albo estetyka, albo późniejsze dokładki z korytamu PCV, dojściem elektryki. Jak yerza nie masz kasy, to weź porządną firmę na zrobienie profesjonalnej instalacji z zasilaniem elektrycznym. My tak robimy, na końcu napełniamy instalację azotem, lutujemy Schredera i przed tynkami i po końcu prac sprawdzamy ciśnienie. A jak odetchniesz finansowo, to bezpyłowo i czyściutko zakładamy sprzęt w jeden dzionek.


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - miodas007 - 2021-09-19

Zastanawiam się jeszcze nad innym rozwiązaniami.
1. Split do salonu i kanałówka na 4 pokoje (pokoje mają od 10 do 12m więc duże nie są)
2. Split na klatkę schodową


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - Tytanowy Janusz - 2021-09-19

miodas007 napisał(a):Zastanawiam się jeszcze nad innym rozwiązaniami.
1. Split do salonu i kanałówka na 4 pokoje (pokoje mają od 10 do 12m więc duże nie są)
2. Split na klatkę schodową

W poprzednich postach sam celnie zauważyłeś -brak możliwości selektywności co za tym idzie kiepska ekonomika.
Cena też nie kusi bo jest praktycznie ta sama. Jedyna zaleta to brak wiszących parowników w pomieszczeniach.
Split na klatkę? Może jakby to był bunkier bez okien zdał by egzamin. źródłami ciepła są odległe punkty na dodatek nie w przestrzeni otwartej więc sam rozumiesz...


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - miodas007 - 2021-09-19

A jeszce mam takie pytanie. Wszędzie pisze że dla klimatyzatora powinien być osobny obwód elektryczny. W przypadku takiego multisplita z 5 jednostkami wew to jak to jest ? Każdy ma mieć osobny ?


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - Tytanowy Janusz - 2021-09-19

Kazdą jednostke wewnetrzną laczysz z zewnetrza. Sieć tylko do zewnetrznej.


dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej - Kamilos77 - 2021-10-31

Ja bym mimo wszystko podpytał też jakichś specjalistów. Chociażby dekarzy , kominiarzy, czy po prostu firmy typowo budowlanej. Sam bym się nie bawił w podłączenie klimy jak się na tym nie znam.