Forum Klimatyzacja
Odzysk ciepła 2 układy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Odzysk ciepła 2 układy (/showthread.php?tid=12523)



Odzysk ciepła 2 układy - tomislawwitow - 2022-01-24

Posiadam 2 agregaty chłodniczne, chciałem energię cieplną odzyskać do zbiornika z 2 węzownicami. Czy zbiornik musi byc jakis specjalny czy wystarczy od c.w.u z wężownicą ? Chodzi mi o te zbiorniki Galmet itp
2 Opcja podpiąć tylko jeden zbiornik 550l do jednej węzownicy, zalany mlekiem do pełna, ale czy wystarczy mi to do ogrzania 50l wody na jeden raz ? Przyjmując, że dziennie zaleje 225l mleka


Odzysk ciepła 2 układy - Amfan - 2022-01-25

Musi być wymiennik feon/woda.
Do jakiej temperatury chcesz grzać wodę.


Odzysk ciepła 2 układy - tomislawwitow - 2022-01-25

Minimum temp 40, 50 stopni. Znaczy z tego co czytałem są 2 opcje. Wymiennik płytowy z pompką oraz zbiornikiem który wstępnie chłodzi mleko i on ma wiekszą wydajnosc lub sam zbiornik z wężownicami podlączony pod układ agregatu, mniejsza wydajnosć. Żeby ta opcja u mnie działała, musiał bym mieć w zbiorniku na wode 2 takie układy. Teraz są zbiorniki tańsze emaliowane i droższe z nierdzewki. Droższe mają bardziej wydajne wężownice spiralne, tańsze w kształcie litery U


Odzysk ciepła 2 układy - czesio26 - 2022-01-25

Witaj
Proponuje dedykowany do odzysku ciepła zbiornik z nierdzewki,podłacza sie go szeregowo w układ wysokiego cisnienia zaraz za sprężarką.Mam taki 60litrów i koszt ok 2000 zł.
Pozwoli na ogrzanie wody w ilosci 50 l do temperatury45-55 stopni przy załadunku 100-130 l mleka o temperaturze 35 stopni.
Zamontowałem takich kilkadziesiat-śmiga :-)
z jakiego rejonu pochodzisz?
A montaz wymiennika płytowego odradzam,to przerost formy:wymiennik płytowy,pompka,jakiś włacznik,zbiobnik buforowy itp... ,za dużo tego do tak małego zbiornika mleka.


Odzysk ciepła 2 układy - czesio26 - 2022-01-25

Witaj
Proponuje dedykowany do odzysku ciepła zbiornik z nierdzewki,podłacza sie go szeregowo w układ wysokiego cisnienia zaraz za sprężarką.Mam taki 60litrów i koszt ok 2000 zł.
Pozwoli na ogrzanie wody w ilosci 50 l do temperatury45-55 stopni przy załadunku 100-130 l mleka o temperaturze 35 stopni.
Zamontowałem takich kilkadziesiat-śmiga :-)
z jakiego rejonu pochodzisz?
A montaz wymiennika płytowego odradzam,to przerost formy:wymiennik płytowy,pompka,jakiś włacznik,zbiobnik buforowy itp... ,za dużo tego do tak małego zbiornika mleka.


Odzysk ciepła 2 układy - tomislawwitow - 2022-01-25

Witam, na razie podziękuję ale temat jak najbardziej do realizacji. Przemierzyłem watomierzem urządzenia w domui padło na wymianę starej zamrażarki która bierze 750kWh na rok. Kombinuje, bo łapię się na styk do 10kW na fotowoltaikę a nie chciał bym dociągać prądu od operatora zimą. Ogólnie grzałka przy boilerze bierze mi 25% całkowitej energii. Kupię sobie programtor pod grzałkę, póki co. Żeby grzała mi te 2h przed dojem i w czasie pracy paneli