Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja - Mieszkanie w bloku. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja - Mieszkanie w bloku. (/showthread.php?tid=12534)



Klimatyzacja - Mieszkanie w bloku. - Tonder - 2022-02-03

Dzień dobry,

Chciałbym się poradzić dodatkowo na forum, ze względu na planowany montaż klimatyzacji w bloku na ostatnim piętrze.

Jako że jest to moje mieszkanie i zamierzam w nim mieszkać kilkanaście lat bądź dłużej, chcę wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Pierwsze rozwiązanie to przedstawione niżej, najprostsze - jedna jednostka zew i jedna wew czyli split jak dobrze rozumiem nazewnictwo fachowe Smile Sposób montażu: od jednostki zew przeprowadzę instalacje pod panelami podłogą a następnie wykuje rynne w ścianie pionową bezpośrednio do urządzenia wew. Tutaj kwestia pompy skroplin zapewne.

Tutaj pytania, czy do mieszkania ok 58m2 (wielkości pomieszczeń orientacyjne Smile ) Taka klima zamontowana w centralnym punkcie schłodzi całe mieszkanie ? O jakiej mocy jednostka musi być w takim rozwiązaniu ? Jakie będą orientacyjne koszty takiego rozwiązania ? (chodzi mi o koszty samych urządzeń i podzespołów potrzebnych do montażu.


Drugie rozwiązanie to klimatyzacja multisplit. (chyba tak to się nazywa - jedna jednostka zewnętrzna i trzy wewnętrzne rozmieszczone w każdym w pokoi) Sposób montażu: od jednostki zew przeprowadzę instalacje pod panelami podlogą a następnie wykuje rynne w ścianie pionową bezpośrednio do urządzenia wew w dużym pokoju, następnie podwieszanym sufitem w korytarzu chciałbym doprowadzić instalacje do pokoi: średniego i małego. Tutaj też kwestia pompy skroplin.

W tym rozwiązaniu każde z pokoi miało by swoje urządzenie wewnętrzne, oczywiście moc tutaj każdego z urządzeń będzie mniejsza. Też pytanie o koszty całości urządzeń orientacyjne ?


Teraz moje przemyślenia na ten temat:

Pierwsze rozwiązanie - niższa cena, mniej ingerencji w kucia. Wady: strefa chłodzenia - najzimniej w korytarzu. Obawa że może być bardzo zimno w korytarzu, w stosunku do pokoi.

Drugie rozwiązanie - możliwość chłodzenia każdego z pomieszczeń niezależnie i rozłożenie stref chłodzenia w różnych miejscach mieszkania, w przypadku chęci schłodzenia całości mieszkania wykonanie tego sprawniej. Wady: cena i skomplikowana instalacja, wymagająca dużo ingerencji.


Teraz pytanie do Was, które rozwiązanie polecacie ? Czy jest sens dopłacać do droższego ?


Z góry dziękuje za każdą poradę. Pozdrawiam.


Klimatyzacja - Mieszkanie w bloku. - aminokwas - 2022-02-03

A może kanałówka w korytarzu i nawiewy do każdego z pokoi?


Klimatyzacja - Mieszkanie w bloku. - Tytanowy Janusz - 2022-02-03

Jaką instalację chcesz puszczać pod panelami? chyba elektryczną?

Ad1 nie schłodzi no chyba że wyburzysz większość ścian... a i tak nie będzie cacy.
Ad2 chyba najsensowniejsze rozwiązanie koszt to kwestia długości rurociągów i wybranej marki urządzenia
Potrzebujesz agregat ok 6kW parowniki za wiele sobie nie powybierasz powiedzmy 2.6, i 2szt 2.0
na najtańszych markach montaż od 12tys w górę.


Klimatyzacja - Mieszkanie w bloku. - Tonder - 2022-02-05

aminokwas napisał(a):A może kanałówka w korytarzu i nawiewy do każdego z pokoi?

Nad tym rozwiązaniem się nie zastanawiałem, muszę to jednak rozważyć tylko czy to nie wyjdzie podobnie cenowo jak multisplit ?

Pod panelami mam ok 5cm, ponieważ obecną podłoga panelowa została ułożona na starej panelowej, a dla wyrównania poziomu między nimi jest zastosowany gruby podkład. Myślałem żeby puścić całość instalacji do klimy nie tylko elektryczna. Czy są jakieś przeciwskazania dla tego rozwiązania?

Kwestią multisplitu i ceny. Orientując się w kosztach zakupu urządzeń, oczywiście tych z niższej półki, wyszło mi do 10k.

Jeśli chodzi o montaz, napewno koszty mogę zmniejszyć przez wykonanie prac budowlanych samemu - typu kucie ścian, wiercenia a następnie po montażu gładzie, malowania itp. Zostaje kwestia samego zmontowania układu przez firmę.

Przez to wydaje mi się ze koszty będą niższe, ale mogę się mylić.


Klimatyzacja - Mieszkanie w bloku. - Tytanowy Janusz - 2022-02-05

Kanałówka to rozwiązanie raczej na nieużytkowe poddasze i do komercyjnych pomieszczeń gdzie strop masz dużo wyżej niż w mieszkaniu... Kosztowo niekoniecznie taniej, sam parownik jest droższy od splitowych i jeszcze rozdzielacza nie masz w zestawie. Nie wspominając o jakiś kanałach, oszczędzasz tylko na kilku metrach rur chłodniczych.
Kolejna lipa jeśli by było dmuchane bezpośrednio z przedpokoju na ściankę nad ościeżnicami drzwi źródło "chłodu" często by było po przeciwnej stronie niż źródło ciepła jakim jest okno. Następny problem to nadciśnienie które tworzysz w pokojach jeśli kanałówka tylko dmucha a czerpie z przedpokoju. Zamykając i otwierając drzwi możesz dławić przepływ lub robić tysiąc innych anomali typu zasysanie zapachów z kuchni. Kanałówka jest mniej ekonomiczna, nie jest selektywna bo dmuchasz globalnie.
Tylko multisplit.
Nie wiem co masz na podłodze ale brzmi to jak jakaś kaszana panele na panelach i 5cm jakiejś tam przekładki? Zrezygnował bym z klimatyzacji i zrobił bym porządna wylewkę i równa podłogę w całym mieszkaniu. Big Grin

Cały zestaw multi plus rury może i kupisz nielegalnie nawet taniej niż 10k tylko pamiętaj że nie masz gwarancji i kupujesz na 23%, instalator i tak policzy za swoją pracę, kwestia porównania różnic. Dogadaj się bo niektórzy nawet nie chcą się babrać w budowlance bo raz jest brudno dwa trzeba się modlić nad zasychającymi masami a czas to pieniądz. Swoją pracą możesz obniżyć o kilka stów całkowity koszt. Musisz negocjować i porównać ofertę w swojej okolicy.