Forum Klimatyzacja
Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. (/showthread.php?tid=12474)



Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - szogun221 - 2021-11-05

Witam,

Zbudowałem sobie taki mały układ do nauki i testów. Po pierwszym uruchomieniu i zabawie z ilością czynnika i spisywaniem ciśnień i temperatur chciałem policzyć przegrzania i dochłodzenia układu dla różnych napełnień. No i niby banalne ale mam pewne obiekcje.. Sad

Mianowicie według tabeli p-t char dla R600a:
https://www.agas.com/media/2423/r600a-iso-butane-pt-chart.pdf

i wszechobecnego twierdzenia, że R600a jest specyficznym czynnikiem i na stronie niskiego ciśnienia sprężarki jest delikatne podciśnienie (u mnie -0,5 Bar) to temperatura z tabeli wychodzi -28*C i ni jak się ma do mojej temperatury +1,5*C i prawidłowej wartości przegrzania dla układów chłodniczych.

Z drugiej strony, wszędzie ostrzegają, że rurka ssawna agregatu nie może się szronić, bo jak sprężarka dostanie nie odparowanego gazu to po niej (raczej oczywiste, jest do gazu a nie cieczy).

Próbowałem więc dodać czynnika (od stanu 50g po 5g około i próbować ) , parownik ma wtedy -24*C (obecnie -38*C i 3,5 Bar na wysokim ciśnieniu, +1,5 na rurce ssawnej ) na całej długości a rurka ssawna zamarza błyskawicznie aż pod agregat. Rośnie też ciśnienie tłoczenia do 4,5 - 5 Bar w miarę kolejnych prób.

Nie chciał bym uszkodzić na początku zabawy sprężarki więc proszę o pomoc, wyjaśnienie, nakierowanie mnie Smile


Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - szogun221 - 2021-11-05

Wskazania manometrów przy napełnieniu 50g w spinaczu, temperatura na wyjściu parownika +1,5*C, 1 rurka parownika -38*C.

Według tabeli i zasad przegrzania rurka ssawna miała by mieć -28*C + np. 5 stopni czyli -23 *C ??

W lodówkach raczej nie ma lodu przy agregacie .. Sad Nie mogę tego rozgryźć, help Sad


Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - MarioO - 2021-11-06

a długość kapilary jak obliczyłeś?


Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - szogun221 - 2021-11-07

Obliczyłem, hmm.. to zbyt poważne słowa Smile Jak wspomniałem uczę się dopiero Smile


Kapilara składa się z 2 odcinków, 1,5 metra fi 1mm + 3 metry fi 0,6 mm.


Dobór był trochę na wyczucie patrząc na różne filmy serwisowe, opisy problemów w necie jakie ludzie wymieniali i przy okazji wspominali o średnicach kapilar przy r600a itd.


Próbowałem też użyć programu Capillarus z http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~kasper/capillarus/capillarus.htm , wybierając tylko r600a i nic nie zmieniając w domyślnych parametrach, wychodziło fi 0,7mm i długość w okolicach 3 metrów, więc wlutowałem taką jak opisałem powyżej i spróbowałem napełnić i odpalić układ.


Nijak się jednak mają parametry pracy mojego układu do teorii.


Jeśli wprowadzę do Capillarus obecne parametry (tk=34*C, td=30*C, parowacz = 160W, Temp. wrzenia w parowaczu = -38*C) to program podaje kapilarę o średnicy 1,8 mm i długości 112 metrów !!!!


Sad Sad Sad O co chodzi ??


Zastanawia mnie straszne wydajność parowacza tzn. dla jakiej różnicy temperatur podają producenci ? Kupiłem do układu gotowy skraplacz niby 1,5 Kw. Parowacz zrobiłem z 1mb rury miedzianej fi15mm połączonej jak na zdjęciu, i policzyłem jej wydajność to wychodzi mi 160W dla różnicy temperatur rura/otoczenie 25*C.

To 1,5 Kw podają dla jakiej różnicy temperatur ?


Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - Amfan - 2021-11-07

Ten skraplacz , który kupiłeś pewnie ma wydajność 1,5 kw dla plusowych temperatur. Dla tak niskich temperatur jakie chcesz osiągnąć może mieć 200- 300 W . Sprawdź w dtr ce tam dla różnych temperatur powinna być podana wydajność. Gruby szron na rurkach to izolator między parownikiem a otoczeniem, który dodatkowo osłabia układ ( wydajność).


Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - Amfan - 2021-11-07

Doceniam ludzi , którzy robią coś ciekawego.
Opteon ma taki program , gdzie możesz wpisywać wyniki swoich
badań i tam wyliczy Ci wydajność . CRE


Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - szogun221 - 2021-11-07

Nie bardzo rozumiem co ma skraplacz do temperatur minusowy ? Nie jest to układ typu split gdzie można odwrócić obieg czynnika więc na skraplaczu raczej + .

No właśnie, jak to jest z podawaną mocą parowników i skraplaczy ? Podają dla konkretnej, ujętej w jakiejś normie, różnicy temperatur ?


Poniżej przedstawię jak obliczałem moc cieplną mojego prowizorycznego parownika z metra rury miedzianej fi 15mm bo się chyba pomyliłem podstawiając średnicę w mm zamiast w metrach do wzorów. Patrzę tak teraz ile materiału jest w fabrycznym parowniku, i coś mi zaczęło nie pasować z tymi obliczeniami. Przykład parownika 450W: https://allegro.pl/oferta/parownik-do-mebli-chlodniczych-330x210x70-moc-450w-8378146325


Znalazłem w sieci wzór na moc cieplną gładkiej rury:

Q˙=??dz?l?k??tar

gdzie:

Q˙- moc cieplna pojedynczej gładkiej rury [W],
dz - średnica zewnętrzna rury [m],
l - długość rury [m],
k - współczynnik przenikania ciepła [W/m2?K],

?tar - różnica temperatury między średnią temperaturą przewodu a temperaturą powietrza w pomieszczeniu [K].

3,14 * 0,015*1 = 0,0471 m2 -> 47,1 cm2 powierzchni rury

ale w tym wzorze prawdopodobnie źle jest nazwany k - bo chodzi o współczynnik oddawania ciepła, stosowany w radiatorach, świadczy o tym jednostka W/m2?K, której nie ma w przewodności cieplnej, W/(m?K), więc dalej skorzystałem z przykładu gdzie ktoś obliczał radiator:

cytuję:

[...
Nie wiem dokładnie co to za jednostka, moge później wrzucić cały rozdział. Póki co, generalnie wygląda to tak że jeśli A, to nasz parametr, R to opór termiczny a S to powierzchnia to
R=1/(SA)

Gdzie A wynosi odpowiednio [W/(cm^2*C)]
0,21*10^-3 dla stali
0,75*10^-3 dla aluminium
1,43*10^-3 dla miedzi

Powiedzmy, że mamy radiator aluminiowy w kształcie sześcianu o boku 10cm i temperaturze o 60°C wyższej od temperatury otoczenia. Jego powierzchnia to 600 cm2, 0.75 mW/°C/cm2 * 600 cm2 * 60°C = 27000 mW = 27W - taką moc rozproszy ten radiator.
...]

Dla mojej rury parownika z miedzi wychodzi: 1.43 mW/°C/cm2 * 47,1 cm2 * 25*C = 1683,825 mW -> 1,68W

dla różnicy temperatur rura / otoczenie = 25 *C

Mógłby ktoś zweryfikować czy dobrze to teraz zrobiłem ?


Dla tego pytałem, jak producenci podają moc skraplaczy i parowników ? Bo jest tu potrzebna według mnie założona różnica temperatur..


Jak obliczyć przegrzanie dla czynnika R600a ? Układ testowy. - Amfan - 2021-11-07

Skraplacz = parownik + kompresor.
Pisząc o skraplaczu miałem na myśli agregat .
Co do samego układu to musisz uważać na poziom oleju .
Prawdopodobnie sprężarka wypompuje cały olej do tego (parowacza/ parownika). Powrót do kompresora dałeś u góry. Przy takich grubych rurach gęstość zasysanych par i prędkość porywania oleju jest praktycznie znikoma.