Forum Klimatyzacja
Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s (/showthread.php?tid=12472)



Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-02

Cześć

Wachałem się czy w tym dziale czy w dziale ogrzewnictwo, ale tam są bardziej porady jaką pompę kupić. Jeżeli nie ten dział to przepraszam i proszę o przeniesienie.

Do rzeczy.

Jakiś czas temu kupiłem pompę ciepła jak w temacie. Uszkodzony była jedna sekcja skraplacza (pompa składa się tak jakby z dwóch pomp po 10kw - wszystko osobne tylko wspólny skraplacz). Druga sekcja jest ok. Nabiłem gazem w ilości 1940gr tak jak jest na etykiecie naklejonej na pompie (R410A). Pompa działa, temperatura na rurce wysokiego ciśnienia ok 75 stopni, natomiast jak tylko falownik próbuje wkręcić sprężarkę na wyższe obroty to na parowniku jednostki wewnętrznej w dwóch paskach pojawia się szron. Sprężarka pracuje na maksymalnych obrotach tak długo aż rurka za zaworem rozprężnym się mocno nie zaszroni i zwalnia do obrotów minimalnych. Co ciekawe odrazu gdy zwalnia szron znika. Dosłownie w 5sekund. Na początku dobiłem 200gr czynnika i generalnie poprawiło się, ale ciągle występuje to szronienie nawet w taką temperaturę zew . Co ciekawe w DTR ilość czynnika to 2210gr i ciśnienia pracy 5bar/22 bar. Na naklejce jest 1940gr i ciśnienie 1,5bar/35bar. Generalnie myślałem żeby dobić jeszcze gazu, ale obecnie pracuje strona hp na ok 23bar. Nie jestem


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-02

To co piszesz nie jest dla 410.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-02

Chodzi Ci o te ciśnienia? Jeszcze raz sprawdziłem i na 100 procent i w DTR i na pompie na tej samej etykiecie co waga i ciśnienia jest że czynnik to R410A. Nie mogę DTR wrzucić na forum bo jest za duży plik, więc wrzucę na jakiś serwer i ewentualnie jeżeli ktoś będzie się chciał zapoznać to będzie taka możliwość. Ciężko znaleźć ten wynalazek w necie.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-02

DTR-ka
https://www.easypaste.org/file/bBXxpeta/instrukcja.DTR.Splitter.25.08.2014podglad.1.1.pdf?lang=pl


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-02

A może były modele na 410 i np. 134. 23 bary dla 410 to normalne ciśnienie skraplania .


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-02

Z tego co znalazłem i co dostałem z urządzeniem to oni robili tylko na R410A. Czyli jakie wg. Ciebie powinno być ciśnienie za sprężarką? Chciałem zmierzyć temp. dochłodzenia tym ubogim sprzętem, który posiadam i wyszło że temp za sprężarką to 75 stopni, a ciśnienie 23bary. I teraz nie wiem jaka powinno być dla tego ciśnienia temperatura? Już sam nie wiem co o tym myśleć. Wszystko robię wg DTR producenta i nie chodzi to jak powinno. Generalnie wg tabeli, która znalazłem to wydaje mi się że po stronie niskiego ciśnienia powinno być ok 8,5 bara, wtedy temperatura to około +2. U mnie ciśnienie gdy sprężarką chodzi jest 3,5 bara czyli temp -30? Dobrze to rozumiem? Jeżeli dobije czynnika to ciśnienie po stronie HP też chyba wzrośnie?


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-03

W takim razie jak podałeś ciśnienia 1,5/35 to muszą być minimalne i maksymalne dla zakresu.tego urządzenia.
Musisz podać temperaturę zewnętrzną przed wymiennikiem i za wymiennikiem( wentylatorem)i temp wewnętrzną (woda) przed i za wymiennikiem . Wtedy sprawdź ciśnienia. I z suwaka będziesz wiedział. A jak tam mierzysz niskie ? . Bo przy tych śrubunkach nie ma niskiego . Musi być gdzieś w środku przed sprężarką na ssaniu.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-03

Bardzo dziękuję ci za pomoc, zaraz postaram się tam poszukać tego zaworku puki jest jeszcze jasno. Ogólnie mierze na zaworach serwisowych, ale właśnie wychodzą głupoty. Jedyne co w sumie pewne to wysokie ciśnienie - chyba.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-03

Trochę zajęło mi dostanie się do parownika.

Wyniki

Temp. Przed parownikiem: -5.8
Temp. Za parownikiem, przed sprężarką: +8.8
Temp. Na zewnątrz: +9.1
Temp. Przed skraplaczem płytowym: +74.1
Temp. Za skraplaczem płytowym: +37.6
Temp. Wody na wejściu skraplacza: +29.5
Temp. Wody na wyjściu: +34.5
Ciśnienie HP: ok.24bar

Teraz jak rozebrałem pompę i dostałem się do parownika to faktycznie widzę że tak naprawdę na zaworach serwisowych mierze to samo ciśnienie. Czy w trybie chłodzenia, pojawia się na tych zaworach ciśnienie ssania? Jeżeli tak to wychodzi ok. 3.5 bar.

Wszystkie pomiary robiłem przy maksymalnych obrotach tuż przed obniżeniem mocy pompy. Pobór mocy na liczniku ok 2350w przy maksymalnych obrotach, nominalnie 2550w powinno być.

Co można z tego wywnioskować?


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-03

-5,8 C , + 8,8 za duża delta . - 5,8 wskazywało by ,że jest zero na dworze. Za mało czynnika albo źle załadowany. EEV jest? Może gdzieś jest dławienie ( zapchany filtr) . Ściągnij czynnik i jeszcze raz go zważ sprawdź też ciśnienie nasycenia.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-03

Jest EEV, czy można sprawdzić jakoś jego sprawność, drożność bez wylutowywania go z układu? Powiedz mi, jeżeli możesz, jak mam dokładnie policzyć to ciśnienie nasycenia?


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-03

Z suwaka . Jak butla będzie miała np. 20C to ciśnienie powinno być 13,5. Jak będzie inaczej to inny gaz poszedł w układ albo skład się nie zgadza. Przed Eev jest zawsze taki mały filterek miedziany może on dławi.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-03

Filterek jest przed eev patrząc w stronę od skraplacza do parownika? Tam jeszcze po stronie wyższego ciśnienia? Jeżeli tak to chyba ok bo szronienie zaczyna się ewidentnie za zaworem. Co do gazu to rozumiem że mam sprawdzić ciśnienie na manometrze jakie jest w butli i zmierzyć temperaturę butli? Powiedz mi jeszcze proszę czy na próbę można spróbować dobić trochę gazu? Jaką temperaturę powinno mieć wejście na skraplacz przy temp. Zew np. 10stopni. ?


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-04

Jeśli załadowałeś tyle ile jest w dokumentacji + instalacji to problem maże być gdzie indziej Chyba ,że podrodze popełniłeś błąd. Czynnik z dystrybucji polskiej czy sąsiadów ze wschodu? Szronienie części parownika a nie całego to też objaw niedoboru czynnika ale też i innych problemów z układem.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-04

Wczoraj o 3 w nocy Smile napełniłem jeszcze raz układ wg nalepki na jednostce zewnętrznej. Zamiast 1940g pykłem 2000 bo się zagapipem, ale myślę że sporo jest w wężach coś tam ucieknie pewnie jak będę belkę odłączał. Generalnie jest już chyba ok. Szronu nie ma temp jest na lekkim plusie przed parownikiem. Generalnie chyba działa. Gaz od kolegów zza wschodu pewnie. Mam jeszcze pytanie do Ciebie. Jaka powinna być mniej więcej delta na skraplaczu a jaka na parowniku w trybie grzania? Obecnie na skraplaczu jest różnica nie duża tzn około 8 stopni. Przy temperaturze wody 41 stopni. Zastanawiam się jeszcze czy z tym skraplaczem jest ok wszystko bo rurka cieczowa jest niewiele chłodniejsza od rurki cieczowej i wyższa o ok 10 stopni od wody powrotnej tej zimniejszej. Czy można na podstawie tych temperatur zdiagnozować stan skraplacza? Może przesadzam, ale chciałbym być pewny. Zastanawiam się czy ten skraplacz daje radę optymalnie oddawać ciepło do wody?


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-04

Bez przepływu masowego nie da się obliczyć. Niektóre pompy mają przepływomierz i na sterowniku da się odczytać. Q= m x cw xdt. Można dla parownika obliczyć moc chłodniczą + moc kompresora i to będzie równoważne, pomijając straty.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-05

Kurcze coś dziwnie grzeje mi ten skraplacz... Tzn gdy wszystko się już ustabilizowało to przy 32barach jest ok 56 stopni przy skraplaczu na rurce "gazowej". Na rurce cieczy za skraplaczem jest 48 stopni. Trochę nie rozumiem tego, myślałem ze rurka cieczy będzie znacznie chłodniejsza?


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-06

Urządzenie samo pilnuje ciśnień i temperatur. Nic na to nie poradzisz. Przechłodzenie czynnika (zalewanie) doprowadzi do zniszczenia kompresora.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Michał.Kowalczyk - 2021-11-12

Ok, a powiedz mi jeszcze ile stopni powinno mniej więcej wynosić przegrzanie dla takiej pompy ciepła? I czy przegrzanie można zmierzyć w trybie chłodzenia tzn. tak żeby na zaworach serwisowych było ssanie plus termometr na wejściu sprężarki? Strasznie dużo prądu mi to żre.


Zaszranianie parownika pompy ciepła Lumen Technik 18-s - Amfan - 2021-11-20

Przegrzanie to tylko ochrona sprężarki. Innego uzasadnienia stosowania przegrzania nie ma. Co przegrzanie wnosi w układ !
Przegrzanie można uzyskać na instalacji . Na wymienniku może być od początku do końca para nasycona.