Forum Klimatyzacja
KAISAI ONE faluje wentylatorem. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: KAISAI ONE faluje wentylatorem. (/showthread.php?tid=12511)



KAISAI ONE faluje wentylatorem. - kryst16 - 2022-01-10

Witam.

Zauważyłem dziwny problem w klimatyzacji Kaisai one KRX-12AEGI. Od czasu do czasu w trybie grzania faluje wentylatorem jednostki wewnętrznej. Tak jakby na sekundę wentylator przyspieszał i zwalniał...
Czym to może być spowodowane? Zapowiada się jakaś awaria? Tak samo dzieje się jak ustawie wentylator na stałych obrotach.
Instalator narazie nie widzi problemu gdyż ciężko jest trafić na moment gdy tak się dzieje, czasem nie robi tak kilka dni a czasem szumi tak kilka minut.
Proszę o radę.
Załączam link do filmu jak to wygląda:
https://youtu.be/UXZ-Mm-FI2w


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - aminokwas - 2022-01-11

Pokaż jak jest zamontowany. Jaki dystans od sufitu?


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - MarioO - 2022-01-11

sprawdź filtry przeciwpyłkowe


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - kryst16 - 2022-01-11

aminokwas napisał(a):Pokaż jak jest zamontowany. Jaki dystans od sufitu?

Popołudniem wrzucę zdjęcie.
Ogólnie to w instrukcji jak patrzyłem jest zapis o 30cm od sufitu jest około 35cm
Kilka miesięcy temu zdarzało się to bardzo sporadycznie teraz dzieje się częściej.


MarioO napisał(a):sprawdź filtry przeciwpyłkowe

Sprawdzę. Ten górny czyszczę regularnie, muszę jeszcze wyczyścić "filtr opcjonalny" w środku, gdyż teraz tak myślę że chyba z trzy miesiące nie był czyszczony także może być mocno zawalony.
Możliwe że to będzie powodem?

Klima ma jeszcze funkcję SELF CLEAN jak to działa? Rzeczywiście dodatkowo oczyści parownik? Czy to tylko taki bajer nic nie robiący.


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - MarioO - 2022-01-11

Samo wyczyszczenie filtrów może nie pomóc bo może się okazać że jest zabrudzony parownik od wewnętrznej strony.Zobacz na postoju jak wyglądają łopatki turbiny nawiewowej czy niema na nich dużej warstwy brudu


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - kryst16 - 2022-01-11

MarioO napisał(a):Samo wyczyszczenie filtrów może nie pomóc bo może się okazać że jest zabrudzony parownik od wewnętrznej strony.Zobacz na postoju jak wyglądają łopatki turbiny nawiewowej czy niema na nich dużej warstwy brudu
Jak wczoraj patrzyłem to na łopatkach jest kurz ale nie ma go dużo, taki nalot tylko.

Zrobię mu dzisiaj duże czyszczenie.
Zdejmę obudowę, wyczyszczę parownik odkurzaczem przemysłowym, z zasysaniem i przedmucham.
Wyczyszczę filtry i uruchomię na pół godziny Self Clean.
Zobaczymy czy coś pomoże, jeśli nie to będę szukał dalej.

Rano na mrozach patrzyłem jeszcze na zużycia prądu, oraz na pracę jednostki zewnętrznej nie ma żadnych zastrzeżeń.
To ewidentnie jakby mu coś na sekundę przytykało częściowo dopływ powietrza i tak faluje bo nawet jak się przyłoży rękę to dmucha raz mocniej raz słabiej na np. 2s


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - aminokwas - 2022-01-11

kryst16 napisał(a):Popołudniem wrzucę zdjęcie.
Ogólnie to w instrukcji jak patrzyłem jest zapis o 30cm od sufitu jest około 35cm
Kilka miesięcy temu zdarzało się to bardzo sporadycznie teraz dzieje się częściej.
Nie trzeba, skoro jest tak, jak piszesz.
Gruntowne czyszczenie rozwiąże problem.


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - Tytanowy Janusz - 2022-01-11

Gość ma od 2 miesięcy klimatyzację....


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - aminokwas - 2022-01-11

Nie takie rzeczy widziałem...


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - kryst16 - 2022-01-11

Tytanowy Janusz napisał(a):Gość ma od 2 miesięcy klimatyzację....
Od 10 wrzesnia czyli od 4 miesięcy.
Górny filtr czyściłem co trzy tygodnie a tego opcjonalnego małego w środku nie. Tylko raz go czyściłem chyba po miesiącu.
Po wyczyszczeniu go teraz klima działa jak narazie poprawnie.
Zobaczymy czy będzie ok bo problem jest sporadyczny, ale to widzę że ciszej pracuje więc powinno być w porządku.


Nawet bym nie pomyślał że taka mała ilość kurzu może mieć aż takie znaczenie bo wcale go tam dużo na tym opcjonalnym filtrze nie było. Wymiennik też porządnie przedmuchalem poświecilem latarką w lamele i jest czysty.
Jak często czyścić filtry jeśli klima pracuje cały czas?
W domu także jakoś dużo pyłów nie ma. W sumie to chwila to będę czyścić raz w tygodniu.


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - kryst16 - 2022-01-11

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedzi.


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - Tytanowy Janusz - 2022-01-11

Tak tak i falowanie obrotów tak jak piszesz raz od wielkiego dzwona jest spowodowane kurzem w tych śmiesznych "marketingowych filtrach" przecież to niedorzeczne. Może chodzi o defrost, wyluzuj jesteś przewrażliwiony.


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - kryst16 - 2022-01-11

Defrosty które trwają 2s? To wyglądało tak jakby się na moment przytykała. Tutaj jak jest defrosty to na wyświetlaczu jest dF i wentylator się zatrzymuje.
Zobaczymy może pomoże. Ten opcjonalny nie był czyszczony przez trzy miesiące więc trochę kurzu miał. Pisałem że mało bo na co dzień zajmuje się czyszczeniem komputerów laptopów itp a tam to zazwyczaj wszystko jest zaklejone więc w stosunku do tego było bardzo mało kurzu.


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - aminokwas - 2022-01-11

aminokwas napisał(a):Klima ma jeszcze funkcję SELF CLEAN jak to działa? Rzeczywiście dodatkowo oczyści parownik? Czy to tylko taki bajer nic nie robiący.
Ta funkcja polega na tym, że wyłączane jest chłodzenie, a wentylator działa jeszcze.
Skutkuje to wysuszeniem lameli, a co za tym idzie zmniejszeniem ilości wilgoci wewnątrz klimatyzatora.
Coś niecoś ta funkcja daje, ale nie spodziewaj się, że przez naciśnięcie przycisku na pilocie będziesz miał z głowy regularne czyszczenie.


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - Tytanowy Janusz - 2022-01-11

aminokwas napisał(a):Zobaczymy może pomoże
Myślę, że 3 zdrowaśki więcej by pomogły Big Grin


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - aminokwas - 2022-01-12

Tytanowy Janusz napisał(a):
aminokwas napisał(a):Zobaczymy może pomoże
Myślę, że 3 zdrowaśki więcej by pomogły Big Grin
Tytanowy Janusz, wkładasz mi w usta słowa, których nie powiedziałem Big Grin


KAISAI ONE faluje wentylatorem. - Tytanowy Janusz - 2022-01-13

aminokwas napisał(a):
Tytanowy Janusz napisał(a):
aminokwas napisał(a):Zobaczymy może pomoże
Myślę, że 3 zdrowaśki więcej by pomogły Big Grin
Tytanowy Janusz, wkładasz mi w usta słowa, których nie powiedziałem Big Grin

Oj bo chłopak za bardzo się wczuwa, ja bym zmiejszył obroty co by nie słyszeć tej okazjonalnej "modulacji" Big Grin
Jak się rozkraczy to będzie naprawa, może w sieci chwilowe spadki?
Kolega na wsi pokazywał mi jakie chwilowe napięcie ma gdy sąsiad odpala swoją stolarnie Big Grin