Forum Klimatyzacja
Multisplit do grzania? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Multisplit do grzania? (/showthread.php?tid=12516)



Multisplit do grzania? - Pietiagoras - 2022-01-14

Witam wszystkich!

Potrzebuję zamienić ogrzewanie elektryczne (konwekcyjne, drogie w użyciu) w remontowanym mieszkaniu wakacyjnym. Pompa ciepła byłaby oczywiście najlepsza, ale... 1. Mieszkanie nie jest zamieszkane poza okresem letnim, bywam tam okazjonalnie. Muszę utrzymać 8-10 stopni i tyle. 2. Nie ma instalacji wodnej, nie ma szachtu ani pomieszczenia technicznego, gdzie można umieścić rury, bufory, zbiorniki.
Najprostsza wydaje się pompa powietrze-powietrze czyli klima. Zwłaszcza że i latem się przyda do schłodzenia.

Jak widzę choćby po lekturze tego forum, zazwyczaj w funkcji ogrzewania pojawiają się splity (z jedną jednostką wew), które są przez producentów specyfikowane do pracy do temperatury zewnętrznej -25 czy nawet -30. Niestety w wersji Multi (a planuję 3 jednostki wewnętrzne) typowe wartości to -10 do -15. Jedynie Gree podaje -20/-22 dla swoich agregatów. Czy takie agregaty Multi są mniej tolerancyjne dla mrozów?

Czy bezpiecznym będzie klimatyzator jako jedyne źródło ciepła? Czy jednak zostawić backup grzejnik elektryczny (ochrona przed zamarzaniem).

Będę wdzięczny za podpowiedzi: jakich agregatów Multi szukać? 3:1, konieczny tryb utrzymania 8-10 stopni. Zakładam że 8kW będzie wystarczające. Instalator Gree mówi Gree. Instalator japończyków przestrzega przed chińczykiem, argumentując, że muszę mieć coś bardziej niezawodnego. Bardziej do mnie przemawia efektywność i najniższa zewnętrzna temperatura grzania (tu Gree wypada nieźle), ale jestem użytkownikiem a nie instalatorem, i używałem klimy zazwyczaj do chłodzenia.


Multisplit do grzania? - Tytanowy Janusz - 2022-01-14

Coś Ci zjadło część postu
W wypowiedzi mieszasz jednostki wewn z zew. Nie wiem gdzie masz takie informacje jak -10. Duży agregat typu multi bez pakietów zimowych pociągnie do -18, -20. (tyle deklarują producenci)
Musisz pamiętać, że multi poza plusem jakim jest estetyka czyli jedno urządzenie na zewnątrz to też minusy takie jak:
1 Cena urzadzenia.
2 Droższy i często bardziej skomplikowany montaż, ze względu na prowadzenie rur z jednego punktu.
3 Droższy serwis.
Różnice w kwocie zakupu z montażem mogą sięgać 5-6tys


Multisplit do grzania? - Pietiagoras - 2022-01-14

Rzeczywiście, obcięło część. Poprawione.

Zdaję sobie sprawę że Multi to koszt. I myślałem że tylko koszt, a parametry pracy na zimno jednak podobne. Na Multi jestem skazany: mieszkanie, możliwość postawienia 1 jednostki zewnętrznej na balkonie. Budynek sprzed 20 lat, nie widzę szansy "rozwiania" ciepła z 1 jednostki wew w salonie do 2 sypialni, za duże straty ciepła. Okna wymienię, ale ścian nie poprawię. Zwłaszcza że mocno wychładzają sąsiedzi, cały budynek od jesieni zamiera i sie wychładza.

Skąd info o limicie -15 - -10? Tak pokazują katalogi. Przyznam że teraz -10 nie odnajduje, być może zerknąłem na funcie chłodzenia. Ale typowe wartości:
Mitsubishi. -15 - +24. Od 6.8kW (MXZ-3F54VF3) A+ dla grzania.
Podobnie i droższy Daikin, i tańszy Haier.
Toshiba podaje -20, ale dla większych modeli (3U26) już -15.
Jedynie Gree odważnie dla wszystkich deklaruje -20/-22.

A tymczasem polecane przez gwiazdy ;-) YT monosplity mają do -30.
pytanie zatem - czy Multi mogę bezpiecznie (bezobslugowa praca zimą przez większość czasu) użyć do grzania?


Multisplit do grzania? - obser - 2022-01-16

Jak nie ma wyjścia to załóż multi z funkcją Wi-Fi i funkcją +8 st C. Zamiast grzejnika będziesz miał podgląd i przy przyjeździe po\za sezonem ciepłe pomieszczenia na życzenie. A co do temperatur, to nie napisałeś gdzie to się znajduje, jak nie gdzieś na wschodzie to Gree spokojnie da radę, lub zaufaj Instalatorowi, bo to i jego broszka realizować gwarancję w jakiej marce czuje się najlepiej. Nie jest tajemnicą, że Instalatorzy współpracują głównie z jakimiś hurtowniami/Importerami i tam ich traktują priorytetowo. Na życzenie Klienta kupię każdy klimatyzator, ale potem schody, Certyfikat marki, obsługa i rozmowy z nieznajomymi partnerami. Ja od 15 lat współpracuję ściśle z jednym Importerem i jestem super zadowolony. Wszystko na telefon,ekspres, info, możlowość rezerwacji (w piątek zarezerwowałem na 3 miesiące 24 urządzenia,bo się kończą) itd.


Multisplit do grzania? - Tytanowy Janusz - 2022-01-16

Dane producentów podawane są z marginesem bezpieczeństwa, żeby nie miał pretensji dlatego jedni podają -15 a inni ciut niżej. Jeśli producent podaje -20 czy nawet -30 tzn że urządzenie ma grzałki na sprężarce i tacy ociekowej. Aktualnie wiele marek (w modelach Multisplit) daje te grzałki w standardzie np Gree czy Rotenso. Przy niskich temperaturach ważne jest też umiejscownienie agregatu na pewno lepiej powyżej gruntu i dobrze gdy urządzenie jest osłonięte od wiatru.
Do ogrzewania w okolicach 10st to Ci jakieś nędzne 3kw by stykło.
Piszesz o mocach urządzeń nie napisałeś o powierzchni. Jeśli to są 3 pomieszczenia nie przekraczające 30m2 każdy to wystarczy multi 6kW z parownikami 2.6. Jeśli mniejsze to nawet mniejsze urządzenia. Niektóre marki mają parowniki 1.5kW, 2kW. Nie ma co szaleć jeśli to zimą ma utrzymywać tak niskie temp. jednoczesnie taki zestaw da komfort latem.
Alternatywne grzanie to już Twoja decyzja. Jakieś małe dwa grzejniki elektryczne sterowane po wifi nie zaszkodzi ustawić.
Moim zdaniem japończyk w to zbędna fanaberia.
Deforst o który pytałeś w innym wątku to margines pracy na grzaniu o którym nie warto rozmawiać.

Wczoraj uruchomiłem u klienta Rotenso Mirai 3.5kW (wysokowydajny model) ogrzewa tym parter 70m2 agregat pyrka na 30% invertera ok 900W na zewnątrz -2 w środku 23st


Multisplit do grzania? - Pietiagoras - 2022-01-17

Dzięki @Tytanowy Janusz!
Pozwolę sobie zebrać tu efekt moich poszukiwań dot. temperatury zewnętrznej, i odpowiedzieć sobie na moje pytanie. Czy to -15, czy -20, czy -22 (Gree i Sinclair) - to są urządzenia z grzałką karteru sprężarki i (choć to nie zawsze jest specyfikowane) z grzałką tacy skroplin. Niektórzy tańsi producenci już tu podają: sprężarka podwójna, ale to wygląda na marketing. Urządzenia -25 do -30 stopni, jak Retenso Miirai, mają spężarki dwustopniowe (dual stage). Takich nie widzę w rozwiązaniach Multi.
O tym, czy podać -15, czy -20 - to chyba już tylko podejście producenta. Mam wrażenie, że niektórzy oświadczają: zawsze będzie działać do x stopni, gdy inni: nie zepsuje się do x-5 stopni.

Co do mocy urządzenia u mnie - ma ono okazjonalnie być w stanie wygrzać niecałe 70m2 do temperatury komfortowej w sypialniach i w salonie, a przez większość czasu zimą będzie musiało utrzymać temperaturę jedynie rzędu 8-10 stopni. Do tego drugiego celu w zupełności wystarczyłby split w salonie. Do pierwszego - moim zdaniem multi jest wskazane aby zapewnić komfort. Zwłaszcza, że ten sam klimatyzator przyda się do schłodzenia pomieszczeń latem, w upalne dni w sezonie letnim. Początkowo ze względu na spadek efektywności grzania w niskich temperaturach myślałem o przewymiarowaniu, ale jak widzę, to już najmniejsza jednostka zewn. na 3 urządzenia dająca ok. 6,8kW ciepła nominalnie powinna być wystarczająca. Pokoje po 12-13m2 obsłuży pewnie najmniejsza jednostka, choć często producenci okrajają ją z funkcji (żaluzje tylko poziome, mniej biegów).

Alternatywny grzejnik zostawię w salonie i w łazience. Czyli tam, gdzie jest woda. Co prawda słyszę, że mieszkanie nigdy nie zamarznie, ale jeśli mówimy o niezamieszkanym zimą budynku, to się z tym przekonaniem nie zgodzę. Zostawię grzałki też dlatego, że je mam, i będą na wypadek awarii klimatyzacji pod nieobecność mieszkańców.


Multisplit do grzania? - DBKlima - 2022-01-18

70 m2 opisz z trochę z czego jest budynek wykonany i jaką masz izolację grubość ścian.
Chcesz utrzymać 8C czy 10C no nie lepiej kupić standardową i mieć 14C ?


Multisplit do grzania? - Tytanowy Janusz - 2022-01-18

Takie informacje są bez sensu jeden wuj czy tam jest 5 czy 15 styropianu i tak przy założeniach autora będzie przewymiarowanie. 7kW mocy na 70m2 na dodatek dawkowane w każdym pomieszczeniu. 100W ciepła na metr.
Pietiagoras dość skrupulatnie analizujesz dane techniczne. Wydaje mi sie że nie potrzebna Ci sprężarka dwustopniowa. Nawet jeśli to w multi raczej ich nie znajdziesz.
Sinclair produkuje swoje urządzenia w fabrykach gree.
Weź co Ci pasuje z funkcją 8st i wifi daj spokoj z jakimis żaluzjami pionowymi...
Z instalatorem wynegocjuj dobra cenę na przeglądy roczne bez nich gwarancje masz na 12mies.


Multisplit do grzania? - DBKlima - 2022-01-19

Izolacja 5cm lub 15cm to kolosalna różnica i dla tego jakiś pacan poleca 7kW na 70m2 tam gdzie może wystarczyć multi z agregatem 4kW ewentualnie 5kW
Nawet bez wykonywania przeglądów klient może zareklamować zakupiony towar w ramach rękojmi w okresie 2 lat od momentu otrzymania (wydania) towaru.


Multisplit do grzania? - obser - 2022-01-19

I po 1,5 roku dam Ci odpowiedź na reklamację, że sprzęt był użytkowany niezgodnie z wymaganiami Producenta, bo nie były robione przeglądy. Reklamować możesz. Na auto też stracisz gwarancję bez przeglądów.
Ja też najmniejsze multi na 3 jednostki mam 6,6 kW. Grzałka tacy ociekowej by się przydała jak Cię nie ma, bo może obrosnąć lodem, funkcja +8 i Wi-Fi podstawa. I czym mniej bajerów tym lepiej.


Multisplit do grzania? - Tytanowy Janusz - 2022-01-19

i też tak mówię kolega DBklima się zamotał i zapomniał że jest coś takiego jak moc grzewcza a o takiej autor wątku wspomniał. Jak ktoś stawia warunek, że ma być multi 3x to jakie Ty chcesz 4kw instalować...? Chyba własnej produkcji.
Też bym się wypiął na klienta co mi po 2 latach z rekojmia wyskakuje a mielił klimą bez serwisu non stop. No chyba, że przeprasza i "reguluje zaległości"


Multisplit do grzania? - DBKlima - 2022-01-20

Tytanowy Janusz napisał(a):i też tak mówię kolega DBklima się zamotał i zapomniał że jest coś takiego jak moc grzewcza a o takiej autor wątku wspomniał. Jak ktoś stawia warunek, że ma być multi 3x to jakie Ty chcesz 4kw instalować...? Chyba własnej produkcji.

Januszu nie zrozumiałeś tego co napisałem cały czas piszę o multisplit a nie monosplicie

Wracając do tematu masz rok 2022 i producenci już od dawna produkują agregaty Multi
dla 3 wewnętrznych o mocach 4kW 5kW 5,8kW itd. nie są to agregaty mojej produkcji Wink

Dla przykładu moc 4 kW Daikin dla 3 multi jednostek w trybie ogrzewania :
Po prawej stronie masz jednostki wewnętrzne po lewej jaki parametr uzyskasz na ogrzewaniu

Agregat Daikin 3MXM40
JW 1.5+1.5+1.5 Ogrzewanie (kW) 1.53 1.53 1.53
JW 1.5+1.5+2.0 Ogrzewanie (kW) 1.38 1.38 1.84
JW 1.5+1.5+2.5 Ogrzewanie (kW)1.25 1.25 2.09
JW 1.5+1.5+3.5 Ogrzewanie (kW)1.06 1.06 2.48
JW 1.5+2.0+2.0 Ogrzewanie (kW)1.25 1.67 1.67
JW 1.5+2.0+2.5 Ogrzewanie (kW)1.15 1.53 1.92
JW 1.5+2.0+3.5 Ogrzewanie (kW)0.99 1.31 2.30
JW 1.5+2.5+2.5 Ogrzewanie (kW)1.06 1.77 1.77
JW 2.0+2.0+2.0 Ogrzewanie (kW)1.53 1.53 1.53
JW 2.0+2.0+2.5 Ogrzewanie (kW)1.42 1.42 1.77

Tytanowy Janusz napisał(a):Też bym się wypiął na klienta co mi po 2 latach z rekojmia wyskakuje a mielił klimą bez serwisu non stop. No chyba, że przeprasza i "reguluje zaległości"
Z tym wypinaniem się do klienta to bym nie proponował Big Grin :lol:
Urządzenia i instalacja ma wytrzymać 2 lata więc naprawy i tak są po twojej stronie

Nadal twierdzę że dla 70m2 bez sensu jest montować 7kW i płacić zawyżone rachunki
Można natomiast użyć 5kW w multi lub 4kW jeśli jest to obiekt bardzo dobrze ocieplony.


Multisplit do grzania? - DBKlima - 2022-01-20

Co do tego agregatu 4kW na 3 :
Wydajność całkowita (kW ) / Pobór mocy (kW)
Min. Nom. Max. / Min. Nom.Max
1.30 4.60 5.10 / 0.32 0.86 0.84
Moc grzałki trzeba jeszcze dodać jak będzie -10C

Miłego dnia


Multisplit do grzania? - Tytanowy Janusz - 2022-01-20

DBKlima napisał(a):masz rok 2022 i producenci już od dawna produkują agregaty Multi
dla 3 wewnętrznych o mocach 4kW 5kW 5,8kW

No przestań 4kW na 3 przyłączach to jakiś egzotyk Ja pisałem że typowo zaczynają się od 5-6kW
Oczywiście autor może wydać tak circa about 17tys+ i montować Daikina Smile
Przy inwerterze jakie ma to znaczenie czy urządzenie ma 4.8kW grzewczej vs 6.8?
Biorąc pod uwagę spadek wydajnosci w raz ze spadkiem temperatury i zanieczyszczenie wymienników z czasem to żadne fanaberia.
Trzeba też pamiętać, że zainteresowany będzie tym chłodził podczas swoich pobytów letnich. Upały w Polsce powyżej 35st to już żadna anomalia.

Cytat:Z tym wypinaniem się do klienta to bym nie proponował big_smile lol
Urządzenia i instalacja ma wytrzymać 2 lata więc naprawy i tak są po twojej stronie

Nie boje się sądów. polecę skarżącemu wziąć ze sobą instrukcję obsługi.
Tak po prawdzie przeglądy okresowe to jest zło konieczne te stawki nie korespondują z dojazdem, czasem i kosztami przyzwoicie prowadzonej działalności.


Multisplit do grzania? - adam127777 - 2022-02-07

https://www.forum.klimatyzacja.pl/topic/13852/klimatyzacjaogrzewanie-w-domu-w-technologii-szkieletu-kanadyjskiego/

Poczytaj w tym temacie co mam zainstalowane - Gree - generalnie jestem zadowolony.
Temperatura utrzymywana w domu ~23 stopnie.
W najgorsze mrozy w ostatnie dwie zimy (instalacja koniec lutego 2020), wszystko działało prawidłowo i w domu było ciepło. Bywały mrozy po kilkanaście stopni czy nawet w okolicy -20 i grzało.